Προς το περιεχόμενο

The Big Bang Theory


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλαμε για ποιοτικο χιουμορ και οχι το χιουμορ του δημοτικου του tbbt

 

Μα στο δημοτικό δεν κάνουν τέτοια φυσική.

 

Νομίζω ότι η σύγκριση μεταξύ Friends και BBT είναι αβάσιμη. Στο μεν Friends έχουμε μια παρέα ατόμων φυσιολογικών κατά βάση (με λίγες εξαιρέσεις), στο δε BBT έχουμε μια "χαζή" ξανθιά και 4 επιστήμονες που όλη η ζωή τους είναι το halo, τα comics και το star trek. Ε, τα κοινά στοιχεία των δύω σειρών ξεκινάνε και σταματάνε στο ότι και στις δύο υπάρχει μια παρέα που οι καθημερινές καταστάσεις που περνάει βγάζουν γέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην τελευταια σεζον στα φιλαρακια ο καθε ηθοποιος επαιρνε 1.000.000$ ανα επισοδειο και το τελευταιο το ειδανε 250.000.000 θεατες σε πρωτη προβολη. Μιλαμε για ποιοτικο χιουμορ και οχι το χιουμορ του δημοτικου του tbbt το οποιο ειναι μια σειρα που βλεπεις μονο αν δεν εχεις τιποτα καλυτερο να κανεις για να περναει η ωρα σου...

 

1235434945320.gif

 

δφσδφδσφδσφδσφδφδφσδφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

what?

τα 250 χιλιαδες ατομα ειναι λιγα λοιπον για να κρινεις και μπορει να ειχαν σχεδον κοινα ενδιαφεροντα.

 

250 εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο νομίζω ενοούσε. Να φανταστείς ότι (μόνο) το Finale το είδαν 52 εκατομμύρια άνθρωποι live, είναι στις Top5 πιο εμπορικές και επιτυχημένες σειρές στην τηλεόραση.

Αλλα ναι αυτό δεν λεει κάτι, γιατί το target group της σειράς ήταν πολύ μεγάλο μέχρι και παππούδες το έβλεπαν, ενώ το TBBT είναι μόνο για teens αντε ως και mid-twenties και ίσως πιο συγκεκριμένα "geeks". Πολλά αστεία δεν τα πιάνεις αν δεν έχεις εμβαθύνει στην μοντέρνα αμερικάνικη κουλτούρα.

 

Πάντως το να συγκρίνεις το Big Bang Theory με τα Friends είναι προτέρημα, πίστεψε με. Για μένα σημαίνει ότι σε αρκετό καιρό η σειρά θα είναι "Cult" και θα θεωρείται "classic".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cult είναι κάτι που έχει πολύ πιστούς οπαδούς αλλά οι οπαδοί αυτοί είναι λίγοι. Επομένως το Friends και το BBT δεν είναι cult. Όταν συγκρίνεις δύο στοιχεία δε σημαίνει ότι το ένα στοιχείο μοιάζει απαραίτητα στο άλλο, ούτε ότι σε κάποιο χρονικό διάστημα θα μοιάζει. Κι εγώ μπορώ να συγκρίνω Ρουβά με Chopin, οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Στην τελευταια σεζον στα φιλαρακια ο καθε ηθοποιος επαιρνε 1.000.000$ ανα επισοδειο και το τελευταιο το ειδανε 250.000.000 θεατες σε πρωτη προβολη. Μιλαμε για ποιοτικο χιουμορ και οχι το χιουμορ του δημοτικου του tbbt το οποιο ειναι μια σειρα που βλεπεις μονο αν δεν εχεις τιποτα καλυτερο να κανεις για να περναει η ωρα σου...

 

o Charlie Sheen έκλεισε συμβόλαιο για 2.000.000 $ per episode στο Two and a Half Men αν δεν κάνω λάθος...

 

τέλος, Seinfeld>Friends

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Cult είναι κάτι που έχει πολύ πιστούς οπαδούς αλλά οι οπαδοί αυτοί είναι λίγοι. Επομένως το Friends και το BBT δεν είναι cult. Όταν συγκρίνεις δύο στοιχεία δε σημαίνει ότι το ένα στοιχείο μοιάζει απαραίτητα στο άλλο, ούτε ότι σε κάποιο χρονικό διάστημα θα μοιάζει. Κι εγώ μπορώ να συγκρίνω Ρουβά με Chopin, οκ.

