Προς το περιεχόμενο

Single 8800GTX Vs. 8800GT SLi ....


ultraxmode

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο το συμπερασμα ειναι δικο μου μετα απο ενα test που εκανα στο colin dirt με μια καρτα που χρυσοπληρωσα περισι τετοια εποχη. δηλαδη τι το τερας της τεχνολογιας πραγματοποιηθηκε στις καινουριες καρτες μη τρελαθουμεμ κοροιδα ειμαστε.

 

Καλό είναι να κάνει κάποιος έρευνα αγοράς προτού αγοράσει κάτι και να ξέρει τι και πότε το θέλει. Δεν ξέρω τι πήρες εσύ, πάντως το σύστημα της υπογραφής το αγόρασα πριν από 13-14 μήνες. Το Colin Dirt μου τρέχει κομπλέ (ναι και με 16xCSAA σε 1280x960 με όλα τα φρουφρου) όπως και όλα τα παιχνίδια. Το PC "κώλωσε" μόνο στο Crysis το οποίο το έπαιζα σε 1024x768 + 16xCSAA + tweaked Very High settings σε DX9 (το tweaked σημαίνει ότι είχα πειράξει ελαφρώς την ισχύ του HDR και του γενικού φωτισμού ώστε να είναι καλύτερος IMO). Η 8800 είναι μια από τις καλύτερες κάρτες που κατασκευάστηκαν και οι μόνοι πραγματικά κερδισμένοι ήταν αυτοί που την αγόρασαν όταν κυκλοφόρησε. Γι' αυτό προτού αγοράσετε κάτι, δείτε μερικά συγκριτικά και δείτε αν το άλμα στις επιδόσεις που προσφέρει είναι ανάλογο των προσδοκιών σας!

 

PS: Η σειρά 9xxx της Nvidia όπως αναφέρθηκε θα κυκλοφορήσει μάλλον κατά τον Μάρτιο. Η 9800GX2 που θα αντικαταστήσει την 8800Ultra λέγεται ότι θα προσφέρει μονάχα 30% καλύτερες επιδόσεις (μερικές εικόνες της κάρτας θα βρείτε εδώ). Άρα όσοι έχουν τώρα μια 8800GTX μπορούν να αγοράσουν όταν κυκλοφορήσει η 9800GX2 μια δεύτερη 8800GTX και να τις κάνουν SLI για να έχουν αντίστοιχες (και καλύτερες) επιδόσεις με λιγότερα χρήματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Άρα όσοι έχουν τώρα μια 8800GTX μπορούν να αγοράσουν όταν κυκλοφορήσει η 9800GX2 μια δεύτερη 8800GTX και να τις κάνουν SLI για να έχουν αντίστοιχες (και καλύτερες) επιδόσεις με λιγότερα χρήματα

 

Από 6800 Ultra έως και 8800 GTX SLI και όσες κάρτες και να βγούν

είναι σκέτη κοροιδία το SLI , απλά δείτε τα benchmarks σε τόσα games.

(tomshardware που χει μπόλικα και εφάμιλα) και δείτε πώς στις περισσότερες

περιπτώσεις το νέο Τέρας που βγαίνει δίνει χαλαρά καλύτερα fps από τα παλία τέρατα χ2

λέγε με SLI/CF.

 

Remember με το sli ούτε διπλασιάζεις τις επιδόσεις σου ούτε διπλασιάζεις τη RAM της VGA...

Το μόνο που σίγουρα διπλασιάζεις είναι το ΚΟΣΤΟΣ.

 

H όποια "αξία" tou sli υπάρχει σε μεγαλύτερες αναλύσεις και σε

ultrahigh texture quality settings που παίζει τρεις και ο κούκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vasilius, αφού δεν υπάρχουν ούτε καν benchmarks της 9800GX2 ρε :P. Αν όντως προσφέρει μόνο 30% καλύτερες επιδόσεις τότε η σοφότερη κίνηση είναι να πάει κάποιος κάτοχος μιας 8800GTX σε SLI, ειδικά όταν πέσει η τιμή της εξαιτίας της κυκλοφορίας της νέας κάρτας.

 

Είναι αυτονόητο ότι δεν έχεις διπλάσιες επιδόσεις από πριν (δηλαδή 100% κέρδος), δεν λέει κάποιος το αντίθετο. Συνήθως με SLI κερδίζεις από 30%-50% καλύτερες επιδόσεις οπότε δεν βλέπω τον λόγο κάποιος να επιλέξει να σουτάρει την 8800GTX για να πάρει την 9800GX2, όταν με λιγότερα χρήματα μπορεί άνετα να κάνει SLI (ΟΤΑΝ βγει η 9800GX2 και μονάχα αν όντως προσφέρει όσα έχουν ειπωθεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ωραία είναι παιδιά αυτά που λέτε αλλά... Μιάς και είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς κατόχους μίας 8800gtx και είμαι full κολλημένος με τα γραφικά ρωτάω από την μεριά μου το εξής: Συμφέρει να δώσω να λεφτά μου να πάρω άλλη μία 8800gtx (που κυκλοφόρησε πριν 1 χρόνο) όταν θα πέσει η τιμή της αρκετά και να κάνω ένα πολύ ωραίο sli ή να την πουλήσω και να δώσω την όποια διαφορά χρημάτων και να πάρω μία καινούργια κάρτα γραφικών με σαφώς καλύτερες επιδόσεις και που θα υποστηρίζει και παιχνίδια με dx10.1? Και μην μου πείτε ότι ακόμα δεν έχουν βγεί παιχνίδια για dx10.1 γιατί αυτό δεν στέκει, το dx10.1 είναι ποια γεγονός και επίσημα ανακοινωμένο. Γιατί όταν θα βγεί να δω πόσο και αν θα πουληθούν οι 2 8800gtx σε sli που θα έχετε χωρίς να κλέτε τα λεφτά που δώσατε;). Παλαιότερα είχα και εγώ 2 7900gtx σε sli και είδα τι σκόνη έφαγαν οι κάρτες μου που χρυσοπλήρωσα (σκόνη και σε επιδόσεις) όταν βγήκαν οι 8800gtx και πόσο λυπήθηκα τα λεφτά που έπιασαν όταν τις πούλησα... Χωρίς παρεξήγηση όλα αυτά που ανέφερα. Πάντως προσωπική μου άποψη μία και καλή:-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...