Προς το περιεχόμενο

Loreena Mc Kennitt. Πως σας φαινεται???


Carthago

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντα ειχα τρελο κολλημα με την μουσικη της τυπισσας αλλα τωρα τελευταια το κακο παραγινε. Για οσους δεν την ξερουν

Η Καναδή ερμηνεύτρια / συνθέτης Loreena McKennitt είναι αποκλειστική παραγωγός, ιδιοκτήτρια και διαχειρίστρια της δισκογραφικής εταιρείας «Quinlan Road», που γνωρίζει διεθνή επιτυχία. Με δισκογραφική πορεία δύο δεκαετιών, η «εκλεκτική κελτική» μουσική της McKennitt κέρδισε σημαντική αναγνώριση παγκοσμίως και πολλά βραβεία πωλήσεων στη Νότια και Βόρεια Αμερική, την Ευρώπη, την Αυστραλία και την Ασία. για χρυσούς, πλατινένιοuς και πολυπλατινένιοuς δίσκους σε δεκαπέντε χώρες σε τέσσερις ηπείρους. (Συντομο αποσπασμα της βιογραφιας της απο το επισημο σαιτ της http://www.quinlanroad.com)

 

Απο την ολη δισκογραφια της ξεχωριζω το The Book Of Secrets (1997) και ιδιαιτερα το Night Ride Across The Caucasus ενα τραγουδι το οποιο δεν υπαρχει περιπτωση να το ακουσω και να μην μου φτιαξει την διαθεση.

 

Ειναι κανενας αλλος/η που να του αρεσει η Loreena? Γνωμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί να πεις για την τύπισσα..

από τις καλύτερες φωνές που υπάρχουν..

μακάρι να είμαι τυχερός να την ακούσω ζωντανά...

 

από κομμάτια.. ποιο να πρωτοαναφέρω... ας πω το Mummer's Dance που άκουσα πρόσφατα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Mystic's Dream ενα απο τα καλυτερα που εχω ακουσει στο συνολο των μουσικων επιλογων μου!Το ειχα πρωτοακουσει θυμαμαι στο soundtrack της ταινιας 'Jade' οταν βγηκε στο cinema τοτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Απο την ολη δισκογραφια της ξεχωριζω το The Book Of Secrets (1997) και ιδιαιτερα το Night Ride Across The Caucasus ενα τραγουδι το οποιο δεν υπαρχει περιπτωση να το ακουσω και να μην μου φτιαξει την διαθεση.

 

Υπέροχη η Loreena!!:-D

 

To Night Ride Across The Caucasus είναι και το δικό μου αγαπημένο.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο σε ταξιδεύει η ερμηνεία της,άλλο τόσο σε ταξιδεύουν και οι στίχοι της...

'Ενα ακόμη στοιχείο που την καθιστά εξαιρετική ως συνθέτιδα είναι η χρήση παραδοσιακών οργάνων(με κορυφαίους εκτελεστές ανά τον κόσμο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πολύ καλή. Την είχα μάθει μέσα απο το Compacti disk club και μετά πήγα και πήρα 2 3 cd της που τα 2 μου αρέσαν υπερβολικά αλλά το ''The mask and the mirror'' με κούρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί να πεις για την τύπισσα..

από τις καλύτερες φωνές που υπάρχουν..

μακάρι να είμαι τυχερός να την ακούσω ζωντανά...

 

από κομμάτια.. ποιο να πρωτοαναφέρω... ας πω το Mummer's Dance που άκουσα πρόσφατα..

 

http://www.youtube.com/watch?v=hK-Pi-Dgsfk

Σωστος. Δες το mummers dance σε λαιβ. Μιλαμε για φωναρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είμαστε πολλοί αλλά είμαστε σκόρπιοι.. :) Σήμερα παρέλαβα από play.com το "Night from the alhambra" απλά τέλειο και η Loreena φωνάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φίλε μου στο dvd αναφέρομαι, είναι απλά τέλειο και το παλάτι είναι μοναδικό. τα 2 cd που περιλαμβάνονται στο πακέτο περιέχουν τα τραγούδια που ακούγονται στο dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι ωραία φωνή. Το πρώτο τραγούδι της Loreena McKennitt που άκουσα είναι και το αγαπημένο μου από αυτήν. Το "The Highwayman".

Δεν έχω ακούσει όλη τη δισκογραφία της (μόνο ένα ή δυο cd) και επιφυλλάσομαι για το μέλλον... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...