Προς το περιεχόμενο

Αυστηρά για μεγάλους (Amiga 500)


jtp4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω ειχα παρει μια απο τις πρωτες  Αmiga 500 το 1987 απο το Πλαισιο στη Στουρναρη,

τοτε που πηγα να την αγορασω το μαγαζι ηταν ολο χαρτια στυλο και μελανια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κ γω την εχω ακομα την 500 στο χωριο με ολες τις δισκετες (μαζι με τον zx spectrum 48k) και την ειχα παρει απο το kisware θεσσαλονικη.πανε χρονιααααα απο τοτε.<br><br>

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εποχή που έπαιρναν όλοι amiga , εχώ έμπαινα σε φάση προετοιμασίας για εισαγωγικές Β' Δέσμης ....

Έτσι παρόλο που οικονομικά μπορούσα να πάρω amiga , δεν απέκτησα ποτέ.

Μετά , επειδή ... πέτυχα στις εισαγωγικές , πέρασαν τα χρόνια χωρίς computer , 

μέχρι το 1997 , που πλησίαζα πτυχίο και πήρα το πρώτο pc , pentium 166MMX , με 32MB Ram και Diamond Stealth .

 

Καλύτερα να είχα πάρει amiga, μπορεί να μην είχα "πετύχει" στις εισαγωγικές της Β' Δέσμης , 

να μην έχανα χρόνο στις σπουδές και να πήγαινε και καλύτερα η ζωή μου.

ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ GAMING ΜΕ ΤΗΝ amiga ..........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα πια με το WinUAE και το FS-UAE μπορεις να παιξεις οποια παιχνιδια της Amiga 500 ή της 1200 θελεις (υποστηριζει και CDTV/CD32). Μπορεις να παιξεις με το Workbench (Amiga OS) και ολα τα γνωστα προγραμματακια κλπ.

 

Για τους αρχαριους θα ελεγα να δοκιμασετε το Amikit. Πολυ καλο, εχει το WHDLoad εγκατεστημενο, κανει μονο του auto-update, εχει και frontend για τα games του WHDLoad κλπ.

 

Καποια WHDLoad'ed παιχνιδια χρειαζονται να αλλαξεις on-the-fly το επιπεδο εξομειωσης του WinUAE σε cylce excact κλπ. κλπ.

 

Γενικα η εμπειρια μου με το Amikit, το WinUAE και τα αλλα πακετα για Amiga, ηταν πολυ ικανοποιητικη. Βεβαια εχει περασει ενας χρονος σχεδον απο τοτε, το WinUAE προσφατα απεκτησε MMU emulation για 68030/68040/68060, ενω εχουν διορθωθει πολλα bugs.

 

Βεβαια για συλλεκτικους λογους θα ηθελα μια πραγματικη Amiga 500 (+512KB bogo RAM) ή 600 ή 1200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

προσφατα "ανακαλυψα" το fs-uae, και μου φαινεται πιο ευχρηστο απο το winuae που χρησιμοποιουσα. αυτο που δεν μπορω να βρω ειναι πως "παιζω" παιχνιδια σε HDF. ενω τα κανω add, δεν παιζουν. με πεταει στην workbench screen. φταινε τα παιχνιδια ή κατι δεν κανω καλα? παντα σε fs-uae.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω ακομα και μαλιστα σκεφτομαι να την βαλω διπλα στο pc μου για να παιζω Kick-Off...

 

Απιστευτες εποχες, που οσα τουμπανα-pc κι αν αποκτησουμε, σαν την Amiga δεν ειναι τιποτα...

 

Μακαρι να τις ειχαν ζησει και οι "μικροτεροι" της παρεας, δεν φανταζονται ποσο ωραιοτερα ΕΠΑΙΖΕΣ τοτε... Χωρις να σκεφτεσαι αν η καρτα γραφικων σηκωνει το παιχνιδι... χωρις να πρεπει να ρυθμισεις πρωτα ενα σωρο antialiasing, resolution, directX κλπ.κλπ.κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...