Προς το περιεχόμενο

Ζωνιανά....Εν το κουνώ απο επαέ όσους μπατσους και αν πέψουν


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλώντας για τέτοια περιστατικά χάνεται το νόημα πάντως.Όλη μου την ζωή που κατεβαίνω Κρήτη ακόμη και τα χειρότερα τα θυμάμαι και γελάω.Να μου τι λέει τώρα κάπου στην Μεσσαρά ο καμμένος του χωριού επειδή έχω μακρύ μαλλί και για το πως ξεκώλιαζε έναν σαν εμένα στο στρατό ή να χει χαθεί στην ίδια περιοχή φίλος πάλι με μαλλί μέχρι τους ώμους και να τον σταματάνε σε μια πλατεία να τον κουρέψουνε για πλάκα με το ψαλίδι για τα πρόβατα και αφού έχει χεστεί να γελάνε όλοι και να τον κερνάνε ρακές.Αυτά όλα στα λίγα "σκληροπυρηνικά" χωριά, στην Σητεία για παράδειγμα ακόμη και οι λίγοι μαυροπουκαμισάδες δεν συμπεριφέρονται όπως περιγράφτηκε, είναι σοβαροί και λιγομίλητοι ιδίως με του ξένους αλλά και δίπλα σου θα κάτσουν και θα κεραστείτε άμα λάχει.Άμα δεν καταλάβετε τα καλά δεν θα μπορέσετε να βάλετε και τα κακά στην θέση που τους αρμόζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Θελετε και αλλα γεγονοτα για να πιστειτε οτι τα πραγματα δεν πανε καλα εδω?δεν εχω προβλημα να πω κ αλλα για να δειτε οτι η κατασταση εχει ξεφυγει...Ενα θα πω δεν ειμαι αθηναιος κ στην αθηνα δεν ενιωσα ποτε απειλη οσες φορες εχω παει κ εχω παει πολλες φορες εδω Ηρακλειο εχω βαρεθει να βλεπω περιστατικα κ να συμβαινουν σε μενα 'η γνωστους εχουν διαφορετικη νοτροπια εδω...

Το κερασακι ιταν οταν ενας με απειλουσε οτι θα βγαλει το οπλο απο το αμαξι κ να τρεχει να το ανοιγει κ εγω να μην εχω δωσει αφορμη ή να προκαλεσω....οταν εχεις νευρα το οπλο που κουβαλας μαζι σου ή στο αμαξι ειναι σαν να παιζεις με τις ζωες των αλλων...τεσπα οποιος ζει κρητη ξερει οτι τα πραγματα δεν ειναι παιξε γελασε...μονο για τα χανια εχω ακουσει για πολυ ηρεμη πολη σε σχεση με Ηρακλειο κ ρεθυμνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω πρόβλημα με Κρητικούς , Μανιάτες και με κάθε άλλον μαλάκα τοπικιστή.Οποιος θεωρεί πως ο τόπος του βγάζει τους άντρες με τα μεγαλύτερα μόρια, τις πιο ψηλές γυναίκες, το ότι ο ανθρώπινος πολιτισμός οφείλει πολλά σε αυτούς και πως αν δεν γινόταν η μάχη της Κρήτης θα μιλούσαμε γερμανικά θεωρώ πως πολύ απλά είναι ηλίθιος.Γιατί φίλε μου Κρητικέ το 41 δεν πολεμήσατε για την Ελλάδα αλλά για την Κρήτη.Γιατί δεν ξεκινήσατε το στα μέσα του 19ου αιώνα με στόχο την ένωση αλλά την ανεξαρτησία και όπου ήθελε προκύψει γιατί ψηφίζετε σαν πρόβατα και γιατί αν εγώ κοιτάξω την αδερφή σου θα στείλεις 5 "κοπέλια" να με δείρουν.Για όλα αυτά δεν επιτρέπεται εσύ και οι υπόλοιποι Κρητικοί να ερεθίζεστε με αυτά που γράφω.Τόσα χρόνια έχετε συνηθίσει να σας γλείφουν το κράτος, η τοπική αυτοδιοικηση και σας κακοφαίνετε αυτό.

 

Ρε λεβέντη θα καταλάβεις ποτε ότι Ζωνιανά και Κρήτη δεν είναι ταυτόσημες λέξεις?? Έχεις ακούσει πολλούς Κρητικούς να λένε ότι όλη η Ελλάδα μας χρωστάει χάρη και ότι θεωρούμε τον εαυτό μας μάγκες, που δν μας πιάνει η αστυνομία και λοιπά κουραφέξαλα που πετάς?

