Προς το περιεχόμενο

Ζωνιανά....Εν το κουνώ απο επαέ όσους μπατσους και αν πέψουν


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά χαλαρώστε, όντως τα σήριαλ και οι ταινίες έχουν επηρεάσει πολύ αρνητικά. Ζωοκλοπές, βεντέτες, χασισοφυτείες δεν είναι η Κρήτη όλη παρά συγκεκριμένες περιοχές που συμφωνούν σχεδόν όλοι ότι πρέπει να καθαρίσουν.

Όσο ότι πρέπει να περάσουν ορισμένα ελικόπτερα απο πάνω να τα κάνουν όλα χωράφι συμφωνώ ;) γιατί θέλω να δω όλους αυτούς τους μάγκες με τα καλάζνικωφ τι θα έκαναν αν οι αστυνομικοί είχαν διαταγές να αμυνθουν και να ανταποδώσουν πυρά.

Άντε γιατί μια μειοψηφία είναι αιτία και έχουμε γίνει ρεζίλι παντού

 

Υ.Γ. Ναι είμαι κρητικός και το γουστάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν θέλει και πολύ ταλαιπωρία το πράμα, ενα πυραυλο πυρινικού τύπου απο κάποια βάση της στερεάς or something. Και όλοι μαζί ραντεβου στον σουνιο να φωτογραφήσουμε το μανιτάρι και να χειροκροτήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερετε γιατι?Γιατι σου λεει ο αλλος "Ασε μη μου βγαλει κανενα 9αρι και δω τα ραδικια αναποδα"

Κοινως ο φοβος φυλαει τα ερημα.

 

Bowling for Columbine...

Αντε να δουμε ποτε θα γινει εκει κατω κανενα παρομοιο περιστατικο...

 

Γιατι δεν στελνουν καμια 20αρια ΟΥΚαδες να τους σαπισουν?:-D

Ακουω τα καλυτερα για τους Κρητικους απο φιλους, τους μπατσους δεν τους εχω και σε ιδιαιτερη εκτιμηση, αλλα αν ακουγα πως πηγαν εκει και τους τα εκαψαν ολα, θα ημουν χαρουμενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι φιλοι μου λενε οτι ειμαι ο πιο αντι-κρητικος απο ολους τους κρητικους..

Αυτη η ιστορια με τα κωλοζωνιανα εχει φτασει στο απροχωρητο.. Ειναι 1 κωλοχωριο μια σκατουλα το οποιο κυβερναει ολη την περιοχη.. Αλητες αγραμματοι βοσκοι που επειδη εχουν οπλα στα χερια τους την εχουν δει ραμπο..

Το προβλημα ομως ειναι οτι δεν φταινε αυτοι... Φταιει η υπερβολικη δημοκρατια...Γιατι η λυση ειναι μια και την ειπε ο φιλος απο πανω..

Στρατο....οπλα εσεις, απατσι εμεις, να δουμε ποιος θα κερδισει..

Και πριν με πειτε φασιστα και δεν ξερω εγω, τοτε σκεφτειτε 2 πραγματα.

1) υπερασπιζεστε χασισεμπορους και εμπορους κοκαινης ηρωινης κλπ

2)Σκεφτειτε οτι αυτοι που υπερασπιζεστε μια μερα (χτυπα ξυλο) μπορει να μοιραζουν ηρωινη στα παιδια σας/παιδια μου.

3)σκεφτειτε τον ανθρωπο που για 1000 ευρω χαροπαλευει επειδη πηγε να προστατεψει την κοινωνια μας..

 

Αφου τα σκεφτειτε, τοτε ακουω τα επιχειρηματα σας...

 

Στην Ιταλια υπαρχει 1 σωμα που λεγετε carabinieri.. Τους εχετε ακουστα??

Να σας διαφωτισω.. Οταν οι Ιταλοι εψαχναν λυση για την μαφια, δημιουργησαν μεσα απο τον στρατο το σωμα των carabinieri.. Με αυξημενες αρμοδιοτητες και..ελευθεριες..

Αποτελεσμα?? Ο φοβος και ο τρομος των εγκληματιων.. Αυτο που λεω το εννοω..οι carabinieri εδω ΒΑΡΑΝΕ...οχι ματ και αηδιες..

Επειδη εχω φιλο σε carabinieri μου λεει οτι οταν κανουν εφοδους στα κεντρα μαφιας ειναι κανονικοτατος πολεμος, αλεξισφαιρα, χειροβομβιδες κλπκλπ...

