Προς το περιεχόμενο

4'33"


Toufas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κοίταξε Manuel δεν το διάβασα όλο το άρθρο στο wiki αλλά πες μου σοβαρά τι νόημα έχει αυτό το 4.33??γιατί μάλλον μου διαφεύγει..Αν έχεις όρεξη εξήγησε μου λίγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τα όρια ιδιοφυίας και παράνοιας είναι πολλές φορές δυσδιάκριτα, keep your mind open guys!

Ο άνθρωπος είχε μια πολύ απλή ιδέα και ταυτόχρονα πολύ έξυπνη, 4 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα απόλυτης ησυχίας και όμως είμαι σίγουρος ότι καθόμαστε όλοι και τα "ακούμε" μέχρι τέλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Manuel

 

Απο την μία θα έλεγα με το δίκιο σου να εκνευρίζεσαι αλλά απο την άλλη και ο καθένας έχει την ελευθερία να εκφραστεί όπως θέλει για κάτι που του αρέσει η που όχι.

 

Παιδιά, μην αγγίζετε θέματα που δεν κατέχετε. Αφήστε το, ν' ασχοληθούν αυτοί που πρέπει.

 

Αυτό με πείραξε προσωπικα περισσότερο απο τον χαρακτηρισμό του TonyMontana που πάλι φαντάζομαι πως χάριν αστεισμού θα έγινε. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στην τέχνη ή σ'αρέσει κάτι η δεν σ'αρέσει. Απο κει και πέρα το τι έχει προσφέρει ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ο κάθε καλλιτέχης, και το τι όχι δεν λέει τίποτα. Δικαίωμα σου αν θες να κάτσεις να ψάξεις 2-3 πράγματα για τον κάθε καλλιτέχνη πριν προφέρεις μια άποψη αλλά και δικαίωμα σου να την πείς έτσι στα ξεκούδουνα. Αν δεν αγγίζουμε θέματα που δεν κατέχουμε πως θα τα ''κάνουμε δικά μας'' κάποτε.

 

P.s Δεν έχω τίποτα κατά του John Cage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας από τους μεγαλύτερους συνθέτες του 20ου αιώνα...

 

I could't agree more. Αν και στο "συνθετης" θα προσδιδα μια εννοια (και) περαν της μουσικης.

Ενταξει,καταλαβαινω τους λογους για τους οποιους ειναι αμφιλεγομενη μορφη (καθως και για μενα υπαρχουν πτυχες του ηλεκτροακουστικου χωρου κλπ που φαινονται βαρετες,αλλες με κανουν να γελαω κιολας) αλλα στην ουσια βρισκω πως εχει δωσει πολλα στον τομεα αυτο (πειραματισμος ηχου στο χωρο -τουλαχιστον-),και πως εχει ενδιαφερον αυτη η "θεωρια"/προσσεγγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν τον ξέρω τον Cage καθώς δεν ασχολούμαι με κλασσική μουσική αλλά απλά αρνούμαι να αποδεχτώ ως τέχνη 4.33 λεπτά ησυχίας..πείτε με άμουσο, απαίδευτο, αγράμματο, απολίτιστο, αριστερό φλάς....άδικο θα έχετε...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλαμμένος ένας από τους μεγαλύτερους συνθέτες του 20ου αιώνα, έτσι;

 

Παιδιά, μην αγγίζετε θέματα που δεν κατέχετε. Αφήστε το, ν' ασχοληθούν αυτοί που πρέπει.

 

edit: Με προβλημάτισε η αντιμετώπιση προς το έργο και αποφάσισα να ρίξω μια ματιά στο wikipedia, να δω πως αντιμετωπίζεται και εκεί. Ευτυχώς τα πράγματα εκεί είναι καλύτερα.

 

Αν και δε βρίσκω ανοιχτό έδαφος για τέτοιες συζητήσεις, αν κάποιος μπορέσει να ανοίξει το μυαλό του, ας διαβάσει δυο πράγματα εδώ και κατά τη γνώμη μου έχει το δικαίωμα να διαφωνήσει, αλλά χωρίς έντονους χαρακτηρισμούς, τύπου "βλαμμένος" κτλ σε έναν άνθρωπο όπως ο Cage που δεν έχετε ιδέα τι έχει προσφέρει στο χώρο.

 

Εντάξει δεν νομίζω να είναι και από τους μεγαλύτερους συνθέτες τους 20ου αιώνα ο Cage... Δεν νομίζω οτι φτάνει στα επίπεδα των Stravinsky,Bartok,R.Strauss κλπ.

