Προς το περιεχόμενο

Μέχρι το 2010-2011 αντέχει το IPv4


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι είδηση, μόνο marketing. Τα ίδια λέγανε και πριν από 15 χρόνια.

 

Το IPv6 υπάρχει τουλάχιστον 10 χρόνια και δεν το χρησιμοποιεί κανείς. Διότι με το ΝΑΤ (Network Address Translation) έχουν λύσει όλοι το πρόβλημά τους και είναι πολύ πιο φτηνό και πιό απλό από το IPv6.

 

Το θεμα ειναι οτι ακομα και με τη χρηση NAT, αρχιζουν και τελειωνουν οι διευθυνσεις. Και δεν γινεται να χρησιμοποιηθει το NAT παντου. Πχ, αν ο ISP χωριζε τους συνδρομητες του σε ομαδες και τους εβαζε σε ενα δικτυο με ολους να βλεπουν το internet μεσω μιας διευθυνσης ανα ομαδα, θα ειχαμε απειρα προβληματα, ενω δεν θα μπορουσε να μοιραστει internet σε ενα εσωτερικο δικτυο ενος χρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το IPv6 δεν εστιαζει μονο σε αυξηση των διευθυνσεων IP, αλλα και στην βελτιωση της επικεφαλιδας των datagram, υπαρχουν βελτιωσεις στην ασφαλεια και οχι μονο και φυσικα η αλλαγη θα ναι σταδιακη και θα παρει χρονο, δλδ θα χρησιμποποιουνται και τα δυο πρωτοκολλα για πολυ καιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το IPv6 εκτός από την βελτίωση της επικεφαλίδας datagram και την αύξηση του αριθμού των IPs θα έχει άλλα πλεονεκτήματα?

 

 

ή στα βιβλια ή στο google για περισσοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να μου γράψεις ότι μπορώ να κοιτάξω στο google, αυτό πιστεύω ότι είναι αυτονόητο. Σε forum είμαστε...

Στο κάτω-κάτω δεν υποχρέωσα κανέναν να μου απαντήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να μου γράψεις ότι μπορώ να κοιτάξω στο google, αυτό πιστεύω ότι είναι αυτονόητο. Σε forum είμαστε...

Στο κάτω-κάτω δεν υποχρέωσα κανέναν να μου απαντήσει...

 

εχεις δικιο σε αυτο, το ειπα αυτο γιατι θα ικανοποιησεις καλυτερα την περιεργεια σου με αυτον τον τροπο;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...