Προς το περιεχόμενο

Network Problem (LAN). Help!


Hawk- { @Marshall@ }

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους... λοιπόν πάμε κατευθείαν στο πρόβλημά μου γιατί μάλλον θα έχουμε πολλά να πούμε.

 

Είπα και εγώ να στήσω ένα lan σπίτι μου... Έχουμε και λέμε:

 

1 Desktop με Vista (το δικό μου), ας το ονομάσουμε pc1.

1 Desktop με XP (του συγκατοίκου μου), ας το ονομάσουμε pc2.

1 Adsl2+ Router (speedtouch 530 v6).

1 Switch 8 Port D-link.

3 Καλώδια Utp.

 

Το ζητούμενο είναι να έχουμε και στους 2 υπολογιστές internet, και να είναι και συνδεδεμένοι μεταξύ τους σε LAN (για games, ανταλλαγή αρχείων κτλ). Το Router/modem είχε σεταριστεί από πριν στο δικό μου pc, όλα οκ. Συνέδεσα τα 2 pc και το router στο switch και όλα οκ... Όλα στο automatic (ip addresses κτλ). Στην αρχή όλα ήταν οκ, και οι 2 είχαν net (βέβαια όχι μοιρασμένο, δεν είχα βάλει κάποιο program όπως το net limiter) και και οι 2 μπορούσαν να ανταλλάξουν αρχεία.

 

Ωσπου ξαφνικά ο ένας (και μάλιστα ο admin, το pc1, το δικό μου) χάνει τη σύνδεση του... Ο δεύτερος έχει κανονικά internet.

 

Additional Info: Η επόμενη σκέψη μου ήταν να θέσω manually τις ips στα pcia, αλλά στο network, το pc1 δε βλέπει ούτε το router (που στην αρχή το έβλεπε), ούτε το άλλο pc. :S

 

Τι μπορεί να έχει συμβεί; Ιδέες κτλ; Ανοίγουμε διάλογο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katarxas to speedtouch apo oti vlepw den einai router... :)

auto einai?

http://www.spshop.gr/printproduct.php?products_id=932

 

dokimases fisika na kaneis restart to modem ? me manually ip's isws na peksei...isws..

ti ip exoun ta pc? mipws allakses tpt sto pc1? dokimase kane restore sto point prin parousiastei to problem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...