Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημε με την νέα ATI 2900 XT!!!


bokarinho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα λοιπόν και εγώ αυτήν την κάρτα και αντιμετωπίζω κάποια σοβαρά προβλήματα!!Έχω το Colin McRae Dirt αυθεντικό το κάνω εγκατάσταση και στις ρυθμίσεις του λέω να έχω υψηλή ποιότητα στα γραφικά, τι την πήραμε την κάρτα. Μου λέει να κάνω επανεκίνηση για να πιάσουν οι ρυθμίσεις, κάνω και όταν μπαίνω μέσα πρώτον αργεί το παιχνίδι και δεύτερον εκεί που πατάω κάποια πράγματα σβήνει επι τόπου ο υπολογιστής και κλείνει τελείως λες και πέφτει το ρεύμα. Λοιπόν έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι μάλλον τα 570 Watt τροφοδοτικό που έχω δεν θα την βγάλει και μάλλον αυτό φταίει απλά θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας όσοι από εσάς το έχουν αντιμετωπίσει το πρόβλημα ή κάτι ανάλογο. Drivers έχω βάλει αυτούς από το CD, είναι καινούριοι και η κάρτα είναι από την ASUS έχει και αυτοκόλητο πάνω το STALKER νομίζω, δεν το γνωρίζω το παιχνίδι.

Επίσης πες ότι το λύνουμε αυτό, έχω βάλει όλα τα codecs για divx,xvid με το kazaa lite code pack και πάλι έχω πράσινη οθόνη στα βίντεακια. Εδώ τι μπορεί να φταίει; Καλά ήμουν με τις δύο 6600GT SLI....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw pali den exw problima pouthena opote stin proti periptosi tou filou mas dinw 90% na fteei to trofodotiko..idika an einai no name.

enohte ebales toulaxisto ta dio 6 pin kalodia trofodosias stin karta etsi?

 

gia to deutero problima kati den ekatse kala me tous codec. ksiloma kai pali apo tin arxi..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw pali den exw problima pouthena opote stin proti periptosi tou filou mas dinw 90% na fteei to trofodotiko..idika an einai no name.

enohte ebales toulaxisto ta dio 6 pin kalodia trofodosias stin karta etsi?

 

gia to deutero problima kati den ekatse kala me tous codec. ksiloma kai pali apo tin arxi..

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ναι και εγώ αυτό έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν θα τα γλιτώσω τα λεφτά για το τροφοδοτικό, καθώς τα 6 pin τα έχω βάλει και τα 2 πάνω στην κάρτα, το τροφοδοτικό μου δεν είχε έτοιμα τέτοια ρεύματα και χρειάστηκα 4 12V ρεύματα και αυτούς του μετατροπείς της κάρτας για να τα βάλω, τώρα όσον αφορά τους codecs μου έχουν μάλλον καταστρέψει το σύστημα το οποίο και κάνει μία μέρα να ανοίξει κατά την εκίνηση. Δεν γνωρίζω γιατί γίνεται αυτό με την κάρτα θα πάρω τηλέφωνο και το e-shop να τους ρωτήσω αν φταίει το τροφοδοτικό σίγουρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h periptosi auth einai poli mikri distixos h eutixos! nomizw oti biastikes ligo gia agora kathos h 8800gt einai kata 100E fthinoteri kai malista exei apodixti kai taxiteri kata to sinolo tis..

 

kane mia prospathia gia alagi legontas ta problimata sou kai to trofodotiko pou den sou fthani kai zita pistosi..isos to dextoun (an kai to kobo xlomo xwris na yparxi problima stin karta..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα λοιπόν και εγώ αυτήν την κάρτα και αντιμετωπίζω κάποια σοβαρά προβλήματα!!Έχω το Colin McRae Dirt αυθεντικό το κάνω εγκατάσταση και στις ρυθμίσεις του λέω να έχω υψηλή ποιότητα στα γραφικά, τι την πήραμε την κάρτα. Μου λέει να κάνω επανεκίνηση για να πιάσουν οι ρυθμίσεις, κάνω και όταν μπαίνω μέσα πρώτον αργεί το παιχνίδι και δεύτερον εκεί που πατάω κάποια πράγματα σβήνει επι τόπου ο υπολογιστής και κλείνει τελείως λες και πέφτει το ρεύμα. Λοιπόν έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ότι μάλλον τα 570 Watt τροφοδοτικό που έχω δεν θα την βγάλει και μάλλον αυτό φταίει απλά θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας όσοι από εσάς το έχουν αντιμετωπίσει το πρόβλημα ή κάτι ανάλογο. Drivers έχω βάλει αυτούς από το CD, είναι καινούριοι και η κάρτα είναι από την ASUS έχει και αυτοκόλητο πάνω το STALKER νομίζω, δεν το γνωρίζω το παιχνίδι.

