Προς το περιεχόμενο

φοιτητικη ζωη μακρια απ'το σπιτι..μυθος η πραγματικοτητα....


Lilith19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περί Αθήνας:

 

Έχω ακούσει από πολλούς μη-Αθηναίους να μιλάνε για το πως τους τρομάζει η πόλη και τους δημιουργεί ανασφάλεια και λοιπές φίφες. Η Αθήνα είναι μεγάλη, ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να τη μάθεις ολόκληρη για να επιβιώσεις. Ζω εδώ 22 χρόνια και υπάρχουν περιοχές που δεν έχω περάσει ούτε από τα όρια των δήμων τους, δεν υπήρξε λόγος.

 

Γενικά μη μασάς, δεν υπάρχει πρόβλημα, έχω πολλούς γνωστούς και φίλους από επαρχία και δεν χρειάστηκε καν περίοδος προσαρμογής. Δεν υπάρχει κάποια "Αθηναϊκή νοοτροπία", δεν υπάρχουν κάποιες νόρμες που πρέπει να τηρείς, γενικά δεν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξεις. Γνωριμίες θα κάνεις σε χρόνο dt και ταυτόχρονα δε θα νοιάζεται κανείς για τις δουλειές σου, γενικά, η πόλη δεν έχει δικούς της ρυθμούς αν είσαι φοιτητής, ό,τι γουστάρεις κάνεις. Δε σε παίρνει καμία μπάλα και δε σε περιορίζει καμία "γενική συνήθεια". Θες να ξεσαλώσεις; Ξεσαλώνεις. Θες να σαπίσεις σπίτι σήμερα; Σαπίζεις σπίτι. Θες ήρεμο καφέ, ξέκωλο κλαμπ, να παίξεις ξύλο με πάνκηδες, να πας βόλτα στην Πλάκα, κάνεις ό,τι θες και την επόμενη μέρα είναι σαν να μη συνέβη τίποτα και να μη το θυμάται κανείς.

 

Εν κατακλείδι, όσο δύσκολο είναι για κάποιον Αθηναίο να ζήσει σε μια μικρή πόλη, άλλο τόσο απελευθέρωση είναι το αντίστροφο -και αυτό γιατί στην πρώτη περίπτωση πρέπει να προσαρμοστείς σε έναν καθιερωμένο τρόπο ζωής, ενώ στον δεύτερο προσαρμόζεις τον τρόπο ζωής στα γούστα σου.

 

Ναι. Σίγουρα έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες. Δεν με φοβίζει οποιαδήποτε διαφορετική νοοτροπία ενδεχομένως, απλά φοβάμαι μην πάω και "τρομάξω". Από μακριά φαίνονται όλα ωραία, αλλά όταν είσαι ένα άτομο που έχει ζήσει στην επαρχία, όσο να 'ναι, χρειάζεται μια περίοδος προσαρμογής. Θέλω να ζήσω Αθήνα, μου αρέσει σα πόλη και μέχρι τώρα δεν έκανα βήμα πίσω. Όσο όμως ο καιρός πλησιάζει και θα έρθει η ώρα να αποφασίσω, το σκέφτομαι.

 

 

Καλώς ήρθες Πουλί...(ελπίζω να ακούστηκε όπως το εννοούσα...)

 

Ευχαριστώ. Καλώς σε βρήκα κι εσένα και όλη την παρέα.

 

Άρτα ποια σχολή? Μιας και ανέφερες κατι για καλλιτεχνικά, να υποθέσω λαϊκής κ παραδοσιακής μουσικής?

Η πόλη εδώ είναι μικρή και οι φοιτητές αρκετοί. Παρέες θα κάνεις εύκολα, ακριβώς για αυτό το λόγο. Αλλά αν δε σου αρέσει το μοτίβο "μικρή πόλη-μικρή κοινωνία-όλοι γνωστοί λίγο πολύ" το ξεχνάς και πας Αθήνα.

