Προς το περιεχόμενο

Αυστηρά για μεγάλους (Amiga 500)


jtp4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πήρα το 1989 και την κράτησα μέχρι το 1997, όπου και αγόρασα το πρώτο pc (Celeron sta 166MHz).

Δύα αναβαθμήσεις έκανα: μία μνήμη 512 KB (!!!) και ένα δευτερο drive.

Τώρα την έχω στην αποθήκη με σκοπό να την βάλω σε βιτρίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραίος. Δεν βλέπω το κασετοφωνανάκι όμως.

 

 

Οριστε και το κασετοφωνακι του.

2jliromzgjmml2zdgmjn.jpg

Οριστε και μερικα ακομα παιχνιδακια για του λατρεις του ειδους.

http://c64.kset.org/64games.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είμαι ο εχθρός εδώ.:P ATARI ST ftw.Commodore 64,128 ,amiga 500,600,amstrad cpc6128 σε φίλους.Απειρες ώρες gaming.Ακόμα τον έχω σε άριστη κατάσταση.Έχω χασει πολλά games όμως κ άπειρες ώρες ύπνο back then.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν 128 D, αλλά το πρώτο μου ήταν ο VIC 20 με 4 Kb... Είχα και μόντεμ στα 2400:-)

 

Ειχες VIC 20 ρε θηριο; :P Ποσο χρονων εισαι; :-D

 

εγώ δεν κατάφερα ποτέ να πάρω amiga (να μου πάρουν δλδ :cry:), και μου έχει μείνει απωθημένο ακόμα...:-)

παρ'ολα αυτά για πολλά χρόνια ξόδευα καθημερινά το χαρτζιλίκι μου σε δύο μαγαζιά που υπήρχαν τότε, (κάτι σαν τα σημερινά netcafe), με 3 κατοστάρικα έπαιζα μιάμιση ώρα sensible, μέχρι να έρθει η χαρακτηριστική αντιπαθητική φωνή να μου πει:

-''μπέμπη τελείωσε ο χρόνος σου, θα συνεχίσεις''???

-τώρα τώρα, τελευταίο παιχνίδι έλεγα, και μου έπαιρνε την δισκέττα για μην μπορέσω να φορτώσω καινούριο...:mad:

 

Πηγαινες και στο Ροσκο στα Πευκακια; :P

 

Μάλλον είμαι ο εχθρός εδώ.:P ATARI ST ftw.Commodore 64,128 ,amiga 500,600,amstrad cpc6128 σε φίλους.Απειρες ώρες gaming.Ακόμα τον έχω σε άριστη κατάσταση.Έχω χασει πολλά games όμως κ άπειρες ώρες ύπνο back then.:-D

 

Μην το βλεπεις ετσι δεν ειμαστε παιδια να λεμε τετοια πια και να τσακωνομαστε χωρις λογο.. Τωρα πια με ηρεμη και αντικειμενικη κριση βλεπουμε την αληθεια αιωνια δευτερε σε ολα..:lol: J/K ενταξει καλος ηταν ο Παταρι ST.. Απλα οχι Amiga.. :P

 

ean to pame etsi

atari 2600

z81 me 4kb ram

commodore 4 me 4kb ram

ICL pc 8086 me 256 RAM CGA 16colors

ktl ktl ktl....

Freak on a leash eimai apo 8 xronon paizo games se pc

proto game test drive

 

Ετσι ετσι καπως ετσι και εγω.. Ειχες CGA και οχι Hercules btw με 8086? Εγω με τον 8088/1 στα 7.54MHz ειχα CGA:p

 

Anyway τι να λεμε τωρα για την Θεα την Αmiga; Θελουμε ωρες και σελιδες ολοκληρες να γεμισουμε.. Χρονια ολοκληρα γεματα ευτιΧΕΣΜΕΝΕΣ αναμνησεις.. Παω εγκεφαλο και θωμα να παρω κανα παχνιδακι και επιστρεφω.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είμαι ο εχθρός εδώ.:P ATARI ST ftw.Commodore 64,128 ,amiga 500,600,amstrad cpc6128 σε φίλους.Απειρες ώρες gaming.Ακόμα τον έχω σε άριστη κατάσταση.Έχω χασει πολλά games όμως κ άπειρες ώρες ύπνο back then.:-D

