Προς το περιεχόμενο

Ακριβό στην Ελλάδα το γρήγορο Ιντερνετ


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η ιαπωνία είναι η χώρα με την μεγαλύτερη τεχνολογία.δεν θα είχε ιτνερνετ?

Να συμπληρώσω οτι ξεπερνάμε και την βουλγαρία , την ρουμανία την ουγκαρία και είμαστε στα ίδια χάλια με την αμερική. (καλα αλβανίες σκοπια οκρανίες κτλ δεντ ο συζητω...)

 

Εν πασι περιπτώση μια χώρα δεν φέναιτε απο το ιτνερνετ της.Ανήκουμε στις αναπυγμένες χωρε και πρέπει να είμαι τουλαχιστον χαρούμενη που ζουμε σε μια χώρα όπως η ελλάδα και δεν μας λίπει τίποτα απολύτως...

Εν πασι περιπτώση είναι στην φύση του ανθρώπου στην ελλαδα πολύ προτιμουν να κοπροσκυλιάζοτυν.Αν θες αποτελεσματα να κανεις προσπάθειες...

 

Το μονο πουθ χρειαζόμαστε είναι υπομονή και πίεση στους παρόχους

 

 

(αν κάποιος διαφωνεί με τα γραφωμενα μου παρακαλω να μη μου απαντήσει γιατι δεν ξέρω πότε θα ξανα ανοίξω pc... ευχαριστώ πολύ :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διακρίνω ένα κλίμα απαισιοδοξίας εδώ μέσα, όμως -όλως παραδόξως- είμαι αισιόδοξος για την πορεία του broadband στην Ελλάδα.

 

Έχουμε την Ε.Ε. να βοηθά και να πιέζει, έντονο ανταγωνισμό, μία ΕΕΤΤ που (μετά από τόσα χρόνια επιτέλους!) έχει ξυπνήσει... τι άλλο θέλουμε;

Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παμε και ασχημα, απο τον οτε αν ειχαν παρει ζεστα το θεμα θαμασταν σε καλλιτερη θεση.Επειδη ειναι ο συντηρητης του δικτυου ενοω,μην παει αλλου το μυαλο σας γιατι ακομη θαμασταν με χρονοχρεωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω .... Πρέπει να περιμένω πέντε χρόνια για να σοβαρευτούν τα τμήματα υποστήριξης των εταιριών; πρέπει να περιμένω πέντε χρόνια για να μην έχω χρόνο αναμονής 20 λεπτά κατά μέσο όρο στο τηλέφωνο; πρέπει να περιμένω πέντε χρόνια για να παίρνω mail ότι αναβαθμίστηκε η γραμμή μου και να μην είναι ψεύτικο; πρέπει να περιμένω πέντε χρόνια για να μη με κοροιδεύουν στα τηλέφωνα; πρέπει να περιμένω πέντε χρόνια για να ενεργοποιηθεί η γραμμή μου τρεις μήνες μετά την αίτηση όταν το νόμιμο όριο είναι ένας μήνας; πρέπει να περιμένω πέντε χρόνια για να πληρώνω 24Mbps και να έχω 24; Δε νομίζω.

 

Δε περιμένω να γίνουμε Ιαπωνία σε πέντε χρόνια, δε περιμένω να έχω 1 Gbps σε πέντε χρόνια. Αλλά περιμένω σοβαρότητα που ΔΕΝ υπάρχει και αυτό δε θέλει χρόνο. Δε φταίει ο ελληνικός λαός που δεν υπάρχει διείσδυση. Φταίνε κυρίως οι εναλλακτικοί που είναι αρπακόλες. Φταίει ο ΟΤΕ που είναι δεινόσαυρος. Φταίει το κράτος που δεν τιμωρεί τους εκμεταλλευτές και δεν βοηθάει τους αδικούμενους χρήστες.

