Προς το περιεχόμενο

απορία για torrent


question mark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και πως θα ξέρω αν την έχει κάποια βασική εφαρμογή ή διεργασία; γενικώς μήπως ξέρεις αν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι (δε με πειράζει αν δεν είναι freeware) που να σου δείχνει ποιες πόρτες είναι ανοιχτές, ποιες χρησιμοποιούνται κλπ, ώστε να μπορώ να κόψω άμα θέλω κάποιες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε την 50000 (πενήντα χιλιαδες). σου λέω με σιγουριά οτι δεν τη χρησιμοποιεί κανένας :lol:

 

ξεκινα απο 10000 μεχρι max to 65535, εχεις πανω απο 55.000 επιλογές :cry:

 

δεν υπάρχει "πορτα για τορρεντ". Οποια θελεις βαζεις αρκει να βαλεις την ιδια σε 2 σημεια:

1. στο προγραμμα που κατεβαζει

2. και στις ρυθμισεις port forward του ρουτερ

και 3. να μη χρησιμοποιηται ηδη απο αλλο προγραμμα. Σηνυθως χρησιμοποιουνται μερικες πορτες στα "χαμηλά" νουμερα (κατω απο 10000). οποτε αν βαριεσαι να ψαχνεις βάλε μια οποιαδηποτε πάνω απο το 10.000 και θα εισαι ΟΚ.

 

Για το opera, to utorrent και οποιο αλλο εχουν διαλεξει ο καθενας μια default port. Μια προεπιλογή απλα για να δουλευει το προγραμμα αν ο χρήστης δεν παει στις επιλογές να βαλει καποια πορτα. Δεν σε αναγκαζουν να την χρησιμοποιήσεις. Πας στα settings και την αλλαζεις.

αν πρεπει να χρησιμοποιείς τον οπερα?

κοιτα, αν ο Οπερα ηταν ο αγαπημενος μου browser, για να επισκεπτομε το καθε σαιτ, δεν θα ηθελα την ωρα που σερφαρω και γινει κανα μπαμ, λογω java ή flash, ή οποιασδηποτε bug εχει ενα σαιτ, να σκασει ο browser και να σταματησουν τα downloads μου.

Αν σερφαρα με IE ή Firefox, και εβαζα τον Opera μονο για τα torrens, ας πουμε οτι υποφέρεται. Αλλα δεν βλεπω το λόγο, αφου υπαρχουν εξιδεικευμενα προγραμματα για torrents.

 

 

 

 

 

 

 

Για να δεις ποιες πορτες χρησιμοποιουνται αυτη τη στιγμή δώσε σε παράθυρο γραμμης εντολών (commant prompt) την εντολή

netstat -a -n

se endiaferei h 2h sthlh 'Local Address'

(αυτο αφορά τη συγκεκριμενη στιγμή που κανεις τον έλεγχο. οτι τρέχει εκείνη τη στιγμή. οχι αν εχεις σεταρει ενα Α προγραμμα, σε καποια πόρτα, αλλα το προγραμμα δεν το εχεις ανοιχτό την ωρα του netstat)

 

με

netstat -a -n -o

βλεπεις ποιο process (tou task manager) χρησιμοποιεί ποιά πορτα

 

με

netstat -a -n -b

βλεπεις ποιο .exe χρησιμοποιεί ποιά πορτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...