Προς το περιεχόμενο

Αναβιώνει ο 'Μεγάλος Αδερφός' με τη...βούλα


21century

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνώμη αλλά τι ακριβώς εξυπηρετεί ένα τέτοιου είδους τόπικ ΕΙΔΙΚΑ στην κεντρική σελίδα όταν απαγορεύονται τα πολιτικά ποστ;

 

όσο πολιτικό μπορεί να το θεωρήσεις εσύ, άλλο τόσο τεχνολογικό κάποιος άλλος.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και.. τι νομίζατε ότι τόσο καιρό δεν μας παρακολουθούν απλώς όπως λέει και το άρθρο τώρα είναι και με τη βούλα...

απλώς η ΕΥΠ δεν είχε την δύναμη να τα χρησιμοποιήσει ώς στοιχεία σε δικαστήρια... τώρα θα παίζουν ρόλο οι υποκλοπές και οι μαγνητοφωνήσεις και τα logs (ότι αφορά το internet)..

Εγω ειμαι υπέρ... γιατί όπως και να το κάνουμε αλλιώς είναι να ξέρεις ότι σε ακούνε και τρίτοι οταν μιλάς στο τηλ. κι αλλιώς είναι να υποψιάζεσε... ε όχι και να μας φάει και το άγχος...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανακοίνωση δεν έχει άμεσο πολιτικό περιεχόμενο. Τα σχόλια ίσως αλλά εμένα προσωπικά με ενδιέφερε να το διαβάσω. Και στο κάτω κάτω γιατί να απογορεύονται τα πολιτικά ποστ αν η συζήτηση γίνεται σε κόσμιο επίπεδο και δεν προσβάλλει κανέναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bananie, αυτό δεν ειναι "ανακοίνωση", είναι copy-paste απο άρθρο γνωστής εφημερίδας/portal, που ανήκει σε γνωστό εκδοτικό Όμιλο.

Όποιος δεν κατέβηκε σήμερα απο τον Άρη, ξέρει οτι 1+1=2.

 

Εκφράσεις τύπου "...να δοθει άμεσα δικαιολογία ....που ελοχεύει τον άμεσο κίνδυνο να αναβιώσει ο «Μεγάλος Αδελφός»..",

και "τα παιχνίδια περί «ασύμμετρων απειλών»", και "τις επικοινωνίες οι οποίες, ...είχαν καταστεί... σουρωτήρι" δεν μπαίνουν σε Ανακοινώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον Η καραμέλα με την τρομοκρατία είναι απόγονος του 9/11. Δηλαδή άλλη μια "Αμερικάνικη μόδα" που έρχεται στη χώρα μας.

2ον Το: "Παρέχεται, παράληλα, η ευχέρεια στην ΕΥΠ να θωρακίσει τις επικοινωνίες οι οποίες, όπως κατέδειξε το σκάνδαλο των υποκλοπών, είχαν καταστεί... σουρωτήρι.", γιατί δεν το σχολίασε κανείς? Είναι να πραγματικά να γελάει ο κόσμος με κάτι τέτοια!

3ον Το Internet ήταν, είναι και πρέπει να είναι ελέυθερο μέσο διακίνησης απόψεων και ιδεών μακριά απο την "ομπρέλα" της κάθε κυβέρνησης ανα τον κόσμο.

4ον και σημαντικότερο. Πιστεύετε οτι οι οποιεσδήποτε τρομοκρατικές οργανώσεις ή εγκληματίες κλπ δεν έχουν ασφαλή κανάλια επικοινωνίας μεταξύ τους? Περιμένανε την κάθε αντιτρομοκρατική να τους πιάσει με τα βρακιά κατεβασμένα? Ας σοβαρευτούνε. Δεν έιμαστε ηλήθιοι ούτε αμερικανάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθηση υπηρχε ανεκαθεν.Απλα τωρα γινεται και νομιμα "με τη βουλα".ΟΛΕΣ οι ηλεκτρονικες επικοινωνιες παρακολουθουνται (κινητα,email,ιντερνετ,chat messages,sms,mms κλπ) και αυτο δεν ειναι κατι το καινουργιο,ειναι γνωστο εδω και χρονια.Και ναι,υπαρχουνε πααρα πολλοι ΗΛΙΘΙΟΙ που θα χαψουν το οποιο παραμυθι τους σερβιρουν περι τρομοκρατιας και τα ρεστα.