 

Θυμάσαι τους καυγάδες AMigoβιων και Ataroβιων προς τα τέλη της δεκαετίας του 80 και αρχές 90;

Ελπίζω να παραδέχεστε μετά απο τόσα χρόνια τουλάχιστον οτι είχατε άδικο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάσαι τους καυγάδες AMigoβιων και Ataroβιων προς τα τέλη της δεκαετίας του 80 και αρχές 90;

Ελπίζω να παραδέχεστε μετά απο τόσα χρόνια τουλάχιστον οτι είχατε άδικο :)

 

Ενταξει σαν να κλεβεις εκκλησια ειναι, βασικα δεν τους πειραζαμε πλακα τους καναμε αυτοι ειχαν κομπλεξ κατωτεροτητας.. Agnus,Denise and Paula τα 3 κακα παιδια..:P Ειχαν ομως midi port :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει σαν να κλεβεις εκκλησια ειναι, βασικα δεν τους πειραζαμε πλακα τους καναμε αυτοι ειχαν κομπλεξ κατωτεροτητας.. Agnus,Denise and Paula τα 3 κακα παιδια..:P Ειχαν ομως midi port :P[/QUOTe]

 

Είχα φίλο με ST και όταν βάζαμε τα μηχανάκια μας δίπλα δίπλα έσκυβε το κεφάλι και έβριζε την ώρα που δεν πήρε amiga....

Αλλά μετά ο ίδιος έγραφε ολόκληρα κατεβατά στο pixel αναλύωντας πόσο ανώτερος ήταν ο ST.

Ηταν να τους πάρεις και σοβαρά τους φουκαράδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι πως σε φίλο πρότεινα Amiga back then(ήταν πόλυ καλη κ χαιρόμασταν μόνο όταν εβγενε κανα game μόνο ή ποιο νωρίς από την Amiga στο ST.:-) Anyway το St το γούσταρα πολύ.Είχα κ Pc emulator για τα pc text adventures:-D (PC Ditto) Τώρα έχω emulator για το ST στο Pc.Αλλαξαν τα χρόνια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ego eixa amiga 1200 anabathmismeni se 68030/50 me 8 epipleon mb ram.

eixa kai skliro disko 2.5ari den thimame posa mb eitane kai cdrom 2x eixa feri kai kalodio apo germania kai ekana video tape se video apisteutes epoxes eixa ftasi sxedon na tin balo se tower ala distixos tin poulisa to 1999 opoy kai pira pc. oso gia to agony ena apo ta agapimena moy paixnidia kai me panemorfi isagogi sto paixnidi!!!!

a3exastes epoxes omos ta xronia alazoun kai proxorame mprosta duxtixos xoris tin amiga opoy ekane tis terasties anatropes gia na exoume ta pc se auto to simio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Amiga. Ο μόνος λόγος που ανυπομονώ να έρθει το Πάσχα! (να τα χέσω τα αρνιά και τα κοκορέτσια...μπλιάχ)

Η Amiga κάθεται μόνη στο χωριό και με περιμένει.

 

Moonstone ρε!!! \m/

Απίστευτα ξενύχτια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Atari 800XL το 1988 (ενώ όλοι τότε παίρνανε Commodore 64) σε Amiga 500 το 1991. Η πρώτη αγορά  με δικά μου λεφτά από δουλειά στο εστιατόριο του θείου μου.

Τρελά ξενύχτια με Sensible Soccer, Megalomania, Gods, Syndicate, Turrican. Και δουλεύει ακόμα το άτιμο.

 

Μετά βεβαία πήγαμε στα Πεντιουμ Pc και καλά για να γράφουμε της εργασίες από την σχολή.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...