Προς το περιεχόμενο

Το οικολογικό μέλλον.


Kain Origin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν συγγνώμη αν υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα και μου ξέφυγε, ή αν κάνω το θέμα σε λάθος κατηγορία. Σε οποιαδήποτε από τις δύο περιπτώσεις ας δράσουν οι Mods ανάλογα.

 

Τελευταία ακούω όλο και περισσότερες ειδήσεις που αφορούν διάφορα επιστημονικά projects που έχουν σαν σκοπό τη δημιουργία ενός πιο οικολογικού μέλλοντος ακόμα και μέσα στην πόλη. Γενικότερα παρατηρώ πως η παγκόσμια οικολογική συνείδηση, ή τουλάχιστον η προώθησή της, αυξάνεται δραματικά σε παγκόσμιο επίπεδο. Για μια καλύτερη πληροφόρησή μας λοιπόν, σκέφτηκα να φτιάξω αυτό το topic, όπου θα συγκεντρώνουμε πληροφορίες που επιβεβαιώνουν τα παραπάνω. Νομίζω άλλωστε πως έχουμε ανάγκη κάποια αισιόδοξα μηνύματα για το μέλλον, με όσα βλέπουμε τελευταία....

 

Και κάνω την αρχή:

 

Fab Tree Hub, το δεντρόσπιτο του μέλλοντος!

 

Κατά το 2011 η φράση "φυτρώνουν σπίτια" προβλέπεται να αλλάξει νόημα. Με την τεχνολογία των κλουβιών-οδηγών, πιο γνωστή από τα τετράγωνα μη μεταλλαγμένα καρπούζια, το Massachusetts Institute of Technology, Team H.E.D. [Human Ecology Design] σχεδιάζει να καλλιεργήσει δέντρα-σπίτια. Η δημιουργία ενός τέτοιου σπιτιού θα παίρνει περίπου 5 χρόνια, ενώ το 2011 σχεδιάζεται να είναι έτοιμο το πρωτότυπο.

Οι κατοικίες αυτές θα είναι κάτι παραπάνω από οικολογικές, θα έχουν δικό τους νερό και ηλεκτρικό, ενώ θα είναι και ασφαλείς από παράσιτα και έντομα.

 

Πληροφορίες: http://www.archinode.com/bienal.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ... Οτι να ναι δηλαδη. Καλα θα ειναι για τους απανταχου οικολογους που χουν τα φραγκα να ζουν σε μονοκατοικια στα προαστια. Μες στις πολεις ομως το τσιμεντο και το σιδερο δεν θα αντικατασταθουν. Το μονο που θα κανει ο ανθρωπος για τη γη, ειναι να την αφησει και να παει σε αλλο πλανητη αφου την εχει μολυνει τελειως. Καλο ειναι να ειμαστε ρομαντικοι, αλλα δυστυχως με τον ρομαντισμο δεν εξελισσεται το ανθρωπινο ειδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι γεγονος οτι πρεπει να αλλαουμε συνηθεις αλλα και να προστατεψουμε το μελλον των παιδιων μας, ομως μονο με την συλλογικη συνειδηση θα πετυχουμε πολυ περισσοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπωπω... Μεγαλα λογια... Ξυλινα και ανουσια. Εγω, με την πεσσιμιστικη ματια μου βλεπω το μελλον μαυρτο και αραχλο. Και μαλιστα, δεν θα κανουμε τιποτα γι' αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά ας δούμε λίγο και τις θετικές προσπάθειες.

Κάπιοι προσπαθούν όσο μπορούν να φέρουν την αλλαγή, ας τους δώσουμε μια ευκαιρία να το κάνουν πριν τους καταδικάσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπωπω... Μεγαλα λογια... Ξυλινα και ανουσια. Εγω, με την πεσσιμιστικη ματια μου βλεπω το μελλον μαυρτο και αραχλο. Και μαλιστα, δεν θα κανουμε τιποτα γι' αυτο.

 

goth ? ;P

 

Πλέον πιστεύω πως μόνο με τέτοιας νοοτροπίας λύσεις θα μπορεί να λυθεί το οικολογικό πρόβλημα, με τεχνολογικά μέσα τα οποία π.χ θα καθαρίζουν αρκετά αποτελεσματικά ρύπους κλπ κλπ...

Υπάρχει και η ριζοσπαστική λύση Return To The Source αλλά είναι για χίπηδες που γουστάρουν να αράζουν κάτω από τα δέντρα, δεν έχουν πέραση πλέον και νομίζω ελάχιστοι διατίθενται να ακολουθήσουν τέτοια ζωή ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...