Προς το περιεχόμενο

Βάψιμο κουτιού με spray --> καθρέπτης?


Biull

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο τίτλος θέλω να βάψω το κουτί από τον fileserver.

Το κουτί είναι μαύρο και επειδή σε πολλά σημεία έχει φύγει η μπογιά είπα να το βάψω πιο επεγγελματικά.

Αυτό που θέλω είναι το κουτί να είναι τελέιως γυαλιστερό, καθρέφτης δηλαδή.

Είδα κάποια how-tos στο νετ αλλά όταν είπα στο χρωματοπωλέιο τα υλικά (στα αγγλικά γιατι στα ελληνικά δεν ξέρω πώς λέγονται) με κοίταγε λές και είμαι από τον άρη!

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει καθοδηγώντας με?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα δν θα μου παρει τπτ ;)

Ο μπαμπας μου εχει δικο του μαγαζι.

Και εχει 2 ραφια μ εχρωματα που περισευουνε.

Και αερογραφια αμα θελω του ριχνω ;)

Δυστηχως δν εχει καθολου χαμελων χρωματα....

Αλλα που θα παει θα περισευσει λιγ οδν θα περισευσει???

Ε τοτε θα το βαψω ;)

Παντως ειδα του αδερφου μου το κουτι που του το εβαψε.Μπλε μετταλικο με Ασημενια περλα....Τι να σας λεω....Ολα τα λεφτα ειναι το βερνηκη παντως.Να τους πει να μην το τσιγκουνεφτουνε.Προσταυει ολο το χρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου λοιπόν: Πήγαινε πάρε ντουκόχαρτα (γυαλόχαρτα είναι) νούμερο 500 - 1000 - 1500 , 3-4 από το καθένα 4-5 ευρώ το πολύ. Πάρε χαρτοταινία (αυτή που περίσσεψε από τη μόντα με το πλαινό παράθυρο) και κάλυψε ότι δε θές να βαφτεί (κουμπιά κλπ) Για κάλυψη ακριβείας κόψε με ξυράφι τη χαρτοταινία γύρω από τα κουμπια. Επίσης κόλλα χαρτοταινία από την πίσω μεριά σε γρίλλιες κλπ.Τρίψε το κουτί με τα 300ρια βρεμένα με νερό (βρέχε τα συχνά). Βρες αστάρι μετάλλου σε σπρει και πέρνα ένα χέρι. Τρίψε το ασταρωμένο κουτί με το 1000ρι επιμένοντας στα τρεξίματα να τα σβήσεις (θα κάνεις τρεξίματα:eek:). Πέρνα ένα χέρι το χρώμα της επιλογής σου και τρίψε απαλά την επόμενη μέρα με το 1500. Πάντα βρεμένα τα ντουκόχαρτα και πάντα σκουπίζουμε καλά το κουτί μετά το τρίψιμο. Η σκόνη θα κολλήσει επάνω και θα σου κάνει κόκκο ενώ εσύ θες καθρέπτη σωστά; Πέρνα το δεύτερο χέρι χρώμα και αν δεν είσαι ευχαριστημένος επανέλαβε με ντουκόχαρτο 2000 (με το 2000 γυαλίζω cpu kai cooler οπότε θα φτάσει)και πέρνα τρίτο χέρι. Α και θυμήσου να βγάζεις τις χαρτοταινίες μετά από κάθε πέρασμα χρώματος ή ασταριού και να βάζεις καινούργιες. Για τα βερνίκια η γυαλάδα χαλάει από τον ήλιο και τη σκόνη την ώρα του στεγνώματος οπότε έχε το νου σου που θα τα αφήσεις να στεγνώσουν. Άντε και ανέβασε φωτό ( όπως και του προηγούμενου project....)). Εναλλακτικά κάλυψέ το με τις χαρτοταινίες όπου πρέπει και στήσου έξω από κανα φαναρτζή και ζήτα του να σου βάλει και το κουτί στο φούρνο....:shock:

 

Ξέχασα: Τα χρώματα χωρίζονται σε ματ σατινέ γυαλιστερό (matte,satin,glossy, high glossy). Από το ματ στο γυαλιστερό μεγαλώνει και ο βαθμός δυσκολίας στο βάψιμο. Διάλεξε και πάρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου λοιπόν: Πήγαινε πάρε ντουκόχαρτα (γυαλόχαρτα είναι) νούμερο 500 - 1000 - 1500 , 3-4 από το καθένα 4-5 ευρώ το πολύ. Πάρε χαρτοταινία (αυτή που περίσσεψε από τη μόντα με το πλαινό παράθυρο) και κάλυψε ότι δε θές να βαφτεί (κουμπιά κλπ) Για κάλυψη ακριβείας κόψε με ξυράφι τη χαρτοταινία γύρω από τα κουμπια. Επίσης κόλλα χαρτοταινία από την πίσω μεριά σε γρίλλιες κλπ.Τρίψε το κουτί με τα 300ρια βρεμένα με νερό (βρέχε τα συχνά). Βρες αστάρι μετάλλου σε σπρει και πέρνα ένα χέρι. Τρίψε το ασταρωμένο κουτί με το 1000ρι επιμένοντας στα τρεξίματα να τα σβήσεις (θα κάνεις τρεξίματα:eek:). Πέρνα ένα χέρι το χρώμα της επιλογής σου και τρίψε απαλά την επόμενη μέρα με το 1500. Πάντα βρεμένα τα ντουκόχαρτα και πάντα σκουπίζουμε καλά το κουτί μετά το τρίψιμο. Η σκόνη θα κολλήσει επάνω και θα σου κάνει κόκκο ενώ εσύ θες καθρέπτη σωστά; Πέρνα το δεύτερο χέρι χρώμα και αν δεν είσαι ευχαριστημένος επανέλαβε με ντουκόχαρτο 2000 (με το 2000 γυαλίζω cpu kai cooler οπότε θα φτάσει)και πέρνα τρίτο χέρι. Α και θυμήσου να βγάζεις τις χαρτοταινίες μετά από κάθε πέρασμα χρώματος ή ασταριού και να βάζεις καινούργιες. Για τα βερνίκια η γυαλάδα χαλάει από τον ήλιο και τη σκόνη την ώρα του στεγνώματος οπότε έχε το νου σου που θα τα αφήσεις να στεγνώσουν. Άντε και ανέβασε φωτό ( όπως και του προηγούμενου project....)). Εναλλακτικά κάλυψέ το με τις χαρτοταινίες όπου πρέπει και στήσου έξω από κανα φαναρτζή και ζήτα του να σου βάλει και το κουτί στο φούρνο....:shock:

