Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κάρτα γραφικών(7600gt)


sleepless_102

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω πρόβλημα..μεγάλο...με μία twintech 7600gt. Καθώς έπαιζα προχθές pro, το παιχνίδι άρχισε να κολλάει..μετά από restart, defrag, επανεγκατάσταση είπα να ρίξω και μια ματιά στη θερμοκρασία της κάρτας...φρίκη 112 και ανέβαινε.. κλεινω το pc , καθαρίζω την ψύκτρα από τη σκόνη και την ξαναβάζω...θερμοκρασία idle 70 βαθμοί..μετά μου ήρθε η φαεινή ιδέα να βγάλω την ψύκτρα και να βάλω καινούρια πάστα...έβαλα OCZ ultra silver που έχω και στον επεξεργαστή, ελπίζω να μην έκανα βλακεία. Το θέμα είναι τώρα πως όταν την συνδέω δεν δίνει καθόλου σήμα στην οθόνη(δεν ανάβει). Τι μπορέι να φταίει? Η κάρτα πατάει καλά, και η ψύκτρα έχει μπει σωστα..αν όντως έχει χαλάσει θα μου την αλλάξουν από το πλαίσιο ή τέλος και η εγγύηση(έχω άλλους 5 μήνες) επειδή πείραξα την ψύκτρα-πάστα?

 

ξέχασα να αναφέρω πως το ανεμιστηράκι γυρίζει όποτε θυμάται...

 

υγ1: Έχω Athlon 3200+, msi k8n diamond, 2gb ram, 550watt

υγ2: Σε περίπτωση που χρειαστεί να πάρω νέα κάρτα αξίζει να πάρω την 8800gt με psu trust 550w και αναβαθμισμένω cpu σε χ2 4400+ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χαρακτηριστικό μπιπ ακούγεται?

μάλλον δεν πατάει καλά...

και βλακεία να έχεις κάνει με την πάστα, ένα post screen θα το έβγαζε..

 

Το μπιπ νομίζω ακούγεται οταν έχεις βάλει σωστά τη ram όχι την κάρτα γραφικών. Εμένα ποτέ δεν ακουγόταν έτσι κι αλλιώς όμως. Όταν λέω βλακεία με την πάστα εννοώ μήπως για την κάρτα γραφικών χρησιμοποιείται διαφορετικός τύπος πάστας από αυτόν του επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά είναι για την κάρτα γραφικών, αλλά αυτά αλλάζουν από mobo σε mobo..

τέλοσπάντων, και καθόλου να μην είχες βάλει ψύκτρα πάνω, ένα post screen θα προλάβαινε να το βγάλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλοσπάντων, και καθόλου να μην είχες βάλει ψύκτρα πάνω, ένα post screen θα προλάβαινε να το βγάλει...

 

Γι' αυτό σπάω το κεφάλι μου, και χωρίς ψύκτρα για μερικα sec θα λειτουργούσε η κάρτα μέχρι να υπερθερμανθεί και να κάνει restart..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα τέλος, μάλλον κάτι είχε πάθει το adaptoraki σε vga και γιαυτο δεν έδινε σήμα..εντελώς άκυρο δηλαδή, ούτε πάστες ούτε τίποτα. Έβαλα το ανταπτοράκι της κάρτας από το 2ο pc μου, το σύνδεσα με την οθόνη και άνοιξε κανονικά!!!! τώρα έχει 58 βαθμούς σε idle με τη νέα πάστα, καλά είναι? Χθές είχε 70. Θα δοκιμάσω να παίξω και κάποιο παιχνίδι να δω πως θα τα πάει. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Ισχύει πάντως η ερώτηση για την 8800gt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα ένα παιχνίδι τώρα (pro 2008) για ένα περίπου εικοσάλεπτο και η θερμοκρασία έφτασε στους 85 βαθμούς. Πολύ δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παρα πολυ για 7600 (εαν ηταν 8800 θα ηταν απλα οκ).

Αλλα εαν δεν σου κολλαει, δε σε ενδιαφερει.

Εχει εγγυηση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα τέλος, μάλλον κάτι είχε πάθει το adaptoraki σε vga και γιαυτο δεν έδινε σήμα..εντελώς άκυρο δηλαδή, ούτε πάστες ούτε τίποτα. Έβαλα το ανταπτοράκι της κάρτας από το 2ο pc μου, το σύνδεσα με την οθόνη και άνοιξε κανονικά!!!! τώρα έχει 58 βαθμούς σε idle με τη νέα πάστα, καλά είναι? Χθές είχε 70. Θα δοκιμάσω να παίξω και κάποιο παιχνίδι να δω πως θα τα πάει. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Ισχύει πάντως η ερώτηση για την 8800gt

 

με amd cpu θα τρωι τζαμπα bottleneck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ για 7600 (εαν ηταν 8800 θα ηταν απλα οκ).

Αλλα εαν δεν σου κολλαει, δε σε ενδιαφερει.

Εχει εγγυηση ;)

 

Δηλαδή να τη στείλω στο πλαίσιο για αλλαγή ή απλά τη χρησιμοποιώ χωρίς να το πολυψάχνω? Λογικό δεν είναι όμως όταν φτάνει στους 85 να πέφτει η απόδοση προς αποφυγήν προβλημάτων?

 

με amd cpu θα τρωι τζαμπα bottleneck.

 

Θα έχει πρόβλημα ακόμη και με τον χ2 4400+ ??? Αν ναι θα επηρεάζει τόσο πολύ την απόδοση? Τι θα ήταν προτιμότερο να πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα εκεί που έπαιζε χτύπησε μια 95αρα και ψιλοκολλούσε. Τι να κάνω τελικά να την πάω στο πλαίσιο..έχω ελπίδες να μου δώσουν άλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exw akrivws thn idia karta. h psyktra ftaiei.einai h xeiroterh psyktra pou exw dei sth zwh mou.ama th deite paidia tha gelate.variemai na th psaxnw gia na sas deiksw fwto.

pantws file an thn allakseis tha deis megalh diafora stis thermokrasies.egw thn allaksa me mia zalman pou kanei k gia 8800gt :P opoios thelei tou th poylaw! twra den eimai sigoyros an poylhsw th psyktra k dwro h 7600gt h t antitheto :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...