Προς το περιεχόμενο

Αγορά nVidia 8800 GTX... Ποιά ???


ultraxmode

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Super_vegeta

 

εννοώ πως μου κάνει περίεργο να έχουν και οι δύο κάρτες τις ίδιες περίπου επιδόσεις και να έχουν μία τόσο μεγάλη διαφορά σε τιμή.. Έτσι δεν είναι? Απλά αναρωτιέμαι... και θέλω να βρώ τις μεγάλες διαφορές τους.. δεν μπορεί..κάποιες θα υπάρχουν..αλλιώς η nVidia θα χάσει πολλά λεφτά απο κάποιους που είναι στο ίδιο δίλλημα με μένα.. (μακάρι να είναι ίδιες...να έχουμε καλύτερη τιμή σε high-end GPU) ;)

 

Αν διαβάσεις όσα από τα reviews πάνε σε πολύ υψηλές αναλύσεις με τετραπλή εξομάλυνση θα καταλάβεις που είναι οι διαφορές. Η χαμηλότερη τιμής της 8800GT οφείλεται στην εξοικονόμηση κάποιων μονάδων και φυσικά στο ότι το chip καταλαμβάνει 289mm^2@65nm έναντι των 484mm^2@90nm της 8800GTX. Απλά το δεύτερο είναι σαν chip κάτι λιγότερο από 2 φορές μεγαλύτερο.

 

Πάντα και ΟΛΟΙ οι IHV μετά την κυκλοφορία μιας καινούργιας γενιάς κυκλοφορούν μετά από 8-10 μήνες μικρότερες εκδόσεις των αρχικών (ονομάζονται Performance GPU) με αρκετά χαμηλότερη τιμή και επιδόσεις πολύ κοντά στις προηγούμενες high end GPU. Το περίεργο ή πρωτοφανές δεν βλέπω.

 

Tέλος η 8800GT είναι Performance GPU και όχι high end. Κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες φτάνει τις επιδόσεις μιας 8800GTX αλλά ουδέποτε τις ξεπερνάει και ειδικά σε πολύ απαιτητικές περιπτώσεις. Αρχές του 2008 θα εμφανιστούν οι πραγματικοί ακόλουθοι του 8800GTX στα 65μ και θα φτάνει μέχρι και 2 φορές τις επιδόσεις μιας 8800GT. Φυσικά δεν θα στοιχίζει μόνο $250-280 αλλά αρκετά περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

An i 8800GTS 8eorite high end ,tote auti einai ultra high end gia ta simerina dedomena.

Einai safos anoteri apo tis GTS kai tin 2900 kai pisteuo me ligo clockarisma

ftanei kai tin GTX. An kapios 8elei na parei mia high end karta simera i 8800GT

pisteuo einai i kaliteri epilogi

 

Akoma kai se analiseis 2560 oi diafores me tin GTX stis perisoteres ton periptoseon einai poli kato apo 10 frames

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

An i 8800GTS 8eorite high end ,tote auti einai ultra high end gia ta simerina dedomena.

Einai safos anoteri apo tis GTS kai tin 2900 kai pisteuo me ligo clockarisma

ftanei kai tin GTX. An kapios 8elei na parei mia high end karta simera i 8800GT

pisteuo einai i kaliteri epilogi

 

Με πόσο κλοκάρισμα ακριβώς μιας και μάλλον αρνείσαι να ρίξεις μια καλύτερη ματιά στα αποτελέσματα που υπάρχουν διεσπαρμένα σε όλο το δίκτυο:

 

http://www.tomshardware.com/2007/10/29/geforce_8800_gt/page13.html#noise_level

 

Mέχρι τα 1600 και με 4xAA μια χαρά τα πάει. Μόλις ξεπεράσεις όμως τα 1600 και βάλεις και εξομάλυνση η διαφορά φτάνει εδώ μια σχέση 2:1 υπέρ της 8800GTX και το αποτέλεσμα εδώ σκούζει ένα πράγμα: μου τέλειωσε ο Ζ ρυθμός πλήρωσης, μου τέλειωσε το εύρος μνήμης και μου τέλειωσε και η μνήμη.

