Προς το περιεχόμενο

Κατατακτήριες και βαθμοί


mariav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελειωνω το Οικονομικο σε λιγο καιρο και σκεφτομαι να δωσω κατακτηριες την επομενη σεζον. Εστω οτι περναω (λιγο δυσκολο μου φαινεται...), μπαινω νομιζω στο τριτο ετος. Επειτα δινω τα μαθηματα μονο 3 και 4 ετους ή και μαθηματα απο προηγουμενα εξαμηνα;

 

Εξαρτάται από την εκάστοτε σχολή. Παίρνοντας ως δεδομένο ότι εισάγεσαι σε μεγαλύτερο έτος όπως αναφέρεις, αν έχει ίδια μαθήματα "παίζει" να στα αναγνωρίσουν. Πρέπει να ρωτήσεις τη γραμματεία. Τα υπόλοιπα τα χρωστάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σκεφτομαι ή για Οργανωση και Διοικηση Επιχειρησεων ή για Μαθηματικο...να κανω αιτηση και στις 2 και οτι προκυψει... Ρωταω πολυ νωρις για να ξερω τι θα ακολουθησει στη συνεχεια αν καταφερω να μπω τελικα σε καποια...

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι ή για Οργανωση και Διοικηση Επιχειρησεων ή για Μαθηματικο...να κανω αιτηση και στις 2 και οτι προκυψει... Ρωταω πολυ νωρις για να ξερω τι θα ακολουθησει στη συνεχεια αν καταφερω να μπω τελικα σε καποια...

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι ή για Οργανωση και Διοικηση Επιχειρησεων ή για Μαθηματικο...να κανω αιτηση και στις 2 και οτι προκυψει... Ρωταω πολυ νωρις για να ξερω τι θα ακολουθησει στη συνεχεια αν καταφερω να μπω τελικα σε καποια...

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

 

Στη θέση σου θα σκεφτόμουνα πιο πολυ για Στατιστική. Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων δε βρίσκω το λόγο να κάνεις, αν θες εξειδίκευση σε διοίκηση επιχειρήσεων κάνεις μεταπτυχιακό. Μαθηματικό για δεύτερη σχολή μου φαίνεται μαζοχιστική επιλογή:devil: Εκτός αν σου αρέσουν τόσο πολύ τα μαθηματικά.:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε τρελαινομαι κιολας, αλλα εχω καλες σχεσεις με τα μαθηματικα..Θελω να' ναι Θεσ/νικη η σχολη που θα επιλεξω, και νομιζω Στατιστικη ειναι Αθηνα..

Βασικα για να αποκτησω μορια θελω να μπω σε μια αλλη σχολη. Ετσι σκεφτηκα τη σχολη Οργανωση και Διοικηση Επιχειρησεων και οχι μεταπτυχιακο..Για πιο ευκολο..

Αν δε περασω ομως ισως καταληξω στο μεταπτυχιακο τελικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους!θα ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανεις , για κατατακτήριες στο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών στην αθήνα.δύσκολη ή εύκολη σχολή?να κανω φροντιστήριο αν ναι για πόσο καιρό?προέρχομαι από τει μηχανολογίας!ακουσα και για το τμήμα πολιτικών μηχανικών στην θεσσαλία ότι μπαίνεις με βαθμό πτυχίου αλλα δεν ξέρω σε ποιο εξάμηνο σε εντάσσουν.

Αν μπορει κάποιος να με διαφωτίσει θα του ήμουν ευγνόμων.

Ευχαριστώ!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια, σε λιγο καιρο τελειωνω το οικονομικο τμημα της νομικης και θα ηθελα να δωσω κατατακτηριες για την νομικη. Μηπως γνωριζεται μαθηματα, σε ποιο εξαμηνο μπαινω σε περιπτωση που περασω, τον τροπο που περναω δηλαδη αν μετραει οτι εχω τελειωσει ενα αλλο τμημα τις νομικης, ο βαθμος του πτυχιου μου, κλπ???