Σταμάτα πια να αμολάς αρλούμπες κρίνοντας από τα σίριαλ του ΑΝΤ1 και μάθε πρώτα πριν ανοίξεις το στοματάκι σου, γιατί οι κοπέλες στην Κρήτη δώξα σοι ο Θεός μια χαρά ανεξάρτητες είναι, εκτός αν πας στα Ζωνιανά, οπότε τότε είναι δικό σου το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω πρόβλημα με Κρητικούς , Μανιάτες και με κάθε άλλον μαλάκα τοπικιστή.

 

το ότι έχεις γενικά πρόβλημα το έχει καταλάβει και ο ποιο πρόσφατος χρήστης του forum , δεν χρειάζεται να το διαφημίζεις.

 

Για το υπόλοιπο παραλήρημα δεν νομίζω να έχεις την απαίτηση να ασχοληθώ στο ελάχιστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ακούσει πολλούς Κρητικούς

 

Από αυτό και μόνο δείχνεις ότι είσαι τοπικιστής.Στην αρχή είμαστε άνθρωποι που σημαίνει πως λευκοί μαύροι κίτρινοι θα πολεμήσουμε ενάντια στους Αρειανούς.Μετά υπάρχουν τα έθνη που σημαίνει πως όταν μπουκάρουν οι Αλβανοί ή οι Τούρκοι εγώ θα πολεμήσω πχ για τον Τρικαλινό , αυτός για τον Καλαματιανό , εσύ για τον Θρακιώτη κλπ.Μετά από τα έθνη δεν υπάρχουν πόλεις, νησιά, περιοχές αλλά ο άνθρωπος ως άτομο που σημαίνει πως αν πειράξει κάποιος το φίλο μου θα πάμε μαζί να το δείρουμε κοκ.Δε με ενδιαφέρει αν αυτός ο κάποιος είναι συμπολίτης, γείτονας ή οι παππούδες μας είναι από το ίδιο χωριό.Οπότε παρ'το χαμπάρι δεν είσαι Κρητικός, Ρεθυμνιώτης, Ζωνανιώτης είσαι άνθρωπος της λευκής φυλής με ελληνική εθνικότητα.

 

είναι σοβαροί και λιγομίλητοι ιδίως με του ξένους αλλά και δίπλα σου θα κάτσουν και θα κεραστείτε άμα λάχει

 

Τουρισμός βλέπεις.Στην Κων/πολη να δεις λες Ελληνας και σε έχουν στα ώπα ώπα.Από μεσα τους σου ρίχνουν βέβαια βρισίδια αλλά ο μαλάκας ο Ελληνας χαίρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε φίλε δηλαδή αν σε λένε Praetoriano και σκοτώσεις θα βγω να πω ότι όλοι οι Praetorianoi είναι κωλόπαιδα και αλήτες ΚΑΙ τοπικιστές απο πάνω?? Δεν ξέρω αν εσύ έχεις πρόβλημα με τους ανθρώπους γύρω σου, αλλά εμένα το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι ότι τους τσουβαλιάζεις όλους.

Με την ίδια λογική και κάποιος από την Αγγλία μετα τα Ζωνιανά μπορεί να πει ότι οι Έλληνες είναι ζώα και χασικλήδες με κουμπούρες. Τότε δεν θα σε νοιάζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οι τύποι κυκλοφορούν με κουμπούρες. Παλλικάρια από τα λίγα. Τόσο γενναίοι που βγάζουν τη κουμπούρα σε άοπλο. Και όταν εμφανιστούν οι οπλιμένοι τρέχουν στα βουνά.

 

δεν εμφανίστηκαν "κάποιοι" οπλισμένοι αλλά ο κρατικός κατασταλτικός μηχανισμός

Αν πήγαιναν ας πούμε 20-30 οπλισμένοι από Λιβάδια, Ανώγεια, ο KWSN ο Petza κλπ να είσαι σίγουρος ότι δεν θα ήταν στα φαράγγια και στις κορφές.

 

Ξέρεις τι γίνεται όμως; Οι πιο πολλοί Κρητικοί είναι και περίφανοι για δαύτους.

 

Εδώ είσαι τελείως λάθος , ειλικρινά δεν ξέρω από που το συμπεραίνεις αυτό

 

Αν τους κυνηγούσαν δε θα ήταν και τόσο μάγκες.

 

Ανθρωπάκια με άλλα λόγια. Οι αυτοί που τους έτρεφαν με φόβο και σεβασμό τόσα χρόνια το ίδιο.

