Προς το περιεχόμενο

External Case


Gaijin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...

λοιπόόόν...

κάηκε το PC τέλος.. πάπαλα..

το λοιπόν... βγάζω τον σκληρό ( MAXTOR 200GB sATA )

 

αγοράζω ένα external case ( icy box ) για sAta και βάζω τον σκληρό...

 

τώρα βάζω έναν 500αρι MyBook στο Laptop για να περάσω εκεί μέσα από τον 200αρι αυτά που θέλω,, και τον αναγνωρίζει και όλα καλά..

 

βάζω ( USB ) και τον 200αρι που είναι μέσα στο case στο laptop αναγνωρίζει αρχίζει να τρέχει τα αρχεία/φακέλους που έχει μέσα ο σκληρός κλπ και σε κάποια φάση βγαζει κατω δεξιά άγνωsτη συσκευή usb

ΓΙΑΤι το κάνει αυτό? δεν μπορώ να καταλάβω... το ξανακανα και ούτε καν φόρτωσε τα αρχεία στα γρήγορα.. είπε ότι βρήκε έναν HDD και μετά στα καπάκια Άγνωστη συσκευή..

 

και τρίτη φορά το άνοιξα πριν λίγο και πάλι τα ίδια.. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τον αναγνωρίζει.. ( ΧP έχω στο Laptop ) και δοκίμασα άλλους 2 σκληρούς και τους βλέπει κανονικά... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Έλεγξε τα jumpers του σκληρού.

2. Βάλε το σκληρό εντός του PC και τρέξε τα διαγνωστικά του κατασκευαστή.

Αν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα τότε είναι το κουτί.

 

Μου έχει τύχει κουτί με συγκεκριμένο chip που δεν παίζει σε δύο PC και σε άλλα τρία παίζει με σκληρό της WD σειρά JB ο οποίος παίζει παντού.

Στα δύο πρώτα παίζει οποιαδήποτε άλλη συσκευή USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι είναι τα jumbers ! :(

 

Jumpers είναι το σωστό. Sorry για το ορθογραφικό λάθος.

Στα Ελληνικά λέγονται βραχυκυκλωτήρες.

Είναι μικρά πλαστικά τεμάχια που στο εσωτερικό τους φέρουν λωρίδα μετάλλου ή άλλου αγώγιμου υλικού που σε συνδυασμό με ακροδέτες τύπου ακίδας, χρησιμοποιούνται για να ενώσουν ηλεκτρικά δύο επαφές.

Όταν αφαιρούνται από τη μία τουλάχιστον ακίδα το κύκλωμα ανοίγει και η ηλεκτρική επαφή χάνεται.

Η συνήθης χρήση τους στα ψηφιακά ηλεκτρονικά είναι για μόνιμη αλλαγή της κατάστασης μιας ψηφιακής εισόδου (αλλά καμιά φορά και εξόδου) σε 0 ή 1 (σύνδεση στην ψηφιακή γείωση ή την τάση τροφοδοσίας αντίστοιχα).

Στους σκληρούς δίσκους χρησιμοποιούνται κυρίως για την δήλωση ενός σκληρού ως master ή slave, αλλά και για άλλους σκοπούς.

Η θέση τους στους δίσκους είναι η πίσω πλευρά δίπλα από το φις σύνδεσης του καλωδίου τροφοδοσίας ή του καλωδίου data.

Την χρήση τους θα την βρεις στο σχετικό ταμπελάκι που φέρουν οι δίσκοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πας σε κάποιο φίλο σου που να ξέρει από hardware και να στον ρυθμίσει αυτός.

Πάντως αν επιμένεις να το κάνεις μόνος σου πες μου ποιον δίσκο έχεις και ποιο κουτί να σε βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...