Προς το περιεχόμενο

Φολα σε γατες


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει σε καποιο σαιτ αλλα μου διαφευγει ενα κειμενο που το εκτυπωνεις κ το τοιχοκολας σε ολοι την γειτονεια ααααααα το θυμηθηκα το http://www.pets.gr εκει εχει περισσοτερα μεσα ψαξε θα το βρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 353
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Λοιπον επικοινωνησα σημερα με τη φιλοζωικη δυσκολα τα πραγματα.Πρεπει λεει να βρω ενα νεκρο ζωο(η κ@#$$λα φροντιζει και τα μαζευει) να το παω σε ενα κτηνιατρο να κανει διαγνωση, μετα στο γενικο χημειο του κρατους και ακολουθως να της κανω μηνυση.ΚΑλα κρασια δηλαδη.Οχι τιποτα αλλο αλλα θελω να ξαναπαρω γατα και φοβαμαι μη τη ξαναφολιασει(πραγμα βεβαιο).

 

αν το συνεχιζει ακομα στειλε μου ενα pm να κανονησουμε να ερθω εκει να την στειλουμε νοσοκομειο:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΛΕΟΣ!!!! ΤΙ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΚΑΚΟΜΟΙΡΕΣ ΟΙ ΓΑΤΟΥΛΕΣ????

ΝΟΜΙΚΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙΣ Κ ΑΚΡΗ ΓΙΑΤΙ Κ ΜΗΝΥΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΦΘΟΡΑ ΞΕΝΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ!!!! Κ ΟΧΙ ΖΩΝΤΑΝΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω οτι αγαπάω τα ζώα, οτι αυτό που κάνει η τύπισσα είναι ανήθικο, να καεί στην κόλαση, συμφωνώ μαζί σας κτλ. κτλ.

 

ΑΛΛΑ...

 

Εξίσου ανήθικη είναι η στάση ορισμένων ιδιοκτητών κατοικιδίων.

Η ελευθερία του καθενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.

Τι δουλειά είχε ο γάτος σου, φίλε μου, να τριγυρίζει στη γειτονιά ανενόχλητος και να μπαίνει στα σπίτια και στις αυλές των γειτόνων;

Εφόσον είναι κατοικίδιό σου, κράτα τον σπίτι σου.

Ολοι λιγο πολύ αγαπάμε τα ζώα, αλλά δεν είναι επίλογή όλων μας να τα έχουμε ως κατοικίδια.

Αυτή η γυναίκα, προφανώς, έχει πρόβλημα με τους ιδιοκτήτες των γατών που δεν τα μαζεύουν, και όχι με τα ίδια τα γατιά,γιατί ίσως να μαζεύονται στην αυλή της και να νιαουρίζουν και να της σπάνε τα νεύρα, το βράδυ να ζευγαρώνουν κάτω απο το παράθυρό της και να μη μπορεί να κοιμηθεί, και εν πάση περιπτώσει να μη μπορεί να τα ανεχτεί πέραν ενός σημείου.

 

Και έχει δίκιο (μέχρι εκεί). Ας τα ανεχτούν οι ιδιοκτήτες τους και ας τα μαζέψουν μέσα στα σπίτια τους.

 

Οι κάτοικοι πόλεων μιλούν ρομαντικά γιατί δεν ξέρουν τι είναι να έχεις γύρω στις 50 γάτες να τριγυρνούν ανεξέλεγκτα στη γειτονιά σου και να τα ισοπεδώνουν όλα.

Εχω ζήσει σε χωριό και ξέρω. Οι γάτες γεννούν αρκετά μικρά τη φορά, με αποτέλεσμα από εκεί που υπήρχαν 2-3 γάτες και έκαναν καλό (έπιαναν ποντίκια κλπ.) να υπάρχουν 20-30 γάτες και να κάνουν κακό (καταστροφές, σκίζουν ότι βρούν, χαμός το βράδι απο τα νιαουρίσματα, πετάγονται στο δρόμο και προκαλούν συνέχεια φρεναρίσματα, τρακαρίσματα, ανοίγεις την πόρτα του σπιτιού σου και μπουκάρουν 15 γάτες μέσα στο σπίτι και άντε μετά να τις βγάλεις, πάς να ξεπαρκάρεις το αμάξι σου και έχεις αγωνία μήπως πατήσεις καμία κλπ. κλπ.)

