Προς το περιεχόμενο

Προτείνεται βιβλίο για εκμάθηση C++ [για πρωτάρη]


pappous_soulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν,ψάχνω να βρω ένα βιβλίο που να μπορεί να μου μάθει τα βασικά,και όχι μόνο.

Έχετε κανένα καλό υπόψη?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα το βιβλίο "Οδηγός της C++" του Herbert Schildt με ISBN 9789605122294

Μπορείς να το βρείς στον Παπασωτηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικη συμβουλη.

 

Ξεχνα την C++ και μαθε .Νετ και πιο συγκεκριμενα C# με framework 2.0 ;)

 

Και οπως ειπε ο drikoudis το ιντερνετ ειναι ο καλυτερος φιλος σου!!!

 

Οριστε 2 ωραια βιβλια για να ξεκινησεις...

 

Premier Press - Microsoft C# Programming for the Absolute Beginner

O'reilly - Programming Csharp

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω και εγώ το βιβλίο που μας δώσανε στην σχολή, Αντικειμενοστραφής Προγραμματισμός με τη C++ του Robert Lafore. εκδόσεις κλειδάριθμος με ISBN 960-209-904-6. πολύ καλό βιβλίο για να ξεκινήσεις.

 

αν και του Herbet Schildt είναι πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν μεινεις μονο στα πραγματα που θα σου "μαθει",λεμε τωρα, η σχολη τοτε οταν βγεις με το καλο στην αγορα εργασιας θα δεις οτι τα πραγματα ειναι πολυ πιο διαφορετικα...

 

Η τεχνολογια προχωραει με ραγδαιο ρυθμο...οταν εγω ελιωνα να μαθω το framework 2.0 η Μicrosoft ετοιμαζε το 3.0 κ εχει βγαλει VS.Net 2008 με το νεο framework...

Δεν υπαρχει λογος να μεινεις κολλημενος με μια γλωσσα που υπαρχει μονο κ μονο για να υποστηριζει κατι αρχαιες εφαρμογες??Πλεον θελουμε δεν θελουμε πρεπει να προσαρμοστουμε με τις νεες τεχνολογιες...

Η πληροφορικη κ ιδιαιτερα ο προγραμματισμος ειναι ενας κλαδος που θελει πολυ διαβασμα και πρεπει να διαθεσεις πολυ χρονο για να μπορεις να παρακολουθεις τις αλλαγες...

Τωρα αν αρχισεις να θεωρεις οτι οι αλλαγες αυτες σε αφηνουν αδιαφορο,τοτε συντομα θα μεινεις χωρις δουλεια!!!Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αν μεινεις μονο στα πραγματα που θα σου "μαθει",λεμε τωρα, η σχολη τοτε οταν βγεις με το καλο στην αγορα εργασιας θα δεις οτι τα πραγματα ειναι πολυ πιο διαφορετικα...

 

Η τεχνολογια προχωραει με ραγδαιο ρυθμο...οταν εγω ελιωνα να μαθω το framework 2.0 η Μicrosoft ετοιμαζε το 3.0 κ εχει βγαλει VS.Net 2008 με το νεο framework...

Δεν υπαρχει λογος να μεινεις κολλημενος με μια γλωσσα που υπαρχει μονο κ μονο για να υποστηριζει κατι αρχαιες εφαρμογες??Πλεον θελουμε δεν θελουμε πρεπει να προσαρμοστουμε με τις νεες τεχνολογιες...

Η πληροφορικη κ ιδιαιτερα ο προγραμματισμος ειναι ενας κλαδος που θελει πολυ διαβασμα και πρεπει να διαθεσεις πολυ χρονο για να μπορεις να παρακολουθεις τις αλλαγες...

Τωρα αν αρχισεις να θεωρεις οτι οι αλλαγες αυτες σε αφηνουν αδιαφορο,τοτε συντομα θα μεινεις χωρις δουλεια!!!Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα...

 

φίλε μου αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν ξέρω τι σχέση έχει η πρόταση που έκανα για ένα βιβλίο που μου δώσανε στη σχολή και το βρήκα καλό για ξεκίνημα, με την φιλοσοφία σου για την αγορά εργασίας. σίγουρα έχουν αυτά που λες κάποια βάση αλλά νομίζω ότι είναι άσχετα με αυτό που ζήτησε το παλικάρι για την C++.

 

φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηταν αναφορα σε εσενα...ηταν γενικη αναφορα...αλλα εχεις δικο ξεφυγα εκτος θεματος.

Απλα θεωρησα οτι μιας και το παιδι θελει να μαθει προγραμματισμο και για αυτο ζηταει βιβλιο για C++ να ασχοληθει με κατι πιο advance οπως ειναι ο Object Oriented Programming στο .Νετ περιβαλλον της C#...

 

:-) Φιλικα το πηρα...μην σκας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιβλία για την C# που έχετε ήδη προτείνει είναι και στα Ελληνικά;

 

Βασικά μου είχαν προτείνει παλιότερα σε αυτό το φορουμ πάλι για C το:

 

Η Γλώσσα Προγραμματισμού C (ANSI C) των: Brian W. Kernighan και Dennis M. Ritchie αλλά παρά τις γνώσεις μου στη C, σε ορισμένα σχετικά απλά πράγματα δεν βρήκα απαντήσεις και το βιβλίο ζητούσε περιελάμβανε πολύ εξεζητημένα πράγματα.

 

Για την C# θέλω κάτι πιο κοντά στον εντελώς αρχάριο χρήστη με την πλατφόρμα .net και γενικότερα τον αντικειμενοστραφή προγραμματισμό, στα ελληνικά αν γίνεται :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητέ Lomar, σίγουρα θα βρεις πολλά στα Ελληνικά όμως την ποσότητα πληροφορίας στα Αγγλικά που υπάρχει δεν μπορείς να την φανταστείς... αν πας www.asp.net θα βρεις πάρα πολύ καλά tutorials για πολύ πολύ αρχάριους μέχρι και για καταστάσεις extreme... για εμένα αφού θες να την ψάξεις στον προγραμματισμό καλό είναι να εξοικειώνεσαι με τα Αγγλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε PulzarBeat ευχαριστώ για την συμβουλή.

Το θέμα είναι οτι μόλις τέλειωσα το λύκειο,και αυτό που θέλω είναι να μπω στην νοοτροπία του αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού.

Ε,θεωρώ οτι η C++ πρέπει να είναι το πρώτο βήμα.Μετά βλέπουμε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...