 

Μάλλον κατάλαβες λάθος ή εγώ το έγραψα λάθος, εγώ είπα ότι το BBT είναι cult. Εννοείται ότι τα friends δεν είναι (με τέτοιο ευρύτατο target group).

 

Φυσικά και το ΒΒΤ είναι cult, το κοινό του είναι ως επί το πλείστον οπαδοί του Starwars/StarTrek, και (διάφορα) superhero comic book geeks/nerds. Εννοείται ότι δεν είναι μόνο γι'αυτα τα groups αλλά όποιος δεν έχει έστω και ιδέα απο τα παραπάνω(ή την φιλοσοφία γύρω απο αυτά) τότε έχει χάσει ίσως κ τα μισά αστεία/references της σειράς. Και μιλάμε για άπειρα "Spock Jokes" μέσα στην σειρά σε όλες τις σεζόν οπότε δεν μπορεις να πεις οτι έτυχε. Δεν υπάρχει και μεγάλη ποικιλομορφία στο είδος των αστείων της σειράς(πράγμα όχι κακό για cult φανς).

 

A cult film (also known as a cult movie/picture or a cult classic) is a film that has acquired a highly devoted but specific group of fans.[1] Often, cult movies have failed to achieve fame outside of the small fanbases; however, there have been exceptions that have managed to gain fame among mainstream audiences.

 

Και ναι έχει αρκετούς θεατές η σειρά αλλά σε λίγα χρόνια με τα spin-offs και τα πενιχρά "remakes" που θα βγούνε(ήδη έχουν βγει σε κάποιες χώρες), εκεί είναι που θα φανεί η αξία της σειράς. Γιατί αν τυχόν βγει κάτι καλύτερο, η σειρά την πατησε. Αν όμως όχι, θα συνεχίζουμε να την βλέπουμε και ας έχουμε τα spin-offs απο δίπλα.

 

Τότε είναι που θα αποκτήσει τελειωτικά "cult status" και "devoted fans" η σειρά.

Επεξ/σία από PCM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κοινό του είναι ως επί το πλείστον οπαδοί του Starwars/StarTrek, και (διάφορα) superhero comic book geeks/nerds.

 

καμία σχέση!! σε αυτο το κοινο θα φανει η σειρα καπως "φυσιολογικη" ενω η σειρα εχει στοχο τους non-geek/nerds για να γελανε με τους geek/nerds... ακομα θα πρεπει να εχει

καποιος βασικες γνωσεις λυκειου για να καταλαβαινει τα science jokes και οχι τοσο τα spock jokes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε ρε πουλακια....

 

Ο καθενας λεει το δικο του. :P

 

Γιατι να μην απευθυνεται στους geeks ρε συ tr3quart1sta ?Αφου η μανα μου δεν ειναι geek,θα την δει,δεν θα καταλαβει Χριστο απο τις ορολογιες,τα games κτλπ ,πως θα γελασει με κατι που δεν καταλαβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε ρε πουλακια....

 

Ο καθενας λεει το δικο του. :P

 

Γιατι να μην απευθυνεται στους geeks ρε συ tr3quart1sta ?Αφου η μανα μου δεν ειναι geek,θα την δει,δεν θα καταλαβει Χριστο απο τις ορολογιες,τα games κτλπ ,πως θα γελασει με κατι που δεν καταλαβαινει?

 

 

BAZINGA !!!

 

 

δλσκφσδαφλκασδφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το ειδα το 12ο απο 2η σεζον (ναι προσφατα ξεκινησα με τη σειρα) και απλα ελιωσα απο τα γελια με τη συγκεκριμενη σκηνη.

 

Sheldon:

 

-don't hurt us,don't hurt us,DON'T HURT USSS(ναζιαρικα,χοροποηδηχτα,τσιριχτα) χαχαχα

 

ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ Ο ΤΥΠΟΣ! Τι φιλαρακια μου λετε .....

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=i6yD8Jg2Pm4[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ το TBBT είναι μόνο για teens αντε ως και mid-twenties και ίσως πιο συγκεκριμένα "geeks"

 

είμαι 30άρης και έχω και αρκετά φιλαράκια που τρελαίνονται για BBT (συμπεριλαμβανομένης και της αρραβωνιστικιάς μου η οποία είναι επίσης κοντά στα 30, δεν έχει δει ποτέ στην ζωή της Star Trek, Star Wars, ΒSG κλπ και είναι φιλόλογος, άρα η τελευταία της επαφή με την φυσική ήταν πριν 12 χρόνια....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...