 

Ναι φίλε μου, το Τμήμα αυτό εννοώ στην Άρτα. Ξέρεις πως είναι; Καλό;

Σίγουρα η Άρτα είναι μικρή, απ'ότι κατάλαβα είσαι εκεί φοιτητής. Όντως αυτό το μοτίβο που περιγράφεις δεν μου αρέσει. Οι άνθρωποι στην Άρτα πως είναι; Η τοπική κοινωνία; Αντιλήψεις αστικές, ή υπάρχει ενδεχομένως κάποιος αέρας απελευθέρωσης;

 

Πφφ, θέλει σκέψη παιδιά.. πάντως σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

προσοπικα ειμαι απο λαρισα και ειμαι φοιτητης σερρες που οπος να το κανεις ειναι πολυ μικροτερη πολη

αλλα περναω τελεια

ειναι πολυ καλα

πανω απο ολα ειναι να βρεις καλη παρεα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κανένας άλλος κάτι; Άλλοι που τώρα σπουδάζουν ή που έχουν περάσει την περίοδο αυτή;

 

Πάντως ευχαριστώ, έχω καταλάβει πως όπου και να πας είναι καλά, αρκεί να έχεις καλή παρέα. Αλλιώς είναι του θανατά:rolleyes:

 

Να είστε καλά παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλί, εξαρτάται και από τα προσωπικά σου ενδιαφέροντα. Π.χ. στην Αθήνα, αν είσαι φοιτητής, μπορείς να ακούσεις και 5 νομπελίστες στο Megaron Plus, να δεις στο σινεμά αφιέρωμα στον κορεάτικο κινηματογράφο, να δεις ζωντανά συναυλίες jazz, να πας σε αγώνες Champions League, να επιλέξεις μεταξύ δεκάδων θεατρικών παραστάσεων, να δεις εκθέσεις τέχνης στα μουσεία και χίλια δυο άλλα. Μια ματιά στο Αθηνόραμα, στο city life, αρκεί για να πάρεις μια ιδέα.

Απ'την άλλη, στην επαρχία μπορείς να κάνεις mountain bike, πεζοπορίες, εκδρομές κάθε Σ/Κ. Μπορείς να είσαι στο σπίτι των φίλων σου σε 5 λεπτά με τα πόδια, να πίνεις τον πρωινό καφέ σου στην πλατεία και άλλα πολλά που σίγουρα τα ξέρεις, αφού ζεις σε μικρή πόλη.

Σκέψου πώς θέλεις να είναι η ζωή σου και διάλεξε. Προσωπική μου άποψη είναι ότι, αν όντως θες να ικανοποιήσεις τις καλλιτεχνικές σου ανησυχίες, η Αθήνα θα σου προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες.

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον Φίλιππο, απλά να προσθέσω πάνω απ' όλα να κοιτάξεις να επιλέξεις τη σχολή που σε ενδιαφέρει. Το λέω αυτό επειδή λες έχεις αποκλείσει σχολές λόγω τοποθεσίας. Ποτέ δε ξέρεις πως θα σου κάτσει και που θα περάσεις καλύτερα. Σίγουρα πάντως Αθήνα έχεις πιο πολλές επιλογές για διασκέδαση και για να ασχοληθείς με τα ενδιαφέροντα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην γεια σας.Εγω ειμαι πρωτο εξαμηνο στην Αθηνα, αν και δεν ηθελα να περασω εδω, αναγκαστηκα λογω της σχολης μου.Συμφωνω με τους υπολοιπους οτι πανω απ'ολα παιζει ρολο η παρεα για να περνας καλα , αλλα η παρεα ειναι κατι που χτιζεται με υπομονη και κοπο. Το να βρεις τα ατομα τα οποια μπορεις να συνενοηθεις δεν ειναι καθολου ευκολο.Κατα τα αλλα εχει φαση στην αθηνα οτι μπορεις να πηγαινεις συνεχεια σε μερη που δεν εχεις ξαναβρεθει, ολες οι συναυλιες ειναι δω και πολλα αλλα, αναλογα με τα ενδιαφεροντα του καθενος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...