Προς το περιεχόμενο

Δ.Ε.Η. και downloading!Υπάρχει σωτηρία?


tiger!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας...Έχω ADSL εδώ και 1 μήνα περίπου και όπως όλοι όσοι έχετε, κατεβάζω απερίοριστα...Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι παίζει με το ρεύμα...Έχω laptop και όταν λείπω και κατεβάζω το βάζω να απενεργοποιεί την οθόνη...Δεν έχω ιδέα πόσο ρεύμα μπορεί να καίει...Σαφώς και δεν περιμένω ακριβή στοιχεία αλλά τουλάχιστον πέιτε αν έχετε δει μεγάλη διαφορά στον λογαριασμό του ρεύματος από τότε που έχετε ADSL ή γενικά από τότε που χρησιμοποιείτε τον υπολογιστή όλη μέρα...:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eιδικα με λαπτοπ δεν θα προσεξεις καμια διαφορα.

Εδω με το καλο μου pc που κατεβαζει και δεν εχω δει κατι το αξιοσημειωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδικα με λαπτοπ δεν θα προσεξεις καμια διαφορα.

Εδω με το καλο μου pc που κατεβαζει και δεν εχω δει κατι το αξιοσημειωτο...

 

thanks...Με ηρέμησες...Βασικά επειδή είμαι πολύτεκνος πληρώνω μισό ρεύμα μεχρί κάποιο σημείο και αν το ξεπεράσω θα έρθει κανονικός λογαριασμός...Και φοβήθηκα λίγο μην μείνω όρφανος μετά από το εγκεφαλικό που θα πάθουν οι γονείς μου όταν έρθει ο λογαριασμός...Αλλά τώρα ηρέμησα...:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα πανω στο πολυμπριζο βαλε το ups και μετα το φορητο, δεν μασαει με τιποτα, δοκιμασμενο χρονια τωρα..

 

Και η σχέση της απάντησής σου με αυτό που ρωτάει είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας...Έχω ADSL εδώ και 1 μήνα περίπου και όπως όλοι όσοι έχετε, κατεβάζω απερίοριστα...Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι παίζει με το ρεύμα...Έχω laptop και όταν λείπω και κατεβάζω το βάζω να απενεργοποιεί την οθόνη...Δεν έχω ιδέα πόσο ρεύμα μπορεί να καίει...Σαφώς και δεν περιμένω ακριβή στοιχεία αλλά τουλάχιστον πέιτε αν έχετε δει μεγάλη διαφορά στον λογαριασμό του ρεύματος από τότε που έχετε ADSL ή γενικά από τότε που χρησιμοποιείτε τον υπολογιστή όλη μέρα...:shock:

 

Για να σε απαλλάξω απο το άγχος οριστικά, με νούμερα:

 

Ο φορητος μου υπολογιστης (Pentium M), κατα την διαρκεια downloading (με σχεδον μηδαμινο cpu load) παραμενει στα undervolted 600Mhz, στα οποια με κλειστη την οθονη καταναλωνει 8,9 W/h! Και εστω οτι οι απωλειες ειναι 20%, τοτε επιβαρυνει το δικτυο της ΔΕΗ με 11,13 W/h...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω παιδια αλλα εγω με την dsl και 4 pc σχεδον παντα ανοιχτα και κλιματιστικα το καλοκαιρι που περασε το τελευταιο 12μηνο εκαψα 19000 κιλοβατωρες με οριο για μειωμενο τιμολογιο (ειμαι υπαλληλος της ΔΕΗ) τις 12500 κιλοβατωρες πληρωσα ενα ετησιο εκαθαριστικο 661 ευρω !!!!Ετσουξε πολυυυυυ !!!:mad::mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω παιδια αλλα εγω με την dsl και 4 pc σχεδον παντα ανοιχτα και κλιματιστικα το καλοκαιρι που περασε το τελευταιο 12μηνο εκαψα 19000 κιλοβατωρες με οριο για μειωμενο τιμολογιο (ειμαι υπαλληλος της ΔΕΗ) τις 12500 κιλοβατωρες πληρωσα ενα ετησιο εκαθαριστικο 661 ευρω !!!!Ετσουξε πολυυυυυ !!!:mad::mad::mad:

 

Ναι αλλα τα κλιματιστικα ηταν αυτα που σου εκαναν την ζημια...

Οι η/υ καινε ελαχιστο ρευμα, σε αντιθεση με ενα κλιματιστικο που καιει τα κερατα του :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μέση κατανάλωση περίπου στα 200Wh για έναν σύγχρονο οικιακό υπολογιστή ακούγεται λογική;

Αν με αυτή την τιμή υπολογίσουμε την ετήσια κατανάλωση 4 υπολογιστών, μας δίνει περίπου 7000 kWh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μέση κατανάλωση περίπου στα 200Wh για έναν σύγχρονο οικιακό υπολογιστή ακούγεται λογική;

Αν με αυτή την τιμή υπολογίσουμε την ετήσια κατανάλωση 4 υπολογιστών, μας δίνει περίπου 7000 kWh.

 

 

Δεν ειναι και λιγη λοιπον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη αν κατάλαβα καλά, τα 661 ευρώ ήταν για ολόκληρο χρόνο? Δηλαδή κάπου 110 ευρώ το δίμηνο?? Ε μια χαρά είσαι, αν λες ότι έχεις κλιματιστικά να καίνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου λίγη, αλλά αυτό βέβαια είναι το ακραίο παράδειγμα με 4 desktop υπολογιστές που δεν κλείνουν ποτέ. Αν κάποιοι από τους 4 είναι φορητοί, καταναλώνουν πολύ λιγότερο ρεύμα, ειδικά όταν κάνουν μόνο download.

Γενικά πάντως, η κατανάλωση ρεύματος από υπολογιστές δεν είναι αμελητέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...