Προς το περιεχόμενο

Δ.Ε.Η. και downloading!Υπάρχει σωτηρία?


tiger!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιάννη αν κατάλαβα καλά, τα 661 ευρώ ήταν για ολόκληρο χρόνο? Δηλαδή κάπου 110 ευρώ το δίμηνο?? Ε μια χαρά είσαι, αν λες ότι έχεις κλιματιστικά να καίνε.

 

 

Οχι...Δεν ειναι ετσι...Τα 661 ευρω ηταν για την καταναλωση του τελευταιου διμηνου και "πεναλτυ" επειδη υπερεβηκα τις 12500 κιλοβατωρες που ειναι το οριο για χαμηλοτρη χρεωση λογω τιμολογιου προσωπικου.Μακαρι να ηταν για ολο τον χρονο...Κανονικα γυρω στα 100-150 ευρω πληρωνα καθε λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν τουλ 2 ακομη ποστ παρομοια...

αναλογα με το τι φορα το pc,την χρηση,αν θα εχει ανοιχτη οθονη κτλ κτλ..για 24ωρο απο 10-40ε 2μηνο θυμαμαι οτι εγραφαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 P3 σε downloading ~ 50-70 W. έστω 60W

 

για 24/7

 

60W * 24 h/d * 120 d/τετράμηνομηνο = 172,8 ΚWh ανά τετραμηνο

 

έστω ότι δεν υπάρχει νυχτερινό ρεύμα.

 

Αν δεν υπερβαίνεις τις 800 KWh / τεράμηνο (με το PC) η επιβάρυνσή σου είναι 172,8 * 0,07169 = 12,39 ευρώ / 4μηνο

 

Άν είναι όλες στην 2η βαθμίδα (800-1600 kwh) = 172,8 * 0,09853 = 17,03 e/4μηνο

Άν είναι όλες στην 3η βαθμίδα (1600-2000 kwh) = 172,8 * 0,12094 = 20,90 e/4μηνο

Άν είναι όλες στην 4η βαθμίδα (2000-3000 kwh) = 172,8 * 0,16335 = 28,23 e/4μηνο

Άν είναι όλες στην 5η βαθμίδα (3000-4400 kwh) = 172,8 * 0,16650 = 28,70 e/4μηνο8

Άν είναι όλες στην 6η βαθμίδα (4400 - και άνω kwh) = 172,8 * 0,17047 = 29,46 e/4μηνο

 

+ την επίβάρυνση άν λόγω αυτών των 172 kwh αλλάξεις βαθμίδα

 

πάγιο 2ης - πάγιο 1ης = 5,22 ε

πάγιο 3ης - πάγιο 2ης = 4,16 ε

πάγιο 4ης - πάγιο 3ης = 24,9 ε !!!

πάγιο 5ης - πάγιο 4ης = 4,16 ε

πάγιο 6ης - πάγιο 5ης = 10,38

 

Τα παραπάνω για μονοφασικές παροχές

 

Στα παραπάνω δεν είμαι σίγουρος αν περιλαμβάνεται ΦΠΑ

 

Έτσι αν αυτές οι 172 Κwh ειναι πχ η αιτία που θα πας από την 3η στην 4η κατηγορία μπορεί να σου στοιχίσουν εως και κάτι λιγότερο από 55 ε/τετράμηνο (σε σχέση μη το τι πληρωνες χωρίς αυτές).

 

ΥΓ αυτός που θ κάψει a 2001 ΚWh θα πληρώσει περίπου 25 ε / 4μηνο παραπάνω άπό αυτόν που θα κάψει 2000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο δίμηνο πόσες κιλοβατώρες είχες γράψει? πόσα btu/h είναι τα κλιματιστικά σου?

 

 

Δεν θυμαμαι...Τα κλιματιστικα ηταν 3 , ενα 22αρι και 2 12αρια.Το 9αρι προστεθηκε στο τελος του καλοκαιριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 3 κλιματιστικα είναι χαλαρά 4-4.5 kw....από μόνα τους αρκετά να κάνουν τη ζημιά...

 

 

Ευχαριστω.Απλα ειναι η πρωτη φορα που πληρωσα τοσα πολλα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις ζέστες που έκανε φέτος, είναι λογικό να σου έκαναν μεγάλη ζημιά τα κλιματιστικά. Περιμένω κι εγώ αυτές τις μέρες τον εκκαθαριστικό λογαριασμό για το τετράμηνο Ιουλίου-Οκτωβρίου και ελπίζω να μην πάθω κανένα εγκεφαλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις ζέστες που έκανε φέτος, είναι λογικό να σου έκαναν μεγάλη ζημιά τα κλιματιστικά. Περιμένω κι εγώ αυτές τις μέρες τον εκκαθαριστικό λογαριασμό για το τετράμηνο Ιουλίου-Οκτωβρίου και ελπίζω να μην πάθω κανένα εγκεφαλικό.

 

 

Καλο κουραγιο !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tiger! Φίλε μου και εγω με την DSL και το λαπτοπ το εχω μερες να κατεβάζει, φεύγω πάω ΠΣΚ σε άλλη πόλη και αυτό σπίτι μόνο του με απενεργοποιημένη την οθόνη να κατεβάζει torrent κτλ.

 

Και πιστεύω πως λόγω του εξωτερικού σκληρού και των ηχείων (Logitech 2.1 και τα εχω και βαράνε για ώρες οταν είμαι σπίτι), καταναλώνεται πολύ ρεύμα, αλλά όχι και τοσο πολύ ωστε στο λογαριασμό να μου έρθει πάνω απο 40 ευρώ... Οπότε μην αγχώνεσαι και πολύ, αλλά που και που κανε και λιγο ρέγουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tiger! Φίλε μου και εγω με την DSL και το λαπτοπ το εχω μερες να κατεβάζει, φεύγω πάω ΠΣΚ σε άλλη πόλη και αυτό σπίτι μόνο του με απενεργοποιημένη την οθόνη να κατεβάζει torrent κτλ.

 

Και πιστεύω πως λόγω του εξωτερικού σκληρού και των ηχείων (Logitech 2.1 και τα εχω και βαράνε για ώρες οταν είμαι σπίτι), καταναλώνεται πολύ ρεύμα, αλλά όχι και τοσο πολύ ωστε στο λογαριασμό να μου έρθει πάνω απο 40 ευρώ... Οπότε μην αγχώνεσαι και πολύ, αλλά που και που κανε και λιγο ρέγουλα.

 

Θα προσπαθήσω...Νομίζω ότι έχω αρχίσει να ξεπερνάω το στάδιο που κατέβαζα ότι να'ναι απλώς για να πω ότι κατέβασα κάτι...Τώρα πια συμορφώνομαι και κατεβάζω πιο "μαζεμένα"!!!!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...