 

Οπότε η κόκκινη κάρτα πηγαίνει και στις 2 μεριές. Γιατί δε γεννιούνται όλοι οι άνθρωποι φονιάδες, υπάρχουν και αιτίες που τους κάνουν φονιάδες. Και φυσικά δεν πρέπει να ρίχνουμε το φταίξιμο στα ζώα, ούτε να την πληρώνουν αυτά. Ο άνθρωπος έχει κάτι που λέγεται ΛΟΓΙΚΗ, αυτό είναι η διαφορά του απο τα υπόλοιπα πλάσματα του ζωϊκού βασιλείου, οπότε καλό είναι να το χρησιμοποιεί που και που.

 

 

Το κάθε κατοικίδιο, μέσα στο σπίτι του ιδιοκτήτη του.

 

Αλλιώς, θέλετε γάτες στη γειτονιά σας; Συνεννοηθείτε οι γείτονες μεταξύ σας, πάρτε μέχρι 2-3-4-5 γατούλες, ΣΤΕΙΡΩΣΤΕ τες και αφήστε τες να τριγυρνούν και να πιάνουν τους ποντικούς και να ομορφύνουν και τη γειτονιά, γιατί είναι αξιαγάπητα πλάσματα. Και θα είστε κι εσείς ευτυχισμένοι, και τα γατάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνουν κακό (καταστροφές, σκίζουν ότι βρούν, χαμός το βράδι απο τα νιαουρίσματα, πετάγονται στο δρόμο και προκαλούν συνέχεια φρεναρίσματα, τρακαρίσματα, ανοίγεις την πόρτα του σπιτιού σου και μπουκάρουν 15 γάτες μέσα στο σπίτι και άντε μετά να τις βγάλεις, πάς να ξεπαρκάρεις το αμάξι σου και έχεις αγωνία μήπως πατήσεις καμία κλπ. κλπ.)

 

Οι γάτες είναι αυτά τα γούνινα τετράποδα πράγματα και είναι διάφορα των πούμα.

Οπότε οι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΓΑΤΕΣ εντάξει, δεν ξέρω, δεν έχω δει ποτέ καταστροφή από γάτα.

Βάζω στοίχημα πως αν προσπαθήσεις να πατήσεις γάτα θα αποτύχεις.

Και για το πόσο συνέχεια προκαλούν τρακαρίσματα, ε μάλλον υπερβάλλεις.

Επίσης αυτό το πως μπουκάρουν στα σπίτια είναι πρόβλημα, τις προάλλες άφησα λίγο ανοιχτά να κατέβω να πάρω κάτω απ'το αμάξι και ανεβαίνω πάνω και βλέπω 10-15 γάτες έτοιμες να μου φάνε το βραδινό, να μου βιάσουν τη γκοπέλαμ και να αλλάξουνε κανάλι ενώ τέλειωνε το ημίχρονο.

Άσε και αυτή η αγωνία μην πατήσεις καμία, εγώ τις πατάω για να μην την έχω. Επίσης πολλές φορές που έχω αγωνία για την εξεταστική, κατηγορώ τον καθηγητή για το άγχος μου και τον πατάω και αυτόν. Έχει και τα αρνητικά αυτό, ακόμα έχω φυλλάδια από παρατάξεις από την τελευταία φορά που μπούκαρα στη σχολή με το σιτροέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω οτι αγαπάω τα ζώα, οτι αυτό που κάνει η τύπισσα είναι ανήθικο, να καεί στην κόλαση, συμφωνώ μαζί σας κτλ. κτλ.

