Προς το περιεχόμενο

Single 8800GTX Vs. 8800GT SLi ....


ultraxmode

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά είμαι σε φάση αλλαγής συστήματος και έχω φτάσει στο σημείο της GPU.Ακούγοντε διάφορα για τις καινούργιες κάρτες της nvidia, τις 8800GT και πραγματικά έχω μείνει έκπληκτος.(Βέβαια στο πίσω μέρος του μυαλού μου κρατάω τα μπόσικα γιατί δεν ξέρει κανείς αν τελικά βγούν μάπες ή θεϊκές.. ο χρόνος θα δείξει.)

 

Ήμουν λοιπόν έτοιμος να σκάσω 530 euros και να αγοράσω την XFX 8800 GTX 768MB...ωσπου ήρθε.."αυτή" (περί 8800GT 512MB ο λόγος...)

 

Τελικά...αξίζει να αγοράσω μία Single 8800GTX ή να εγκαταστήσω SLi με ένα ζευγάρι 8800GT 512MB ??? τα ίδια χρήματα θα έρθουν ούτως ή άλλως.. ίσως και λίγο λιγότερα.

 

Ποιά είναι η άποψη σας πάνω σε αυτό το θέμα ? Ας το συζητήσουμε λίγο λοιπόν. Επίσης αυτοί που είναι σύμφωνοι με τις 8800 GT θα ήθελα να με βοηθήσουν λέγοντάς μου και ποιά μάρκα να προτιμήσω αν γίνεται.

 

Σας ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ego pisteuw mia EVGA 8800GTX 768 skotonei

 

stin poulaw to savato tin pira gia antikatastasi tis 7900GTX apo to plaisio sto kouti tis einai 450 euro stin dino

 

Μάλλον εσύ θα μου δώσεις 450 ευρώ για να σου κάνω μαθήματα Marketing.. γιατί βλέπω πως όχι απλά υστερείς.. πιάνεις πάτο.... :lol:

 

Νο offense έτσι ? απλά έχεις πολλά να μάθεις ακόμα.. :lol::lol::-D

 

Νά σαι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

an thes ta panta sto high mono gtx einai i lisi...alla ola sto high mexri xristougenna logika...meta tha rixneis ta settings siga siga...opote kalitera mia mono 8800gt me 200euroulakia k tha eisai para poli ikanopoiimenos.To sli kata tin gnwmi mou den axizei...ta misa games den to ipostiriozun k ta alla misa kollane...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτεινα να παρεις μια GT με 200ευρο και μετα απο κανα 6μηνο να χτυπησεις τη νεα highend kard απο nvidia (9800)

 

9800 ??? Φρέσκο πράμα δηλαδή??? ααα..έχω μείνει πίσω..

Δηλαδή και πότε βγαίνει αυτή η κάρτα?

 

an thes ta panta sto high mono gtx einai i lisi...alla ola sto high mexri xristougenna logika...meta tha rixneis ta settings siga siga...opote kalitera mia mono 8800gt me 200euroulakia k tha eisai para poli ikanopoiimenos.To sli kata tin gnwmi mou den axizei...ta misa games den to ipostiriozun k ta alla misa kollane...

 

Λές ε? Αλήθεια υπαρχουν τέτοια προβλήματα?? Σε διάφορα ξένα forum που έψαξα, είδα οτι οι χρήστες ήταν πολύ ικανοποιημένοι με 8800GT SLi.. :rolleyes:

Θα το ψάξω μου φαίνεται καλύτερα..

 

Είμαστε δηλαδή σε σταυροδρόμι αλλαγής GPUs ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego pisteuw mia EVGA 8800GTX 768 skotonei

 

stin poulaw to savato tin pira gia antikatastasi tis 7900GTX apo to plaisio sto kouti tis einai 450 euro stin dino

 

 

Ότι επιθυμείς για πώληση στις αγγελίες.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators
Παιδιά πότε θα βγεί η nvidia 9800 ?? Ξέρουμε ημερομηνία που θα "χτυπήσει" τα ελληνικά καταστήματα?

 

Fevrouario Martio akousthke apo kataskeuastes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αδυναμιες του SLI υπαρχουν παντου. Περισσοτερη καταναλωση, μη πληρης αξιοποιηση των επιδοσεων των 2 καρτων και τα γνωστα προβληματα υποστηριξης σε πολλα παιχνιδια.

Γνωμη μου ειναι παντα καλυτερα μια high end gpu παρα δυο mainstream. Στην προκειμενη και σε αρκετες περιπτωσεις σαφως και 2 GT@SLI ειναι καλυτερες μεχρι 1600x1200 και ιδιως χωρις πολλα φιλτρα. Στα παιχνιδια που υποστηριζεται that is..

Απο εκει και περα ομως επειδη οσες καρτες και να εχεις για SLI το ευρος μνημης και ο διαυλος δεν αυξανεται, (δλδ παραμενει 512mb/256bit "χρησιμοποιησιμα" και οχι 512+512=1GB και 256+256=512bit) οι γνωστες αδυναμιες της GT παραμενουν και σε SLI.

Διαλεγεις και περνεις.

Οποτε αν παιζεις μεχρι 1600x1200 τοτε το SLI GT ειναι μια λυση για καποια αυξηση επιδοσεων δεν λυνει ομως τα προβληματα σε ευρος μνημης. Εγω δεν θα το εκανα παντως

Πρωτον γιατι το SLI δεν με εκφραζει, και θεωρω οτι εχει αξια μονο για high end gpus. Και ιδιως για αναλυσεις 2560x1600 που πολλες φορες μια gpu δεν αρκει και οτιδηποτε παραπανω ειναι καλοδεχουμενο απο SLI..Πλην Crysis δεν βλεπω που αλλου δεν αρκει για τετοιες αναλυσεις μια single GT..

Και δευτερον γιατι δεν εφαρμοζεται παντου και επιλεον το θεωρω κοροιδια για mainstream gpus για τους προαναφερθεντες λογους.

 

edit

Η νεα σειρα 9 οπως εικαζεται θα ερθει προς το τελος του Q1 2008. Θα ξεκινησει μονο με high end και θα ακολουθησουν αργοτερα και οι mainstream αν οι φημες αληθευουν. Φυσικα και θα αξιζει μια τετοια λυση δλδ η 9800GTX (αν θα λεγεται ετσι) απο οτιδηποτε αλλο, αλλα προς το παρων μονο φημες υπαρχουν. Ισως να εχουμε και μια GX2 version βασισμενη στο G92 νωριτερα αλλα και αυτο δυσκολο το βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εγω εχω sli και δεν το εμπιστευομαι καθολου αφου μου δημιουργει συνεχεια προβληματα αυτο που προτεινω ειναι να περιμενουμε με χρι να βγει η σειρα 9 της nvidia ετσι ωστε να πεσουν παρα πολυ οι τιμες στις 8800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυο 8800GT σε SLI ξεπερνάνε σε πολλές περιπτώσεις την GTX. [review]

 

Αν έχεις ένα καλό τροφοδοτικό να τις στηρίξει χτύπα τες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...