Προς το περιεχόμενο

Γιατί να ΑΓΟΡΑΣΩ Leopard?


Tougeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η apple εργάζεται καθημερινά για το mac os x και νομίζω οτι αξίζει τα λεφτά!

ΑΛΛΑ άν κάποιος έχει το tiger δεν αξίζει να κάνει αναβάθμιση ΠΛΗΡΟΝΩΝΤΑΣ!

να πω επίσης οτι η Apple είναι μικρή εταιρία και εμπιστέυεται τους ΠΕΛΆΤΕΣ της!

 

Τι εννοώ?

 

Ότι ι Apple δεν εχει Activation key που σημαίνει οτι εγώ μπορώ να αγοράσω (η μή) το MacOs(με ένα Lisence - 130 δολλάρια!) και να το εγκαταστήσω στους 5 mac μου(δεν έχω 5 μακ τρόπος του λέγην) αλλά όμως γιατί υπάρχει και το fammily pack(190 δολλάρια - 5 lisence)? αφού κάποιος αγοράζει το 1 lisence και το βάζει σε πολλά mac?, αυτό σημαίνει οτι εμπειστέυεται τους πελλάτες της, και πολλοί εκμεταλέυονται αυτ'η την εμπιστοσύνη, θα ήταν καλύτερα να ήταν σαν την microsoft που δεν εμπιστέυεται κανέναν?

 

Η άλλη άποψη είναι οτι αγοράζοντας εναν mac πληρώνεις πολλά! σε αυτή την περίπτωση (που αγοράζεις και το hardware), η λύση του τζάμπα θα ήταν αξιόλογη αλλά...παράνομη!

 

Αυτά είχα να πώ συγνώμη για την πολλυλογία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

- Εάν τώρα χρησιμοποιείς αντιγραμμένα εμπορικά προγράμματα για την εργασία σου (και όχι για τον χαβαλέ σου), τότε, λυπάμαι που θα το πω, δεν είσαι απλά κατακριτέος αλλά και υποκριτής. Γιατί εσύ βγάζεις εισόδημα κλέβοντας τον κόπο και την εργασία άλλων (των προγραμματιστών εν προκειμένω), στους οποίους στερείς το δικό τους εισόδημα.

 

 

EEEE? Συγγνώμη φίλε paredwse αλλά εδώ διαφωνώ κάθετα! Δεν κλέβω τους προγραμματιστές ούτε τους κόβω κανένα μεροκάματο! Αν κάνω κάτι είναι να κόβω ένα ελάχιστο κομμάτι (0,00000000000000000000000000001%), από τα κέρδη τεράστιων πολυεθνικών με ετήσια κέρδη μεγαλύτερα του προϋπολογισμού της Ελλάδας ολόκληρης! Οι προγραμματιστές πληρώνονται, και μάλιστα πολύ κατώτερα της αξίας τους, ανεξάρτητα από τις πωλήσεις των προγραμμάτων. Δεν κλέβω λοιπόν κανένα προγραμματιστή με το να χρησιμοποιώ πχ. το office σπασμένο. Τώρα για τα κέρδη του billara χε...κα! (μην σου πω ότι χαίρομαι αν του κόβω και κάτι :-D). Αλλά και πάλι τα κέρδη τους δεν προέρχονται σε καμία περίπτωση από τους μέσους χρήστες. Με εξαίρεση τα "έτοιμα συστήματα", όπου κάποιος αγοράζει το λειτουργικό μαζί με τον υπολογιστής, η τεράστια πλειοψηφία των χρηστών τα έχει σπασμένα. Τα κέρδη τους έρχονται από πχ. το δημόσιο και τις επιχειρήσεις που ελέγχονται και είναι αναγκασμένοι να τα έχουν αυθεντικά.

 

Όσον αφορά τα freeware ή donate-ware όπως λες, ελάχιστα έχουν το επίπεδο των εμπορικών. Δεν πιστεύω ότι μπορεί να καλύψει έστω και ένας μέσος χρήστης τις ανάγκες του από freeware. Αν εσύ το καταφέρνεις, μπράβο σου.

 

Παρεπιπτόντως, φοιτητής είμαι, δεν βγάζω κανένα κέρδος με την χρήση των σπασμένων. Αλλά και αλλιώς να ήταν τα πράγματα δεν θα δίσταζα να τα χρησιμοποιήσω σπασμένα (εφ' όσον όλα λειτουργούσαν άψογα).

 

 

να πω επίσης οτι η Apple είναι μικρή εταιρία και εμπιστέυεται τους ΠΕΛΆΤΕΣ της!