Μηπως χρειαζομαστε και εδω κατι τετοιο???

 

 

Χαλαρωσε.

Ειμαι γεννημα θρεμα κρητικος η βεντετα ειναι μονο στα σηριαλ του μανουσακη.Ενταξει μην το ξεφτιλισουμε κιολας.

Ζωοκλοπη παιζει παλι κυριως στις συγκεκριμενς περιοχες για τους συγκεκριμενους λογους.

Οσο για τα οπλα ναι εχει και η κουτση μαρια να σου πω ομως και ενα καλο??Αν εξαιρεσεις τους συγκεκριμενους τουλαχιστον στα χανια που ειμαι εγω εγκληματικοτητα σχεδον μηδεν(μιλαω για ληστειες κτλ-αν και τωρα τελευταια εχου γινει 1-2).Εδω ο αδελφος μου εχει τζιπ και το παρκαρει ξεκλειδωτο ξεκουκουλωτο με το κασετοφωνο μεσα.

Ξερετε γιατι?Γιατι σου λεει ο αλλος "Ασε μη μου βγαλει κανενα 9αρι και δω τα ραδικια αναποδα"

Κοινως ο φοβος φυλαει τα ερημα.

 

Αυτο φιλε ειναι ενα τεραστιο θεμα.. Και θα συμφωνησω μαζι σου..

Εχω ενα φιλο αλβανο, και οταν τον ρωτησα γιατι οι αλβανοι στην κρητη ειναι καλοι και εχουμε ελαχιστα περιστατικα μου ειπε ακριβως αυτο..Αν παω να μπω μεσα στο σπιτι, ξερω οτι ο αλλος θα με καθαρισει χωρις δευτερη σκεψη..αρα καλα καθομαι στα αυγα μου...

Φυσικα το ενα θεμα με το αλλο δεν εχουν καμια σχεση.. Οπλα εχει ολη η κρητη, αυτα τα αισχη γινονται ομως μονο στα ζωνιανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ιταλια υπαρχει 1 σωμα που λεγετε carabinieri.. Τους εχετε ακουστα??

Να σας διαφωτισω.. Οταν οι Ιταλοι εψαχναν λυση για την μαφια, δημιουργησαν μεσα απο τον στρατο το σωμα των carabinieri.. Με αυξημενες αρμοδιοτητες και..ελευθεριες..

Αποτελεσμα?? Ο φοβος και ο τρομος των εγκληματιων.. Αυτο που λεω το εννοω..οι carabinieri εδω ΒΑΡΑΝΕ...οχι ματ και αηδιες..

Επειδη εχω φιλο σε carabinieri μου λεει οτι οταν κανουν εφοδους στα κεντρα μαφιας ειναι κανονικοτατος πολεμος, αλεξισφαιρα, χειροβομβιδες κλπκλπ...

Μηπως χρειαζομαστε και εδω κατι τετοιο???

 

Δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε καραμπινιέροι , γιατί δεν έχουμε φτάσει σε επίπεδο Ιταλίας / Σικελίας....αν και κάποιες περιοχές της Μάνης και της Κρήτης ίσως να είναι σαν την Σικελία....

 

ΑΛΛΑ

 

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να κάνουνε τρελό ντου εκει πάνω , με σχέδιο αστυνομίας και στρατου , snipers στα άκρα να καλύπτουνε και αυτόματα για να καταλάβουνε τα ζωνιανά , με υποστήριξη Απάτσι και artillery. Αλλιώς δεν έχουνε ελπίδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος αυτών εκεί πάνω στα Ζωνιανά είναι ότι πίνουν πολλές ρακές καί μετά πάνε σπίτι σουρωμένοι καί κάνουν πολλά κοπέλια.Ξέρετε εσείς πολλά χωριά με σκληρές συνθήκες διαβίωσης πάνω στα βουνά πού να έχουν πληθυσμό κοντά στούς δύο χιλιάδες κατοίκους?Καί είναι στην κυριολεξία ξερότοπος.

Όλες οι οικογένειες είναι πολύτεκνες εκεί.Η ζωοκλοπή έχει σχεδόν εξαλειφθεί.Είναι ασύμφορο σπορ.Έτσι είπαν να ασχοληθούν με ...σοβαρές μπίζνες.Καί είπαν θα το κάνουμε Κολομβία εδώ.Πιό μάγκες είναι οι άλλοι?Άρχισαν λοιπόν μαζική παραγωγή.Κάι έτσι το καρτέλ ξεκίνησε μέσα στο κρατίδιο των Ζωνιανών.