 

Αν τώρα μου πεις ότι στα 1920 μια GTX και πάλι δεν παίζεται θα έχεις ναι μεν δίκιο αλλά οι κάθε είδους μετρήσεις είναι σαφέστατη ένδειξη των δυνατοτήτων της κάθε κάρτας. Η 8800GT είναι Performance GPU και τέρμα. Και από άποψη τιμής αλλά και από άποψη τοποθέτησης από την ίδια την NVIDIA μέχρι να αντικαταστήσει τις σημερινές 8800GTS/GTX.

 

H 8800GTX παραμένει high end και το δηλώνει και η τιμή της.

 

Akoma kai se analiseis 2560 oi diafores me tin GTX stis perisoteres ton periptoseon einai poli kato apo 10 frames

 

Χωρίς εξομάλυνση σαφώς, αλλά και πάλι εξαρτάται σε τι συνολικά ποσοστά αναφέρονται οι εκάστοτε διαφορές. Στο παραπάνω παράδειγμα η διαφορά είναι στα 11.5 fps και αποτελεί διαφορά 177%. Εκτός αν θέλεις να σου πάρω σαν παράδειγμα παιχνίδι του 2003 που θα είναι τόσο περιορισμένο από τον επεξεργαστή που κάθε σύγκριση θα είναι γελοία.

 

Τέλος μην μου παραβλέπεις τις επιπλέον ρυθμίσεις που υπάρχουν σε όλες αυτές τις κάρτες. Αν ξεπεράσεις τα 4 δείγματα εξομάλυνσης οι απαιτήσεις στην μνήμη και στο εύρος μνήμης μεγαλώνουν κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό. Για άλλη μια φορά λοιπόν: για τον χρήστη που δεν έχει τις μέγιστες απαιτήσεις και παίζει σε αναλύσεις μέχρι και 1600*1200 η 8800GT είναι μια άριστη επιλογή. Για μεγαλύτερες απαιτήσεις κάποιος ο οποίος θέλει να αναβαθμίσει θα πρέπει να περιμένει μέχρι την επόμενη άνοιξη και να σκάσει τουλάχιστον τα διπλάσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apo oti eida edo http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3140&p=9

kai sto review tou guru3d stis perissoteres ton periptoseon den exoume diafores megales enoite me antializing kai anisotropic mazi , isos na eksartate kai apo to

ekastote game.Den diafono me ta stoixeia pou dineis gia tou ri8mous plirosis ktl..

pantos to real world einai ta games kai ekei krinoume tis dinatotites ka8e kartas

kai oxi me tis 8eoritikes formules .Ka8e game xrisimopoiei diaforetika to hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1xAA/1xAF tests. Ευχαριστώ για την παραπομπή που μόνο επιβεβαιώνει αυτό που λέω.

 

kai sto review tou guru3d stis perissoteres ton periptoseon den exoume diafores megales enoite me antializing kai anisotropic mazi , isos na eksartate kai apo to

ekastote game.

 

Nα το πάρουμε λοιπόν ένα ένα:

 

Prey: βασισμένο στην μηχανή Doom3 (με μια λέξη πανάρχαιο). Η μεγαλύτερη διαφορά είναι στα 2560 με ποσοστό 24%

 

Serious Sam2: μάλλον πήρε κανένα test της κακιάς ώρας που μετράει μόνο σκηνές που βλέπουν τοίχους, γιατί εγώ προσωπικά δεν έχω δει τέτοιες επιδόσεις στο εν λόγω παιχνίδι με μέγιστες ρυθμίσεις σε υψηλές αναλύσεις. Λέει ο ίδιος:

 

In the above chart you can see the results with HDR enabled and 16 levels of anisotropic filtering enabled. A CPU bottleneck is showing throughout the test, so focus for a minute on 1560x1600. Have a look at how close the 8800 Gt is to the GTX, yet is priced at the level of a 200 USD 8600 GTS which can be found at the other side of the spectrum.

 

΄Αρα δεν έχουμε εξομάλυνση εδώ ενώ δύναται να συνδυαστεί με HDR μια χαρά.

 

Battlefield 2:

 

Would you believe that you are again looking at 4xAA and 16xAF here @ 2560x1600 where we still have a friggin' 75+ FPS framerate with the 8800 GT.

 

78 έναντι 152 fps αγαπητέ και είναι σαφώς τα "10fps" μόνο στα οποία αναφερόσουν πριν. Για του λόγου το αληθές η διαφορά είναι 74 ολόκληρα fps και σε ποσοστό είναι διαφορά 95%.