Απλα η καραμελα της τρομοκρατιας ειναι το νομιμο προσχημα για να προωθησουν το φακελωμα και τον απολυτο ελεγχο καθε μορφης επικοινωνιας.Αυτα ειναι γνωστα οτι γινονται εδω και χρονια,ας ειναι καλα ο πανηλιθιος ο ελληνικος λαος που δεν παιρνει χαμπαρι και δεν αντιδρα πλεον σε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οι αμόρφωτοι γέροι και γριές που αποτελούν μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας μας.

2) Τα χαζοπούλια που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να πίνουν καφέ και να κόβουν χαλβά.

3) Όλοι οι βολεμένοι που δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ τους με τα κοινά.

 

Νομίζω οι παραπάνω καλύπτουν χαλαρά ένα 60% του πληθυσμού.

 

60; πολυ λιγα λες.Μιλαμε για 85% τουλαχιστον...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός να χρησιμοποιήσουμε όλοι μας ισχυρή Κρυπτογραφία μεταξύ των ηλεκτρονικών επικοινωνιών μας και αφήστε τα παιδιά της ΕΥΠ να καταγράφουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός να χρησιμοποιήσουμε όλοι μας ισχυρή Κρυπτογραφία μεταξύ των ηλεκτρονικών επικοινωνιών μας και αφήστε τα παιδιά της ΕΥΠ να καταγράφουν ;)

 

meionei omos tin taxitita metadosis :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα σχολια που διαβασα λες και τα 2/3 απο εδω ειναι τρομοκρατες και θελουν να κρυφτουν. Λες και εχουμε να να κρυψουμε ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ... Ελεος... Και PGP και στεγανογραφια και αορατογραφια... να κανουμε αμα θελουν να βρουνε κατι θα το βρουνε. Εγω π.χ. που δεν εχω κανει κατι τι εχω να φοβηθω; ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα. Επομενως μασαλια περισσεια ειναι ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα σχολια που διαβασα λες και τα 2/3 απο εδω ειναι τρομοκρατες και θελουν να κρυφτουν. Λες και εχουμε να να κρυψουμε ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ... Ελεος... Και PGP και στεγανογραφια και αορατογραφια... να κανουμε αμα θελουν να βρουνε κατι θα το βρουνε. Εγω π.χ. που δεν εχω κανει κατι τι εχω να φοβηθω; ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα. Επομενως μασαλια περισσεια ειναι ολα...

 

Ειναι αναφαιρετο δικαιωμα μου η ιδιωτικοτητα της επικοινωνιας μου. Να ξερεις, οσο περισσοτερο θεωρεις δεδομενη την ελευθερια σου, τοσο λιγοτερο ελευθερος θα εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αναφαιρετο δικαιωμα μου η ιδιωτικοτητα της επικοινωνιας μου. Να ξερεις, οσο περισσοτερο θεωρεις δεδομενη την ελευθερια σου, τοσο λιγοτερο ελευθερος θα εισαι.

+10

 

Kαι να ρωτήσω κάτι.

Υπάρχει περίπτωση να μπλέξω αν συνεχίσω να κατεβάζω torrents?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ατιμα τα τορεντ. Προς το παρον δεν εχουν ενδιαφερθει για την ελλαδιτσα μας αλλα ποτε δεν ξερεις. Ειναι και το θεμα της νομοθεσιας στη μεση που απαγορευει την κλοπη πνευματικης ιδιοκτησιας. Οποτε φυλαγε τα ρουχα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...