Προς το περιεχόμενο

HOL-Εξυπηρέτηση για τα πανηγύρια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους .Νέος στο φόρουμ ,σας χαιρετώ και συνεισφέρω με την προσωπική μου ιστορία στον ειδυλλιακό κόσμο του ADSL.Είμαι συνδρομητής στο doyble play της HOL και βλαστημάω την ώρα και τη στιγμή που συνεργάστηκα μαζί τους.Κατ'αρχήν τα 24 Mbps είναι ΜΕΧΡΙ24 Mbps ,δηλαδή ουτοπία.Δεύτερον η εξυπηρέτηση πελατών και η τεχνικά τους υποστήριξη είναι από ΤΡΑΓΙΚΗ μέχρι ΑΔΙΑΦΟΡΗ.Έχω θέσει 44 θέματα στο κέντρο τους για το ίδιο θέμα ταχύτητας και αγρόν αγοράζουν!Έχω πάει 4 φορές από τα γραφεία τους και ο Προιστάμενος της Τεχνικής Υποστήριξης έφτασε στο σημείο να μου πει ότι φταίει ο χαλκός της γραμμής και θα πιάνω ταχύτητα μέχρι 3,5 Mbps..ΜΑ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΜΕ 780 Kbps.Κάθε βοήθεια δεκτη και θα επανέλθω με νέα στοιχεία..

ΥΓ Μένω στο Παλαιό Φάληρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poso downstream line attenuation exeis? (to vlepeis apo ton web configurator tou router sta statistika ths adsl line)

Αυτές είναι οι πληροφορίες που βρήκα:

 

Receive direction Send direction

Attainable data rate Kbit/s 4040 588

ATM data rate Kbit/s 3877 509

User data rate Kbit/s 3512 461

Latency path interleaved interleaved

Latency ms 8 6

Frame Coding Rate Kbit/s 32 39

FEC Coding Rate Kbit/s 131 40

Trellis Coding Rate Kbit/s 520 64

Negotiation

 

Signal/Noise ratio dB 11 12

Line attenuation dB 35 16

Status f0000000 f0000000

 

Περιττό να σου πω φίλε μου ότι αυτά είναι λίγο κινέζικα για μένα..Θα τα μάθω όμως και αν αποδείξω αδυναμία από την πλευρά τους να τηρήσουν τα συμφωνημένα και υπογεγραμμένα στο συμβόλαιο θα προχωρήσω σε αστικά μέτρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

apo oti vlepw to attenuation sou einai 35db...kanonika eprepe na mporeis na paizeis ews 13-14mbit (8ewrhtika panta)

 

elpizw to router sou na einai adsl2+ kai na trexei se adsl2+ mode kai oxi se g.dmt...

 

elpizw epishs na exeis valei se oles tis thlefwnikes syskeues (kai ston synagermo an exeis) filtra...

 

dokimase mia na vgaleis oles tis syskeues tou spitiou apo tis mprizes kai na afhseis mono to router...kantou ena reset kai des sta posa sygxronizei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με εξοργίζει στην όλη ιστορία είναι ότι σε καμία των περιπτώσεων εδώ και ένα μήνα δεν εχω πιάσει ούτε κατά διάνοια τα 3,5 Mbps μίνιμουν που τάζουν ,αλλά,αντίθετα έχω φτασει σε ταχύτητες κάτω και απο PSTN σύνδεση πχ 52kbps,100,250 kλπ με μάξιμουμ το 1,27 πρίν από λίγες ημέρες.Και φυσικά το Fritz γράφει τα δικά του-μετράω την ταχύτητα από δύο ξένα sites-και είναι τελείως πλαστά.

Και ρωτάω ,αφού δεν έχετε ακόμα αποκτήσει την απαραίτητη υποδομή κύριοι της HOL γιατί τάζετε στον κόσμο φύκια για μεταξωτές κορδέλες?Αλλά ποιος έχει την υπομονή να πειμένει aπάντηση όταν σtο τηλεφωνικό κέντρο της HOL η αναμονή κατα μέσο όρο υπερβαίνει τα ...50 λεπτά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File mou me ta noumera pou paretheses tha eprepe na pianeis xalara 8mbit. Alla einai na min blekseis me autous tous typous...

