Προς το περιεχόμενο

Low Budget PC αμεσα! βοηθεια


pantsi83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας απηυδήσει με το παλιό μου PC αποφάσισα να στήσω σιγά σιγά ένα νέο.Η αλλαγή πρέπει να γίνει άμεσα, αφού πρέπει να ολοκληρώσω μια πτυχιακή εργασία στην ηχοληψία.

 

Σκεφτομαι να πάρω τα εξής:

 

CPU : AMD ATHLON 64 X2 6000+ 3.00GZ AM2 BOX 125.00 ?

MB : ASUS M2A-VM 53.60 ?

RAM : 2x KINGSTON KVR667D2N5/1G 1GB PC5300 667MHZ VALUE RAM 45.80 ?

CASE: COOLERMASTER RC-330 ELITE 330 BLACK + 400W 48.46 ?

Σύνολο 272.86 ?

 

Απ'τον παλιο θα προσθέσω μια GeForce 6200, μια Soundblaster Audigy,DVDRW, και 2 σκληρούς 80+40GB.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν το τροφοδοτικό που διαθέτει το case (400W) επαρκεί, ή αν πρέπει να ψάξω για κάτι μεγαλύτερο χωρίς να υπερβώ τα 300euros κατά προτίμηση

Υ.Γ. Δεν θα ασχοληθώ με overclocking, ούτε θα το φορτώσω αργότερα με καμμιά κάρτα γραφικών-τέρας, οποτε αυτό που με ενδιαφέρει είναι ένα σταθερό και αξιόπιστο PC.

 

Κάθε προταση ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας απηυδήσει με το παλιό μου PC αποφάσισα να στήσω σιγά σιγά ένα νέο.Η αλλαγή πρέπει να γίνει άμεσα, αφού πρέπει να ολοκληρώσω μια πτυχιακή εργασία στην ηχοληψία.

 

Σκεφτομαι να πάρω τα εξής:

 

CPU : AMD ATHLON 64 X2 6000+ 3.00GZ AM2 BOX 125.00 ?

MB : ASUS M2A-VM 53.60 ?

RAM : 2x KINGSTON KVR667D2N5/1G 1GB PC5300 667MHZ VALUE RAM 45.80 ?

CASE: COOLERMASTER RC-330 ELITE 330 BLACK + 400W 48.46 ?

Σύνολο 272.86 ?

 

Απ'τον παλιο θα προσθέσω μια GeForce 6200, μια Soundblaster Audigy,DVDRW, και 2 σκληρούς 80+40GB.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν το τροφοδοτικό που διαθέτει το case (400W) επαρκεί, ή αν πρέπει να ψάξω για κάτι μεγαλύτερο χωρίς να υπερβώ τα 300euros κατά προτίμηση

Υ.Γ. Δεν θα ασχοληθώ με overclocking, ούτε θα το φορτώσω αργότερα με καμμιά κάρτα γραφικών-τέρας, οποτε αυτό που με ενδιαφέρει είναι ένα σταθερό και αξιόπιστο PC.

 

Κάθε προταση ευπρόσδεκτη!

 

Για αυτα που αναφερεις ειναι υπεραρκετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μητρική μόνο, δέχεται 2 συσκευές IDE, οπότε αν ο ένας σκληρός ή το DVDRW είναι SATA (είναι?) είσαι καλυμμένος... Και η κάρτα γραφικών PCIe, αλλιώς χρησιμοποιείς την ενσωματωμένη...

 

Υποστήριξη Δίσκων: 1 x UltraDMA 133/100 (δυνατότητα σύνδεσης 2 συσκευών IDE), 4 x Serial ATA II ports (RAID 0, 1, 10).

 

Πάντως όπως ειπώθηκε, μια χαρά σε βγάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη βαλεις την GeForce 6200, η onboard X1250/X1200 ειναι καλυτερη :P

 

 

Αλήθεια είναι καλύτερη? Η GeForce 6200 είναι 256MB, η onboard για να τα φτάσει τραβάει απ'την RAM.Εννοείς ότι έχει καλύτερο chipset? Με έβαλες σε δίλλημα τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και οι 2 ειναι πολυ αδυναμες, αλλα εχω την εντυπωση οτι η Χ1250 ειναι καλυτερη. (εαν δε θες να τραβαει απο τη ραμ βαλε την 6200, αλλιως εαν παρεις πολυ ραμ ασε την Χ1250).

Με 2GB εγω θα αφηνα την Χ1250 εκτος και εαν τα χρειαζοταν καποιο προγραμμα ολοκληρα τα 2GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι γιατι πιστευω πως η 6200 θα ειναι καλυτερη.... Οπως και να εχει εφοσων θα το παρεις τρεξε κανενα bench πρωτα με την ενσωματωμενη και μετα με την 6200 και μας λυνεις και μας την απορια... Υ.Γ τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους στον worldcitizen...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που το θές για εργασίες και όχι για κάτι άλλο δνε σε νοιάζουν τα γραφικά οπότε καλύτερα βάλε την 6200 για να έχεις τα

2GB ram όλα για το σύστημα και για τα προγράμματα που θα χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εγω ειχα πρόβλημα με πολλές συσκευες ide (2 δισκους 2 recorders)

πήρα την M2N E sli για ιδιο επεξεργαστη και ραμ αλλά τωρα το εσοπ εχει αυτη που ειναι καλή απο οτι βλέπω και σε κρατάει στο οριο των 300?

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.522476

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...