Αστυνομικός δεν τολμά να περάσει μόνος ούτε με ...αεροπλάνο.Γιά να πούμε την αλήθεια ούτε περίπολοι τολμούν πιά να περάσουν από εκεί.Δεν είναι τυχαίο πού επί Τουρκοκρατίας εώ στέναζε η υπόλοιπη Κρήτη εκεί πάνω δεν πάτησε πόδι Τούρκου.Μοιάζει με την ήττα τού Χίτλερ στην επίθεση κατά της Ρωσίας.Εφαρμόζουν την στρατηγική της υποχώρησης στα βουνά άμα δούν ότι ο κλοιός στενεύει.Καί άμα χαθούν στα φαράγγια τού Ψηλορείτη άντε πιάστους μετά.Αυτό έκαναν καί τώρα.Κρύβονται στις βουνοκορφές καί κανείς δεν πρόκειται να τούς βρεί.

Σε ένα γάμο μιά φορά ήταν ένας αστυνομικός πάντα βέβαια με πολιτικά αλλά έκανε το μοιραίο λάθος να ξεχάσει το αστυνομικό καπέλο στο πίσω κάθισμα τού αυτοκινήτου του.Όταν τέλειωσε το γλέντι αργά τη νύχτα πήγε να φύγει καί δεν υπήρχε τιμόνι στο αμάξι!

Πάμε λοιπόν παρακάτω.Μην ξεγιελιέστε με την υποτιθέμενη ηρεμία των Ζωνιανών πού έδειξαν τα κανάλια.Όλοι εκεί ακόμη καί οι γέροι είναι μέσα στο κόλπο.

Πριν κανά δυό μέρες ένας εικοσιτετράχρονος Ζωνιανός ο οποίοε τελικά συνελήφθη είχε στήσει πάγκο!!! στην άκρη της εθνικής Σητεία-Χανιά καί πούλαγε φούντα!.Καί πού να σταματήσει αστυνομικός γιά έλεγχο.Πίσω καί κάτω από τον πάγκο ενδέχεται να -υπάρχουν δυνάμεις υποστήριξης!Δεν καταλαβαίνουν τίποτα οι άνθρωποι.Καί θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να ανατραπεί αυτό το σκηνικό γιατί υπάρχει καί αυτό είναι πλέον γνωστό καί πολιτική στήριξη.Όλα είναι γνωστά καί τα ξέρει η αστυνομία.Δεν θα βγάλει τίποτα από τις ανακρίσεις παρά ίσως μόνο να βρεί ποιός τραυμάτισε βαρειά τον δυστυχή ειδικό φρουρό από την Κοζάνη πού ήρθε(τον έστειλαν) στην Κρήτη καί σε τι αποστολή!

Να το παίξει μαζί με τούς άλλους ανεκπαίδευτους.. Μαγκάιβερ.

Θα γνωρίζετε ήδη ότι πριν βγούν πάνω οπότε έγινε καί η ενέδρα ένας υψηλόβαθμος αξιωματικός είχε πάει πρώτα με πολιτικά στο χωριό, γιά διαπραγματεύσεις με το καρτέλ!

Φίλοι μου δεν είναι αυτή η Κρήτη καί το ξέρετε καλά.

Εγώ Κρητικός είμαι καί όμως στο στρατό ένα καθίκι Κρητικός καί αυτός με είχε βάλει στο μάτι καί είχα φάει εικοσι μέρες φυλακή γιατί πήδαγα την μάντρα κρυφά γιά να πάω με το γκομένάκι.Μόνο γι αυτό.Δεν είχε κανένα λόγο να το κάνει.Δεν είχα προηγούμενα μαζί του.Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό.Ότι καθίκια μπορεί να συναντήσεις παντού.Καί δεν ξεχωρίζει η Κρήτη σ αυτό από τούς άλλους τόπους.Η εγκληματικότητα δεν έχει πατρίδα.

Α καί κάτι ακόμη.

Τα πραγματικά παληκάρια δεν παλευουν με τα σιδερικά αλλά με τα χέρια.

Οι δειλοί στήνουν ενέδρες καί κτυπάνε πισώπλατα.

Φοβούμαι ότι καί αυτή τη φορά δεν θα γίνει τίποτα.

