Προς το περιεχόμενο

Tα πιο εξυπηρετικά καταστήματα που έχετε πάει


Sadman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ λέω Πλαίσιο. Το 80% των αγορών μου έχουν γίνει απ' αυτό και φυσικά έχουν υπάρξει μία-δύο περιπτώσεις που είχα παράπονο και αντίρρηση για τον τρόπο που εξυπηρετήθηκα (όχι βέβαια ακραίες καταστάσεις), αλλά αυτό δεν αλλάζει τη τελική μου κρίση ότι είναι το καλύτερο, τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες και απαιτήσεις.

Επίσης έχω αγοράσει και από το E-shop,επίσης εξυπηρετικό, χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα ή αδιαφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το καλυτερο μαγαζι για τον καθενα ,ειναι υποκειμενικο π.χ. για μενα ειναι ενα μαγαζι με οτι χρειαστειs για το pc ,στην γειτονια μου.

εχω ηδη 5 χρονια που ψωνιζω απο εκει και πλεον εχουμε δημιουργησει και φιλικεs σχεσειs που μου επιτρεπουν πολλεs φορεs που δεν εχω ολα τα χρηματα για το ειδοs που θελω να παρω,να αφησω και ενα υπολοιπο για οποτε μπορω.

φυσικα οι τιμεs ειναι ιδιεs με τα γνωστα μαγαζια και η εξυπηρετηση εμφανωs ανωτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη κι επιγραμματική περιγραφή των καταστημάτων που έχω συνεργαστεί σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Πάτρα, λόγω δουλειάς και συνεχών ταξιδιών στις περιοχές αυτές.

 

ΑΘΗΝΑ:

 

* ΠΛΑΙΣΙΟ Γλυφάδας: Θα μπορούσε να είναι και καλύτερο. Οι επιστροφές ελατωματικών προϊόντων δε θα ταλαιπωρήσουν κανένα πάντως.

* ΠΛΑΙΣΙΟ Λ. Βουλιαγμένης: Εξυπηρετικό το τμήμα κινητής τηλεφωνίας, ο όροφος με το Hardware θα μπορούσε να έχει και πωλητές πιο γνώστες του αντικειμένου.

* ΠΛΑΙΣΙΟ Στουρνάρη: Ο υπεύθυνος καταστήματος πολύ σωστός και πολύ φιλικός.

* ΠΛΑΙΣΙΟ Μεταμόρφωσης: Ο ένας σε στέλνει στον άλλον. Πλάκα έχει μου θυμίζει εφορία.

* ΠΛΑΙΣΙΟ Stock: Το απόλυτο ό,τι να'ναι!

* Cosmodata Sales Στουρνάρη: Η προσωποποίηση της αδιαφορίας. Αν δε πληρώσεις όσο γράφει το ταμπελάκι και δε φύγεις αμέσως μετά το checkout, σε κοιτάνε με μισό μάτι.

* Cosmodata Stock Στουρνάρη: Εκεί τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, να είναι καλά ο Γιώργος που κάνει τη διαφορά και σώζει τους υπόλοιπους!

* HAC shop Στουρνάρη: Μακρυά κι αλάργα. Η αντιμετώπιση είναι χειρότερη κι από αυτή ενός χρυσοχοείου όταν δεν αγοράσεις κάτι. Οι τιμές το ίδιο...

* RAM shop Στουρνάρη: Παλιότερα ίδια πολιτική με το HAC shop. Τώρα κάπως καλύτερα τα πράγματα.

* Γραμμή Computers Στουρνάρη: Αν σε πάρουν είδηση ότι μπήκες στο κατάστημα, ίσως σου δώσουν σημασία και εξυπηρετηθείς.

* Checkmate International Πύργος Αθηνών: Μακράν η καλύτερη εξειδίκευση κι εξυπηρέτηση για Αθήνα. Παραμένω μόνιμος και κατευχαριστημένος πελάτης-συνεργάτης τους.

* Ε-shop Μενιδίου: Ότι χειρότερο κυκλοφορεί στην αγορά... ΜΑΚΡΑΝ όμως!

* Ε-shop Στουρνάρη: Ένας υπάλληλος του service τους έσωσε την κατάσταση και δε το αναφέρω επίσης ως ένα από τα χειρότερα.

* E-shop Χαλανδρίου: Tί θα γίνει θα πιάσουμε γραμμή ή όλες είναι πάλι κατειλειμένες? Τί στο service πάλι η ουρά θυμίζει ουρά σε Εθνική Τράπεζα στις 31 Δεκεμβρίου?

* MGManager: Ούτε κρύο ούτε ζέστη. Οι τιμές θυμίζουν μάλλον φαρμακείο.

