Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα γενικό με pc


argiris77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Ο ένας από τους δύο υπολογιστές που έχω ( asus p5v-vm dh, dual core 2,8, 1gb twinmos, asus 1650) από τότε που τον αγόρασα από το e-shop εδώ και 9 μήνες παρουσίαζε κατά καιρούς διάφορα προβλήματα ( restart στο πουθενά, κολλήματα στο boot μέχρι που έδειχνε να αναβοσβήνει μια παύλα πάνω αριστερα, κολλήματα του mouse και του πληκτρολογίου,μπλέ οθόνες στην εγκατάσταση κ.α) χωρις να βρώ τελικά τι φταίει. 2 επισκέψεις στο e-shop, μια αναβάθμιση bios, ο τεχνικός προσπάθησε αλλά τελικά δεν βρήκε τίποτα.Τους 3 τελευταίους μήνες δεν παρουσίασε τίποτα, είχα αλλάξει κάρτα γραφικών,δίσκο και μνήμη, έβαλα το memtest να παίξει για 4 ώρες χωρίς να βγάλει τίποτα, μόνο mobo και τροφοδοτικό(enermax 365w) δεν έχω αλλάξει ακόμα.Χθες ξεκίνησαν πάλι τα ίδια- ρεσταρτ και κολλήματα - κοιτάω απο everest και speedfan τάσεις σχεδόν οι ίδιες και στα δύο (το everest δεν μου έδειχνε τα -V):

 

Vcore1 1,21v , vcore2 3,31v, +3,3v =3,02v , +5v = 4,92v, +12v = 11,78, -12v = -16,97V, -5v =-8,78v, +5v = 5,00v , vbat 3,23v

 

τι λέτε για τις τάσεις? Το -12V και το -5V γιατί τέτοιες τιμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...