Ευχομαι το παληκάρι πού χαροπαλεύει στην εντατική να ζήσει γιά να μπορέσει να χαρεί το νεογέννητοι αγοράκι του καί αυτό τον πατέρα του.

Γιά την ικανότητα ή μη της αστυνομίας δεν θέλω να πω τίποτα γιατί άκουσα ένα συνδικαλιστή ειδικό φρουρό να λέει ότι παρεμβαίνουν πολιτικοί καί δεν μπορούμε να κάνουμε σωστά τη δουλεία μας!

 

Λυπάμαι έτσι όπως πάνε να καταντήσουνε τον τόπο μου.

Ο Ελ Γκρέκο πάντως φούντα δεν είχε ζωγραφίσει.

 

edit:

 

Έτσι όπως βλέπω τον χάρτη από κάτω δείτε μετά το Ηράκλειο προς τα δυτικά πού λέει Agia Pelagia Bay.

Εκεί επί της εθνικής οδού είχε στήσει ο άλλος το..κατάστημά του καί πούλαγε ακατέργαστη κάνναβη.Kαί πιό μετά πού λέει Fodele Bay από εκεί είναι η καταγωγή τού El Greco.

Εντελώς συμπτωματική η γειτνίαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pappous_soulis, προσεχε λιγο τα λογια σου... αναφερομαι στο "τι να σου κανουν οι ''μπατσοι" μονο κλησεις ξερουν να κοβουν".

Οπως εδω μεσα υπαρχουν τεχνικοι,τδραυλικοι,ηλεκτρονικοι εεε ετσι υπαρχουν και μπατσοι. Οποτε τα ειρωνικα αυτα σχολια κρατα για παρτυ σου. Γιατι καθημερινα οι ΄''μπατσοι'' ΣΩΖΟΥΝ κοσμο και κοσμακη ασχετα αν αυτα δε τα δειχνουν στεις ειδησεις. Μη μιλας λοιπον για θεματα που δε γνωριζεις απο πρωτο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα δεν ειναι το θεμα μας οι τυροπιταδες και τα ματ τωρα τελοσπαντων. τυροπιταδες λεμε αυτους που φορανε αυτη την μαλακια το καπελο στο κεφαλι που ειναι σαν τυροπιτα και μαζευουν σφαλιαρες στα γηπεδα οχι αυτους που αραζουν στον γρηγορη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pappous_soulis, προσεχε λιγο τα λογια σου... αναφερομαι στο "τι να σου κανουν οι ''μπατσοι" μονο κλησεις ξερουν να κοβουν".

Οπως εδω μεσα υπαρχουν τεχνικοι,τδραυλικοι,ηλεκτρονικοι εεε ετσι υπαρχουν και μπατσοι. Οποτε τα ειρωνικα αυτα σχολια κρατα για παρτυ σου. Γιατι καθημερινα οι ΄''μπατσοι'' ΣΩΖΟΥΝ κοσμο και κοσμακη ασχετα αν αυτα δε τα δειχνουν στεις ειδησεις. Μη μιλας λοιπον για θεματα που δε γνωριζεις απο πρωτο χερι.

 

τι κανουν οι μπατσοι? η στοιχημα παιζουν η τρωνε τυροπιτες στον γρηγορη η τρωνε ξυλο η βαρανε διαδηλωτες. απο πρωτο χερι.χχχχαχχαχχα.

 

Ξερετε πολυ καλα και οι 2 σας οτι υπαρχουν και οι 2 κατηγοριες... και καλοι και κακοι...

και επειδη δεν υπαρχει καμια επισημη ερευνα που να μας δινει στατιστικα στοιχεια και ποσοστα, καλο θα ειναι να μην γενικευουμε...

Σε καθε επαγγελμα υπαρχουν αυτοι...απλα οι ειδησεις δεν θα κατσουνε να ασχοληθουν με τον αντιστοιχο μαλακα περιπτερα ή μηχανικο επειδη δεν εχει εξουσια στα χερια του...

Καλο θα ειναι λοιπον να μην τα ισοπεδωνουμε ολα λεγοντας για τυροπιτες και ντονατ...

Καλο θα ειναι επισης και να μην θεοποιουμε καποιον αστυνομικο που επιασε εναν κλεφτη, καθως αυτη ειναι η δουλεια του και δεν τον αναγκασε κανενας να ακολουθησει αυτο το επαγγελμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...