 

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ:

 

* Matsoukas Bros: Η απάτη σε όλο της το μεγαλείο. Γεμίζουμε flyers τη βιτρίνα για να καλύπτουμε τα κενά της πολιτικής μας. Ακούς Άρη?

* Multirama Τσιμισκή: Οι πωλητές πρέπει επιτέλους να μάθουν ότι δουλεύουν σε κατάστημα που πουλάει υπολογιστές.

* Orion Computers: Ένα μικρό, αλλά τίμιο μαγαζάκι κοντά στην Καμάρα. Ο Κώστας είναι ένα πολύ σωστό κι εξυπηρετικό παιδί και ποτέ δεν αφήνει τον πελάτη δυσαρεστημένο.

* ΠΛΑΙΣΙΟ Καλαμαριάς: Μοιάζει με παιδική χαρά, πιο πολύ self service το κόβω.

 

 

ΠΑΤΡΑ:

 

* ΠΛΑΙΣΙΟ Πάτρας: Για την ώρα (και μαζί με την Checkmate στην Αθήνα) το καλύτερο κατάστημα που έχω συνεργαστεί ποτέ! Τα συγχαρητήριά μου στη Βούλα και το Νίκο από το τμήμα Hardware που είναι πάρα πολύ σωστά κι εξυπηρετικά παιδιά και στον Κώστα και τον Κυριάκο από το service που επίσης με έχουν εξυπηρετήσει κάθε φορά και ΑΜΕΣΑ. Για να μή μπερδεύεστε πολλοί, το Πλαίσιο της Πάτρας έχει βελτιωθεί πάρα μα πάρα πολύ τα τελευταία 3 χρόνια! Μή το κατηγορείτε βάσει του παρελθόντος του!

* Ε-shop Πάτρας: Με σήμα τη χελώνα προχωράμε αααααααργάααααααααα.... Πολιτική ίδια με των Αθηνών και άμεσα εξαρτώμενη, οπότε μακρυά.

* Multirama Πάτρας: Φιλική εξυπηρέτηση, δεν είχα προβλήματα με το service, ο Άγγελος είναι ένα πολύ σωστό κι εξυπηρετικό παιδί. Επίσης ο προηγούμενος αλλά και ο τωρινός υπεύθυνος καταστήματος είναι άμεσα συζητήσιμοι και φιλικοί με τον πελάτη. Μελανό σημείο το site του Multirama όπου γράφουν άλλα αντί άλλων σε τιμές και προσφορές και η πολιτική από τα κεντρικά που θα ήταν καλό να μπορούσε να ήταν πιο σωστή σε κάποια θέματα...

* Best Computers: Μακριά κι αλάργα. Μπορεί σε τιμές και σε ποικιλία να έιναι καλός, για δοκιμάστε όμως να στείλετε κάτι πίσω να δείτε τη γλύκα.

* V-store: Ο Δημήτρης κάνει πραγματικά ότι μπορεί και σώζει την κατάσταση, όμως η πολιτική κυρίως και οι τιμές του καταστήματος δεν είναι τα καλύτερα για έναν πελάτη.

* ΑVIA Computers Κωνσταντινουπόλεως: Ούτε κρύο, όυτε ζέστη. Οι τιμές θυμίζουν μάλλον φαρμακείο.

* PC Corner: Ένα τίμιο κατάστημα με άψογο service και άψογες τιμές στο service. Οι τιμές και η ποικιλία των προϊόντων δε, θα έπρεπε να είναι πιο προσεγμένες για να αγγίξει την τελειότητα.

 

Σε καμία περίπτωση δεν έχω σκοπό να θίξω κανέναν, αλλά μόνο να δώσω μια σφαιρική εικόνα στους χρήστες/υποψήφιους πελάτες για το τι κυκλοφορεί στην αγορά βάσει των εμπειριών μου από το 1999 ως και σήμερα στα συγκεκριμένα καταστήματα.

Θα παρακαλούσα λοιπόν άν κάποιος είναι ιδιοκτήτης/μέτοχος/υπάλληλος ή δε ξέρω τι σε κάποιο από τα ανωτέρω και νομίζει ότι θίγεται, να κοιτάξει να βελτιώσει την εικόνα που βγάζει το αντίστοιχο κατάστημα προς τα έξω, αντί να δείξει αιχμές προς το πρόσωπο έιτε το δικό μου, είτε και άλλων χρηστών/πελατών/συνεργατών που δεν έχουν μείνει ευχαριστημένοι με κάποια από τα εν λόγω καταστήματα...

 

Τhanx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Υπάρχει ακόμα αυτό το μαγαζί?