Οποιαδηποτε βοηθεια, θα μου φανει πολυ χρησιμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Στις κατατακτήριες εκτός απο τις εξετάσεις μπορεί κάποιος να μπεί έχοντας καλό βαθμό απολυτηρίου. Πρίν λίγο βρήκα μια λίστα στο fmeforum.org (φορουμ φοιτητών Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης) μία λίστα με ονόματα, προηγούμενες σχολές και βαθμό πτυχίου απο όσους μπήκαν το ακαδημαικό έτος 2008-2009 στην Νομική στο Δ.Π.Θ

 

 

apkatatAEI2008-09.jpg

 

 

Αφήνω να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις κατατακτήριες εκτός απο τις εξετάσεις μπορεί κάποιος να μπεί έχοντας καλό βαθμό απολυτηρίου. Πρίν λίγο βρήκα μια λίστα στο fmeforum.org (φορουμ φοιτητών Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης) μία λίστα με ονόματα, προηγούμενες σχολές και βαθμό πτυχίου απο όσους μπήκαν το ακαδημαικό έτος 2008-2009 στην Νομική στο Δ.Π.Θ

 

 

apkatatAEI2008-09.jpg

 

 

Αφήνω να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα!!!

 

Πώς στο καλό υπάρχουν τέτοιοι βαθμοί ρε φίλε, στο Τ.Ε.Ι. που είμαι οι περισσότεροι καθηγητές το ανώτατο 8-9 βάζουνε, λίγοι θα βάλουνε 10...Με το 8 που θα βγάλω εγώ μόνο για κατατακτήριες εξετάσεις είμαι ( υποθέτω ότι σε όλες τις σχολές που θέλουνε βαθμό τέτοιοι βαθμοί θα παίζουνε)... Τι στο καλό πως βγάζουν τέτοιους βαθμούς:shock: Μα 10 βαθμός πτυχίου, ποιός είναι, ο θεός ; ( τρόπος του λέγειν...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς στο καλό υπάρχουν τέτοιοι βαθμοί ρε φίλε, στο Τ.Ε.Ι. που είμαι οι περισσότεροι καθηγητές το ανώτατο 8-9 βάζουνε, λίγοι θα βάλουνε 10...Με το 8 που θα βγάλω εγώ μόνο για κατατακτήριες εξετάσεις είμαι ( υποθέτω ότι σε όλες τις σχολές που θέλουνε βαθμό τέτοιοι βαθμοί θα παίζουνε)... Τι στο καλό πως βγάζουν τέτοιους βαθμούς:shock: Μα 10 βαθμός πτυχίου, ποιός είναι, ο θεός ; ( τρόπος του λέγειν...)

Ο κύριος που έβγαλε 10 είναι από σχολή της Βουλγαρίας. Καταλαβαίνεις...:-D

 

Για τους υπόλοιπους ισχύει το εξής:

Αν έχεις προηγουμένως αποφοιτήσει από "καλή" και απαιτητική σχολή μην περιμένεις να μπεις με κατακτήριες σε κάποια άλλη. Δεν παίζει αυτό το ενδεχόμενο.

 

Αν θυμάμαι καλά είσαι σε πολυτεχνείο. Απόφοιτοι πολυτεχνείων, ιατρικών, νομικών, πληροφορικών, θετικών επιστημών, οικονομικών είναι πολύ δύσκολο να περάσουν σε αξιόλογη και περιζήτητη σχολή με κατάταξη ανάλογα με το βαθμό πτυχίου. Μπορείς να δεις και στη λίστα για να καταλάβεις από τι σχολές προέρχονται.:-)