 

Τι εννοώ?

 

Ότι ι Apple δεν εχει Activation key που σημαίνει οτι εγώ μπορώ να αγοράσω (η μή) το MacOs(με ένα Lisence - 130 δολλάρια!) και να το εγκαταστήσω στους 5 mac μου(δεν έχω 5 μακ τρόπος του λέγην) αλλά όμως γιατί υπάρχει και το fammily pack(190 δολλάρια - 5 lisence)? αφού κάποιος αγοράζει το 1 lisence και το βάζει σε πολλά mac?, αυτό σημαίνει οτι εμπειστέυεται τους πελλάτες της, και πολλοί εκμεταλέυονται αυτ'η την εμπιστοσύνη, θα ήταν καλύτερα να ήταν σαν την microsoft που δεν εμπιστέυεται κανέναν?

 

Η άλλη άποψη είναι οτι αγοράζοντας εναν mac πληρώνεις πολλά! σε αυτή την περίπτωση (που αγοράζεις και το hardware), η λύση του τζάμπα θα ήταν αξιόλογη αλλά...παράνομη!

 

Η Apple δεν είναι καθόλου μικρή εταιρεία. Ίσα ίσα που είναι από τις μεγαλύτερες στο χώρο της πληροφορικής. Το ότι δεν έχει activation code δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης, είναι θέμα marketing, και προσέλκησης πελατών. Αν η Apple κρίνει ότι αν κλειδώσει το λειτουργικό θα κερδίσει περισσότερο θα το κάνει μέσα στην επόμνη ώρα χωρίς δισταγμό!

 

 

Φιλικά,

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως επιμένω ότι η Apple έχει έναν πολύ σημαντικό λόγο που είναι χαλαρή στην προστασία του software. Οτι το software της εγκαθίσταται μόνο στα δικά της μηχανήματα και συνεπώς όποιος της "κλέβει" $100 από το νέο Leopard είναι κάποιος που έχει προηγουμένως δώσει $1000-$2000 στην ίδια την εταιρεία για να αγοράσει το hardware. Επομένως προφανώς δε θέλει να δημιουργήσει άσχημο κλίμα με κάποιους που είναι ήδη καλοί πελάτες της και που, όπως δείχνουν τα στατιστικά, μάλλον θα ξαναείναι καθώς έχει ένα υψηλό "brand loyalty": όποιος έχει πάρει Μαc, ξαναπαίρνει Mac.

 

Οσον αφορά την ηθική ανάλυση της πειρατείας λογισμικού, ο paredwse έχει μια απόχρωση δίκιου όταν λέει ότι "εφόσον δε χρησιμοποιείς επαγγελματικά-κερδοσκοπικά κάτι, δεν είναι και τόσο κακό". Η δική μου σκέψη λέει ότι εφόσον δε θα αγόραζες κάτι ούτως ή άλλως επίσης δεν είναι και τόσο κακό. Επίσης, αν γυρίζαμε στο Linux αντί για σπασμένα win, η Microsoft θα είχε πολύ μεγαλύτερες απώλειες κερδών οπότε κάθε σπασμένο windows που είναι σε PC προσφέρει κάτι στη Microsoft. Ως γνωστόν υπάρχει η ιδανική αναλογία πειρατείας/νομίμων αντιτύπων που για κάθε εταιρεία είναι διαφορετική και τη βοηθάει να επεκταθεί.

 

Χωρίς τύψεις λοιπόν!! Εδώ μας έβαζαν να πληρώνουμε 20 ευρώ το CD ρε παιδιά!! Και αν δεν υπήρχε ΜΡ3 θα το είχαν πάει 25. Μην αμφιβάλετε. Επί της ουσίας μας τα έκλεβαν τόσα χρόνια με τις τιμές τους κι εμείς τα παίρνουμε πίσω τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

 

Όσον αφορά τα freeware ή donate-ware όπως λες, ελάχιστα έχουν το επίπεδο των εμπορικών. Δεν πιστεύω ότι μπορεί να καλύψει έστω και ένας μέσος χρήστης τις ανάγκες του από freeware. Αν εσύ το καταφέρνεις, μπράβο σου. [...]

