Προς το περιεχόμενο

Για οσους εχουν 24'' Wide...


zartius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αγορασω 22αρα και πολλοι γνωστοι και φιλοι με εχουν φαει να παρω 24αρα.

Βασικος σκοπος το Online Gaming και σε δευτερη μοιρα Desktop/Internet .

Για 22αρα θελω να περιμενω την LG L227WT ενω για 24αρα ολοι μου λενε να παρω Dell.

 

θελω οσοι διαβασουν το post και εχουν 24αρα την γνωμη τους για ενα σοβαρο προβληματισμο που εχω.Σε αποσταση γραφειου παλευεται ή θα με πιασει πονοκεφαλος μιας και 4-6 ωρες θα τις τρωω μπροστα της.

Γιατι το μοναδικο που με κολαει απο το να προτιμησω 24αρα ειναι αυτο μηπως εχω προβλημα στα ματια και γενικως με κουραζει .

 

Ευχαριστω και απαντηστε αν βρειτε χρονο γιατι πραγματικα εχω μπερδευτει :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχω την 24άρα της LG μια εβδομάδα τώρα και είμαι σε απόσταση περίπου 80 πόντων από αυτήν. Περνάω αρκετές ώρες μπροστά της και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα κούρασης ή πονοκεφάλου. Βέβαια προέρχομαι από 19άρα CRT όπου κεφάλι και μάτια γινόντουσαν τούμπανο μέσα σε λίγο χρόνο gaming. Είναι πολύ ξεκούραστη και θα έλεγα να πας καρφί για 24άρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την 24άρα της LG μια εβδομάδα τώρα και είμαι σε απόσταση περίπου 80 πόντων από αυτήν. Περνάω αρκετές ώρες μπροστά της και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα κούρασης ή πονοκεφάλου. Βέβαια προέρχομαι από 19άρα CRT όπου κεφάλι και μάτια γινόντουσαν τούμπανο μέσα σε λίγο χρόνο gaming. Είναι πολύ ξεκούραστη και θα έλεγα να πας καρφί για 24άρα.

 

Σχετικα με την ελλειψη dvi απο την LG τι γινεται? εχει μεσα adaptor hdmi σε dvi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι και αυτο ενα προβλημα, αν τελικα παρω την LG μην ψαχνομαι για adaptor.

Και δεν ξερω και κατα ποσο θα εχει επιδραση στην ποιοτητα ενας ακομα "μετατροπεας"

αυτο μονο οι κατοχοι της L246 μπορουν να μας το απαντησουν :-)

 

Παντως η LG 246 ειναι καλη επιλογη αν σκεφτουμε ποιοτητα - τιμη και οτι ειναι και ετοιμοπαραδοτη.Η dell ειναι πιο ακριβη και θελει 15 μερες να ερθει....

 

Αν τελικα καταληξω σε 24αρα και εφοσον δεν υπαρχει προβλημα με το HDMI2DVI adaptor ισως παρω την LG.

 

Πειτε γνωμες ρε παιδια οσοι την εχετε να βοηθησετε την κατασταση :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξερεις οτι οι 24" εχουν μικροτερο μεγεθος πιξελ απο τις 22",οποτε πρεπει να εισαι πιο κοντα σε μια 24" απο οτι σε μια 22" .

 

 

Και φυσικα αν παρεις 24" lg, να προτιμησεις την 245(mva panel) και οχι την 246(tn panel).

Η 245 ειναι πολυ ανωτερη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά επειδη και εγω ψαχνομαι αυτο το καιρο για αυτη τι λετε

http://accessories.euro.dell.com/sna/products/Monitors/productdetail.aspx?c=gr&l=el&s=pad&cs=RC1078530&sku=128234

αξίζει τα λεφτά της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι και αυτο ενα προβλημα, αν τελικα παρω την LG μην ψαχνομαι για adaptor.

Και δεν ξερω και κατα ποσο θα εχει επιδραση στην ποιοτητα ενας ακομα "μετατροπεας"

αυτο μονο οι κατοχοι της L246 μπορουν να μας το απαντησουν :-)

 

Παντως η LG 246 ειναι καλη επιλογη αν σκεφτουμε ποιοτητα - τιμη και οτι ειναι και ετοιμοπαραδοτη.Η dell ειναι πιο ακριβη και θελει 15 μερες να ερθει....

 

Αν τελικα καταληξω σε 24αρα και εφοσον δεν υπαρχει προβλημα με το HDMI2DVI adaptor ισως παρω την LG.

 

Πειτε γνωμες ρε παιδια οσοι την εχετε να βοηθησετε την κατασταση :mrgreen:

tin exo sindedemeni me d-sub kai itan para poli orea.an kai enas filos mou ipe oti me d-sub itan kalitera apo dvi se hdmi.

