Προς το περιεχόμενο

Moding Intel P4 Sotck Coller


Sadman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον αφου αρχησα να ασχολουμε με mods αποφασησα να κανω μια ψυκτρα στοκ που εχω πολυ πιο αποδοτηκη.

Σκεφτηκα να παρω και να κοψω κυψελες απο ψυγεια αυτοκινητου(περισευουνε απο το συνεργιο του μπαμπα μου)και να τις περασω ανεμσα στα κενα της ψυκτρας.Σκεφτηκα πως αν μπορεσω να προσθεσω και ενα δυκτιο με σωληνες αναμεσα εκει και να το κρυωνω με νερακι.Μετα να μπουνε ενα ανεμηστερακι απο τα πλαγια να περναει αερα απο μεσα και ενα απο την απεναντη μερια να βγαζει.Επισεις ενα απο την πανω μερια για να χτυπαει την ψυκτρα απο πανω.

Σαν πλανο νομιηζω πως στεκη αλλα δν ξερω αν θα εχει αποδοση.

Λοιπον τι λετε θα πιασει?

Μηπως να κανω κατι αλλο?

Χρονο εχω μποληκο και γιαυτο αποφασησα να πιασω λιγο τις πατεντες.

Μην μου πειτε να αγορασω αλλη ετοιμη ψυκτρα γτ εχω ειδη υδροψηξη και μια Ninja Plus B.

Απλα θελω να πειραματηστω.

 

ΥΓ:Αν πιασει θα γραψω και εναν οδηγο με φωτογραφιες εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλόδοξο το βλέπω :) Εντάξει με μεγάλη προσπάθεια και λεπτομέρεια στην δουλειά θα πιάσει αλλά δεν θα είναι σίγουρο ότι θα έχεις κααλές θερμοκρασίες :) Θα φάς και πολύ χρόνο :) Δεν χρειάζεται ανεμιστήρες πλάγια. Μόνο πάνω αρκεί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αφου αρχησα να ασχολουμε με mods αποφασησα να κανω μια ψυκτρα στοκ που εχω πολυ πιο αποδοτηκη.

Σκεφτηκα να παρω και να κοψω κυψελες απο ψυγεια αυτοκινητου(περισευουνε απο το συνεργιο του μπαμπα μου)και να τις περασω ανεμσα στα κενα της ψυκτρας.Σκεφτηκα πως αν μπορεσω να προσθεσω και ενα δυκτιο με σωληνες αναμεσα εκει και να το κρυωνω με νερακι.Μετα να μπουνε ενα ανεμηστερακι απο τα πλαγια να περναει αερα απο μεσα και ενα απο την απεναντη μερια να βγαζει.Επισεις ενα απο την πανω μερια για να χτυπαει την ψυκτρα απο πανω.

 

Κυψέλες εννοείς τα fins? Aν ναι πρέπει να τα κολλήσεις (να κάνουν σώμα) και σε αρκετά σημεία ώστε να κάνουν επαφή και να τραβάνε θερμότητα από τη stock. Aν έχεις τέτοια εργαλεία και know-how προχώρα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...