Προς το περιεχόμενο

Αποπεράτωση μισοκατασκευασμένου διαμερίσματος


passenger57

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν με χωράει ο τόπος,δηλαδή το δωμάτιό μου, σκεπτόμουν να τελειώσω τις οικοδομικές εργασίες στον πάνο όροφο του σπιτιού μου και να μετακομίσω εκεί. Επείδή δεν υπάρχουν πολλά φράγκα θέλω να τελειώσω το ένα δωμάτιο και το μπάνιο.

 

Ο όροφος είναι με τα τούβλα του και δεν έχει κουφώματα. Το δωμάτιο είναι γύρω στα 15 τετραγωνικά και το μπάνιο είναι ένα νορμάλ μπάνιο Γνωρίζει κανείς πόσο θα κοστίσει για να σοφατιστεί, βαφτεί πλακωστρωθεί μπούν 4 πόρτες ( δύο μπαλκονόπορτες και μια πόρτα + η πόρτα του μπάνιου) + μια οικονομική λύση για το μπάνιο ( εν ανάγκη χωρίς πλακάκια ) για να σκεφτώ τι θα κάνω? Ρεύμα θα πάρω απο τον κάτω όροφο. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή και να μην πας σε πρόχειρες λύσεις. προτιμότερο να στριμωχθείς μερικούς μήνες παραπάνω, παρά να κλαις μετά τα ωραία σου λεφτάκια επειδή διάλεξες τον φθηνότερο μάστορα και δεν έκανε καλή δουλειά και δεν έβαλε τα κατάλληλα υλικά. σε αυτές τις δουλειές μην προτιμάς το φθηνότερο. το καλό πράγμα αμοίβεται. και αν δεν θες πχ να καλείς μετά άλλον μάστορα για να σου βάζει τα ξεκολλημένα πλακάκια ή κάποιον για να σου ξανασοβαδίσει/βάψει το σπίτι, φτιάξει τα υδραυλικά, να διαλέξεις κάποιον που να ξέρει καλά την δουλειά. για τιμές θα σε γελάσω μιας και δεν είχα ασχοληθεί και πολύ εγώ με αυτό το θέμα. πάντως στο σοβάδισμα και στο βάψιμο πληρώνονται με το μέτρο. όπως και στα πλακάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν με χωράει ο τόπος,δηλαδή το δωμάτιό μου, σκεπτόμουν να τελειώσω τις οικοδομικές εργασίες στον πάνο όροφο του σπιτιού μου και να μετακομίσω εκεί. Επείδή δεν υπάρχουν πολλά φράγκα θέλω να τελειώσω το ένα δωμάτιο και το μπάνιο.

 

dlδ θα μένεις στο δωμάτιο και το άλλο θα το αφήσεις γιαπί? :lol: θα σε φάει το κρύο...το τροχόσπιτο το έχεις σκεφτεί δαν λύση?:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο μενα

 

για να σε βοηθησω, λογω επαγγελματος θα σου δωσω ενδειξη κοστους.

λοιπον υπολογισε

μπανιο 1000 -1500ευρω

2 πορτες απλες - 150/πορτα χωρις βαψιμο

μπαλκονοπορτα διπλη? η δυο μονες?

 

πλακάκια υπολογισε 350ευρω (μαζι με εργατικα)

βαψιμο και σπατουλαρισμα (θα χρειαστει, εκτος και αν κυνηγησεις τον σοβατζη και κανει καλη δουλεια) 400ευρω αναλογα τον μαστορα

σοβατισμα μεσα εξω?

δικτυα εχει (υδρευση-αποχετευση)?

ηλεκτρολογικα εχεις περασει?(πινακα,καλωδια κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν δίκτυα...απλά έχει τούβλα.Σοβατισμα μόνο μέσα θέλω. Η Μία μπαλκονόπορτα ειναι διπλή. Το βάψιμο ναι το κάνω μόνος μου.

Μάλλον κάποια βιαστική κίνηση πας να κάνεις. :P

Σκέψου για αρχή ότι για να μπείς σε αυτό το δωμάτιο πρέπει να σκάψει ο ηλεκτρολόγος όλο το σπίτι να φτιάξει το δίκτυο αλλιώς όταν θα γίνουν αυτές οι εργασίες θα κλαίς το δωμάτιό σου :shock:

Επίσης όλες οι άλλες εργασίες που θα γίνονται στο σπίτι μετά θα επηρεάζουν αρνητικά προς το χειρότερο το δωμάτιο σου. ;)

Κάποτε ήμουν στη θέση σου. :fear: Τελικά για να κάνω κάπως σωστή δουλειά έφτιαξα όλο το σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα με το σε τι βαθμό θα προχωρήσεις την κατασκευή του σπιτιού θα πρέπει

 

1. Να περάσει ηλεκτρολόγος σωληνώσεις για ρεύματα

2. Να περάσει υδραυλικός σωληνώσεις για νερό/θέρμανση

3. Να μπουν οι ποδιές(μαρμαράκια) στα παράθυρα

4. Να γίνει το σοβάτισμα

5. Να πέσουν τα γεμίσματα (τσιμέντα) για τα δάπεδα

6. Να περαστούν τα καλώδια των ηλεκτρολογικών

7. Να γίνει η προεργασία για τα βαψίματα (τρίψιμο ή σπατουλάρισμα)

8. Να μπούν τα κάγκελα

9. Να πέσουν τα δάπεδα

10. Να γίνουν τα τελικά βαψίματα

11. Να εγκατασταθούν τα είδη υγιεινής

 

Φυσικά, εάν είσαι εκτός ισχύος οικοδομικής άδειας (ισχύει για μια τετραετία) να υπολογίζεις την πιθανότητα καρφωτής από τους γείτονες. Επίσης υπάρχει πάντα η πιθανότητα να σκάσει μύτη το ΙΚΑ.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το συζητήσεις με κάποιον μηχανικό της εμπιστοσύνης σου ώστε να σε συμβουλεύσει για το τι είναι το καλύτερο στην περίπτωσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα ...

 

καλο μηνα

μην απογοητευετε το παλικαρι βρε παιδια...

 

μηχανικός είμαι και τα τελευταία 2 χρόνια ασχολούμαι με το θέμα της κατασκευής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...