Τι κάνει ο καράφλας :mrgreen:

Καλά είναι, ακόμα κρατιέται το μαγαζί.

Πάντως είναι το πιο εξυπηρετικό μαγαζί σε όλη την Πάτρα πιστεύω. Ότι θέλετε εκεί θα το βρείτε και στις κατάλληλες τιμές.

BESTCOMPUTERS for ever.

Επεξ/σία από ypnaras 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφο εμπιστοσυνης απο μενα στην Msystems εξυπυρετικοι,γνωστες ευγενεστατοι

και Πλαισιο Π.Ψυχικου

 

keep out,10 κοκκινες και ( Χ )παιρνει το e-shop εδω και καιρο δεν εχω ξαναψωνισει ουτε καλωδιο!Αθλιο after sales,γαιδουρινη εξυπυρετηση και ασχετο service!Ενα μικρο σχολιακι για το service του e-shop:

Τους ειχα στειλε προ ενος ετους μητρικη με βραχυκυκλομενο front panel,μετα απο 2 βδομαδες τη στελνουν πισω απειραχτη με μηνυμα κανενα προβλημα δεν εντοπιστηκε και οπως ειναι φυσικο τη ξαναστελνω πισω και μιλαω με τον επικεφαλη του τμηματος service o οποιος οριομενος ελεγε:Μα το front panel κυριε μου βρισεται πανω στο tower σας...no comments after all

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Αξίζει να αναφέρω(όπως έχουν ήδη πει 2 άτομα όπως πρόσεξα),

αν και το νήμα είναι ιδιαίτερα παλιό,

πώς η εταιρεία bestcomputers στην ΠΑΤΡΑ είναι από τις καλύτερες όσον αφορά τις τιμές, την ποιότητα και την άμεση εξυπηρέτηση στον τομέα της Πληροφορικής.

Μια εταιρεία από το 1998.

 

Κάποιοι αναφέρετε, πολυεθνικές όπως το πλαισιο, το multirama και το eshop.

 

1)Από το 2011, το eshop έχει υπαχθεί στο άρθρο 99 του Ν. 3588/2007.

Το διάστημα Μαΐου - Οκτωβρίου του 2011 έκλεισαν 16 καταστήματα, ενώ αποχώρησαν 150 εργαζόμενοι. Το 2011 οι υποχρεώσεις του e-shop ανέρχονταν σε 43 εκατ. ευρώ, από τα οποία τα 25 εκατ. αφορούσαν συνολικές οφειλές στις τράπεζες και τα 18 εκατ. ευρώ οφειλές προς τους προμηθευτές.

Επίσης, σύμφωνα με την ΕΛ.ΑΣ το eshop χρωστούσε την περίοδο 2013, 9.959.583 ευρώ στο Δημόσιο.

 

Σύμφωνα με ανακοίνωση της Ελληνικής Αστυνομίας, την Παρασκευή 7/3/2013 ««..συνελήφθη στο Μαρούσι, από αστυνομικούς του Τμήματος Προστασίας Περιουσιακών Δικαιωμάτων της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής, 39χρονος ημεδαπός, νόμιμος εκπρόσωπος ανώνυμης εταιρείας, για μη καταβολή χρεών προς το Δημόσιο ύψους 9.959.583 ευρώ».

 

Δηλαδή το eshop, έχει χρεοκοπήσει και επίσημα αλλά κάποιοι δεν το έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα.

 

 

2)Multirama.

Τι να πεις κανείς για αυτή την πολυεθνική?

Ο Γερμανός τα έκλεισε, και άνοιξε μια άλλη.( public)

Παρόλα αυτά, κάποια ελάχιστα, έχουν κρατήσει την επωνυμία ενώ ο ίδιος ο Γερμανός τα έκλεισε.

Ο Γερμανός, κάνει καλό ξέπλυμα χρήματος αλλά πάλι κάποιοι δεν το έχουν καταλάβει..

 

 

3)PLAISIO

Και φτάνουμε στην αποκορύφωση της αισχροκέρδειας με την χειρότερη ποιότητα.

Όταν πουλάει τα λεγόμενα Turbox, και τα συγκρίνει με top μάρκες αντίστοιχων προϊόντων, και παρόλα αυτά βγάζει 200-300% κέρδος, αποτελεί την ύψιστη προσβολή στον πελάτη.

 

Βεβαίως κάποιοι θέλουν να υποστηρίξουν τις πολυεθνικές, αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν πρέπει να γίνεται σύγκριση των κινέζικων φασόν που πουλάει με top μάρκες.