 

Σιχάθηκα να διαβάζω στατιστικές και μπούρδες. Θα πλακώσουν όλοι πάλι με τις χριστουγεννιάτικες προσφορές να αρπάξουν θύματα. Βρίζουμε συνέχεια τον πΟΤΕ (και δικαίως πολλές φορές. Τις περισσότερες). Ποτέ όμως δε κάνουν πάνω από 3 λεπτά να απαντήσουν στην υποστήριξη ... (άσχετα με το αν θα διορθωθεί το πρόβλημα). Τουλάχιστον δε θα μου γυρνούσαν τα μυαλά περιμένοντας και πληρώνοντας άερα μονάδες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει η αλήθεια είναι ότι το internet(adsl εννοώ)ουσιαστικά τον τελευταίο χρόνο έχει μπει δυναμικά θα έλεγα,στη ζωή του Έλληνα.Δεν μπορούμε να λέμε ότι δεν φταίει και ο μέσος έλληνας.Αρκετοί μεγάλοι δεν ξέρουν και πολλά σχετικά με adsl και ότι μαθαίνουν το μαθαίνουν συνήθως από τα παιδιά τους.Φυσικά δεν φταίνε αυτοί για την κατάσταση που επικρατεί αλλά έχουν ένα πολύ μικρό μερίδιο.Αν το έψαχναν το θέμα λιγάκι καλό θα τους έκανε.Το internet θα μπορούσε να τους βοηθήσει σε πολλά πράματα.Επίσης οι νέοι αν και σίγουρα ξέρουν πολλά πράματα(μιλάω πιο πολύ για μαθητές,οι φοιτητές λογικό να ξέρουν)υπάρχει μεγάλο μερίδιο που δεν ξέρουν τίποτα.Γιατι ? Επειδή δεν το ψάχνουν !Πιστεύουν ότι το net είναι για κάνα chat μόνο,κάνα myspace και κάνα game.Για τίποτα ταινίες που ανέφερε κάποιος πιο πάνω δεν θα πω,γιατί οι συγκεκριμένοι δεν γνωρίζουν καν.Φυσικά και δεν έχω σκοπό να το παίξω ανώτερος ή κάτι τέτοιο απλά είμαι λιγάκι απογοητευμένος.Κυριαρχεί μια γενικότερη ημιμάθεια θα έλεγα..ημιμάθεια διότι κάποια πράματα τα ξέρουν αλλά τα ξέρουν λάθος.Ας πούμε υπάρχουν πολλά παιδιά που κάθονται με τις ώρες στα net cafes και παίζουν τα αγαπημένα τους games.Θα μπορούσαν άνετα να βάλουν μια adsl και να παίζουν αυτά που θέλουν γλιτώνοντας και λεφτά.Δεν το κάνουν όμως.Αυτό για μένα είναι χαζομάρα.Ίσως παρεξηγηθούν κάποιοι και πουν διάφορα επειδή λέω για τα net cafe.Αναφέρομαι σε συγκεκριμένες περιπτώσεις..ίσως κάποιος πηγαίνει στο net cafe για τη παρέα ή μία στο τόσο.Οκ αλλά αν πηγαίνεις μόνο και μόνο για ένα game πχ τότε βάλε net σπίτι σου και παίξε.Πολλοί όμως διστάζουν επειδή φοβούνται ή δεν ξέρουν.Αν δεν βάλεις όμως πώς θα μάθεις ? Γενικά πιστεύω πώς για την κατάσταση μας σε σχέση με άλλες χώρες φταίνε πολλά.Σίγουρα θα πρέπει να γίνουν ακόμα πιο ανταγωνιστικοί οι isps(κατά τη γνώμη μου μια χαρά τιμές έχουν τώρα αλλά όλοι όσο να ναι θέλουν χαμηλότερες τιμές και μεγαλύτερες ταχύτητες,ειδικά upload) αλλά να χρησιμοποιήσουν και πιο πολύ το dsl.Στο κάτω κάτω δεν ζούμε στο 60,πλέον είμαστε πολύ μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορω να σας καταλαβω ρε μαγκες...μαλλον πολυ τσιαμτσικα βλεπετε και αρχισατε τη γκρινια χωρις να ξερετε τι λετε...απο εκει που μου μπαινατε ολοι με dial-up πριν λιγα χρονια και κατεβαζατε με 2,5 κβ τωρα ειμαστε χαλαρα στα 6mbps(για αττικη μιλαω) με 20 ευρω το μηνα και μερα με τη μερα καλυτερευουν οι υποδομες...ε δε μπορουν να γινουν ολα απο τη μια μερα στην αλλη.ενταξει εχουμε πολυ δρομο ακομα τα πραγματα απεχουν πολυ απο το ιδανικο αλλα τουλαχιστον τσουλαει η κατασταση μην ειμαστε παντα υπερβολικοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off Topic

