Προς το περιεχόμενο

SSH με Dynamic DNS νομίζω.


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ συνέχεια SSH, και με έχει κουράσει το γεγονός ότι όταν αλλάζει η IP του απομακρυσμένου υπολογιστή, πρέπει να προσαρτώ εκ νέου το απομακρυσμένο filesystem (FS).

 

Υπάρχει ωστόσο κάτι, που νομίζω ότι ονομάζεται Dynamic DNS, (από όσο διάβασα στη Wikipedia σωστά νομίζω ότι το λέω) που δίνει τη δυνατότητα, να αντιστοιχίζεται το απομακρυσμένο FS με κάποιο όνομα, ώστε η προσβασιμότητά του να μην εξαρτάται από την IP του.

 

Αυτό, από όσο κατάλαβα, γίνεται μέσα από τις ρυθμίσεις του router. Ξέρει κανείς να με βοηθήσει? Αν είναι χρήσιμο, προσθέτω ότι χρησιμοποιώ ένα microcom.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ωστόσο κάτι, που νομίζω ότι ονομάζεται Dynamic DNS, (από όσο διάβασα στη Wikipedia σωστά νομίζω ότι το λέω) που δίνει τη δυνατότητα, να αντιστοιχίζεται το απομακρυσμένο FS με κάποιο όνομα, ώστε η προσβασιμότητά του να μην εξαρτάται από την IP του.

 

Για την ακρίβεια, δεν αντιστοιχίζεται το filesystem σε κάποιο όνομα, αλλά η public IP (WAN) του router σου σε ένα domain name της επιλογής σου. Υποθέτω ότι αφού χρησιμοποιείς SSH έστω και με χειροκίνητη εισαγωγή της IP, γνωρίζεις ήδη περί port forwarding της θύρας 22 από τον router στη σωστή IP εντός του LAN σου.

 

 

Οι δύο πιο γνωστές υπηρεσίες αυτού του τύπου είναι το DynDNS και το No-IP. Μπορείς να κάνεις ένα δωρεάν λογαριασμό, όπου θα κληθείς να διαλέξεις και το domain name που θα λάβεις (έστω g1annis.dyndns.com). Το κόλπο λειτουργεί ως εξής: Κάθε φορά που ζητείται από κάποιον πρόσβαση στο g1annis.dyndns.com, οι DNS servers που αυτός χρησιμοποιεί προωθούν το αίτημα για IP resolving (αντιστοίχιση ενός συγκεκριμένου domain name σε μία IP) στους servers του DynDNS οι οποίοι και απαντούν, δίνοντας την τελευταία γνωστή σε αυτούς IP σου. Η ενημέρωση της υπηρεσίας για τυχόν αλλαγές της IP σου μπορούν να γίνουν με 2 τρόπους: είτε με client προγραμματάκι που θα τρέχει συνεχώς στο παρασκήνιο ως resident (υπάρχουν διαθέσιμοι clients για πληθώρα Λ/Σ) είτε για όσους routers το υποστηρίζουν (ολοένα και περισσότεροι) από ειδική επιλογή στο web interface τους, όπου επιλέγεις απλά τη συγκεκριμένη υπηρεσία DDNS που έχεις κάνει account καθώς και τα user/pass του account σου. Η δεύτερη επιλογή που χρησιμοποιώ εγώ και προτείνω, νομίζω πως είναι πιο "set and forget" περίπτωση. Συγκεκριμένα για το Microcom, αν εννοείς το AD2636 νομίζω πως υποστηρίζει μόνο DynDNS κι αυτό μέσω των πιο πρόσφατων official firmwares.

 

 

Αφού στήσεις όπως πρέπει τα παραπάνω, το απομακρυσμένο mount θα γίνεται με την ίδια εντολή όπως και πριν, μόνο που αντί για IP θα αντικαθιστάς πλέον με το domain σου, π.χ.:

 

>sshfs g1annis.dyndns.com:/folder1 /mnt/folder2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συγκεκριμένο μενού του Microcom δεν έχει καμμία σχέση με Dynamic DNS. Και μάλλον η έκδοση firmware που έχεις δεν υποστηρίζει DDNS, αφού στην πιο τελευταία προστέθηκε αυτή η δυνατότητα και εμφανίζεται ως ξεχωριστό μενού κάτω ακριβώς από το DNS Configuration που έχεις τραβήξει το screenshot. Για δες:

 

microcomkn6.png

 

Δεν είναι τίποτα δύσκολο να αναβαθμίσεις το firmware, ένα download είναι από το site της εταιρείας και μετά επιλέγεις από το web interface την αντίστοιχη επιλογή για "Network Code Image Update - Firmware".