Επίσης πες ότι το λύνουμε αυτό, έχω βάλει όλα τα codecs για divx,xvid με το kazaa lite code pack και πάλι έχω πράσινη οθόνη στα βίντεακια. Εδώ τι μπορεί να φταίει; Καλά ήμουν με τις δύο 6600GT SLI....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

τους drivers απο την nvidia τους εβγαλες τελειως??

Η καρτουλα δν νομιζω να εχει προβλημα μαλλον τροφοδοτηκο θες.

Εμενα δν μου εχει εμφανησει κατι τετοιο παντως,Αν εξερεσεις το οτι αν ανοιξω AA&AF τα fps πεφτουνε κατακορυφα...αλλα αυτο δν ειναι λογος για να πεταει restart το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kalispera

1. epeidi agorasa kai ego thn karta ayth teleutai kai den ekana tipota apo ayta pou anaferate(tma prostheso diladi kalodia po to trofodotiko sthn karta)- an de to kano ti ginetai

2. dia ti megethous tofodotiko milame?(mipos prepei na to allakso- exo 550 watt)

euxaristo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα σου φίλε είναι πάρα πολύ καλή αλλά έχει κάποιες μικρές ιδιοτροπίες, πχ τρώει πολλά Watt από το τροφοδοτικό σου το οποίο πρέπει να είναι αρκετά δυνατό και dual rail γιατί η κάρτα τρώει εκ φύσεως γύρω στα 18 AMPS, οπότε ένα τροφοδοτικό με τουλάχιστον 35 ΑΜPS θα είναι αρκετό. Τσέκαρε στην ετικέτα στο τροφοδοτικό σου τα χαρακτηριστικά του, πάντως αν το τροφοδοτικό σου είναι καλής μάρκας νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα. Τώρα, αν το τροφοδοτικό σου είναι καινούριο θα έχει μαζί με τα ρεύματα που βγάζει για ΑΤΑ και SATA συσκευές και ένα πιθανόν και δύο PCI-EXPRESS 6 pin ρεύματα τα οποία μοιάζουν με τα ρεύματα που βγάζει συνήθως το τροφοδοτικό για να τροφοδοτίσουμε την μητρική τα οποία είναι 4 pin απλά έχουν 6 pins. Για να δουλέψει σωστά η κάρτα σου θα πρέπει να συνδέσεις αυτά τα ρεύματα πάνω στην κάρτα, έχει 2 υποδοχές(η μία είναι καθαρά 6 pin, η άλλη είναι 8 pin αλλά μπαίνει και το 6 pin πάνω)στις οποίες θα πρέπει να βάλεις τα ρεύματα. Τώρα αν το τροφοδοτικό σου έχει ένα 6 pin καλώδιο θα πρέπει από την συσκευασία της κάρτας να ανοίξεις το σακουλάκι που έχει το 6 pin υποδοχέα από την μία και στην άλλη πλευρά έχει 2 υποδοχές για να μπαίνουν ρεύματα από το τροφοδοτικό κλασσικού τύπου. Τραβάς 2 ρεύματα από το τροφοδοτικό τα πετάς πάνω και μετά βάζεις το 6 pin στην κάρτα. Τώρα αν δεν έχει κανένα 6 pin καλώδιο το τροφοδοτικό τότε θα χρειαστείς και τους 2 μετατροπείς από την συσκευασία δηλαδή 4 ρεύματα αλλά αυτά είναι κακά μαντάτα γιατί η μη ύπαρξη 6 pin ρεύματος από το τροφοδοτικό σθεναρά υποδηλώνει παλαιό τροφοδοτικό οπότε βάλε το χέρι στην τσέπη και πάρε ένα Enermax πάνω από 650 Watt.

 

Εγώ ακόμα να λύσω το πρόβλημα με την πράσινη οθόνη σε κάθε video, έχω δοκιμάσει όλα τα codec packs, τίποτα δεν λέει να λυθεί το πρόβλημα. Έχει κανείς να προτείνει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...