Προς το περιεχόμενο

Watercooling a how-to!Τελείως άσχετος!Help!


Biull

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το εφιαξα πολύ βιαστικά και αυτό για 1-2 block max τώρα είναι μονο για cpu σωλήνες σου έβαλα ακριβούς γιατί δεν έχει τους PrimoFlex στο site τώρα :-( βάλε και 2 ανεμιστηράκια 170 ευρώ ;)

post-42566-129062955095_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
το εφιαξα πολύ βιαστικά και αυτό για 1-2 block max τώρα είναι μονο για cpu σωλήνες σου έβαλα ακριβούς γιατί δεν έχει τους PrimoFlex στο site τώρα :-( βάλε και 2 ανεμιστηράκια 170 ευρώ ;)

Σε ευχαριστώ ταμάλα!!!

Μια παράκληση όμως:

Εάν γίνεται να μου φτιάξεις μία σύνθεση (με το πάσο σου, σκέψου όσο θές, δεν βιάζομαι) η οποία να πληροί τα παρακάτω:

1) Να είναι ήσυχη

2) Αποδοτική

3) Επαρκής για CPU και VGA (και τα δύο υπερχρονισμένα στα όρια)

4) Αναβαθμίσιμη χωρίς να χρειάζεται να τα αλλάξω όλα όταν θα πάρω οχταπύρηνο (λέμε τώρα).

Από λεφτά όπου δεν χρειάζεται κόψε και όπου χρειάζεται ρίξτου.

Το σύστημα:

P4 s478

VGA: 7600GT

Thanks και ελπίζω να μην γίνομαι μ@λ@κ@ς!:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

joker99 μην βάλεις ψυγείο από αλουμίνιο και τα υπόλοιπα χάλκινα θα βαρεθείς να μπαλώνεις τρύπες και θα τα κλαις όλα μετά ότι πάρεις πάρτα όλα χάλκινα και μονο χάλκινα

 

Biull Αμφιβάλλω αν θα χριστείς αναβάθμιση στα επόμενα 10 χρονια με αυτό άντε να χριστείς να του βάλεις άλλους 3 ανεμιστήρες σε push pull για μεγαλύτερο θερμικό φορτίο αλλά πάνε πολλά :-( καπό τόσο πήγε το δικό μου με διπλό ψυγείο και block για cpu mobo και vga ανεμιστήρες ότι βρείς κάτω από 20db με πολλές στροφές είναι καλοί δεν σου βάζω γιατί υπάρχουν πολλοί με φώτα χωρίς κλπ και δεν ξέρω τι προτιμάς σωλήνες κανε κράτη να φέρει πάλι το πλαίσιο τους Primo Flex που είναι πολλοί καλοί και με 1,5 ευρώ το metro όχι 30 που έχουν οι tygon :-) 3 μετρα σου φτάνουν

post-42566-129062955105_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

joker99 μην βάλεις ψυγείο από αλουμίνιο και τα υπόλοιπα χάλκινα θα βαρεθείς να μπαλώνεις τρύπες και θα τα κλαις όλα μετά ότι πάρεις πάρτα όλα χάλκινα και μονο χάλκινα

 

Biull Αμφιβάλλω αν θα χριστείς αναβάθμιση στα επόμενα 10 χρονια με αυτό άντε να χριστείς να του βάλεις άλλους 3 ανεμιστήρες σε push pull για μεγαλύτερο θερμικό φορτίο αλλά πάνε πολλά :-( καπό τόσο πήγε το δικό μου με διπλό ψυγείο και block για cpu mobo και vga ανεμιστήρες ότι βρείς κάτω από 20db με πολλές στροφές είναι καλοί δεν σου βάζω γιατί υπάρχουν πολλοί με φώτα χωρίς κλπ και δεν ξέρω τι προτιμάς σωλήνες κανε κράτη να φέρει πάλι το πλαίσιο τους Primo Flex που είναι πολλοί καλοί και με 1,5 ευρώ το metro όχι 30 που έχουν οι tygon :-) 3 μετρα σου φτάνουν

Ρε φίλε είναι 278 ευρώ αλλά ξέρεις κάτι?

Με μπρίζωσες και θα το πάρω το μπουρδέλο.Χεχε!