 

World of Conflict (D3D10):

 

8800GTX= 20 fps

8800GT = 14 fps

------------------------

- 43%

 

PT Boat Kings D3D10:

 

8800GTX= 34 fps

8800GT= 24 fps

------------------------

-42%

 

Stalker:

 

8800GTX (noAA): 130 fps

8800GT (noAA): 106 fps

---------------------------

-23% (πσσστ δεν έχει εξομάλυνση ;) )

 

War Front Turning Point:

 

8800GTX : 63 fps

8800GT : 45 fps

---------------------------

-40%

 

FEAR:

 

8800GTX: 40 fps

8800GT: 28 fps

----------------------------

-43%

 

Tom Clancy's Ghost Recon:

 

8800GTX: 48 fps

8800GT: 34 fps

-----------------------------

-41%

 

Den diafono me ta stoixeia pou dineis gia tou ri8mous plirosis ktl..

pantos to real world einai ta games kai ekei krinoume tis dinatotites ka8e kartas

kai oxi me tis 8eoritikes formules .Ka8e game xrisimopoiei diaforetika to hardware

 

Το τελευταίο που κάνω είναι να βασίζομαι μόνο σε θεωρητικές φόρμουλες και πόσο μάλλον αν αυτές δεν αποδεικνύονται σε πραγματικό χρόνο. ΄Εχω κάνει τις προσωπικές μου μετρήσεις και επιβεβαιώνουν τα λεγόμενά μου. Από κει και μετά ή δεν μπορείς ή δεν θέλεις να καταλάβεις αυτό που ισχυρίζομαι. Aν το θέλεις ακόμα πιο λιανά η διαφορά σε Z ρυθμό πλήρωσης μεταξύ 8800GTX (55,2) & 8800GT (38.4) είναι στα 44%. Για πες μου ΠΟΣΕΣ φορές συναντάς στα παραπάνω αποτελέσματα το ποσοστό αυτό;.

 

Για βρες και αποτελέσματα με 8xQ σε μικρότερες αναλύσεις από τις απόλυτα μέγιστες και πες μου γιατί εδώ το προβάδισμα της 8800GTX κάνει μεγαλύτερη διαφορά και γιατί;

 

Να σου σημειώσω ότι είχα πει πολύ πριν την κυκλοφορία της 8800GT ότι οι επιδόσεις της βρίσκονται κάπου ανάμεσα στην σημερινή 8800GTS & GTX. Και φυσικά δεν το παίρνω πίσω ούτε αλλάζει κάτι σε αυτό. Δεν αλλάζει όμως και τίποτε σε αυτά που ισχυρίζομαι αν φυσικά θέλεις να τα κατανοήσεις.

 

Η 8800GTX θα παραμείνει high end GPU μέχρι να την αλλάξει η επερχόμενη high end GPU το 2008. Mε μέχρι και 1GB μνήμη και 920 GLOPs αριθμητική επάρκεια θα είναι περίπου κατά 50% γρηγορότερη από την σημερινή 8800GTX. Α ναι σε μερικούς μήνες η 8800GT θα είναι ακόμα high end; Σαν Performance GPU την πουλάνε και είναι και θα παραμείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prey: βασισμένο στην μηχανή Doom3 (με μια λέξη πανάρχαιο). Η μεγαλύτερη διαφορά είναι στα 2560 με ποσοστό 24%

...

Battlefield 2:

78 έναντι 152 fps αγαπητέ και είναι σαφώς τα "10fps" μόνο στα οποία αναφερόσουν πριν. Για του λόγου το αληθές η διαφορά είναι 74 ολόκληρα fps και σε ποσοστό είναι διαφορά 95%.

Giati einai to battlefield kainourgio paixnid? To prey einai polu pio apaititiko

Serious Sam2: μάλλον πήρε κανένα test της κακιάς ώρας που μετράει μόνο σκηνές που βλέπουν τοίχους, γιατί εγώ προσωπικά δεν έχω δει τέτοιες επιδόσεις στο εν λόγω παιχνίδι με μέγιστες ρυθμίσεις σε υψηλές αναλύσεις.

Ta apotelesmata koitame, einai ligo psila alla panta etsi ekane bench o guru sto

sigkekrimeno game

World of Conflict (D3D10):

8800GTX= 20 fps

8800GT = 14 fps

------------------------

- 43%

παιχνίδι με μέγιστες ρυθμίσεις σε υψηλές αναλύσεις.

