Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει κανενας που βλεπει...


logo15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαρδαβελα και τις συναφεις εκπομπες(βλεπε λιακοπουλο :-D)???

Εγω τον παρακολουθω απο τοτε που βγηκε με τις πυλες.Το ιδιο και τους αλλους.

Και εχω να πω πως εως ενος ορισμενου σιμιου εχουν δικαιο.

Να για παραδειγμα το οτι υπηρχε τεχνολογια πιο αναπτυγμενη απο την σημερινη καποτε ισχυει.Πως γεινετε να δημιουργισεις τις πυραμιδες με απολιτη ακριβια???

Θα χρειαζοσουν χρονια τα οποια ο καθεκαστος φαραω δεν διεθετε(αν συμπερανουμε το οτι η πυραμιδες ηταν οντος ταφοι[διαφωνω]).Θα χρειαζονταν και ενας τροπος υπολογισμου των μοιρων και υπολογισμος του υπεδαφους(Πως ξεραν οτι θα αντεχε???Και πως σκαψαν απο κατω???Φανταζομε δεν θελανε το οικοδομιμα να γρεμιστει και μεσα να βρισκοταν ο φαραω ο οποις ταξιδευε για την αλλη ζωη.Καταρα που θα τρωγαν απο τους θεους που τους στερισαν τον φαραω απογονο του Οσιρη:P:p:p)

Τελοσπαντων.Για να μην μιλαω μονο για το εξωτερικο σας δινω κατι που εγραψα απο στα groups του MSN(βασικα εγω ειμε ο dark-shadow151:P[οταν ειχα πνευματικες ανισιχιες:P:P])ALL powers come from Greece(Εγω γραφω απο την δευτερη σελιδα;);))

Αυτα:P:P:P

Ειναι κανενας αλλος Fan του ανεξιγιτου???

 

P.S. ξερει κανενας πως λεγετε ενας τυπος που παει συχνα στις εκπομπες του χαρδαβελα???Ενας μεγαλος σε ηλικια με ασπρα μακρια μαλια και ξερακιανος.Που εχει παθος με την Ελλαδα και τα αρχαια και τα παραφυσικα της χωρας.

 

(Sorry για τα ορθογραφικα εχω δισλεξεια :o:o:o)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Yπάρχουν άπειρα ερωτηματικά, τόσο για το παρελθόν μας όσο και για το παρών, αλλά δυστυχώς ελάχιστοι σοβαροί άνθρωποι ασχολούνται μαζί τους, τουλάχιστον όσον αφορά τα ΜΜΕ.

 

Κυκλοφορεί τόση πολύ σαβούρα εκεί έξω και τα ζητήματα αυτά έχουν ξεφτιληστεί σε τέτοιο βαθμό, που μόνο τη λέξη UFO να πείς, θα σε περάσουν για χαζό και φαντασιόπληκτο.

 

Χαρδαβέλα δεν πιάνουμε εδώ, πού και πού παίζουν καμιά εκπομπή του, αλλά λίγα πράματα. Το πρόβλημά του είναι ότι αναλώνει μόλις μιά εκπομπή για ζητήματα που δεν μπορούν να καλυφθουν ούτε στο ελάχιστο σε τόσο λίγο χρόνο.

 

Τον Λιάκο τον έβλεπα κατα τη διάρκεια ζάπινγκ όταν ήμουν Ελλάδα και το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι ο τύπος είναι υπέρτατος καραγκιόζης, που χρυσαφίζει(?) πουλώντας βλακείες.

 

Edit: Μόλις διάβασα τα πόστ σου στο link που έδωσες. Η λογική σου δεν στέκει καθόλου. Το ότι χρησιμοποιούμε παγκοσμίως λέξεις που έχουν ελληνική ρίζα, αυτό ουδεμία σχέση έχει με τους αρχαίους Έλληνες, τουλάχιστον με το τρόπο που νομίζεις εσύ.

