Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ram


Agleouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ηρθε σημερα ο νεος η/υ και εχω μια ερωτηση, οι μνημες που παραγγειλα ηταν 800ρες με 4-4-4 αλλα στο cpu-z στη καρτελα memory μου λεει frequency 400 και clocks 5-5-5 και στην διπλα καρτελα spd λεει στο max bandwidth pc2-6400 (400Mhz) και στο part number

cl 4-4-4 DDR2 800... Υπαρχει καποιος που μπορει να με ενημερωσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα πες μας ποιες μνημες εχεις

επειδη υπαρχουν μνημες με πληθωρα συνδιασμων απο timings και voltage την πρωτη φορα που θα τις βαλεις μπουταρουν (αν θυμαμαι καλα) σε 5-5-5-15 και 1,8V

 

στην ουσια μπες στο bios και βαλε τις τιμες που γραφει πανω στις μνημες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ειναι δεν χρειαζεται να κανεις κατι διαφορετικο, συνηθως εκτος απο τα timings υπάρχουν και οι τιμες latency που δειχνουν την προωθηση δεδομενων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να μπεις στο BIOS και να βάλεις manual αντί για Auto ή by SPD και να ορίσεις εκεί τα timings 4-4-4. Επίσης, να δώσεις την τάση που αναφέρει ο κατασκευαστής, αλλιώς το pc θα είναι ασταθές.

 

Ο λόγος που στο SPD αναφέρει ότι οι μνήμες είναι 5-5-5 είναι πως όταν θα bootάρει για πρώτη φορά το pc με τις μνήμες αυτές επάνω, η μητρική θα δώσει το default ρεύμα που έχει ρυθμιστεί από τον κατασκευαστή της, δηλαδή 1,8volts, και προφανώς δεν μπορείς στα 1,8 volts να έχεις τόσο χαμηλά timings (4-4-4), επειδή είτε δε θα ανοίγει το pc ή θα κολλάει συνέχεια. Γι' αυτό, πρώτα ανεβάζεις την τάση (όσο λέει ο κατασκευαστής, το πιο πιθανό είναι στα 2,0 volts) και μετά αλλάζεις και τα timings, επίσης στη ρύθμιση που λέει ο κατασκευαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...