Προς το περιεχόμενο

SSH με Dynamic DNS νομίζω.


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

DIMITRISG από όσο κατάλαβα, το dyndns και το no-ip είναι τα δύο το ίδιο πράγμα.

 

capthookb, μάλλον μπερδεύτηκα με αυτό που είπες. Από όσο κατάλαβα, το dyndns υπάρχει για να μην χρειάζεται να στένεις κάθε φορά την ip σου σε αυτόν που θέλει να συνδεθεί. Ενώ στην ιστοσελίδα των υπηρεσιών λέει"Host with IP address (would allow visitors to access services at your network by IP address; ). Είσαι σίγουρος, πως πρέπει να επιλέξω αυτό?

Για να ολοκληρώσω τη ρύθμιση της υπηρεσίας, μου ζητάει IP. Λογικά, αν είναι έτσι όπως μου τα λες, τότε κάθε φορά που συνδέομαι, θα αναγνωρίζει την καινούρια μου ip.

 

Θυμάμαι κάποτε που ένας φίλος είχε φτιάξει έναν DynDNS, και τον είχα μόνιμα προσαρτημένο. Παρ' ότι αυτός μπαινοέβγαινε στο internet και άλλαζε η IP του, το όνομα του server έμενε μονίμως το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το dyndns θα πρεπει να εχεις ρυθμισει τον bind dns server στο pc σου

εγω το εκανα με no-ip που τρεχει ενα process μονιμως στο pc μου και ενημερωνει την ip μου στον no-ip.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή επιλογή είναι η πρώτη. Η IP που σου ζητάει από κάτω είναι η WAN IP του router σου και αν δεν κάνω λάθος, τη στιγμή που φτιάχνεις το account (ή όποτε ξανακάνεις login και πας στα account settings), γίνεται autodetect και συμπληρώνει την τρέχουσα. Δεν έχει καμμία σημασία όμως, αφού ο router σου έχει πλέον ενσωματωμένο client που ενημερώνει αυτόματα την υπηρεσία DynDNS για τυχόν αλλαγή της IP του (αν δώσεις σωστό username και password, εννοείται)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...