OK, πες μου, σε παρακαλώ, ποιά "εμπορικά" προγράμματα χρησιμοποιείς και δεν υπάρχουν αντίστοιχα freeware/donationware/open source εφάμιλλα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, πες μου, σε παρακαλώ, ποιά "εμπορικά" προγράμματα χρησιμοποιείς και δεν υπάρχουν αντίστοιχα freeware/donationware/open source εφάμιλλα. :-)

 

Ήμουν σίγουρος ότι θα ζητούσες κάτι τέτοιο :P

 

 

Θα σου δώσω μερικά παραδείγματα, αλλά πριν το κάνω αυτό θέλω να τονίσω κάτι. Η ουσία της κουβέντας δεν βρίσκεται εκεί. Θα μπορούσαν κάλιστα να μην υπήρχαν δωρεάν λογισμικά που καλύπτουν τις ανάγκες σου, και παρόλαυτά κάποιος (όπως εσύ φαντάζομαι) να προτιμούσε λόγω αξιών (ή ότι άλλο είναι...), να μην εγκαθιστά "σπασμένα" λογισμικά. Όπως και το αντίστροφο εξ' άλλου. Η ουσία δηλαδή δεν είναι αν υπάρχουν ή οχι free προγράμματα για να "κάνεις τη δουλειά σου" αλλά αν θεωρείς ηθικό/ανήθικο να κάνεις κάτι τέτοιο. Έπειδή ρώτησες όμως, να και κάποια παραδείγματα, από λογισμικά, που θεωρώ ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχά του σε ποιότητα και ευκολία σε δωρεάν:

 

CD/DVD R: Nero 7

Security: Norton ή Macafee + Zonealarm

Microsoft Office

WinZip/WinRar

 

Aυτά είναι τα πολύ βασικά που χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα. Δεν έχω συμπεριλάβει τα Windows :P Επιπλέον θα μπορούσα να αναφέρω και πιο εξειδικευμένα προγράμματα όπως το Photoshop, mySql, Lineage (:P), Cubase, Hyper Cancas, Guitar Pro κ.α. τα οποία δεν ανήκουν σε ένα "μέσο χρήστη", αλλά από την άλλη ο καθένας χρειάζεται κάποια προγράμματα που δεν χρησιμοποιούν πάρα πολλοί.

 

Αυτά είχα να πω. Απλά, ξαναλέω, ότι είναι διαφορά αντίληψης και όχι τόσο αναγκαιότητας ή μη των προγραμμάτων.

 

Φιλικά,

Γιώργος

 

Υ.Γ. Η κουβέντα έχει ξεφύγει τελείως από το topic. Αν θες μετέφερέ την σε ένα νέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειδή ρώτησες όμως, να και κάποια παραδείγματα, από λογισμικά, που θεωρώ ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχά του σε ποιότητα και ευκολία σε δωρεάν:

 

CD/DVD R: Nero 7

Security: Norton ή Macafee + Zonealarm

Microsoft Office

WinZip/WinRar

 

Καλημέρα! Άσχετος με mac αλλά διαβάζωντας αυτά εδώ φρίκαρα! Ειλικρινά, για κάθε ένα από αυτά που έγραψες υπάρχουν ισάξιες, τουλάχιστον, δωρεάν λύσεις! Επιγραμματικά : ImgBurn, Avast, OpenOffice, 7-zip (και Winrar μιας και είναι shareware), Infrarecorder,Antivir, AVG Antivirus, Comodo Firewall και ΠΟΛΛΑ άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Άσχετος με mac αλλά διαβάζωντας αυτά εδώ φρίκαρα! Ειλικρινά, για κάθε ένα από αυτά που έγραψες υπάρχουν ισάξιες, τουλάχιστον, δωρεάν λύσεις! Επιγραμματικά : ImgBurn, Avast, OpenOffice, 7-zip (και Winrar μιας και είναι shareware), Infrarecorder,Antivir, AVG Antivirus, Comodo Firewall και ΠΟΛΛΑ άλλα...

 

Καλημέρα και σε σένα! Δεν πειράζει που είσαι άσχετος με mac αφού η κουβέντα έχει ξεφύγει ούτως ή άλλως. Το ImgBurn δεν το έχω δοκιμάσει, δεν έχω απόψη. Το avast σε καμία περίπτωση δεν θεωρείται ισάξιο του Norton, ούτε καν σαν antivirus, αλλά αν πάρεις και υπ' όψην όλη τη σουίτα, ξεφεύγει τελείως το Norton. To openoffice, που το χρησιμοποιώ στα mac, από μόνο του είναι πολύ καλό, αλλά όταν πρέπει να συνεργαστείς με κάποιον που χρησιμοποιεί το Microsoft Office, εκεί τα πράγματα αρχίζουν και γίνονται δύσκολα. Έχεις δει ποτέ review που έχει γίνει σε microsoft office από το open? Άσ' το καλύτερα...Για τα υπόλοιπα antivirus που αναφέρεις, η απάντηση μου είναι η ίδια με το avast..Όταν η symantec σου προσφέρει μία τέτοια ολοκληρωμένη σουίτα, τα άλλα απλά είναι μικρά μπροστά του.