 

ΑΛΛΑ...

 

Εξίσου ανήθικη είναι η στάση ορισμένων ιδιοκτητών κατοικιδίων.

Η ελευθερία του καθενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.

Τι δουλειά είχε ο γάτος σου, φίλε μου, να τριγυρίζει στη γειτονιά ανενόχλητος και να μπαίνει στα σπίτια και στις αυλές των γειτόνων;

Εφόσον είναι κατοικίδιό σου, κράτα τον σπίτι σου.

Ολοι λιγο πολύ αγαπάμε τα ζώα, αλλά δεν είναι επίλογή όλων μας να τα έχουμε ως κατοικίδια.

Αυτή η γυναίκα, προφανώς, έχει πρόβλημα με τους ιδιοκτήτες των γατών που δεν τα μαζεύουν, και όχι με τα ίδια τα γατιά,γιατί ίσως να μαζεύονται στην αυλή της και να νιαουρίζουν και να της σπάνε τα νεύρα, το βράδυ να ζευγαρώνουν κάτω απο το παράθυρό της και να μη μπορεί να κοιμηθεί, και εν πάση περιπτώσει να μη μπορεί να τα ανεχτεί πέραν ενός σημείου.

 

Και έχει δίκιο (μέχρι εκεί). Ας τα ανεχτούν οι ιδιοκτήτες τους και ας τα μαζέψουν μέσα στα σπίτια τους.

 

Το κάθε κατοικίδιο, μέσα στο σπίτι του ιδιοκτήτη του.

 

Αλλιώς, θέλετε γάτες στη γειτονιά σας; Συνεννοηθείτε οι γείτονες μεταξύ σας, πάρτε μέχρι 2-3-4-5 γατούλες, ΣΤΕΙΡΩΣΤΕ τες και αφήστε τες να τριγυρνούν και να πιάνουν τους ποντικούς και να ομορφύνουν και τη γειτονιά, γιατί είναι αξιαγάπητα πλάσματα. Και θα είστε κι εσείς ευτυχισμένοι, και τα γατάκια.

 

Θα επρεπε εφοσων αγαπουν τις γατες τους να τις εχουν στειρωμενες και σπιτι,για να τις φυλανε και απο τις ροδες των αμαξιων

να υπάρχουν 20-30 γάτες και να κάνουν κακό (καταστροφές, σκίζουν ότι βρούν, χαμός το βράδι απο τα νιαουρίσματα

λες ΒΛΑΚΕΙΕΣ

ανοίγεις την πόρτα του σπιτιού σου και μπουκάρουν 15 γάτες μέσα στο σπίτι και άντε μετά να τις βγάλεις

σιγα ρε...cat's club ειναι το σπιτι σου????Αν δεν τους εχεις μαθει να ερχονται για φαγιτο ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις φόλες που τις ρίχνει; Έχω από τα σπίτια σας και στον δρόμο ή για παράδειγμα τις αφήνει στην αυλή της και πάνε τα ζώα σας και τις τρώνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες ΒΛΑΚΕΙΕΣ

 

[...] ε μάλλον υπερβάλλεις.

 

Nαι, καλά...

Δυστυχώς το πρόβλημα δημιουργεί η άγνοια της πραγματικής φύσης των ζώων και το οτι κάποιοι τα βλέπουν μόνο ως χνουδωτά αξεσουάρ (δηλαδή ως αντικείμενο που μπορούν να το ελέγξουν πλήρως).

Το ένστικτο, που αρκετοί αγνοούν, είναι η εγγενής τάση ή ορμή προς την κατεύθυνση συγκεκριμένων συμπεριφορών, κάτω από ορισμένες συνθήκες, και το οποίο υπάρχει από τη δημιουργία του είδους.

Το ένστικτο παραμένει αναλλοίωτο χαρακτηριστικό και είναι ανεξάρτητο από τη διαδικασία της μάθησης.