 

Ξέχασα: Τα χρώματα χωρίζονται σε ματ σατινέ γυαλιστερό (matte,satin,glossy, high glossy). Από το ματ στο γυαλιστερό μεγαλώνει και ο βαθμός δυσκολίας στο βάψιμο. Διάλεξε και πάρε

Σωστός ο παίχτης.

Και εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου (αν και παίρνει πολύ καιρό).

Έτριψα τα αλουμινιένια κομμάτια πάνω δεξιά και αριστερά.

Πέρασα αστάρι το πάνω μόνο και τώρα αύριο θα τελειώσω το τρίψιμο των πλαινών και του μπροστά πλαστικού.Θα τα περάσω αστάρι και ελπίζω την Παρασκευή που μάλον θα είναι κλειστή και η σχολή θα περάσω τα πρώτα χέρια...

Φώτος καθ' οδόν!ΧΕΧΕΧΕ!

 

PS: Τι εννοείς αυξάνει η δυσκολία;High Gloss έχω πάρει κάτι Ολλανδέζικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς αυξάνει η δυσκολία;High Gloss έχω πάρει κάτι Ολλανδέζικα!

 

Οτι μικροατέλειες έχει το κουτί ή ότι λαθάκια κάνεις στο βάψιμο θα κάνουν μπαμ. Στο ματ και το σατινέ δε πολυφαίνονται αυτά. Τεσπα λεπτομέρειες, αν έχεις χρόνο και όρεξη όλα διορθώνονται:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Άκου λοιπόν: Πήγαινε πάρε ντουκόχαρτα (γυαλόχαρτα είναι) νούμερο 500 - 1000 - 1500 , 3-4 από το καθένα 4-5 ευρώ το πολύ. Πάρε χαρτοταινία (αυτή που περίσσεψε από τη μόντα με το πλαινό παράθυρο) και κάλυψε ότι δε θές να βαφτεί (κουμπιά κλπ) Για κάλυψη ακριβείας κόψε με ξυράφι τη χαρτοταινία γύρω από τα κουμπια. Επίσης κόλλα χαρτοταινία από την πίσω μεριά σε γρίλλιες κλπ.Τρίψε το κουτί με τα 300ρια βρεμένα με νερό (βρέχε τα συχνά). Βρες αστάρι μετάλλου σε σπρει και πέρνα ένα χέρι. Τρίψε το ασταρωμένο κουτί με το 1000ρι επιμένοντας στα τρεξίματα να τα σβήσεις (θα κάνεις τρεξίματα :eek:). Πέρνα ένα χέρι το χρώμα της επιλογής σου και τρίψε απαλά την επόμενη μέρα με το 1500. Πάντα βρεμένα τα ντουκόχαρτα και πάντα σκουπίζουμε καλά το κουτί μετά το τρίψιμο. Η σκόνη θα κολλήσει επάνω και θα σου κάνει κόκκο ενώ εσύ θες καθρέπτη σωστά; Πέρνα το δεύτερο χέρι χρώμα και αν δεν είσαι ευχαριστημένος επανέλαβε με ντουκόχαρτο 2000 (με το 2000 γυαλίζω cpu kai cooler οπότε θα φτάσει)και πέρνα τρίτο χέρι. Α και θυμήσου να βγάζεις τις χαρτοταινίες μετά από κάθε πέρασμα χρώματος ή ασταριού και να βάζεις καινούργιες. Για τα βερνίκια η γυαλάδα χαλάει από τον ήλιο και τη σκόνη την ώρα του στεγνώματος οπότε έχε το νου σου που θα τα αφήσεις να στεγνώσουν. Άντε και ανέβασε φωτό ( όπως και του προηγούμενου project....)). Εναλλακτικά κάλυψέ το με τις χαρτοταινίες όπου πρέπει και στήσου έξω από κανα φαναρτζή και ζήτα του να σου βάλει και το κουτί στο φούρνο.... :shock:

 

Ξέχασα: Τα χρώματα χωρίζονται σε ματ σατινέ γυαλιστερό (matte,satin,glossy, high glossy). Από το ματ στο γυαλιστερό μεγαλώνει και ο βαθμός δυσκολίας στο βάψιμο. Διάλεξε και πάρε

 

σωστός ο παίχτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...