 

Επειδή η λέξη Τηλεκίνησης (Τelekinesis) είναι ελληνική, αυτό σημαίνει ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήταν τηλεκινητικοί?

 

Άρα ήταν και καρδιολόγοι (cardiology), ογκολόγοι (oncology), ουρολόγοι(ourology), ανακάλυψαν τις τριχομονάδες(trichomonads) και τα βακτήρια (bacteriums) με τα ηλεκτρονικά μικροσκόπιά τους (electronic microscope).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρδαβελα και τις συναφεις εκπομπες(βλεπε λιακοπουλο :-D)???

Εγω τον παρακολουθω απο τοτε που βγηκε με τις πυλες.Το ιδιο και τους αλλους.

Και εχω να πω πως εως ενος ορισμενου σιμιου εχουν δικαιο.

Να για παραδειγμα το οτι υπηρχε τεχνολογια πιο αναπτυγμενη απο την σημερινη καποτε ισχυει.Πως γεινετε να δημιουργισεις τις πυραμιδες με απολιτη ακριβια???

Θα χρειαζοσουν χρονια τα οποια ο καθεκαστος φαραω δεν διεθετε(αν συμπερανουμε το οτι η πυραμιδες ηταν οντος ταφοι[διαφωνω]).Θα χρειαζονταν και ενας τροπος υπολογισμου των μοιρων και υπολογισμος του υπεδαφους(Πως ξεραν οτι θα αντεχε???Και πως σκαψαν απο κατω???Φανταζομε δεν θελανε το οικοδομιμα να γρεμιστει και μεσα να βρισκοταν ο φαραω ο οποις ταξιδευε για την αλλη ζωη.Καταρα που θα τρωγαν απο τους θεους που τους στερισαν τον φαραω απογονο του Οσιρη:P:p:p)

Τελοσπαντων.

 

Σε έναν πλανήτη 4 δισεκαττομυρίων ετών ιστορίας το αποκλείεις να υπήρξαν πολιτισμοί πολύ πριν απ'τους δικούς μας?

Που ξέρεις εσύ οτι τις πυραμίδες τις φτιάξαν οι φαραώ και οι μάγιας,και οτι δεν τους βρήκαν έτοιμους,υπολείμματα μιας ξεχασμένης εποχής? :rolleyes:

Λέω γω τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ασχοληθεί με πολλά θέματα ο Χαρδαβέλας αλλά ποτέ δεν βρίσκει άκρη. Έχω παρακολουθήσει 2-3 εκπομπές του και όπως αρχίζει έτσι τελειώνει.

Όσον αφορά πυραμίδες κτλ.. δεν υπήρχε καμία καλύτερη τεχνολογία. Υπήρχαν μερικοί έξυπνοι ένθρωποι, άριστοι στην γεωμετρία και μερικές χιλιάδες δούλοι που έτρεχαν όλη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω πάλι δεν εμπιστεύομαι κανέναν.

1ο Περιστατικό:Ό καθηγητής που ηγήται της ελληνικής αποστολής του Ε.Μ.Π. αρνήθηκε να παραστεί στην σηζήτηση για τα πειράματα στο CERN λόγω του επιπέδου της εκπομπής.

 

2ο Περιστατικό: Καθηγητής που ήρθε στην εκπομπή έφυγε όταν του είπαν να κάτσει δίπλα στον καθηγητή ουφολογίας.

 

όλα αυτά έγιναν στο παρασκήνιο της εκπομπής του Χαρδαβέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι τεχνολογια εχει μια πυραμιδα; Πετρες είναι ορθογωνια κομμένες η μια πανω στην αλλη και επειδη δεν μπορουσαν να τις στηριξουν κανανε σχημα πυραμιδας. Αλλιως θα ήταν σαν ουρανοξύστης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι τεχνολογια εχει μια πυραμιδα; Πετρες είναι ορθογωνια κομμένες η μια πανω στην αλλη και επειδη δεν μπορουσαν να τις στηριξουν κανανε σχημα πυραμιδας. Αλλιως θα ήταν σαν ουρανοξύστης!!