 

 

*EDIT: Διευκρινίζω ότι το Microcom το έχω μόλις μία ημέρα, ως λύση ανάγκης μέχρι να μου στείλουν εξοπλισμό από Forthnet. Από τον αδερφό μου το πήρα ήδη φλασαρισμένο στο τελευταίο firmware, αλλά με διαβεβαίωσε ότι η διαδικασία έγινε απρόσκοπτα. Δεν έχω κάνει ακόμη καν κανόνες για port forwarding ούτε έχω σετάρει DynDNS account. Για την ίδια την υπηρεσία πάντως μπορώ να δώσω θετική ψήφο, αφού όπως έγραψα και πιο πάνω, την χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό χωρίς προβλήματα με το προηγούμενο router μου (AVM Fritz!Box Fon)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα καταφέρνω...

 

Δεν βρίσκει server λέει όταν κάνω Network Code Image Update.

 

Για να κάνω Local Code Image Update πατάω download. Περιμένω λίγο και μου ζητάει να επιλέξω ένα αρχείο και μετά να πατήσω upload. Ποιό αρχείο πρέπει να βάλω εκεί? Να βάλω το zip έτσι όπως το κατέβασα από το link που μου έδωσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατεβάσεις χειροκίνητα στο δίσκο και το αποσυμπιέζεις σε έναν κατάλογο. Μετά, από το "Local Code Image Update" (sorry για το λάθος πιο πάνω), κάνεις browse και δείχνεις στο αρχείο FIRMWARE.DLF...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι σήμερα δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ, οπότε δεν πρόλαβα να απαντήσω.

 

Το update πήγε καλά, και πλέον υποστηρίζει και Dynamic DNS. Αλλά κάποια πειράματα που έκανα, δε μου βγήκαν σωστά.

 

Στο μενού του Dyn DNS έχει

*DDNS Server και έχει προεπιλεγμένο κάποιον members.dyndns.org (αυτό είναι σωστό?)

από κάτω

*Update Type με προεπιλογή το dyndns (να το αφήσω?)

username και passwd πιανού είναι αυτά που έχει παρακάτω? Έβαλα κάτι που θα το θυμάμαι, αλλά γενικά υπάρχει ζήτημα ασφάλειας?

παρακάτω έχει

*HostName εκεί βάζω πχ KalosServer

 

Για να συνδεθεί κάποιος εκεί, θα πρέπει να ορίσει ως server που θέλει να συνδεθεί το [email protected] σωστά?

 

Έτσι τα έχω κάνει, και προς το παρόν, δεν μπορεί να συνδεθεί... Έχω κάνει κάπου λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μενού του Dyn DNS έχει *DDNS Server και έχει προεπιλεγμένο κάποιον members.dyndns.org (αυτό είναι σωστό?)

 

Είναι σωστό.

 

από κάτω *Update Type με προεπιλογή το dyndns (να το αφήσω?)

 

Ναι, το αφήνεις έτσι.

 

username και passwd πιανού είναι αυτά που έχει παρακάτω? Έβαλα κάτι που θα το θυμάμαι, αλλά γενικά υπάρχει ζήτημα ασφάλειας?

 

Είναι το username που επέλεξες και το password που σου δόθηκε όταν δημιούργησες το account σου στο dyndns.org. Εεε, έχεις τέτοιο account, έτσι... ; :whistle:

 

παρακάτω έχει *HostName εκεί βάζω πχ KalosServer

 

Εκεί βάζεις το domain name που επέλεξες όταν δημιούργησες το account σου στο μπλα-μπλα...κλπ

 

Αυτό θα χρησιμοποιεί ο έξω κόσμος, αντί της εκάστοτε WAN IP του router σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το username που επέλεξες και το password που σου δόθηκε όταν δημιούργησες το account σου στο dyndns.org. Εεε, έχεις τέτοιο account, έτσι... ;
Έφτιαξα ένα account, και μετά πήγα στα my services. Εκεί επέλεξα add host services και στο επίμενο μενού έβαλα το επιθυμητό hostname.server.kati (από 88 διαθέσιμους).

 

Από κάτω, έκανα clik στο wildcard γιατί κάπου διάβασα ότι έτσι έπρεπε (# Wildcard

Allows any fourth-level (and deeper) hostnames to be resolved. If wildcard is disabled, names like http://www.yourname.example.org'>http://www.yourname.example.org will not work.

)και μετά έπρεπε να τικάρω μια απο τις 3 παρακάτω επιλογές του Service Type:

 

Host with IP address (would allow visitors to access services at your network by IP address; )

WebHop Redirect (would redirect web-requests from address http://www.yourname.example.org to URL that you would provide below; )

Offline Hostname (will hide your host IP or URL redirection settings (useful for temporary maintenance)

 

Νομίζω πως το σωστό είναι το μεσαίο. Όταν το τικάρω, μου λέει να του δώσω WebHop Settings:

Redirect URL:

 

εκεί δεν ξέρω όμως τι να βαλω. Τα έχω κάνει σωστα μέχρι τώρα? Μπορεί κανείς να με βοηθήσει παραπέρα? Μήπως είναι απαραίτητο να κάνω κι αυτό που λέει ο DIMITRISG?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σωστά τα έχεις κάνει.

Host with IP Address χρειάζεται.

Στο δικό μου router (όπως και στο δικό σου φαντάζομαι) για username βάζω αυτό που έχω φτιάξει στο dyndns και password επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...