 

Πάντως σίγουρα ο χαρακτηρισμός «βλαμμένος» ήταν υπερβολικός για έναν αξιόλογο μουσικό σαν τον Cage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν performance art δείτε το. 4 λεπτά ησυχίας που πήγαν οι κομψαμενοι στο μέγαρο μουσικής να ακούσουν και κάθονται να δουν πότε θα ξεκινήσει το κομμάτι, κλάνουνε, χτυπάνε τα κινητά τους, φτερνίζονται, μουρμουράνε 'θα ξεκινήσει ο μαλάκας ή χάνω τον Θέμο ανεφ λόγου?' και μετά το κομμάτι τελειώνει. Κάθε φορά που παίζεται το 4:33 είναι διαφορετικό, και οι φορτίσεις του διάφορες. Και μόνο που δημιουργεί αντιδράσεις ακόμα σημαίνει ότι είναι σημαντικό (και τέχνη). Είναι το πανκ της μοντέρνας σύνθεσης :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν performance art δείτε το. 4 λεπτά ησυχίας που πήγαν οι κομψαμενοι στο μέγαρο μουσικής να ακούσουν και κάθονται να δουν πότε θα ξεκινήσει το κομμάτι, κλάνουνε, χτυπάνε τα κινητά τους, φτερνίζονται, μουρμουράνε 'θα ξεκινήσει ο μαλάκας ή χάνω τον Θέμο ανεφ λόγου?' και μετά το κομμάτι τελειώνει. Κάθε φορά που παίζεται το 4:33 είναι διαφορετικό, και οι φορτίσεις του διάφορες. Και μόνο που δημιουργεί αντιδράσεις ακόμα σημαίνει ότι είναι σημαντικό (και τέχνη). Είναι το πανκ της μοντέρνας σύνθεσης :)

 

έτσι το δέχομαι..εγώ κάνω το ίδιο ζωγραφίζοντας..

ορίστε ένα δείγμα της δουλειάς μου..

 

18200202tx5.th.png

 

ευπρόσδεκτη κάθε είδους κριτική..το ξέρω εκ των προτέρων ότι θα προκαλέσει αντιδράσεις καθώς όπου το παρουσιάζω σπέρνω την διχόνοια..

 

ps:χρειάζεται καλή κάρτα γραφικών και ανάλυση 3000χ3000 για να αντικρίσετε την τέχνη σε όλο της το μεγαλείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάνεις το νόημα.

 

Η τέχνη δεν είναι για να μετρήσουμε ποιος είναι ο πιο έξυπνος και ο πιο μάγκας.

 

Θέλω να γράψω πολλά, αλλά επειδή δεν έχω χρόνο, το αφήνω. Το Σαβ/κο ίσως επανέλθω στην κουβέντα αν υπάρχει ακόμα (ή την επαναφέρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Manuel

 

Δές σε παρακαλώ αν βρεις χρόνο αυτό και πες και σε εμένα τον αδαή, γιατί, 1ον. αυτό το πράγμα γίνεται σε 3 πράξεις (απ'ότι κατάλαβα απο τον αφηγητή στην αρχή - δεν ξέρω τπτ απο συμφωνική, κλασσική μουσική κτλ.)

 

Και στο 3ο λεπτό περίπου, θέλω να μου εξηγήσεις με αφηρημένες έννοιες και όχι φυσικές την χειρονομία του μαέστρου και την αντίδραση του πλήθους.

 

Και όχι μονο ο Manuel, αλλά οποιοσδήποτε μπορεί να μου εξηγήσει αυτή την αντίδραση.

 

Όχι με δικές του αμπελοφιλοσοφίες, αλλά με link, κτλ.

 

PS 1. To 4'33" ==> 273 second που συνεπάγεται στο -273 Κελσίου που είναι το απόλυτο 0, δλδ η απόλυτη ανυπαρξία, το alter ego της ύπαρξης, του θορύβου και της ζωής γενικότερα... (αυτά κατάλαβα απο αυτά που διάβασα στο wiki)

 

Ωραίο το νόημα του, πραγματικά υπαρξιακό, αλλά το ζήτημα είναι πως εδώ πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε την τέχνη. Δλδ, αν η τέχνη είναι κάτι το οποίο είναι δημιουργημένο απο ανθρώπους για άλλους ανθρώπους με σκοπό την οποιουδήποτε είδους συγκίνηση, ή τέχνη είναι μια δουλειά η οποία προσπαθεί να καλύψει κάποια κριτήρια, έτσι ώστε το τελικό αποτέλεσμα να χαρακτηριστεί απο τους "κριτικούς" (μαλάκες για εμένα όλοι), ως φοβερό έργο, ταλαντούχου καλλιτέχνη κτλ κτλ.

 

PS 2. Εκφράσεις του στύλ: "εσεις δεν καταλαβαίνετε απο αυτά", "αυτά είναι για άλλους", "το επίπεδο σας είναι κατώτερο", "δεν έχετε το ρομαντισμό να καταλάβετε τις αξίες που προσπαθεί να προωθήσει ο ποιητής" και λοιπές άλλες ελιτίστικες, υπεροπτικές αρλούμπες υποβιβάζουν το επίπεδο αυτού που τις ξεστομίζει προκειμένου να αμυνθεί απέναντι σε οφθαλμοφανείς παρατηρήσεις, κοινών και "απλών" ανθρώπων.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ειλικρινά ελπίζω σε απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε στο 1:32 τον δεξιά με το βιολί που είναι έτοιμος να σκάσει στα γέλια..γυρνάνε και σελίδες και είναι λευκές..Μου αρέσει στο 4:18 που πιάνουν όλοι το σαγόνι τους σκεπτικοί. Πάντως όσοι το δείτε διαβάστε τα σχόλια..πέθανα από τα γέλια..Τhat was a brilliant cough solo at 4:01 αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...