Όταν ανταγωνίζεσαι έναν απόφοιτο παιδαγωγικών (όπου το 9 το παίρνεις στο χαλαρό) και άλλων ομοειδών σχολών και εσύ αποφοίτητες από μια εκ των ανωτέρω σχολών, πρέπει να είσαι μεγάλο κεφάλι για να το κάνεις στα ίσια. Αν όμως αυτό συμβαίνει, δεν αξίζει να πας σε δεύτερη σχολή.;)

 

Το σκεφτόμουν και εγώ για μία περίοδο, αλλά δεν γίνεται από τέτοια σχολή που είμαι, όσο καλός και αν είναι κάποιος αλλά και δεν αξίζει στην τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια μην ξεχνάμε πως δεν γίνεται η εισαγωγή σε όλες τις σχολές με βαθμό πτυχίου. Πολλές (νομίζω οι περισσότερες) έχουν εξετάσεις. Οπότε οι απόφοιτοι "καλών" σχολών, και ιδιαίτερα παρόμοιου αντικειμένου, έχουν πλεονέκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύριος που έβγαλε 10 είναι από σχολή της Βουλγαρίας. Καταλαβαίνεις...:-D

 

Για τους υπόλοιπους ισχύει το εξής:

Αν έχεις προηγουμένως αποφοιτήσει από "καλή" και απαιτητική σχολή μην περιμένεις να μπεις με κατακτήριες σε κάποια άλλη. Δεν παίζει αυτό το ενδεχόμενο.

 

Αν θυμάμαι καλά είσαι σε πολυτεχνείο. Απόφοιτοι πολυτεχνείων, ιατρικών, νομικών, πληροφορικών, θετικών επιστημών, οικονομικών είναι πολύ δύσκολο να περάσουν σε αξιόλογη και περιζήτητη σχολή με κατάταξη ανάλογα με το βαθμό πτυχίου. Μπορείς να δεις και στη λίστα για να καταλάβεις από τι σχολές προέρχονται.:-)

Όταν ανταγωνίζεσαι έναν απόφοιτο παιδαγωγικών (όπου το 9 το παίρνεις στο χαλαρό) και άλλων ομοειδών σχολών και εσύ αποφοίτητες από μια εκ των ανωτέρω σχολών, πρέπει να είσαι μεγάλο κεφάλι για να το κάνεις στα ίσια. Αν όμως αυτό συμβαίνει, δεν αξίζει να πας σε δεύτερη σχολή.;)

 

Το σκεφτόμουν και εγώ για μία περίοδο, αλλά δεν γίνεται από τέτοια σχολή που είμαι, όσο καλός και αν είναι κάποιος αλλά και δεν αξίζει στην τελική.

 

TEI Αθήνας διοίκηση επιχειρήσεων είμαι , απαιτητική σχολή δεν τη λες, εύκολα μου φαίνονται όλα τα μαθήματα ( είμαι λίγο πριν το πτυχίο) αλλά το 10 δε στο βάζουν τόσο εύκολα, έχω μόνο τέσσερα δεκάρια, όλο και κάτι μου έκοβαν στο βαθμό ειδικά επειδή δεν έπαιρνα εργασίες και δεν παρακολουθούσα( δουλειά:devil:). Μιλάμε βέβαια χωρίς γλυψίματα, αντιγραφές και διάφορα τέτοια, απλά διάβασμα. Καλά εγώ για οικονομικό ενδιαφέρομαι που έτσι και αλλιώς εξετάσεις έχει αλλά δε μπορώ να καταλάβω πώς περιμένουν να το χάψουμε ότι ξαφνικά γεμίσαμε διάνοιες στην Ελλάδα:P:p Πήγαινα πολύ καλά προετοιμασμένη πάντα στην εξεταστική εκτός των μαθημάτων μανατζμεντ που πήγαινα καθαρά μόνο για να τα περάσω οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πώς παίρνουν τέτοιους βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο κύριος που έβγαλε 10 είναι από σχολή της Βουλγαρίας. Καταλαβαίνεις...:-D

 

Για τους υπόλοιπους ισχύει το εξής:

Αν έχεις προηγουμένως αποφοιτήσει από "καλή" και απαιτητική σχολή μην περιμένεις να μπεις με κατακτήριες σε κάποια άλλη. Δεν παίζει αυτό το ενδεχόμενο.