 

Επιμένω όμως, ότι η ουσία της κουβέντας δεν είναι εκεί. Εφ' όσον κάποιος δεν έχει πρόβλημα να εγκαθιστά σπασμένα προγράμματα, τα μη δωρεάν, είναι (στην πλειοψηφία των περιπτώσεων τουλάχιστον, δεν είμαι απόλυτος), ανώτερα.

 

Φιλικά,

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σίγουρος ότι θα ζητούσες κάτι τέτοιο :P

 

 

Θα σου δώσω μερικά παραδείγματα, αλλά πριν το κάνω αυτό θέλω να τονίσω κάτι. Η ουσία της κουβέντας δεν βρίσκεται εκεί. Θα μπορούσαν κάλιστα να μην υπήρχαν δωρεάν λογισμικά που καλύπτουν τις ανάγκες σου, και παρόλαυτά κάποιος (όπως εσύ φαντάζομαι) να προτιμούσε λόγω αξιών (ή ότι άλλο είναι...), να μην εγκαθιστά "σπασμένα" λογισμικά. Όπως και το αντίστροφο εξ' άλλου. Η ουσία δηλαδή δεν είναι αν υπάρχουν ή οχι free προγράμματα για να "κάνεις τη δουλειά σου" αλλά αν θεωρείς ηθικό/ανήθικο να κάνεις κάτι τέτοιο. Έπειδή ρώτησες όμως, να και κάποια παραδείγματα, από λογισμικά, που θεωρώ ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχά του σε ποιότητα και ευκολία σε δωρεάν:

 

CD/DVD R: Nero 7

Security: Norton ή Macafee + Zonealarm

Microsoft Office

WinZip/WinRar

 

Aυτά είναι τα πολύ βασικά που χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα. Δεν έχω συμπεριλάβει τα Windows :P Επιπλέον θα μπορούσα να αναφέρω και πιο εξειδικευμένα προγράμματα όπως το Photoshop, mySql, Lineage (:P), Cubase, Hyper Cancas, Guitar Pro κ.α. τα οποία δεν ανήκουν σε ένα "μέσο χρήστη", αλλά από την άλλη ο καθένας χρειάζεται κάποια προγράμματα που δεν χρησιμοποιούν πάρα πολλοί.

 

Αυτά είχα να πω. Απλά, ξαναλέω, ότι είναι διαφορά αντίληψης και όχι τόσο αναγκαιότητας ή μη των προγραμμάτων.

 

Φιλικά,

Γιώργος

 

Υ.Γ. Η κουβέντα έχει ξεφύγει τελείως από το topic. Αν θες μετέφερέ την σε ένα νέο...

 

1. Είσαι σίγουρος οτι χρησιμοποιείς mac ?

2. Και βέβαια υπάρχουν προγράμματα τα οποία είναι καύτερα αλλα αν τα χρησιμοποιείς για την δουλεία σου ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ. Αν δεν έχεις τα λεφτά φίλε μην το χρησιμοποιείς. Δεν λεώ οτι είμαι αθώος κλπ αλλα πραγματικά δεν προσπαθώ να βρω τις γαμημένς τις δικαιολογίες για να αποδείξω οτι ΕΙΜΑΙ ΑΘΩΟΣ.

 

(οσοι κατεβάζουν πειρατικά προγράμματα κλπ, αναφέρουν οτι ανήκουν στο 0,00000000000000000000000000001% φαντάσου λοιπόν... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Είσαι σίγουρος οτι χρησιμοποιείς mac ?

2. Και βέβαια υπάρχουν προγράμματα τα οποία είναι καύτερα αλλα αν τα χρησιμοποιείς για την δουλεία σου ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ. Αν δεν έχεις τα λεφτά φίλε μην το χρησιμοποιείς. Δεν λεώ οτι είμαι αθώος κλπ αλλα πραγματικά δεν προσπαθώ να βρω τις γαμημένς τις δικαιολογίες για να αποδείξω οτι ΕΙΜΑΙ ΑΘΩΟΣ.