Μάλλον δεν το έχεις ψάξει το ζήτημα. Πάντως οι εκπομπές τύπου Χαρδαβελα είναι μεγάλες απατεωνιές που μόνο σκοπό έχουν να παράγουν τηλεθέαση μέσω φθηνού εντυπωσιασμού εκμεταλλευόμενοι τη άγνοια της πλειοψηφίας των Ελλήνων. Υπάρχουν πολλά ερωτήματα για το παρελθόν κα το επίπεδο τεχνολογίας κάποιων αρχαίων πολιτισμών αλλά δυστυχώς κάποιοι φρόντισαν να σβήσουν τα περισσότερα ίχνη όπως και ελάχιστοι ασχολούνται επιστημονικά με το θέμα. Πάντως οι ισχυρισμοί περί υψηλότερης τεχνολογίας από τη σημερινή σε κάποιους αρχαίους πολιτισμούς είναι τελείως παρατραβηγμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 80% απο αυτά που λένε και δείχνουν στον Χαρδαβέλα είναι ψεύτικα και υπερβολές. Βάζουν διάφορους τρελαμένους τύπους που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, και λένε ότι τους κατεβαίνει.

Ο Λιακόπουλος από την άλλη λέει μόνο ανοησίες και πράγματα που δεν έχουν καμιά επιστημονική εξήγηση, ή πράγματα που τα έχει βγάλει από το μυαλό του.

Το καλό είναι πως έχει αρχίσει να συνειδητοποιεί οτι ο κόσμος δεν ψαρώνει τόσο εύκολα, όσο όταν είχε πρωτοβγεί στην TV, και ξεπουλά όσο όσο τα βιβλία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λιακόπουλος ακολουθεί το κλασσικό αμερικανικό πρότυπο στο πως να πλουτίσεις και να δικτυωθείς σαν λαϊκός ήρωας και παρασκηνιακός υποστηρικτής πολιτικού κόμματος (βλ τηλευαγγελιστές στο Αμέρικα).

 

Πιάνει 5 πράγματα τα οποία απασχολούν το κοσμάκη και τα φοβάται (απο φτώχεια κ πετρέλαιο, μέχρι εξωγήινους και πυραμίδες), στη συνέχεια πλάθει μια πλαστή ιστορία με δικά του λογικά εργαλεία και τα ενώνει μεταξύ τους. (βλ. Dan Brown, τουλάχιστον αυτός το παραδέχεται οτι είναι πλασματικές οι ιστορίες στα βιβλία του)

 

Το αποτέλεσμα;

 

Σε μια χώρα σα την Ελλάδα όπου η παιδεία (όχι η μόρφωση, αλλά η νοοτροπία, η συνείδηση κτλ) πάει κατα διαόλου, και ο μέσος νεοέλληνας θέλει να έχει λεφτά, δύναμη, αναγνώριση και όλα αυτά ξεκούραστα και άνετα!

 

Τσούπ! Πετάγεται σαν απο μηχανής θεός ο Λιακόπουλος και σου λέει: "Είμαι φυσικός, άρα οτι λέω είναι σωστό (επειδή οι γονείς μας και οι γέροι νομίζουν οτι ο σπουδασμένος είναι και ΘΕΟΣ) ... άρα όποιος με αμφισβητεί είναι εχθρός της Ελλάδας. Υπάρχουν λοιπόν ακόμα οι αρχαίοι Έλληνες που σε συνδυασμό με τους κολλητούς Ατλαντίδες θα έρθουν απο του διαόλου τον κώλο και θα μας κάνουν αρχηγούς στο πλανήτη και θα τα ξύνομε όλη μέρα και φυσικά θα μαμαμε και θα δέρνουμε!"