 

Απορία: Όλοι εσείς που πληρώνετε τώρα 20 ευρώ για 24 mbps, πριν για 1 κ 2 πόσα πληρώνατε? Στην ίδια εταιρεία...

 

Υ.Γ.: ΟΧΙ, δεν δουλεύω στην εν λόγω εταιρεία

Υ.Γ.2: Βαρέθηκα να ακούω/διβάζω για άτομα που ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΙ ότι πληρώνουν για 24 και θέλουν 24...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off Topic

 

Απορία: Όλοι εσείς που πληρώνετε τώρα 20 ευρώ για 24 mbps, πριν για 1 κ 2 πόσα πληρώνατε? Στην ίδια εταιρεία...

 

Υ.Γ.: ΟΧΙ, δεν δουλεύω στην εν λόγω εταιρεία

Υ.Γ.2: Βαρέθηκα να ακούω/διβάζω για άτομα που ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΙ ότι πληρώνουν για 24 και θέλουν 24...

Και γω βαρέθηκα να περιμένω σαν το ζώο 20 λεπτά στο τηλέφωνο της HOL για να μου πούνε ΟΤΑΝ το σηκώσουν ότι η γραμμή μου είναι 4096 Kbps (ενώ το router είναι κολλημένο στα 1024 και το mail που πήρα εδώ και ένα μήνα αναφέρει ρητά ότι η γραμμή έχει αναβαθμιστεί). Αν ΕΣΕΝΑ σου φαίνεται ότι κλαίγομαι είναι καθαρά δικό σου πρόβλημα. Κάτσε στον καναπέ σου και χλεύασε αυτούς που "κλαίγονται". Κάποιοι από αυτους όμως έχουν βασίσει τη δουλειά τους και το εισόδημά τους στις σωστές και τίμιες υπηρεσίες που πρέπει να τους παρέχονται. Δε ζητάω να μου δώσουν τσάμπα 24Mbps γραμμή. Ζητάω να μου τη δώσουν από τη στιγμή που θα την πληρώσω και όχι να με κοροϊδεύουν στα μούτρα....

 

Ζητάω πολλά; καθώς φαίνεται πιστεύεις ότι πρέπει να τους πεις και ευχαριστώ ...

Σοβαρευτείτε. Δεν έχουν όλοι δίκτυο για να παίζουν WoW. Κάποιοι ζουν από αυτό. Και δεν χαίρουν ξεχωριστής μεταχείρησης ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστιάζουμε λάθος.Το πρόβλημα δεν είναι στις ταχύτητες αλλά στο πως μας αντιμετωπίζουν.Δηλαδή πρώτος πρώτος ο ακατανόμαστος και μετά όλοι οι άλλοι αφού παραδειγματίστηκαν από τον πρώτο μας βλέπουν σαν μελλοντικά ή νυν θύματά τους και όχι σαν πελάτες που πρέπει να τους σέβονται και να τους αντιμετωπίζουν σαν ανθρώπους και όχι σαν 50άρικα.Αν συμβεί αυτό θ'αλλάξουν όλα.Οι ταχύτητες,οι τιμές και άλλα.Συγχωρήστε με για το όνειρο.Για λίγα λεπτά νόμιζα ότι ζούσα στο εξωτερικό.Α και κάτι άλλο για μερικούς.Εγώ το νετ το χρησιμοποιώ και για την δουλειά μου αλλά και για διασκέδαση.Τα παιδάκια που παίζουν wow και άλλα τέτοια σας ενοχλούν σε κάτι?Αυτοί δεν έχουν δικαίωμα στο internet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με δεν αναφέρομαι σε εσένα...Απλά από αυτά που διαβάζω σε διάφορα fora, εχω αηδιάσει...

