Προς το περιεχόμενο

Κατατακτήριες και βαθμοί


mariav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα, επειδή τυχαίνει να το έχω ψάξει το θέμα, γνωρίζω ότι στα περισσότερα τμήματα οι θέσεις που δίνονται στους αποφοίτους ΤΕΙ είναι το 5% επί των εισακτέων ενώ στους αποφοίτους ΑΕΙ συνήθως το 2%...

 

Για του λόγου του αληθές παραθέτω τελείως ενδεικτικά τη φετινή προκήρυξη της Νομικής του Α.Π.Θ http://www.cso.auth.gr/Greek/Katatakseis/KatatakseisAUTh28.gr.htm

 

8 θέσεις για απόφοιτους ΑΕΙ, 20 για απόφοιτους ΤΕΙ και με κριτήριο μάλιστα το βαθμό πτυχίου...:rolleyes:

 

Στο Link που έδωσες διάβασες παρακάτω;

 

Οι Πτυχιούχοι της ειδίκευσης στο Δημόσιο Δίκαιο και τις Πολιτικές Επιστήμες του Τμήματός μας (του παλαιού προγράμματος σπουδών - με έτη σπουδών), κατατάσσονται στο Ζ΄ εξάμηνο σπουδών χωρίς κατατακτήριες εξετάσεις και χωρίς αριθμητικό περιορισμό.

 

Είπες κανείς τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
μηχανογραφικό μπορούν να καταθέσουν μόνο όσοι είναι από το νέο σύστημα δλδ από το 2000 και μετά

 

Με το καινούργιο είμαι.Δλδ με τα ίδια μόρια χωρίς εξετάσεις μπορέι να μπει κάποιος σε άλλη σχολή?Και δίνει με το 10% φαντάζομαι ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω έχεις πάρει πτυχίο από μια α´ σχολή δεν μπορείς με το ίδιο μηχανογραφικό να δώσεις στην άλλη σχολή?Γιατί παίζει και η περίπτωση να αλλάξεις επιστημονικά πεδία γι αυτό ρωτάω

 

Μπορώ, αλλά οι βασεις στην Αθήνα ειναι πολύ υψηλές, μονο στην επαρχια περνάω.

Να φανταστείς , πχ. το τμημα αισθητικής τει αθ, με το 90% εχει βαση 11, ενω με το 10% εχει βαση 18!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καινούργιο είμαι.Δλδ με τα ίδια μόρια χωρίς εξετάσεις μπορέι να μπει κάποιος σε άλλη σχολή?Και δίνει με το 10% φαντάζομαι ε?

 

ναι ακριβώς μόνο που οι βάσεις του 10% είναι αισθητά πιο υψηλές από τις κανονικές αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Link που έδωσες διάβασες παρακάτω;

 

 

 

Είπες κανείς τίποτα;

 

Ε καλά, πόσοι είναι πια αυτοί? Αναφέρεται σε απόφοιτους της Νομικής του ΑΠΘ με το παλιό πρόγραμμα με έτη σπουδών (και όχι με εξάμηνα όπως είναι πλέον) το οποίο έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια... Απλά δίνει τη δυνατότητα σε κάποιους που πήραν πτυχίου Νομικής με ειδίκευση τις Πολιτικές Επιστήμες να ξαναμπούν στη σχολή, αφού πλέον (από το 2000) υπάρχει ξεχωριστό τμήμα Πολιτικών Επιστημών...

 

Τέσπα, το θέμα είναι ότι σε αρκετά τμήματα οι κατακτήριες είναι ήδη δύσκολη υπόθεση και όταν αρχίζουν να καταργούν και τις εξετάσεις και βάζουν κριτήριο το βαθμό πτυχίο πλέον γίνονται απαγορευτικές για πάρα πολύ κόσμο...:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Παίδες κι από εμένα 2 ερωτήσεις.

1) Πότε γίνονται οι κατακτηρίες?Αν γίνονται με βάση το βαθμό,πότε γίνονται οι αιτήσεις?Ποια χρονική περίοδο?Σεπτέμβριο?

2)Με απόφοιτους στρατιωτικών σχολών 2ετούς κύκλου(υπαξιωματικών) ξέρει κανείς τι ισχύει?(κάποιο link θα βοηθούσε).

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κι από εμένα 2 ερωτήσεις.

1) Πότε γίνονται οι κατακτηρίες?Αν γίνονται με βάση το βαθμό,πότε γίνονται οι αιτήσεις?Ποια χρονική περίοδο?Σεπτέμβριο?

2)Με απόφοιτους στρατιωτικών σχολών 2ετούς κύκλου(υπαξιωματικών) ξέρει κανείς τι ισχύει?(κάποιο link θα βοηθούσε).

Ευχαριστώ.

 

Οι κατατακτήριες γίνονται πάντα αρχές Δεκεμβρίου. Οι αιτήσεις νομιζω ότι ξεκινάνε από τον Σεπτέμβριο αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

 

Με τους αποφοίτητους σχολών διετούς κύκλους που είναι αναγνωρισμένες ως ΤΕΙ ισχύει ότι και με τους αποφοίτητους ΑΕΙ και ΤΕΙ. Δηλαδή βγαίνει ένα μικρό ποσοστό θέσεων και συναγωνίζεσαι μεταξύ άλλων αποφοίτων των αντίστοιχων σχολών. Το 90% των Σχολών δέχεται αποφοίτους 2ετούς για τις κατατακτήριες τους (σίγουρα πάντως η Νομική δεν δέχεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τελειωσει ΤΕΙ κ θελω να δωσω κατατακτηριεσ στην κτηνιατρικη.

Απο οτι ειδα στο σαιτ δινεις 3 μαθηματα της σχολης..αλλα απο οτι ξερω οι αποφοιτοι ΤΕΙ δινουν μαθηματα λυκειου.?

ισυχει αυτο?

Η γρμματεια ειναι κλειστη κ δεν μπορω να παρω πληροφοριες απο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Τελειωνω το Οικονομικο σε λιγο καιρο και σκεφτομαι να δωσω κατακτηριες την επομενη σεζον. Εστω οτι περναω (λιγο δυσκολο μου φαινεται...), μπαινω νομιζω στο τριτο ετος. Επειτα δινω τα μαθηματα μονο 3 και 4 ετους ή και μαθηματα απο προηγουμενα εξαμηνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειωνω το Οικονομικο σε λιγο καιρο και σκεφτομαι να δωσω κατακτηριες την επομενη σεζον. Εστω οτι περναω (λιγο δυσκολο μου φαινεται...), μπαινω νομιζω στο τριτο ετος. Επειτα δινω τα μαθηματα μονο 3 και 4 ετους ή και μαθηματα απο προηγουμενα εξαμηνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειωνω το Οικονομικο σε λιγο καιρο και σκεφτομαι να δωσω κατακτηριες την επομενη σεζον. Εστω οτι περναω (λιγο δυσκολο μου φαινεται...), μπαινω νομιζω στο τριτο ετος. Επειτα δινω τα μαθηματα μονο 3 και 4 ετους ή και μαθηματα απο προηγουμενα εξαμηνα;

 

Εξαρτάται από την εκάστοτε σχολή. Παίρνοντας ως δεδομένο ότι εισάγεσαι σε μεγαλύτερο έτος όπως αναφέρεις, αν έχει ίδια μαθήματα "παίζει" να στα αναγνωρίσουν. Πρέπει να ρωτήσεις τη γραμματεία. Τα υπόλοιπα τα χρωστάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...