Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια επιλογής κάρτας γραφικών!!!


gvatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά,

 

έχω ένα pc:

CPU: Pentium 4 3Ghz(socket 478),

RAM: 1Gb DDR400,

mobo:Albatron 865pe pro(agp)

gpu: nvidia fx 5500

Psu: Chieftech 420watt

 

Έτσι όπως είναι τώρα το pc δεν μπορώ να παίξω pro 2008 και πολλά άλλα παιχνίδια και έχω το εξής δίλλημα.

1) Να πάρω αυτό το mobo http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.528390 και να πάρω μια κάρτα γραφικών pci-x έτσι ώστε να μου μείνει σε μελλοντική αναβάθμιση ή

2) να πάρω μια κάρτα γραφικών σε agp?

Επίσης με αυτό το pc τι κάρτα γραφικών θα πρέπει να πάρω ώστε να μην έχω πρόβλημα bottleneck. Προτείνετέ μου λύσεις διότι ο προυπολογισμός είναι χαμηλός(μέχρι 100? για gpu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε το board που λες αδερφέ είναι μια χαρά το είχα και εγώ και η vga μετά θα σου βγει και πιο φθίνει λόγο ότι θα είναι pci-e αλλα και πιο κρύα ( δεν θα έχει το pci-e bridge ) τώρα αν σκέφτεσαι για αναβάθμιση άμεσα πάρε καμια καλή vga και άλλαξε και τα υπόλοιπα νωρίς αν σκέφτεσαι για να πάρεις vga και να σου μείνει στην επομενη αναβάθμιση πάρε και εσύ μια 8800Gt που έχει μπήξει ο τόπος αλλα με τον cpu που έχεις θα αποδίδει πολύ λιγότερα από όσο μπορεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε το board που λες αδερφέ είναι μια χαρά το είχα και εγώ και η vga μετά θα σου βγει και πιο φθίνει λόγο ότι θα είναι pci-e αλλα και πιο κρύα ( δεν θα έχει το pci-e bridge ) τώρα αν σκέφτεσαι για αναβάθμιση άμεσα πάρε καμια καλή vga και άλλαξε και τα υπόλοιπα νωρίς αν σκέφτεσαι για να πάρεις vga και να σου μείνει στην επομενη αναβάθμιση πάρε και εσύ μια 8800Gt που έχει μπήξει ο τόπος αλλα με τον cpu που έχεις θα αποδίδει πολύ λιγότερα από όσο μπορεί

 

afou to paidi leei oti den exei lefta ... mono 100 euro exei an alaxi mobo tha prepei meta na listepsi trapeza

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.528390 50 ?

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=985457 62 ?

για 12 ευρώ πάνω δεν νομίζω να χαλάσει ο κόσμος ;)

αν τα 100 ευρώ είναι ξεχωριστά από το board τότε πάει εδώ

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.510582

αν δέν αλάξει board

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.514225

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκέφτομαι 100? μόνο για κάρτα γραφικών δηλαδή σύνολο με mobo βγαίνει 150?. Το θέμα είναι να μην πάρω το mobo και μετά έχω προβλήματα επειδή τα parts είναι παλιά. Εσείς τι πιστεύεται? Παιζει να υπάρχει πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα ... Καλύτερα να πάρεις την X1950GT που σου πρότεινε και ο Πάνος (aka Vatos_Locos), η οποία εκτός από καλύτερη της 8600GT (έστω και λίγο), σηκώνει πολλά "κλόκια" ---> εύκολα και γρήγορα (όχι παραπάνω από 5 λεπτά με Ati Tool ή Riva Tuner) έχει επιδόσεις ανάλογες της X1950Pro ;) To Asrock board που λες έχει πράγματι καλές επιδόσεις, απλά αν δεν κάνω λάθος μετά από ~ 250MHz FSB δεν αναγνωρίζει τον Sata Controller ... Ένα απλό ψεγάδι όμως, δεν νομίζω ότι θα σε αποτρέψει από την αγορά του ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα ... Καλύτερα να πάρεις την X1950GT που σου πρότεινε και ο Πάνος (aka Vatos_Locos), η οποία εκτός από καλύτερη της 8600GT (έστω και λίγο), σηκώνει πολλά "κλόκια" ---> εύκολα και γρήγορα (όχι παραπάνω από 5 λεπτά με Ati Tool ή Riva Tuner) έχει επιδόσεις ανάλογες της X1950Pro ;) To Asrock board που λες έχει πράγματι καλές επιδόσεις, απλά αν δεν κάνω λάθος μετά από ~ 250MHz FSB δεν αναγνωρίζει τον Sata Controller ... Ένα απλό ψεγάδι όμως, δεν νομίζω ότι θα σε αποτρέψει από την αγορά του ;)