 

Πριν την "αναβάθμιση" πληρώνατε όσο πληρώνετε τώρα για 24 mbps...

 

Απλά πράγματα...Να διαμαρτυρυθούμε, για call center/χρόνους αναμονής κτλ ΝΑΙ, αλλά όχι την καραμέλα πληρώνω 24 (με τα ίδια λεφτά που πλήρωνα 1) δεν σου ζήτησαν παραπάνω λεφτά για τα 24...Αρχή είναι ακόμα...Τι κι αν πιάνεις 24 τι κι αν πιάνεις 16...

 

Τέσπα, το σταματάω εδώ από την πλευρά μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το νετ το χρησιμοποιώ και για την δουλειά μου αλλά και για διασκέδαση.Τα παιδάκια που παίζουν wow και άλλα τέτοια σας ενοχλούν σε κάτι?Αυτοί δεν έχουν δικαίωμα στο internet?

Σαφώς και έχουν δικαίωμα και σαφώς και πρέπει να αντιμετωπίζονται το ίδιο. Ούτε φυσικά σημαίνει ότι ενοχλούν. Αλοίμονο! Απλά το παιδί που δε θα μπορέσει να παιξει warcraft δε χάνει κάτι ... ούτε το ψάξιμο στο διαδίκτυο για πληροφορίες απαιτεί μεγάλες ταχύτητες. Ο επαγγελματίας όμως που τον ταλαιπωρούν έχει ένα λόγο παραπάνω να παραπονιέται.

 

Και όπως σωστά είπες, το ζήτημα δεν είναι ούτε οι ταχύτητες ούτε τα χρήματα. Είναι οι διαφορετικές από τις υποσχόμενες ταχύτητες και τα χρήματα για υπηρεσίες που τελικά δεν απολαμβάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.2: Βαρέθηκα να ακούω/διβάζω για άτομα που ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΙ ότι πληρώνουν για 24 και θέλουν 24...

 

Ένα μεγάλο +1 για το Υ.Γ.2

Αμα θέλετε 24 και να πιάνετε 24 να βάλετε dslam στις αποθήκες των σπιτιών σας...

Δηλαδή νομίζετε ότι το προτότυπο adsl2+ λειτουργεί αλλιώς στο εξωτερικό.

Εγώ πάντως δεν βλέπω ζητηση για το ιντερνετ στην Ελλάδα. Με λύπη βλέπω ότι οι περισσότεροι στην ηλικία μου (συμφοιτητές και φίλοι) δεν ξέρουν την τύφλα τους από PC (για ιντερνετ δεν το συζηταμε καν, δραματικά πράγματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με δεν αναφέρομαι σε εσένα...Απλά από αυτά που διαβάζω σε διάφορα fora, εχω αηδιάσει...

 

Πριν την "αναβάθμιση" πληρώνατε όσο πληρώνετε τώρα για 24 mbps...

 

Απλά πράγματα...Να διαμαρτυρυθούμε, για call center/χρόνους αναμονής κτλ ΝΑΙ, αλλά όχι την καραμέλα πληρώνω 24 (με τα ίδια λεφτά που πλήρωνα 1) δεν σου ζήτησαν παραπάνω λεφτά για τα 24...Αρχή είναι ακόμα...Τι κι αν πιάνεις 24 τι κι αν πιάνεις 16...

 

Τέσπα, το σταματάω εδώ από την πλευρά μου..

