Προς το περιεχόμενο

εικονιδιο ιντερνετ στο tray


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω συνδεση forthnet 2play modem router netgear. απο τοτε που το εβαλα κ συνδεω 2 υπολογιστες σταθερο και φορητο, μου βγαζει εικονιδιο στο tray του ασυρματου δικτυου. δεν εχει πουθενα τη ταχυτητα του dsl. πως μπορω να το κανω να βλεπω τι ταχυτητα εχω? καποτε στις συνδεσεις μου εβγαζε κ μια ακομη συνδεση ιντερνετ και ελεγε. τωρα ξαφνικα δεν υπαρει και το ιντερνετ μου δουλευει κανονικα οπως πρωτα. τι να κανω?

ευχαριστω

εκαβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω συνδεση forthnet 2play modem router netgear. απο τοτε που το εβαλα κ συνδεω 2 υπολογιστες σταθερο και φορητο, μου βγαζει εικονιδιο στο tray του ασυρματου δικτυου. δεν εχει πουθενα τη ταχυτητα του dsl. πως μπορω να το κανω να βλεπω τι ταχυτητα εχω? καποτε στις συνδεσεις μου εβγαζε κ μια ακομη συνδεση ιντερνετ και ελεγε. τωρα ξαφνικα δεν υπαρει και το ιντερνετ μου δουλευει κανονικα οπως πρωτα. τι να κανω?

ευχαριστω

εκαβη

 

Ναι είναι λογικό, η σύνδεση στο internet "περνάει" μέσω της τοπικής ασύρματης σύνδεσής σου με το router, γι αυτό το λόγο βλέπεις μόνο την τοπική ταχύτητα του ασύρματου στο εικονίδιο της σύνδεσης στο tray. Για να μπορείς να βλέπεις την ταχύτητα του internet σε tray πήγαινε στις Συνδέσεις δικτύου (windows xp sp2), κάπου στα αριστερά στη λίστα με τις επιλογές λέει ενεργοποίηση UPNP συσκευών η κάτι παρόμοιο. Θα σου βγάλει κάποιον οδηγό με κανα 2 εύκολα βήματα. Αν ενεργοποιηθεί σωστά θα σου πεί κάτω στο Tray, "μια UPnP συσκευή εντοπίστηκε στο δίκτυο". Στις Συνδέσεις δικτύου τώρα λογικά αν όλα πάνε καλά θα σου εμφανίσει ένα καινούριο εικονίδιο "σύνδεση στο internet". Αυτο είναι το report του gateway (router) σου. Κάνεις διπλό κλικ και ανοίγεις τις πληροφορίες που δείχνει (δείχνει το πόσο συγχρόνισες σαν ταχύτητα και όχι πόσο έχεις πραγματικά απο forthnet). Άν θέλεις να φαίνεται κάτω σαν tray icon, δεξί κλικ ιδιότητες, εμφάνιση στο taskbar και είσαι οκ. Τώρα. Υπάρχουν 2 "κακές" περιπτώσεις που μπορεί να σου τύχουν και να μην τα καταφέρεις με την πρώτη. Πρώτο είναι να μην υποστηρίζει το netgear upnp (πράγμα απίθανο σχεδον). Δευτερο είναι να μην έχει αυτή την επιλογή που σου λέω το λειτουργικό σου. Μπορείς βέβαια και πάλι να το ενεργοποιήσεις αρκέι να ανοίξεις μία πόρτα στο firewall των windows την οποία και δε θυμάμαι γιατί είμαι σε linux. Επίσης αν όλα πάνε καλά και το ενεργοποιήσεις θα παρατηρήσεις κάποια κινητικότητα δεδομένων στην ασύρματη σύνδεση λόγω της επικοινωνίας του λειτουργικού με το router ώστε να παίρνει τις πληροφορίες, πράγμα το οποίο μπορείς και να αγνοήσεις φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανακάντο μία φορά ακόμα μήπως έχει τίποτα bugs.

Chekare. Μόλις το ενεργοποιήσεις θα έχει άλλο ένα εικονίδιο στις Θέσεις Δικτύου

 

i1341257_upnp.png

 

Και θα σου εμφανιστεί αυτό στις Συνδέσεις Δικτύου.