 

Έτσι και αλλιώς ο σκληρός που έχω δεν είναι sata! Άμα πάρω αυτή ομως την κάρτα δεν θα χρειαστώ και τροφοδοτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε ένα καλό 400άρι θα είσαι εντάξει ;)

Νομίζω πως το Chieftec επαρκεί ... Αν μπορείς άνοιξε το side window του case σου, και πες μας πόσα Amperes δίνει το psu σου στην +12V rail ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε ένα καλό 400άρι θα είσαι εντάξει ;)

Νομίζω πως το Chieftec επαρκεί ... Αν μπορείς άνοιξε το side window του case σου, και πες μας πόσα Amperes δίνει το psu σου στην +12V rail ;)

 

Φάγαμε πακέτο φίλε! Τελικά είναι 360watt και βγάζει 18Α! Πάμε και για αλλαγή τροφοδοτικού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είσαι φίλε μου ;) HEC Windmill Pro 500W με 81ε ... Ένα από τα καλύτερα 500άρια, πολύπειρο & πολυδοκιμασμένο, σε ιδιαίτερα ελκυστική τιμή ;)

Πολύ καλό είναι και το 400άρι Liberty με 62,5ε με μοναδικό μειονέκτημα, το ελλιπές OCP όπου σε συνδυασμό με το κάκιστο δίκτυο της ΔΕΗ, μπορούν να αποβούν μοιραία για το pc αν δεν έχεις ένα καλό UPS ;)

Δες τέλος και το Corsair 450W modular με 69ε ...

 

Αν βέβαια δεν είσαι διατεθιμένος να δώσεις > 60ε για ένα psu (όχι και ότι καλύτερο, αφού το τροφοδοτικό είναι ίσως το πιο βασικό pc component ;)), δες και τις εναλλακτικές λύσεις που προσφέρει το Πλαίσιο (Chieftec & Fortron) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είσαι φίλε μου ;) HEC Windmill Pro 500W με 81ε ... Ένα από τα καλύτερα 500άρια, πολύπειρο & πολυδοκιμασμένο, σε ιδιαίτερα ελκυστική τιμή ;)

Πολύ καλό είναι και το 400άρι Liberty με 62,5ε με μοναδικό μειονέκτημα, το ελλιπές OCP όπου σε συνδυασμό με το κάκιστο δίκτυο της ΔΕΗ, μπορούν να αποβούν μοιραία για το pc αν δεν έχεις ένα καλό UPS ;)

Δες τέλος και το Corsair 450W modular με 69ε ...

 

Αν βέβαια δεν είσαι διατεθιμένος να δώσεις > 60ε για ένα psu (όχι και ότι καλύτερο, αφού το τροφοδοτικό είναι ίσως το πιο βασικό pc component ;)), δες και τις εναλλακτικές λύσεις που προσφέρει το Πλαίσιο (Chieftec & Fortron) ...

 

Σ ευχαριστώ φίλε μου! Και εγώ ήμουν ανάμεσα στο HEC που είπες και σε αυτό http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700108

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...