 

Πανηγυρίζουν οι καμμένοι τοπικιστές που απο τη μέρα που γεννήθηκαν ξύνουν τα @@ τους και τρώνε τα λεφτά και τη ζωή των γονιών τους, και νομίζουν οτι δεν πρέπει να δουλεύουν αφού οι εξωγήινοι θα τους σώσουν.

 

Έλεος, φίλε μου logo15 πολύ πιο μικρός και εγώ τα διάβαζα όλα αυτά αλλά, πριν γίνει γνωστός ο λιακόπουλος. Ξέρεις πως διαπίστωσα οτι είναι παπαριές όλα αυτά;

 

Μόλις διαπίστωσα την αντιφατική ένωση του λιακόπουλου.

Ο τύπος συνδέει την αρχαία Ελλάδα, τους εξωγήινους ατλαντίδες και το Χριστό (πότε θα κατέβει να μας κάψει!) με τους γνωστούς κλέφτες και αλητάμπουρες που στη συνέχεια έγιναν παπάδες, και λέει πως όλοι αυτοί έχουν κέντρο στη ζωή και στις πράξεις τους τους Έλληνες και την ευφορία τους.

 

ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΕΙΔΗΣΗ! με τους αρχαίους Έλληνες φιλόσοφους δεν έχει καμία σχέση ο μέσος Έλληνας! κανείς απο εμάς δεν μπορεί πια να χαρακτηριστεί "καθαρός" Έλληνας!

 

Και μη ξεχνάτε πως οι αρχαίοι Έλληνες έδιναν έμφαση στην αρετή, τη μόρφωση, την αυτοθυσία και την υστεροφημία και όχι στα λεφτά, τη δύναμη, τη φήμη, την αρπαχτή και την πουστιά στην οποία είναι συνηθισμένος ο καμμένος - παράσιτο νεοέλληνας (μαζί και εγώ μέσα)!

 

EDIIT

 

Και για να μη ξεχνιόμαστε, το αρχαιοελληνικό πνεύμα έγινε μόδα και καραμελίτσα στο στόμα της λαϊκής μάζας στην Ελλάδα επί χούντας και το ιδεολογικό της υπόβαθρό το εκμεταλλεύεται ο λιακόπουλος και ο καρατζαφέρης με τον καμμένο λαϊκισμό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ο Λιακόπουλος είναι το μεγαλύτερο σούργελο από αυτούς που ασχολούνται με τέτοια.Απλά ''έχει μυαλό''(??) και κονομάει πουλώντας βλακείες.Τι Ελ και Νεφελίμ ? Βλάκας είναι απλά,δεν θα έπρεπε να βγαίνει στην tv.Δυστυχώς υπάρχουν πολλά άτομα που τον πιστεύουν και όχι μόνο μεγαλύτεροι σε ηλικία αλλά και μικρότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρδαβελα και τις συναφεις εκπομπες(βλεπε λιακοπουλο :-D)???

Εγω τον παρακολουθω απο τοτε που βγηκε με τις πυλες.Το ιδιο και τους αλλους.

Και εχω να πω πως εως ενος ορισμενου σιμιου εχουν δικαιο.

Να για παραδειγμα το οτι υπηρχε τεχνολογια πιο αναπτυγμενη απο την σημερινη καποτε ισχυει.Πως γεινετε να δημιουργισεις τις πυραμιδες με απολιτη ακριβια???

Θα χρειαζοσουν χρονια τα οποια ο καθεκαστος φαραω δεν διεθετε(αν συμπερανουμε το οτι η πυραμιδες ηταν οντος ταφοι[διαφωνω]).Θα χρειαζονταν και ενας τροπος υπολογισμου των μοιρων και υπολογισμος του υπεδαφους(Πως ξεραν οτι θα αντεχε???Και πως σκαψαν απο κατω???Φανταζομε δεν θελανε το οικοδομιμα να γρεμιστει και μεσα να βρισκοταν ο φαραω ο οποις ταξιδευε για την αλλη ζωη.Καταρα που θα τρωγαν απο τους θεους που τους στερισαν τον φαραω απογονο του Οσιρη:P:p:p)

Τελοσπαντων.Για να μην μιλαω μονο για το εξωτερικο σας δινω κατι που εγραψα απο στα groups του MSN(βασικα εγω ειμε ο dark-shadow151:P[οταν ειχα πνευματικες ανισιχιες:P:P])ALL powers come from Greece(Εγω γραφω απο την δευτερη σελιδα;);))

Αυτα:P:P:P

Ειναι κανενας αλλος Fan του ανεξιγιτου???