Μια - δυο ερωτησούλες:

Πώς γίνεται να με κρατήσει αυτό για τα επόμενα χρόνια?

Και άμα βάλω τόσους ανεμιστήρες πάλι στα ίδια επίπεδα θορύβου δεν γυρνάμε?

4 12άρηδες δεν είναι πολλοί?

Επίσης αυτό το σετ που έφτιαξες μπαίνει στο εσωτερικό του κουτιού ε?

Ρωτάω γιατί εάν είναι να μπαίνει απ'έξω θα με ζαλίσουν οι ανεμιστήρες.

Απιονισμένο νεράκι βάζω + κανένα πρόσθετo για καλύτερη ψύξη?

Είμαι περίεργος να μου πείς (μιας και έχεις το ίδιο) τι θερμοκρασιούλες έχεις!!!:P

 

***edit***Α!Και κάτι άλλο:

Από περιέργεια γιατί το bigwater λές οτι δεν είναι καλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

joker99 μην βάλεις ψυγείο από αλουμίνιο και τα υπόλοιπα χάλκινα θα βαρεθείς να μπαλώνεις τρύπες και θα τα κλαις όλα μετά ότι πάρεις πάρτα όλα χάλκινα και μονο χάλκινα

 

ore gamoto kai ta paraggila!!

ti na kano,na ta akiroso?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

popoo pali empleksa me to plaisio!!ta misa pramata eixane..

 

vre paidia pios m porei na mou pi xaraktiristika giautin tin antlia?

ta tsakalia tou eshop den exoun idea..

vasika gia posa litra tin ora apodosi exei psaxno

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650292

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

joker99 η αντλία που λες ιάνει 600 λίτρα αν μπορείς να τα ακυρώσεις ακύρωσε τα ρωτάμε πρώτα ;)

 

 

Biull

 

θα σε κρατήσει γιατί τα nm μικραίνουν παρέα και η θερμοκρασίες ;)

για τον θόρυβο ότι είναι κάτω από 20 db δεν ακούγεται από το ανθρώπινο αυτή οποτε θα ακούς πολύ λίγο τους 2 που θα έχεις ;)

αν έχεις μεγάλο κουτί μπαίνει και μέσα αν πιάνουν τα χερια σου :-) εγώ μέσα το έχω όλο :-)

απιονισμένο νερό και ότι προσθετικό θες εσύ ναι :-)

18 idle 40 load με E4300 @ 3700Mhz @ 1,6v Από 1800Mhz @ 1,32V

το big watter δεν έινια υδρόψυξη απλά για αυτό δεν είναι καλο είναι ένα μέτριο που θα έχεις την ίδια απόδοση με μια καλή ψήκτρα αέρα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δοχείο που έχουν οι άλλες αντλίες που βλέπεις έινια το δοχείο νερού γιατί οι αντλίες είναι βυθιζόμενες ;) αυτή αν διαβάσεις έινια 650 λίτρα :-) αλλα είναι καλή δες την ακριβώς από κάτω είναι στα 1000 αλλα θα χρειαστείς και tank μετά ;) η eheim που σου έδειξα εγώ σε τι σε χαλάει ? μια χαρά είναι έχω και εγώ μια τέτοια και ωραίο το δοχειακή της είναι και είναι και καλή αντλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

autin pou mou eipes den ti exoun lene.

auti pou sou eipa tora grafei

 

 

Αντλία MCP655 12V

Περιγραφή

Αντλία απο την Swiftech 1200lt/h στα 12Volt.

 

H συγκεκριμένη αντλία είναι ο απόγονος της 650 με κάποιες διορθώσεις όπως :

- Μείωση του θορύβου υψηλής συχνότητας λόγο αλλαγής του controller της.

- Λίγο μεγαλύτερη ροή απο την 650.

- Πρόσθεση ενός ποτενσιόμετρου που επιτρεπει την αλλαγή της ταχύτητας της ανλίας απο 4800 στροφές το λεπτό σε 1800 (στις 1800 είναι αθόρυβη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ναι λάθος μου 1200 είναι πάρτην ;) απλά πάρε και ένα tank :-)

 

Biull

και εσύ αυτήν http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976865&product=943428

από βιασύνη είδα 650 λίτρα αντί για 1200 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...