 

Τα νούμερα που παρέθεσα είναι αυτά που δείχνει τώρα το Fritz μου.Όσο για τις άλλες ρυθμίσεις -συσκευές,φίλτρα κλπ-δεν έχω καμία συσκευή συνδεδεμένη και με το φίλτρο που μου έδωσαν οι ..τύποι τοποθέτημένο.και συμβαίνει το εξής τώρα.Η ΗΟΛ με πασάρει στον ΟΤΕ,δηλαδή ΚΑΦΑΟ,χαλκό κλπ μ....ες,ο δε ΟΤΕ δεν με έχει πια πελάτη άρα τον πούλο και από εκεί..Και εγώ στη μέση,μετέωρος να μην μπορώ να δουλέψω-γιατί για δουλεία χρειάζομαι την ταχύτητα,πάνω απο 800κιλομπάιτς.Και σας ρωτάω ρε παιδιά.Άμα τους τραβήξω μια αγωγή για αθέτηση συμβολαίου,να τους ζητάω και 50.000 για επαγγελματική βλάβη,θα έχω άδικο?Και προς τα εκεί προσανατολίζομαι καθότι,ούτε κινητό μπορω να δεχτώ ακόμα στο νούμερό μου-Καθότι οι ΑΤΤΙΚΕΣ ΤΗΛΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ,παρακλάδι της ΗΟΛ,δεν έχουν υπογράψει ακόμα τη συμφωνία με τις εταιρειες κινητής τηλεφωνίας-αλλά ούτε και ΤΕΛΛΑΣ.Κάτι το οποίο ΣΚΟΠΙΜΑ ΑΠΟΚΡΥΠΤΕΤΑΙ από τους πωλητές όταν κάνουν το ψηστήρι στα κορόιδα με πρώτο εμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με εχουν ενεργοποιησει ακομα μετα απο 4 μηνες και ερωτω δεν θα μπορω να δεχομαι κλησεις απο κινητα γιατι αναβουν τα λαμπακια μου για πες λιγο την ποιοτητα των κλησεων ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. kalis29320 με noise ratio στα 11 τι περιμένεις? Να πιάσεις και τα 24? Έλεος!!! Εξάλλου η ΧΟΛ το λέει καθαρά (όπως και κάθε άλλη εταιρεία) "ΜΕΧΡΙ 24". Αν γνωρίζεις ελληνικά καταλαβαίνεις τι εννοεί με αυτό. Εγώ με attentuation 39 kai noise 15 πιάνω maximum 12Μbit. Καλύτερα να έχεις υψηλό noise παρά χαμηλό attentuation.

 

Ακριβώς επειδή έθεσες το θέμα της ταχύτητας 44 φορές (έλεος) μην περιμένεις και γρήγορη απάντηση. Ακόμη ο ΟΤΕ αν έχεις κακής ποιότητας χαλκό στον αλλάζει καθώς ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΤΟΥ. Η ΧΟΛ απλώς σε έχει μεταφέρει σε ολόδικό της DSLAM.

 

Τέλος η τηλεφωνία της ΧΟΛ είναι VOIP, δηλαδή όλα τα τηλέφωνα τα συνδέεις πάνω στο ρούτερ. Αν συνδέσεις τηλέφωνο στην πρίζα και όχι στο ρούτερ θα τρως μονίμως disconnect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw pali paidia de nomizw me tipota me 35 h 44 db na piasete 8 h 13-14 pou eipan kapoioi filoi...Eidika me SNR 11!!!

Den paizei..apla..to attainable pou leei to fritz apo ekei ta upologizei..

An px baleis kapoion na pai3ei sta 512 kai tou leei px SNR 25 kai attenuation 30 estw oti 8a dei3ei ena attainable px 14mbps...

An twra ton baleis sta 4mbps 8a dei3ei px SNR 20 kai attenuation 30 me attainable ta 12...de shmainei oti einai stantar sta8ero..(h times einai tuxaies gia na dei3w oti to attainable paizei)

Ki emena h grammh mou mia mou bgazei oti pianei 6,5mbit down kai 670kbit up alla otan px gamietai o kairos(nai nai toso mpourdelo einai to kalwdio mou) mou bgazei 4mbit down kai 198kbit up!!!!

eleos!!!

 

Pantws file mou elpizw na bgaleis akrh grhogra kai na kaneis th douleia sou...