Ta pososta ksegelane ta 14 me ta 20 pano kato idia einai ,mperdeuetai o kosmos me ta pososta . px ena game paei me 1fps , an paei me 3fps exoume 300% anodo exei simasia ??? apla OXI This game is not for today

 

PT Boat Kings D3D10:

 

8800GTX= 34 fps

8800GT= 24 fps

------------------------

-42%

10fps diafora , se ena bench to opoio sernete sto uparxon dx10 hardware

 

Stalker:

8800GTX (noAA): 130 fps

8800GT (noAA): 106 fps

---------------------------

-23% (πσσστ δεν έχει εξομάλυνση ;) )

Ekanes la8os i 8800gt exei 122fps(ta xoun ligo mperdemena)

Fisika exei eksomalinsi ,(pssst den exei omos Dynamic lighting)

War Front Turning Point:

 

8800GTX : 63 fps

8800GT : 45 fps

---------------------------

-40%

 

KTL KTL

Se unreal ,crysis apodidi efamila me tin 8800gtx kai auto pisteuo metraei pio poli ston kosmo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Giati einai to battlefield kainourgio paixnid? To prey einai polu pio apaititiko

 

Αρχαιολογίες είναι τα περισσότερα, πάραυτα όμως φαίνονται διαφορές. Πήρες ένα ένα τα timedemos να δεις τι περιορίζει τι και σε ποιό βαθμό;

 

Ta apotelesmata koitame, einai ligo psila alla panta etsi ekane bench o guru sto

sigkekrimeno game

 

Και μετράει τι ακριβώς; ΄Εχω την εντύπωση ότι συγκρίνει κάρτες γραφικών και η συγκεκριμένη επιλογή ρυθμίσεων μόνο κάρτες γραφικών δεν μετράει. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο senior guru είναι κακός reviewer, αλλά δεν θα τον συνκαταλέξω και ανάμεσα στα μερικά ταλέντα εκεί έξω που είναι πραγματικοί επαγγελματίες. Aτυχία που το hardware.fr δεν έχει δημοσιεύσει ακόμα το δικό του άρθρο, αλλά το καλό πράγμα αργεί γιατί έχει και το ελάχιστο δυνατό σε προχειρότητες.

 

Off topic: μιας και είχα δουλέψει λίγο τις επιδόσεις του transparency antialiasing με την εμφάνιση τις G80, θα έχω σύντομα ένα μίνι update για το θέμα αυτό:

 

http://users.otenet.gr/~ailuros/TranspAAPerf.pdf

 

Ta pososta ksegelane ta 14 me ta 20 pano kato idia einai ,mperdeuetai o kosmos me ta pososta . px ena game paei me 1fps , an paei me 3fps exoume 300% anodo exei simasia ??? apla OXI This game is not for today

 

Σαφώς και έχει σημασία αν έχεις έστω και την παραμικρή αίσθηση / κατανόηση τι ακριβώς σημαίνει benchmark. Αν θέλεις μετρήσεις που να μετράνε που και με ποιές ρυθμίσεις παίζεται το κάθε παιχνίδι τότε μάλλον χρειάζονται reviews του τύπου HardOCP.

 

Και αν δεν το κατάλαβες σε πρόλαβα γιατί η απάντηση είναι προβλέψιμη. Το παιχνίδι είναι για σήμερα και κανείς δεν σας υποσχέθηκε 100fps στα 1600 από μια 8800 ότι κι αν είναι αυτή σε ένα παιχνίδι με τόσο υψηλές απαιτήσεις.

 

10fps diafora , se ena bench to opoio sernete sto uparxon dx10 hardware

 

Τα ποσοστά τα είδες; Γιατί τόση ώρα προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Την αναλογία κοίτα.

 

Για τελευταία φορά ένα benchmark δεν είναι του τύπου 3dfart όπου ανήλικα αυνανίζονται νυχθημερόν για 100 πόντους παραπάνω, αλλά είναι εργαλείο για να διαπιστώσεις τις δυνατότητες, προτερήματα και αδυναμίες ενός κομμάτι hardware. ΄Οταν το κατανοήσεις αυτό θα κάνουμε πραγματικό διάλογο.