 

Για παράδειγμα, δεν μπορεί να συγκρίνει κανείς,

Δίσκο Turbox με Δίσκο SEAGATE

Κουτί Turbox με κουτί THERMALTAKE.

Λαπτοπ Turbox με Λάπτοπ DELL,Samsung,Sony Vaio .

Οθόνη ή tablet Turbox με τα αντίστοιχα της Samsung.

Ή ακόμα και στικάκι Turbox με στικάκι Kingston.

 

Υπάρχει χαώδης διαφορά ποιότητας.

Διότι όλα τα προϊόντα Turbox, είναι κινέζικα φασόν και το χειρότερο είναι ότι τα λειτουργικά έξοδα κατασκευής είναι ελάχιστα, και το καθαρό κέρδος τριπλάσιο ή ακόμα και τετραπλάσιο σε σχέση με των αντίστοιχων προιοόντων Top εταιρείων.

 

 

Αυτή είναι η αλήθεια και ας ενοχλεί κάποιους.


ΠΑΤΡΑ:
* V-store: Ο Δημήτρης κάνει πραγματικά ότι μπορεί και σώζει την κατάσταση, όμως η πολιτική κυρίως και οι τιμές του καταστήματος δεν είναι τα καλύτερα για έναν πελάτη.
* ΑVIA Computers Κωνσταντινουπόλεως: Ούτε κρύο, όυτε ζέστη. Οι τιμές θυμίζουν μάλλον φαρμακείο.
* PC Corner: Ένα τίμιο κατάστημα με άψογο service και άψογες τιμές στο service. Οι τιμές και η ποικιλία των προϊόντων δε, θα έπρεπε να είναι πιο προσεγμένες για να αγγίξει την τελειότητα.

1)V-store, δεν λέγεται σοβαρό κατάστημα όταν πουλάει μεταχειρισμένα προϊόντα.
Για μένα είναι απάτη.
2)ΑVIA Computers: Πολλοί ακριβές τιμές, εκτός τόπου και χρόνου.Ξεπερασμένο.
3)PC Corner,
δεν έχουν ούτε site.
Ελλιπής γνώσεις και ποικιλία.


Νομίζω ότι τα επιχειρήματα σου και η αντικειμενικότητα σου, δεν συνάδουν με την πραγματικότητα.


Ευχαριστώ.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν φτανει που πηξαμε στα μαλακο-τοπικ , ξεθαβουν και αυτο εδω για να αναδειξουν τι?οτι το πλαισιο ειναι καλη εταιρεια και εξυπηρετικοι?δουλευετε εκει και θελετε να αναδειξετε τον εργοδοτη σας????οταν εχει χιλιοειπωθει μεσα εδω οτι ειναι ΑΘΛΙΟΙ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνετε δεν μου φαίνεται και τόσο σωστό αν και το topic είναι παλιό, η γνώμη μου είναι ότι δεν μπορείς να κρίνεις ένα ολόκληρο κατάστημα από ένα συμβάν που σου συνέβη είναι λίγο άδικο. Από το plaisio ψώνιζα χρόνια και από skroutzoμάγαζα, προφανώς δεν πήρα ποτέ turbox στην ζωή μου αλλά μην τα ακυρώνουμε και όλα. Το κάθε μαγαζί έχει τα καλά του και τα κακά του αυτή είναι η μόνη αλήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι καποιος εχει αρνητικές εμπειρίες και συμβάντα με το εκάστωτε μαγαζί δεν σημάινει οτι θα υσχύει το ιδιο και για τους αλλους , εγω προσωπικά απομακρύνθηκα απο το πλαίσιο οχι για το service την εξυπηρέτηση κτλπ αλλα λόγω των τιμών και της μικρής διαθεσιμότητας και ποικιλίας σε πολλα πράγματα , αντίθετα ενα συμβάν που ειχα με μια κάρτα γραφικών αρκετά χρόνια πριν με εξυπηρέτησαν με το παραπάνω και λύθηκε άμεσα το πρόβλημα μου.

 

Απλα πλεον προτιμώ να στηρίζω μικρότερα καταστήμα και να ψωνίζω απο το internet οπου υπάρχει μεγάλη ποικιλία και επιλογές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το πλαίσιο έχει φοβερή εξυπηρέτηση άλλα σε τιμές είναι ακριβότερο από άλλα μικρά ηλεκτρονικά καταστήματα.

Έψαχνα πρόσφατα hands free και είδα αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση:

http://www.skroutz.gr/s/3291391/Nokia-BH-118.html

η διαφορά των μικρομάγαζων από τα μεγάλα είναι σημαντική.

Προτιμώ να πληρώνω λιγότερα από το να μπαίνω σε κατάστημα και να μου λένε 30 καλησπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...