 

Oso gia to oti pianei mia grammh me:

Signal/Noise ratio dB 11 12

Line attenuation dB 35 16

sto down 14 den to kobw...sto up kala einai alla sto down...de 8a thn palepsei polu..eidika an auto sou to leei sta 3,5mbit px pou (ap'oti katalaba) eisai...ase pou to leei kiolas ti ginetai:

Attainable data rate Kbit/s 4040 588

ATM data rate Kbit/s 3877 509

User data rate Kbit/s 3512 461

 

@proton:

Akribws...ta 4-5 sto SNR paizoun terastia diafora...enw sto attenuation eite 25 eite 30 to idio einai(me sta8ero px SNR)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. kalis29320 με noise ratio στα 11 τι περιμένεις? Να πιάσεις και τα 24? Έλεος!!! Εξάλλου η ΧΟΛ το λέει καθαρά (όπως και κάθε άλλη εταιρεία) "ΜΕΧΡΙ 24". Αν γνωρίζεις ελληνικά καταλαβαίνεις τι εννοεί με αυτό. Εγώ με attentuation 39 kai noise 15 πιάνω maximum 12Μbit. Καλύτερα να έχεις υψηλό noise παρά χαμηλό attentuation.

 

Ακριβώς επειδή έθεσες το θέμα της ταχύτητας 44 φορές (έλεος) μην περιμένεις και γρήγορη απάντηση. Ακόμη ο ΟΤΕ αν έχεις κακής ποιότητας χαλκό στον αλλάζει καθώς ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΤΟΥ. Η ΧΟΛ απλώς σε έχει μεταφέρει σε ολόδικό της DSLAM.

 

Τέλος η τηλεφωνία της ΧΟΛ είναι VOIP, δηλαδή όλα τα τηλέφωνα τα συνδέεις πάνω στο ρούτερ. Αν συνδέσεις τηλέφωνο στην πρίζα και όχι στο ρούτερ θα τρως μονίμως disconnect.

 

Για τους φίλους που ρωτήσαν για τη σταθερή ΑΚΟΜΑ δεν μπορώ να δεχτώ κλήσεις από κινητα.Επίσης είπα και στην αρχή ότι μένω Παλαιό Φάληρο.Για τον φίλο παραπάνω,αν κατάλαβα καλά παίρνεις το μέρος τους?Τι πάει να πει "τι περιμένεις με noise ratio στα 11 να πιάσεις και τα 24? Έλεος!!"Είδες να γράψω φίλε ότι θέλω 24??Ας πιάσω 3,5 που λένε και θα είμαι ευχαριστημένος..Και φυσικά γνωρίζω Ελληνικά αλλά το ΜΕΧΡΙ 24 είναι ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ όταν δεν μπορείς να βγάλεις ούτε 0,5 ή αν στην περιοχή μου είχαν τη στοιχειώδη ευαισθησία να κάνουν μία μελέτη να δούν ότι πχ τα τφ καλώδια είναι παλιά και δεν αντέχουν ή ότι άλλο θέλουν.

Όσο για τις 44 φορές-έλεος!! που λες, 1044 φορές θα το θέσω και νύχτα μέρα θα τους σπάω τα .... από τη στιγμή πού ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ και δεν εξυπηρετούμαι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ.Δεν κατάλαβα δηλαδή η προτεραιότητα που θα μου δώσουν θα εξαρτηθεί από τις πόσες φορές θα τους ενοχλήσω??Για δοκίμασε εσύ φίλε μου να τους πάρεις και να καίγεσαι και όταν φας 50 λεπτά αναμονή το λιγότερο θα μου πεις σε τι ψυχολογική κατάσταση θα είσαι.Για το χαλκό που λες ότι στον αλλάζει ο ΟΤΕ είναι μόνο στη δική μου γραμμή το πρόβλημα -δηλαδή ο γείτονας θεωρητικά πάει σε μεγαλύτερες ταχύτητες-και πόσο χρεώνομαι?Τέλος το τφ είναι συνδεδεμένο στο ρούτερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι γινεται σχετικα με την ποιοτητα ?

και με το θεμα που εθεσε πριν οτι δεν θα λαμβανω κλησεις απο κιν ?

 

Όσον αφορά την ποιότητα έιναι πολύ καλή. Για τα κινητά πρώτη φορά το ακούω. Για τις Αττικές Τηλεπικοινωνίες από τη στιγμή που έχουν εξαγοραστεί από τη ΧΟΛ ίσχύει ότι και για τη ΧΟΛ. Ότι υπογράγει η ΧΟΛ για την πάρτη της ισχύει και για αυτές. Εξάλλου ξεχνάμε κάτι βασικό: Πίσω από τις Αττικές ήταν (και είναι μπορείς να πεις ακόμη) όλες οι κατασκευαστικές που έχουν αναλάβει δημόσια έργα και τέλος πίσω από τη ΧΟΛ είναι ο Σωκράτης. Δεν βλέπω κανένα πρόβλημα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...