 

Σε κάθε περίπτωση, ο άνθρωπος δημιουργεί τέτοιες καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, όλοι έχουμε χωριά και μεγαλώνω γάτες (και με γάτες) όσο με θυμάμαι σε όσα μέρη έχω στέγη, εξοχικά και Αθήνες.

Παρεμπιπτόντως εσύ γάτα έχεις φροντίσει ποτέ συστηματικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω... Γάτες, οχι γάτα.

Αν και δε μου αρέσει το ρήμα "φροντίζω", οι γάτες δεν έχουν ανάγκη από φροντίδα, τα βγάζουν πέρα μια χαρά μόνες τους.

Θα προτιμούσα το ρήμα "συντροφεύω" η κάτι τέτοιο (το "μεγαλώνω μαζι με.." που είπες κι εσύ, πολύ ωραίο) :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω... Γάτες, οχι γάτα.

Αν και δε μου αρέσει το ρήμα "φροντίζω", οι γάτες δεν έχουν ανάγκη από φροντίδα, τα βγάζουν πέρα μια χαρά μόνες τους. Θα προτιμούσα το ρήμα "συντροφεύω" η κάτι τέτοιο

 

Θα συμφωνήσω αλλά, χρειάζονται που και που ένα χάδι, ένα πιάτο φαγητό...

Επίσης, να προσθέσω ότι είναι πολύ καθαρές και δε χρειάζεται να τις ξεσκατίζεις, όπως τους σκύλους. Είναι και πολύ ανεξάρτητες οπότε δεν τις βγαζεις βόλτα με το λουράκι (όπως τους σκύλους), ούτε τις κρατάς κλεισμένες στο σπίτι. Αλλά, βέβαια θα τα ξέρεις όλα αυτά εφόσον έχεις συντροφέψει γάτες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γάτες είναι αυτά τα γούνινα τετράποδα πράγματα και είναι διάφορα των πούμα.

Οπότε οι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΓΑΤΕΣ εντάξει, δεν ξέρω, δεν έχω δει ποτέ καταστροφή από γάτα.

Βάζω στοίχημα πως αν προσπαθήσεις να πατήσεις γάτα θα αποτύχεις.

Και για το πόσο συνέχεια προκαλούν τρακαρίσματα, ε μάλλον υπερβάλλεις.

Άσε και αυτή η αγωνία μην πατήσεις καμία, εγώ τις πατάω για να μην την έχω.

 

 

"Λοιπόν, μια γάτα που βγαίνει έξω είναι φοβερά ευάλωτη σε πολλά δεινά, όπως:

[...]

·Ατυχήματα με αυτοκίνητα

[...]"

 

* Φαντάσου τώρα μια γειτονιά πάνω σε κεντρικό δρόμο, με 20 γάτες να τριγυρίζουν...

 

"Οι γάτες, ειδικά οι μικρές σε ηλικία, έχουν την τάση να παίζουν με οποιοδήποτε μικρό αντικείμενο τους κινήσει το ενδιαφέρον. Πολλές φορές αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ρίχνουν πράγματα κάτω, να σπάνε πράγματα και γενικά να κάνουν ένα σπίτι άνω κάτω σε χρόνο dt. Επίσης, εκτός αν είστε τυχερός και η γάτα συνηθίσει έγκαιρα σε στύλο για το ακόνισμα των νυχιών της, το πιθανότερο είναι να δείτε τα έπιπλά σας σίγα σιγά να καταστρέφονται και να γεμίζουν και τρίχες, το ίδιο και τα ρούχα σας, τα χαλιά σας, οι πετσέτες σας, οι κουβέρτες και τα παπλώματα σας, και γενικά οτιδήποτε μπορεί να γρατσουνίσει και δεν μεριμνήσατε ώστε να μην έχει πρόσβαση σε αυτό. "

 