 

Αν θυμάμαι καλά είσαι σε πολυτεχνείο. Απόφοιτοι πολυτεχνείων, ιατρικών, νομικών, πληροφορικών, θετικών επιστημών, οικονομικών είναι πολύ δύσκολο να περάσουν σε αξιόλογη και περιζήτητη σχολή με κατάταξη ανάλογα με το βαθμό πτυχίου. Μπορείς να δεις και στη λίστα για να καταλάβεις από τι σχολές προέρχονται.:-)

Όταν ανταγωνίζεσαι έναν απόφοιτο παιδαγωγικών (όπου το 9 το παίρνεις στο χαλαρό) και άλλων ομοειδών σχολών και εσύ αποφοίτητες από μια εκ των ανωτέρω σχολών, πρέπει να είσαι μεγάλο κεφάλι για να το κάνεις στα ίσια. Αν όμως αυτό συμβαίνει, δεν αξίζει να πας σε δεύτερη σχολή.;)

 

Το σκεφτόμουν και εγώ για μία περίοδο, αλλά δεν γίνεται από τέτοια σχολή που είμαι, όσο καλός και αν είναι κάποιος αλλά και δεν αξίζει στην τελική.

 

 

καλά μην ορκίζεσαι κι όλας ότι τα δεκάρια στο παιδαγωγικό τα παίρνεις για πλάκα... και γω έτσι νόμιζα και τώρα πρέπει να διαβάζω ένα καλό πεντάωρο τη μέρα.

Εκτός κι αν θεωρείς οτι το να παρουσιάζεις την εργασία σου μπροστά σε όλους τους φοιτητές, σχεδόν σε κάθε μάθημα, είναι ευκολη υπόθεση...

 

Και επίσης αξίζει σίγουρα τον κόπο κάποιος να δώσει κατακτήριες και γενικότερα να συνεχίσει να έχει επαφή με την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Τον κρατάει σε κίνηση.

 

Οποιος δεν έχει 9,8 βαθμό πτυχίου μπορεί να διαλέξει τις γραπτές κατακτήριες εξετάσεις, όπως έκανα εγώ.

 

Στο παιδαγωγικό της θεσσαλονίκης για παράδειγμα που ήταν με βαθμό πτυχίου έγιναν πάνω απο 1000 αιτήσεις και τελικά ο τελευταίος που μπήκε ήταν απο φυσικό με 9,7. Οπότε διάλεξα ένα πανεπιστήμιο που σου έδινε τη δυνατότητα να διαγωνιστείς γραπτά.

Διάβασα πολύ ωστόσο και εκεί.

Για τους ΑΕΙΤΖΙΔΕΣ ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος. Για τους ΤΕΙΤΖΙΔΕΣ τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα, παιρνάνε με πολύ χαμηλότερος βαθμούς, σε κάποιες περιπτώσεις φτάνει ακόμα και να πάρουν σε όλα τη βάση για να περάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικό με 9,7?!?! Απίστευτο... Να ρωτήσω κάτι : μπορώ να δώσω σε δύο πανεπιστήμια την ίδια χρονιά κατατακτήριες εξετάσεις ( αν δεν συμπίπτουν οι ημερομηνίες βέβαια), δηλαδή π.χ. μπορώ να δώσω και οικονομικό ΑΣΣΟΕ και οικονομικής επιστήμης Πειραιά ή μόνο σε ένα πανεπιστήμιο επιτρέπεται; Στις κατατακτήριες εξετάσεις επιτρέπεται να χρησιμοποιείται computeraki για τις πράξεις; ( ακούγεται λίγο χαζό, αλλά πανελλήνιες έχανα πολλά μόρια λόγω πράξεων :cry:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...