 

Ekanes la8os i 8800gt exei 122fps(ta xoun ligo mperdemena)

Fisika exei eksomalinsi ,(pssst den exei omos Dynamic lighting)

 

΄Εκλεισε το deferred shadowing για να ενεργοποιηθεί η εξομάλυνση. Αν υπήρχε τρόπος να ενεργοποιηθούν και τα δύο θα φόρτωνε ένα παραπάνω τον ρυθμό πλήρωσης, άρα;

 

Se unreal ,crysis apodidi efamila me tin 8800gtx kai auto pisteuo metraei pio poli ston kosmo

 

Μιας και προφανώς δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε, δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα αυτή η συζήτηση.

 

Fisika kai den tis rixnei , pou8ena den tin ftanei , den eipa kati tetoio ego.

To poso megales einai oi diafores sizitame,koita ta review na pareis mia kali eikona

 

Σε έχω για αρκετά έξυπνο να μπορείς να πάρεις όλα τα προαναφερόμενα ποσοστά και να τραβήξεις έναν μέσο όρο. Το αποτέλεσμα ΕΙΝΑΙ Ή ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ εφάμιλλο με την διαφορά του Ζ ρυθμού πλήρωσης; ΄Οταν υπολογίζεις μονάδα Χ επί χρονισμό Υ θα σου βγάλει το μέγιστο θεωρητικό αριθμό. Σε αυτή τη βάση έχουμε μια μέγιστη θεωρητική διαφορά των 40%+ σε ρυθμό πλήρωσης και στις μέγιστες αναλύσεις η διαφορά επιδόσεων το λιγότερο ξεπερνάει αυτό το ποσοστό κάτα μέσο όρο.

 

Και το μόνο που σημαίνει είναι αν θεωρήσω ότι ο μέσος όρος είναι ενδεικτικά 40%, μια 8800GTX θα είναι ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 40% γρηγορότερη και όχι στον μέσο όρο τόσο.

 

Τέλος περιμένω και μια απάντηση για το τι γίνεται με >4xAA. Και όχι για το τι έχω διαβάσει στο δίκτυο, αλλά το τι είδα ιδίοις όμμασι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@Ailuros

Πολύ καλός μπράβο! Ευτυχώς που έχουμε και εσένα να μας ξεστραβώνεις λίγο.

Εγώ πάντως έλεγα ότι είναι καλύτερη η GT από την άποψη OC και κατ' επέκταση σε απόδοση. Συνήθως μία GTX πάει γύρω στα 630-640 μία GT πάει αρκετά παραπάνω. Πάντα μιλάω για benches απλών χρηστών που έχει προβάδισμα στα Scores. Εγώ βγάζω 14k. Άλλοι γιατί βγάζουν 16k? Γενικά σε 3dmark είναι σχεδόν ίδιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
@Ailuros

Πολύ καλός μπράβο! Ευτυχώς που έχουμε και εσένα να μας ξεστραβώνεις λίγο.

Εγώ πάντως έλεγα ότι είναι καλύτερη η GT από την άποψη OC και κατ' επέκταση σε απόδοση. Συνήθως μία GTX πάει γύρω στα 630-640 μία GT πάει αρκετά παραπάνω. Πάντα μιλάω για benches απλών χρηστών που έχει προβάδισμα στα Scores. Εγώ βγάζω 14k. Άλλοι γιατί βγάζουν 16k? Γενικά σε 3dmark είναι σχεδόν ίδιες!

 

To Ο/C αδυνατει να καλυψει αδυναμιες σε ευρος μνημης και λογω διαυλου και λογω ποσοτητας μνημης της GT.. Και εκει εγκειται και η κυρια αδυναμια της GT μαζι με το Z fillrate..Με απλα λογια οσο και να κλοκαρεις την GT παντα θα υπαρχουν settings που ΑΔΥΝΑΤΕΙ να πιασει την GTX..

Για ακομη μια φορα ξεχαστε το 3dmock ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΠΤ για τις real time gaming situations.

Εχουμε αναφερθει πολλες φορες για ποιους χρηστες προοριζεται η GT και για ποιους η GTX. Διαβαστε λιγο αναλυτικα ολα τα ποστ που εχουν γινει σε τοσα threads εδω μεσα και θα καταλαβετε τι σας κανει και τι οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...