 

Προτείνεις να υποκαταστήσουμε τον κρατικό μηχανισμό ????

Προτείνεις αυτοδικία ????

ξέρεις δεν είναι και πολύ δύσκολο να βγάλει ο καθένας από μια μπερέτα και να βγει στους δρόμους, αλλά δεν θα γινόμασταν όλοι το ίδιο με αυτούς????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα περίμενα ποτέ να βρω εδώ στο forum κάποιον κομπουροχρήστη από τα Ζωνιανά, ή έστω κάποιον Κρητικό που να υποστηρίζει αυτά που γίνονται εκεί κάτω. Ο λόγος προφανής, η χρήση του ίντερνετ και η ανταλλαγή απόψεων μέσω νετ, δεν αφορά κάποιον αγράμματο μαυροφορεμένο νταή. Επομένως όταν κάποιος γενικεύει, θα πέφτει σε πάντα κάποιον υγιώς σκεπτόμενο κρητικό, που 1) Θεωρεί όσα γίνονται γελοία, και 2) Δεν θέλει να μπει στο ίδιο τσουβάλι με τα συγκεκριμένα υποκείμενα.

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά φυσικά και υπάρχουν κάποιοι που χαίρονται με την όλη κατάσταση και στον περιορισμένο μικρόκοσμο τον ομοίων τους είναι μαγκιά....

Ένα μόνο παράδειγμα: Ο γείτονάς μου (Αθήνα) είναι Κρητικός, είναι παντρεμένος 45άρης με 4 παιδιά, και τον πετυχαίνω προχτές, και του λέω "Έλα ρε γείτονα, τι σκηνικά κάνετε κάτω ρε συ;'

Ή απάντηση; Χαμόγελο, και ένα cd με μαντινάδες, πυροβολισμούς και βρισίδια στην αστυνομία το οποίο άκουγε περιχαρής....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολλοστή φορά κάποιοι (πάνω από όλα η TV) ανακαλύπτουν την Αμερική !

Η ίδια καραμέλα, τα Ζωνιανά, τα ναρκωτικά, κ.α.

 

Το έχω ρωτήσει ξανά στο IRC σε μία κουβέντα που είχαμε.

 

Έχετε την εντύπωση, πως όποια κυβέρνηση ανέβει θα αλλάξει ποτέ κάτι σε τούτη τη χώρα ; ναρκωτικά, ληστείες, διαρρήξεις, κλοπές, φακελλάκια κ.α.

 

Προσωπική άποψη: ΠΟΤΕ και ΤΙΠΟΤΑ !!!

 

Τώρα μάθανε τι γίνεται στα Ζωνιανά, και στον Πύργο με τα ναρκωτικά ;

Ή έχουν την εντύπωση ότι θα ξεκαθαρίσει το θέμα μια και καλή ;

 

Ότι πουλάει στην TV θα το βλέπετε ξανά και ξανά !

Και γύρω από τον κάθε άσχετο παρουσιαστή και 10 μαϊντανοι να πει ο καθένας την άποψή του.

Γιατί αυτοί τα ξέρουν όλα και έχουν γνώμη για τα πάντα.

 

Άστο διάολο πια.... που λέει και ο Αρκάς !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική άποψη: ΠΟΤΕ και ΤΙΠΟΤΑ

 

Πάντως στην επταετία όσους κρητικούς ξέρω μου χουν πει ότι είχαν περιοριστεί τέτοια φαινόμενα

 

ότι οι Έλληνες είναι ζώα και χασικλήδες με κουμπούρες. Τότε δεν θα σε νοιάζει ?

 

Και λίγα θα πει.Και ρουφιάνοι και παρτάκηδες και ηλίθιοι και αμόρφωτοι .Αν όμως πει συγκεκριμένα ότι η γκόμενα μου πηγαίνει με τον πρώτο τυχόντα(και ας είναι αλήθεια) ε ναι θα τα πάρω γιατί ουσιαστικά τη λέει σ εμένα

 

είναι παντρεμένος 45άρης με 4 παιδιά

 

Που κολλάει αυτό?Και οι παιδεραστές έχουν παιδιά.δλδ αν ήταν ανύπαντρος θα ταν και ρεμάλι?

Αλλη μια ανοησία του Ελληνα που θεωρεί ότι όποιος έχει παιδιά είναι καλός άνθρωπος.Ειδικά αν είναι γιατρός ή δικηγόρος πρέπει να του στήσουμε και αδριάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...