Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ebay


skiaxtro7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα..δεν ηξερα αν το τοπικ επρεπε να μπει στο ειδικο για ebay και γι αυτο το γραφω εδω..στις 10 σεπτεβριου αγορασα μια μπλουζα απο αμερικη η οποια ακομα τιποτα.εστειλα καποια μυνηματα στο seller και μου ειπε στις 10-10 οτι θα μου στειλει και καλα αλλη.απο τοτε δεν απανταει σε μνμ...μπορω να κανω κατι τωρα?παντως εχει καλο ποσοστο και δεν πονηρευτικα :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή συμβουλή. Μην βιαστείς να κάνεις αρνητική αξιολόγηση. Πρώτα άνοιξε dispute και μετά βλέπεις. Επίσης η βοήθεια του ebay έχει πολύ υλικό να σε βοηθήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή συμβουλή. Μην βιαστείς να κάνεις αρνητική αξιολόγηση. Πρώτα άνοιξε dispute και μετά βλέπεις. Επίσης η βοήθεια του ebay έχει πολύ υλικό να σε βοηθήσει!

 

Αυτό το dispute δεν είναι από το security center που είπα ή είναι από αλλού?Για δώσε κανένα link...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα..δεν ηξερα αν το τοπικ επρεπε να μπει στο ειδικο για ebay και γι αυτο το γραφω εδω..στις 10 σεπτεβριου αγορασα μια μπλουζα απο αμερικη η οποια ακομα τιποτα.εστειλα καποια μυνηματα στο seller και μου ειπε στις 10-10 οτι θα μου στειλει και καλα αλλη.απο τοτε δεν απανταει σε μνμ...μπορω να κανω κατι τωρα?παντως εχει καλο ποσοστο και δεν πονηρευτικα :fear:

 

Προφανως πληρωσες μεσω paypal αρα ειχες δικαιωμα εντος 45 ημερων απο την ημερομηνια πληρωμης να κανεις dispute στο paypal και σιγουρα θα επαιρνες ολα τα λεφτα σου πισω. Δυστυχως αφησες να περασουν οι 45 ημερες και εχασες αυτο το δικαιωμα. Εαν η καρτα σου ειναι πιστωτικη και οχι προπληρωμενη, οταν θα παρεις το αντιγραφο της κινησης της καρτας σου, ενημερωσε τη τραπεζα σου οτι δε δεχεσαι τη συγκεκριμενη χρεωση γιατι δε παρελαβες τη μπλουζα. Να εισαι σιγουρος οτι θα παρεις τα λεφτα σου πισω. Αν παλι ηταν προπληρωμενη καρτα, ξεχασε το. Η τελευταια σου επιλογη να κανεις παραπονα στο ebay με τη διαδικασια Item Not Received or Significantly Not as Described Process, που ΙΣΩΣ παρεις τα λεφτα σου. Για τη τελευταια επιλογη, εχεις 60 ημερες προθεσμια απο τοτε που εκανες την αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα δεν την παλευει ο τυπος..του εκανα dispute και την επομενη μερα μου ηρθε η μπλουζα..το ακυρωσα τελικα αλλα του κανα ενα neutral κ πολυ του ειναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι άσχετος απο ebay έχω μια απορία.

 

Όταν κάνεις dispute παίρνεις τα λεφτά πίσω απο ότι κατάλαβα.

Και που ξέρει το ebay οτι εσύ πράγματι δεν παρέλαβες το προιόν??

Υπάρχει κάτι(εκτός την αρνητική αξιολόγηση) να σε αποτρέπει να κάνεις dispute ενώ παρέλαβες το προιόν??

 

Ρωτάω γιατί δεν έχω πιστεί ακόμα για την αξιοπιστία του όλου συστήματος του ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα φιλε απο τι ξερω ο τυπος που στο στελνει μπορει να το αποδειξει οτι το εχει στειλει..αν ηταν ετσι κανενας δεν θα επερνε τιποτα.εγω παντως εχω παρει αρκετα πραγματακια και μονο τωρα εφαγα πακετο που ο seller ηταν καινουργιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...