Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για στήσιμο ενσύρματου δικτύου... Desktop με Laptop


ptsak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ επειδή είμαι λίγο αρχάριος σχετικά με τα δίκτυα ζητώ λύση στις παρακάτω απορίες: 'Εχω 1 desktop με Vista και θέλω να το συνδέσω με 1 laptop με xp. To desktop παίρνει INTERNET μέσω LAN άπό το ρουτεράκι SIEMENS CL-110. Θέλω να συνδέσω και τα 2 να βλέπονται μεταξύ τους αλλά και να παίρνουν INTERNET. (Σημειώνεται ότι η θύρα LAN της κάρτας δικτύου του desktop χρήσιμοποιείται, καθώς είναι συνδεδεμένη με το ρουτερ).

Τί απαιτείται από hardware (υποθέτω hub ,καλώδιο lan)? και τι ρυθμίσεις στα 2 συστήματα ώστε να γίνει το ενσύρματο δικτυάκι?

Επειδή δεν μπορώ να βγάλω και πολλή ακρη από κάποια posts που διάβασα θα είμαι υπόχρεος σε όσους με βοηθήσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα να παρεις ενα wifi adsl modem (4port).

θα μπορεις να σερφαρεις ασυρματα με το φορητο σου.

αν θες να μεταφερεις αρχεια μεγαλου ογκου το συνδεεις με lan καλωδιο.

το desktop το συνδεεις με λαν καλωδιο.

μπορεις να δωσεις και σε καποιον αλλο ιντερνετ ασυρματα αν θες.

σαν 4 port hub μπορεις να βαλεις 4 pc για lan game στο χωρο σου.

 

αυτες ειναι μερικες χρησεις που μπορεις να το δουλεψεις.

κοστος γυρω στα 80 ευρα. προτημισε 108 mbps αν παρεις ασυρματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα να παρεις ενα wifi adsl modem (4port).

θα μπορεις να σερφαρεις ασυρματα με το φορητο σου.

αν θες να μεταφερεις αρχεια μεγαλου ογκου το συνδεεις με lan καλωδιο.

το desktop το συνδεεις με λαν καλωδιο.

μπορεις να δωσεις και σε καποιον αλλο ιντερνετ ασυρματα αν θες.

σαν 4 port hub μπορεις να βαλεις 4 pc για lan game στο χωρο σου.

 

αυτες ειναι μερικες χρησεις που μπορεις να το δουλεψεις.

κοστος γυρω στα 80 ευρα. προτημισε 108 mbps αν παρεις ασυρματο.

 

Φίλε μου αυτό δεν αποτελεί λύση για μένα! Αυτό το ήξερα εξαρχής. Σκοπός είναι να μην δώσουμε 80!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αγοράζεις ενα switch peripoy 12? http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.613402

2. Εκει συνδέεις το router και τo PC με το Laptop.

 

3. Μετα δινεις IP στα 2pc pou na tairiazei me tou router kai ise etoimos.

Ennow ean i IP tou router einai 192.168.1.1 sta pc dwse 192.168.1.2

 

A! Εννοειται οτι gateway ip ειναι η IP του Router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως το ιδιο προβλημα και η πλακα ποια ειναι?

 

Οτι πριν με μοντεμακι ολα κομπλε, εβαζα dg το desk, εκανα Internet Con Sharing και επερνε και το λαπτοπ

 

Με την μπακατελα της Siemens ομως μεχρι το Σαββατο που θα παρω το routerακι τι κανουμε?(Ερωτηση, αυτη η βλακεια της Siemens λειτουργια SWITCH δλδ βασικα πραγματα ΔΕΝ κανει?Δεν το εχω πολυ ψαξει αλλα μου φαινεται απιθανο να μην κανει)

Anyway τι DCHP εβαλα στο LAN του λαπτοπ, τι καρφωτη IP μεσα στο subnet που οριζω στο router, τιποτα. Το μονο που εχω καταφερει ειναι να κρατησω τα παλια settings της LAN Connection (ας την πουμε A) και να την εχω enable και στο desktop και να εχω ενα υποτυπωδες δικτυο μεταξυ των 2. Ομως internet περνω απο την LAN Connection ας την πουμε B που εφτιαξε για το router και οτι και να κανω στο laptop και το desktop, ακομα και καρφωτη IP να δωσω οπως ειπα στο LAN connection του λαπτοπ με gw το ρουτερ ΤΙΠΟΤΑ

 

Ρε μπας και δεν μπορει να παιξει σαν switch και τα εχουμε δει ολα?

 

(pixlax τωρα ειδα την απαντηση μου, το switch ΤΙ το θες? Υποτιθεται οτι σε L2 switching κανουν πλεον τα ρουτερ-θα μου πεις "Κοιτα το ρε μεγαλε, δικο σου ρουτερ ειναι"- απλα τωρα να το ψαξω δεν προλαβαινω, αν δεν κανει δεν λεγεται ρουτερ, λεγεται τασακι με πρασινα κουμπια και περνει ποδι οχι Σαββατο αλλα Πεμπτη σουμπιτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(pixlax τωρα ειδα την απαντηση μου, το switch ΤΙ το θες? Υποτιθεται οτι σε L2 switching κανουν πλεον τα ρουτερ-θα μου πεις "Κοιτα το ρε μεγαλε, δικο σου ρουτερ ειναι"- απλα τωρα να το ψαξω δεν προλαβαινω, αν δεν κανει δεν λεγεται ρουτερ, λεγεται τασακι με πρασινα κουμπια και περνει ποδι οχι Σαββατο αλλα Πεμπτη σουμπιτο)

 

Αμα η μια ethernet port που ειχε το siemens ειναι κατειλημμενη απο το ενα PC το αλλο που συνδεοταν με το siemens για να γινει το switching?

 

Επισης απο ποτε ειναι το L2 switching χρεος των router? Αυτο ειναι καινουρια μοδα που συνδυαζουν 2 ιδιοτητες σε μια και συνηθισμενη στα σπιτικα router (ο θεος να τα κανει αλλα για αλλους λογους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...