Προς το περιεχόμενο

Φεστιβάλ Σοβιετικού Κινηματογράφου, 8-22 Νοεμβρίου.


QSpec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή τη συμπλήρωση 90 χρόνων από την Οκτωβριανή Επανάσταση, διοργανώνεται στην Αθήνα φεστιβάλ σοβιετικού κινηματογράφου. Αν και αρκετές από αυτές τις ταινίες κατασκευάστηκαν αποκλειστικά για προπαγανδιστικούς σκοπούς με μειωμένο το αισθητικό ενδιαφέρον, υπάρχουν και άλλες που συμπεριλαμβάνονται στα κορυφαία αριστουργήματα της έβδομης τέχνης, όπως το Θωρηκτό Ποτέμκιν, η Απεργία του Σεργκέι Αϊζενστάιν, Ο Ανθρωπος με την κάμερα του Τζίγκα Βερτόφ, Το τέλος της Αγίας Πετρούπολης και η Μάνα του Βσέβολοντ Πούντοβκιν, Ο Λένιν τον Οχτώβρη του Μιχαήλ Ρομμ, κ.α.

 

Το φεστιβάλ θα διεξαχθεί από τις 8 έως τις 22 Νοεμβρίου με την προβολή 40 ταινιών στις αίθουσες Αστυ (Κοραή 4) και Αφαία (Δημοσθένους 96, Καλλιθέα)

 

Πηγή: http://filosofia.gr/blogs/index.php?blogId=20

 

Το πρόγραμμα μπορείτε να το βρείτε εδώ.

 

Εγώ θα παρακολουθήσω όσες ταινίες του Αϊζενστάιν μπορέσω. Επειδή όμως δεν έχω γνώση περί του σοβιετικού κινηματογράφου, αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι από το πρόγραμμά θα προσπαθήσω να ακολουθήσω την πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτες που ειναι στο προγραμμα της πρωτηε εβδομαδας, καποιες εχω δει, θα προτεινα σιγουρα τις:

 

«Η νιότη του Μαξίμ», 1934, Γκριγκόρι Κόζιντσεφ

«Η επιστροφή του Μαξίμ», 1937, Γκριγκόρι Κόζιντσεφ (100ʼ)

«Ο Μαξίμ στην εξουσία», 1938, Γκριγκόρι Κόζιντσεφ (105ʼ)

«Αρσενάλ» (Το οπλοστάσιο), 1928, Αλεξάντερ Ντοβζένκο (70ʼ)

«Η γη», 1930, Αλεξάντερ Ντοβζένκο

«Αερογκράντ», 1935, Αλεξάντερ Ντοβζένκο (82ʼ)

«Τσαπάεφ», 1934, Σεργκέι Βασίλιεφ (85ʼ)

«Μέρες επανάστασης», 1958, Σερκέι Βασίλιεφ (102ʼ)

«Ευτυχία», 1934, Αλεξάντερ Μεντβέντκιν (45ʼ)

 

Οι περισσοτερες ειναι κ αρκετα δυσευρετες οποτε ακομα κ για καθαρα ιστορικη αξια αξιζει καποιος να τις δει παρα το προπαγανδιστικο περιεχομενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...