Προς το περιεχόμενο

Repeater / Adsl Router / Ethernet cable


takjar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:mad: Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα:

Έχουμε Adsl internet στο σπίτι 768 kbps αλλά το router είναι στο γραφείο του πατέρα μου (δεν κουνιέται από κει το θέλει κοντά στον υπολογιστή του και να συνδέεται με καλώδιο για να έχει ασφάλεια στην συνδεσή του) συνδεδεμένο με ethernet στον υπολογιστή του. Εγώ συνδέομαι ασύρματα στο router μέσω wifi αλλά το δωμάτιο μου με το δωμάτιο του πατέρα το χωρίζει το WC δηλαδή το laptopaki χωρίζεται από το router από δύο σκυλοτράχηλους τοίχους με αποτέλεσμα το σήμα που ποιάνω να έχει μέγιστη απόδοση "καλό" αλλά συνήθως είναι "χαμηλό" ή "πολύ χαμηλό".

 

:-) Γιατί σας τα λέω όλα αυτά:

Θέλω να βρώ την καλύτερη δυνατή λύση για να αυξήσω όσο δυνατόν γίνεται την ταχύτητα του internet μου αλλά συγχρόνως να μην κάνω τρελή φασαρία στο σπίτι -σε στυλ να τρυπάμε τοίχους να περνάμε καλώδια-.

Έχω ζητήσει την γνώμη φίλων μου και γενικά γνωστών και μαζί τους κατέληξα στις εξής τρείς λύσεις (συνολικά) :

  • Repeater - Από ότι κατάλαβα λαμβάνει ασύρματο σήμα και το εκπέμπει ξανά. Οπότε μια λύση θα ήταν να το βάλω στον διάδρομο κάπου στη μέση.
     
     
  • Adsl Router - Το router που έχουμε είναι απλό router που είχε το πακέτο του conn-x. Οπότε μια λύση είναι να πάρουμε καινούργιο καλύτερο Router με μεγαλύτερη εμβέλεια.
     
     
  • Ethernet cable - Δηλαδή να σύρω με τον ένα ή τον άλλο τρόπο καλώδιο μέσα από τους τοίχους ή στον διάδρομο καλώδιο.

Αυτές από ότι έχω καταλάβει είναι όλες οι δυνατές επιλογές μου... Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα και εάν έχετε κάποια άλλη λύση καλύτερη ή υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες για τις παραπάνω λύσεις που δεν ξέρω πείτε μου.... τα πάντα :-)

Επίσης εάν θεωρείτε ότι κάποια λύση είναι πολύ καλή κατά την γνώμη σας προτείνεται μου συγκεκριμένα προϊόντα...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την πολύτιμη βοήθεια σας:shifty:

 

Γενικά δεν με νοιάζει μια πολύ φτηνή λύση αλλά μια λύση με κάτω απο 150 Ευρώ θα ήταν ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.xazomara tou patera sou to thema asfaleias.afou to wireless einai anixto ite mpenei me kalodio autos ite me etherne to idio kindineuei.

b.router me dipli kerrea isos den deis diafora opote isos pane xamena ta lefta.afou exeis 768 akoma kai me sima xamilo tha pexei.

c.an baleis to router tou patera sou se ligo diaforetiki thesi isos pexei kalitera??

d.to repeater px tis linksys expander etsi legetai 88 euro kai kanei kali douleia.mpenei stin priza opos mpenoun auta gia ta kounoupia opote den

sournetai sto patoma.

 

den tha pigena se tipota se diktio over reuma deis.to theoro apotiximeni lisi.

88 euro to expander kai genikos ekei pezoun ta expanders ola.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.xazomara tou patera sou to thema asfaleias.afou to wireless einai anixto ite mpenei me kalodio autos ite me etherne to idio kindineuei.

b.router me dipli kerrea isos den deis diafora opote isos pane xamena ta lefta.afou exeis 768 akoma kai me sima xamilo tha pexei.

c.an baleis to router tou patera sou se ligo diaforetiki thesi isos pexei kalitera??

d.to repeater px tis linksys expander etsi legetai 88 euro kai kanei kali douleia.mpenei stin priza opos mpenoun auta gia ta kounoupia opote den

sournetai sto patoma.

 

den tha pigena se tipota se diktio over reuma deis.to theoro apotiximeni lisi.

88 euro to expander kai genikos ekei pezoun ta expanders ola.

 

Poulinos,δεν υπαρχει τροπος να απομονωθει το wireless,βγαζοντας την κεραια,η απο το Webinterface τοy router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

se olous tous router to wireless klinei.apla tha prepei na mpenetai oloi me kalodio.den thimame na exo dei router pou na min klinei to wireless.i kereea einai gia kalitero sima oxi gia na klisei to wireless ama tin bgaleis.apo to interface tou router kapou tha klinei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai theoritika auto dioti o toixos einai empodio alla ena tzami den ine opote ama den thes wireless apla klisto.se kapoia router oxi sta apla rithmizeis esi tin entasi tou wireless.an to afiseis anixto klidose to .entaxei den tha pane oloi oi hackers pano sou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...