 

(οσοι κατεβάζουν πειρατικά προγράμματα κλπ, αναφέρουν οτι ανήκουν στο 0,00000000000000000000000000001% φαντάσου λοιπόν... )

 

1. Ναι και βέβαια χρησιμοποιώ mac, απλά επειδή η κουβέντα έχει διευρυνθεί χρησιμοποιήσα παραδείγματα από windows.

 

2. ΠΡΕΠΕΙ; Χμμ...έχω λίγο πρόβλημα με αυτό. Γιατί πρέπει ακριβώς; Μην χάσει κάποια εταιρεία κολλοσός λίγα από τα κέρδη της; Ή είναι απλά "ηθικό". Γιατί αν είναι το δεύτερο τότε μπορώ να σου αναφέρω ολόκληρο κατάλογο με ανήθικα πράγματα που κάνουν οι ίδιες οι εταιρείες προς τον κόσμο, τους εργαζόμενούς τους, τους πελάτες τους etc. Απέναντι στους ανήθικους δεν θα σταθώ ηθικά. Και αν μας μάθανε ότι "αυτό είναι το σωστό παιδάκι μου, μην κάνεις download κακά προγράμματα, γιατί είναι του σατανά" εγώ διαφωνώ.

 

Δεν ισχυρίστηκα ότι είμαι "αθώος" γιατί δεν με δίκασε κανένας για τις πράξεις μου. Είμαι υπεύθυνος γι αυτές και κάνω συνειδητή επιλογή να κατεβάζω "παράνομο (του σατανά)" λογισμικό. Ξέρω τις συνέπειες, και αφενός δεν τις θεωρώ σπουδαίες και αφετέρου, δεν με ενοχλούν.

 

Τέλος, δεν ισχυρίστηκα ότι είμαι στο 0.0000000001% αυτών που χρησιμοποιούν "σπασμένο" λογισμικό, ίσα ίσα είμαι στην τεράστια πλειοψηφία των home users. Αυτό που είπα είναι ότι η ζημιά που παθαίνουν αυτές οι εταιρείες είναι αυτής της τάξης. Μην ξεχνάμε άλλωστε, ότι ενώ ένα τεράστιο ποσοστό χρηστών χρησιμοποιούν λογισμικό του σατανά (βλ. σπασμένο), αυτές οι εταιρείες όχι μόνο δεν κλείνουν αλλά αυξάνουν και τα κέρδη τους.

 

 

Φιλικά,

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος πως ο paredwse αναφερόταν σε Mac προγράμματα και φαντάζομαι και πως πολλοί άλλοι περίμεναν κάποια άλλη απάντηση.

 

Το θέμα έχει ξεφύγει πολύ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος πως ο paredwse αναφερόταν σε Mac προγράμματα και φαντάζομαι και πως πολλοί άλλοι περίμεναν κάποια άλλη απάντηση.

 

Το θέμα έχει ξεφύγει πολύ ....

 

 

Τι εννοείς "κάποια άλλη απάντηση"?

 

Το mac το έχω λίγο καιρό (5 μήνες), και δεν έχω βάλει κανένα "σπασμένο" πρόγραμμα. Για τον τρόπο που λειτουργώ σε αυτό, μου αρκούν και τα freeware αλλά και τα πάρα πολλά έτοιμα utilities πάσης φύσεως που έχει ήδη μέσα.

 

Όντως το θέμα έχει ξεφύγει, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον (για ένα άλλο thread όμως).

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα παιδια σοβαρα μιλαμε? οκ πειρατεια κατακριτεα, κτλπ κτλπ, μπλα μπλα...υπαρχει ΑΝΘΡΩΠΟΣ εδω μεσα που να μην εχει το οφις πειρατικο ή έστω καποιο παιχνιδι κατεβασμενο? τι σας επιασε με τις ανθρωπινες αξιες και υποκρισιες ξαφνικα..δε καταλαβαινω!!!

 

ασε που δε, καλα και ομορφα τα οπεν οφις κτλπ για 1+1=2, αλλα οποιος χρησημοποιει εξελ χρονια και ξαφνικα τον βαλουν να δουλεψει οπεν, το λιγοτερο θα αυτοκτονησει. να ξερουμε τι λεμε, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι η στάση της apple γιά τούς οικιακούς χρήστες με pc πού πέρα από το κύριο λειτουργικό πού έχουν(συνήθως windows) κατεβάζουν καί καμμιά κόπια McOS X έτσι γιά μιά πρώτη επαφή με αυτό το λειτουργικό?Ποιός στ' αλήθεια αμφιβάλλει ότι σε μιά τέτοια περίπτωση η εταιρεία αντί να λυπάται πραγματικά χαίρεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...