 

P.S. ξερει κανενας πως λεγετε ενας τυπος που παει συχνα στις εκπομπες του χαρδαβελα???Ενας μεγαλος σε ηλικια με ασπρα μακρια μαλια και ξερακιανος.Που εχει παθος με την Ελλαδα και τα αρχαια και τα παραφυσικα της χωρας.

 

(Sorry για τα ορθογραφικα εχω δισλεξεια :o:o:o)

 

Ή είσαι <13 χρονών ή είσαι εσώκλειστος σε ίδρυμα καθυστερημένων. Γιατί τέτοια μπουρδολογία δεν ξέρω που αλλού να την αποδώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με την αποψη οτι ΄Και μη ξεχνάτε πως οι αρχαίοι Έλληνες έδιναν έμφαση στην αρετή, τη μόρφωση, την αυτοθυσία και την υστεροφημία και όχι στα λεφτά, τη δύναμη, τη φήμη, την αρπαχτή και την πουστιά στην οποία είναι συνηθισμένος ο καμμένος - παράσιτο νεοέλληνας (μαζί και εγώ μέσα)!'

Ομως 1ον ο Χαρδεβελλας δεν ισχυριστηκε τιποτα περισσοτερο απο την αποψη οτι εινα ερευνητης και φυσικα πολλοι θεωρουν οτι θεματα που δεν μας αγγιζουν αμεσα δεν αξιζει τον κοπο να ασχοληθουμε. Τοτε δεν αξιζει να ασχοληθουμε με τον πραγματικο προορισμο του ανθρωπου, τις δυνατοτηες του, το Αυριο και τι περιμενουμε να κνουμε σε τουτο τον πλανητη?

2ον Εγιναν ουκ ολιγα σχολια για τον Λιακοπουλο. Ασχετα αν σε μερικα συμφωνωμε οσα αναφερει θα προτεινω να μην ακουσουμε κανεναν και να κανουμε το αυοτνοητο. Να διαβασουμε την Αρχαια Ελληνικη Γραμματεια, να αναζητουμε την γνωση. Ο σκοπος μας δεν ειναι να πινουμε μονο τον ωραιο καφε μας στη καφετερια, να εχουμε ωραιο αυτοκινητο να το παιξουμε μουρη και να οδηγουμε σαν τρελλοι παρεα με τη γκομενιτσα, να εχουμε ωραιο σπιτακι και να περναμε ωραια χωρις να σκεφοτμαστε, να ψαχνομαστε, να αναρωτηθουμε, να ανακαλυψουμε το μεγαλυτερο ταξιδι.

3ον Λενε οτι η μεγλαυτερη ανακαλυψη ειναι η ανακαλυψη του Εγω μας. Ας το τολμησουμε.

4ον ΕΠειδη εχουν ακουστει πολλα και απο τις εκπομπες περα απο τις τηλεπωλησεις, θυμιζω οτι υπαρχουν γυρω μας πραγματα που υπαρχουν αλλα δεν τα βλεπουμε οπως τα ραδιοφωνικα κυματα. Το οτι δεν τα βλεπουμε δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν. Επειτα δεν μας αναησυχει το κλιμα του πλανητη, τα καμμενα δαση, τα παιχνιδια με το πετρελαιο και τι κρυβονται πισω απο ολα τουτα?

Κλεινω με τη φραση του Ρηγα Φεραιου οτι 'Συλλογαται καλα, οποιος συλλογαται ελευθερα'....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...