 

i1341265_gateway.png

 

Αμα δε γίνεται δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χιλια συγνωμη που σε επρηξα. κανω εμφάνιση εικονιδιων συσκ.upnp και βγαζει μόνο οτι κ σε σενα στην πρώτη φώτο. οσο για τα bugs που λες δεν τα ξέρω ουτε τι είναι ούτε τι να τα κάνω. απο κει κ περα εσενα πως σου εμφάνισε τη forthnet? πρέπει να σου πω οτι το router ειναι συνδεδεμένο με ethernet με το σταθερο υπολογιστή κ με ασυρματη σύνδεση με τον φορητο.

image1cv5.png

By ekavoula

 

 

image2ow8.png

By ekavoula

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tότε μάλλον έχεις ρύθμιση DHCP, δηλαδή το router σου δίνει αυτόματα διεύθυνση στους υπολογιστές του δίκτυου του σπιτιου σου και ίσως να μην εχει και DNS δoσμένο. Το οποιο σημαίνει στα ελληνικά ότι θέλει λιγο δουλειά. Πάντως αν το θέλεις πολύ εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος να δείχνει το εικονίδιο σύνδεσης στο tray τότε δες τον οδηγό.

 

1. Απενεργοποίηση DHCP (μη αυτόματη ρύθμιση διεύθυνσης δικτύου)

 

Ανοίγουμε το menu του router μέσω ενός browser, Internet Explorer/Firefox/Opera (να μην τους γράφουμε όλους τωρα). Στο κενό που γράφουμε τις διευθύνσεις δίνουμε την IP του router την οποία μπορούμε να βρούμε στα εγχειρίδια ή στο πίσω μέρος της συσκευής ανάλογα. Δινουμε admin/admin στους κωδικούς (και φροντίζουμε την επόμενη φορά να αλλάξουμε τον κωδικό). Ψάχνουμε στο μενού του Router μας για οποιαδήποτε ένδειξη μοιάζει με τα παρακάτω

DHCP --> Enable, Disable, Relay, και δίνουμε Disable όπως φαίνεται παρακάτω (σε Linksys):

 

wiz1tb6.png

 

2. Ρυθμίζουμε το TCP/IP πρωτόκολλο να παίρνει IP μη αυτόματα.

 

Συνδέσεις Δικτύου --> Δεξί κλίκ στην LAN / WLAN σύνδεση με το router μας (συνήθως η ενεργή, ΟΧΙ Microsoft Loopback) και διαλέγουμε ιδιότητες. Κατεβαίνουμε κάτω στη λίστα μέχρι να βρούμε το πρωτόκολλο TCP/IP, το οποίο και διπλοκλικάρουμε (η πατάμε ιδιότητες whatever). Εμφανίζεται το παρακάτω:

 

wiz2jn5.png

 

Οι τιμές που δίνουμε στα κουτάκια είναι εν μέρει συγκεκριμένες. Αν το router μας πχ έχει διεύθυνση 192.168.0.1 (η διευθυνση που δίνουμε στον browser ωστε να συνδεθούμε στο menu), τότε μπορούμε να δώσουμε στη διεύθυνση IP 192.168.0.χ όπου χ ένας αριθμός απο 2-254. Το subnet mask συμπληρώνεται μόνο του δε μας απασχολεί εδώ. Σαν προεπιλεγμένη πύλη δίνουμε την IP του router μας. Θα μας ζητήσει και DNS server ο οποίος δίνεται απο τον κάθε πάροχο στις σελίδες (συνήθως εκεί που έχει τους mail και proxy servers). Συγκεκριμένα στο παράδειγμα είναι ο DNS της Forthnet.

 

3. Ενεργοποιούμε τις UPnP συσκευές.

 

Πηγαίνουμε στις Θέσεις Δικτύου και κλικάρουμε στο αριστερό μενού το "Εμφάνιση εικονιδίων .... UPnP" και εμφανίζεται το όνομα της συσκευής μας σαν εικονίδιο στις θέσεις δικτύου.

 

i1341257_upnp.png

 

Τώρα αν όλα πήγαν καλά πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί ένα καινουριο εικονίδιο στις συνδέσεις δικτύου. Δεξί κλίκ, ιδιοτητες, εμφάνιση στην μπάρα και :shock: :shock: ! Εικονίδιο ταχύτητας συνδεσης στο tray!

 

wiz3ox1.png

 

Προσοχή όμως! Το 2ο βήμα πρέπει να γίνει και σε όλα τα υπόλοιπα PC του σπιτιού/δικτύου αλλιώς δε θα είναι δυνατή η σύνδεσή τους! Φροντίζουμε να μη δίνουμε ίδια IP σε 2 PC!! Το 3ο βήμα μπορεί προαιρετικά να γίνει και στα υπόλοιπα PC ωστε να φαίνεται το πολυπόθητο tray icon στην taskbar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8ελω τη βοηθεια του κοινου!!!!

εκανα τις ρυθμισεις αυτες (σε ευχαριστω πολυ!) αλλα εχω ιντερνετ μονο στον εναν υπολογιστη το φορητο. ο αλλος αν και εχει επικοινωνια με το router(επικοινωνει ασυρματα) δεν εχει ιντερνετ. καμμια ιδεα τι φταει? εκανα τις ρυθμισεις κ στα 2 το ιδιο σχεδον εκτος απο την ΙΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...