* Και καλά στο δικό σου σπίτι, διάλεξες γάτα ως κατοικίδιο και είναι επιλογή σου. Στο σπίτι/αυλή του γείτονα όμως; Που, ναι μεν αγαπάει τα γατάκια, αλλά δεν τα έχει ως κατοικίδια συνειδητά, επειδή έχει μανία με την τάξη;

 

Πηγή: http://www.mycat.gr (copy-paste επειδή βαριέμαι να γράφω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γάτες αγαπητοί "τα βγάζουν πέρα μόνες τους" επειδή η μητέρα φύση έχει κάνει δώρο στους 4,5 μήνες ζωής μέσο όρο, την ικανότητα να πολλαπλασιάζονται σε μεγάλους αριθμούς. Έτσι έξω έχει πάντα γάτες αλλά σίγουρα δεν είναι καμία 15 ετών. Βέβαια οι γάτες πλήρωσαν το τίμημα μερίδας αιλουροειδών να κάνουν ένα άλμα κοντά στον άνθρωπο, ίσως το σημαντικότερο βήμα στην ιστορία της εξέλιξης των αίλουρων που είναι παναρχαιότατοι και πανέξυπνοι. Αλλά έτυχε να ζουν σε μουσουλμανική χώρα με όχι και τόσο έξυπνους κατοίκους, μάλλον imitation μορφωμένους θα έλεγα. Εννέα στους δέκα δεν ξέρουν καν πόσα νύχια έχουν οι γάτες αλλά τεκμηριώνουν άνετα το πόρισμα για το πως αυτές ζουν ακριβώς. Πάντως οι μεγαλύτερη μερίδα από αυτές έχει χάσει παντελώς την ικανότητα του κυνηγίου και σίγουρα καμία γάτα δεν τράφηκε ποτέ με ποντίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Λοιπόν, μια γάτα που βγαίνει έξω είναι φοβερά ευάλωτη σε πολλά δεινά, όπως:

[...]

·Ατυχήματα με αυτοκίνητα

[...]"

 

"Οι γάτες, ειδικά οι μικρές σε ηλικία, έχουν την τάση να παίζουν με οποιοδήποτε μικρό αντικείμενο τους κινήσει το ενδιαφέρον. Πολλές φορές αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ρίχνουν πράγματα κάτω, να σπάνε πράγματα και γενικά να κάνουν ένα σπίτι άνω κάτω σε χρόνο dt. Επίσης, εκτός αν είστε τυχερός και η γάτα συνηθίσει έγκαιρα σε στύλο για το ακόνισμα των νυχιών της, το πιθανότερο είναι να δείτε τα έπιπλά σας σίγα σιγά να καταστρέφονται και να γεμίζουν και τρίχες, το ίδιο και τα ρούχα σας, τα χαλιά σας, οι πετσέτες σας, οι κουβέρτες και τα παπλώματα σας, και γενικά οτιδήποτε μπορεί να γρατσουνίσει και δεν μεριμνήσατε ώστε να μην έχει πρόσβαση σε αυτό. "

 

Πηγή: http://www.mycat.gr (copy-paste επειδή βαριέμαι να γράφω)

 

έχεις κάτι πολύ μικρό, που φοβάσαι μη στο ρίξει ή στο σπάσει ????

(με το που παίρνεις το γατί πάιρνεις και σκοινένιο στύλο !)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω οτι αγαπάω τα ζώα, οτι αυτό που κάνει η τύπισσα είναι ανήθικο, να καεί στην κόλαση, συμφωνώ μαζί σας κτλ. κτλ.

 

ΑΛΛΑ...

 

hmmmm-i-disagrees-with-your-theories.jpg

 

Εγώ πάντως χωρίς να έχω καμία διάθεση να το παίξω φιλόζωος ή άντρας πολλά βαρής και τέτοια, αν είχαν ρίξει φόλα στον σκύλο μου ή στην γάτα μου και μάθαινα ποιός το είχε κάνει, θα του είχα κάνει μεγάλο κακό και δεν θα είχα και καθόλου τύψεις. Μόνο που το σκέφτομαι δηλαδή μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...