Δε διαφωνώ με τα λεγόμενά σου, απλά όταν κάνεις ένα τέτοιο σχόλιο μετά το δικό μου ποστ χρησιμοποιώντας λέξεις που έμμεσα θίγουν αυτό που έγραψα, νομίζω είναι δικαιολογημένο να "παρανοήσω". Ούτε έχω κάποιο λόγο να κάνω προσωπική επίθεση. Αλλά αυτά που γράφω (και μιλάω αποκλειστικά για τα προσωπικά μου σχόλια) βασίζονται σε εμπειρίες 4+ ετών. Από την προσμονή πήγα στην απογοήτευση και από την απογοήτευση στον εκνευρισμό. Έχω αλλάξει 3 παρόχους και το μόνο που έχω να καταθέσω είναι ότι ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ δεν έχουν δείξει ίχνος επαγγελματισμού. Και από όσο ακούω και για τους άλλους που δεν δοκίμασα όλοι τα ίδια χάλια ειναι. Αν επαγγελματισμός είναι να μου απαντούν σαν να μιλάνε σε κανένα πεντάχρονο να τους βράσω.

 

Μου λέει ο άλλος προχτές "Μετρήσατε την ταχύτητα της γραμμής σας;". Τι να μετρήσω ρε μεγάλε όταν το router συγχρονίζει στο 1Mbps ενώ εσύ μου λές ότι η γραμμή μου είναι 4; θα δείξει ποτέ το net speed παραπάνω από 100ΚΒ/sec; γιατί πρέπει να ανεχτώ να μου μεταθέσεις το πρόβλημά σου; όταν έκανα τη σύμβαση την έκανα εν γνώση μου ότι το δίκτυο τους δεν περιλαμβάνει την περιοχή μου. Ήξερα ότι θα περιμένω ΟΤΑΝ αναβαθμιστεί να αναβαθμιστώ και γω. Παραπονέθηκα ποτέ γιατί αργείτε; ΟΧΙ. Όταν όμως μου λες ότι τον Ιούνιο (ενώ είχαμε Μαϊο) θα γίνει η αναβάθμιση, μου λες έμμεσα να αρχίσω να παραπονιέμαι αν δε γινει. Όταν τον Ιουνιο τελικά μου λες ότι θα γίνει τον Ιούλιο, και τον Ιούλιο μου λες ότι θα γίνει Αύγουστο, μήπως τελικα με περνάς για ηλίθιο; και φτάνουμε Οκτώβριο, μου στέλνεις ειδοποίηση ότι επίκειται αναβάθμιση και μετά από ένα μήνα δεν έχει γίνει ΤΙΠΟΤΑ και εσύ συνεχίζεις να μου απαντάς από την υποστήριξη ότι είμαι ήδη αναβαθμισμένος εγώ δεν πρέπει να αντιδράσω; είναι απλή "κλάψα" αυτή; γιατί να πρέπει εγώ να μπω στη διαδικασία να κινηθω νομικά επειδή εσύ είσαι άχρηστος; γιατί να κάνω αιτήσεις για προσβολή της σύμβασης στην ΕΕΤΤ; αν υπήρχε ένας (ΕΝΑΣ) σοβαρός πάροχος που έκανε αυτά που υπόσχεται θα ήταν ΟΛΟΙ εκεί. Αλλά οι δωδεκάμηνες συμβάσεις δεν είναι τυχαίες. Είναι καλά μελετημένες ...

 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει αλλάξει τα τελευταία πέντε χρόνια. Άρα έχω κάθε δικαίωμα να μη δέχομαι άλλες "πιστώσεις χρόνου" και παιδαριώδεις δικαιολογίες ότι δεν είμαστε Ιαπωνία και άλλα τέτοια ευτράπελα.

 

Σορρυ για το παραλήρημα, δεν είναι απέναντι σε σένα, αλλά η παχυδερμία πλέον δεν έχει όρια. Και το φαινόμενο βέβαια δε περιορίζεται στο ADSL ... Είμαστε παχύδερμα παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να μην μιλησουμε για Ιαπωνια, Κινα, Κορεα και Αφρικη που εκει μαλιστα προετοιμαζονται για wi-max γιατι θα μας πιασουν τα κλαμματα. Επιμενω οτι τις γιορτες θα δουμ προσφορες τιμων αλλα η μαχη πρεπει να συνεχιστει. Και καποτε να καταργηθουν τα παγια του ΟΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...