Να ξερεις οτι οι 24" εχουν μικροτερο μεγεθος πιξελ απο τις 22",οποτε πρεπει να εισαι πιο κοντα σε μια 24" απο οτι σε μια 22" .

 

 

Και φυσικα αν παρεις 24" lg, να προτιμησεις την 245(mva panel) και οχι την 246(tn panel).

Η 245 ειναι πολυ ανωτερη!

 

gia exigise to auto me ta montela ligaki poies oi diafores tous giati kai ego tha paro pros ta xristougena.episis ida kai tin hp tin 24 ara pou ine kai bright view.malon i lg kaliteri kai i dell akoma kaliteri na ipotheso.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 245 φοραει mva panel που ειναι πολυ ανωτερο απο την 246 που φοραει tn panel.

Χαρακτηριστικο παραδειγμα οι χειροτερες γωνιες θεασης που εχουν τα tn pnel ειδικα στον καθετο αξονα.

 

 

H dell ειναι ακομα καλυτερη γιατι φοραει ακομα καλυτερο panel, το pva . Oι διαφορες pva-mva ειναι μικρες ,αντιθετα με τις διαφορες mva-tn panel που ειναι μεγαλυτερες.

 

Ενα προχειρο συγκριτικο:

http://www.behardware.com/articles/677-6/the-samsung-245b-the-1st-tn-24-tn-vs-24-pva-mva.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την 24άρα της Dell και μπορώ να πω οτι τα αξίζει τα λεφτά της.

 

Επειδή είχα μια ελλεεινή 17άρα tft όταν πέρασα στις 24ες ίντσες ένιωσα κάπως περίεργα.

Τις πρώτες μέρες είχα συχνούς πονοκεφάλους και προφανώς έφταιγε η οθόνη.

Μετά απο λιγότερο μια βδομάδα όμως και αφού είχε συνηθίσει το μάτι όλα ΟΚ.

 

Οπότε πιστεύω αξίζει να πας σε 24άρα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 245 φοραει mva panel που ειναι πολυ ανωτερο απο την 246 που φοραει tn panel.

Χαρακτηριστικο παραδειγμα οι χειροτερες γωνιες θεασης που εχουν τα tn pnel ειδικα στον καθετο αξονα.

 

 

H dell ειναι ακομα καλυτερη γιατι φοραει ακομα καλυτερο panel, το pva . Oι διαφορες pva-mva ειναι μικρες ,αντιθετα με τις διαφορες mva-tn panel.

 

Ενα προχειρο συγκριτικο:

http://www.behardware.com/articles/677-6/the-samsung-245b-the-1st-tn-24-tn-vs-24-pva-mva.html

 

Δεν ξερω εχω μπερδευτει , και για να ειμαι ειλικρινης με ενοχλει το HDMI2DVI cable στην LG.Απο την αλλη η DeLL ειναι αρκετα ποιο ακριβη και θελει και 15 ημερες για παραδοση (καλα αυτο δεν ειναι προβλημα με λιγη υπομονη λυνεται :) )

Καμια ιδεα οι εμπειροι τι να προτιμησω για να μη κλαψω τα λεφτα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα HDMI2DVI cable να μην σε απασχολει.

 

Αντιθετα ειναι πλεονεκτημα που η lg εχει απευθεις hdmi ,γιατι μπορει να συνδεθει με κονσολες(PS3 ,XBOX360) και blueray players πιο ευκολα και με σιγουρα αποτελεσματα(θα ειναι στανταρ 1080p ,κατι που με απλο dvi δεν ειναι εγγυημενο).

 

Και με τον μετατροπεα HDMI2DVI τη συνδεεις μια χαρα χωρις κανενα προβλημα και με την καρτα γραφικων σου.

 

 

Επαναλαμβανω ομως με τιποτα μην παρεις την lg 246. Η lg 245 ειναι ελαχιστα ακριβοτερη και πολυ-πολυ καλυτερη.

Αν εχεις τα χρηματα βεβαια πηγαινε για την dell.

 

 

Επιπλεον να ξερεις οτι οι 24" εχουν μικροτερο μεγεθος πιξελ απο τις 22",οποτε πρεπει να εισαι πιο κοντα σε μια 24" απο οτι σε μια 22" .

Αυτο(οτι πρεπει να εισαι πιο κοντα) σε συνδυασμο οτι ειναι και μεγαλυτερες,μερικους τους κουραζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 245 φοραει mva panel που ειναι πολυ ανωτερο απο την 246 που φοραει tn panel.

Χαρακτηριστικο παραδειγμα οι χειροτερες γωνιες θεασης που εχουν τα tn pnel ειδικα στον καθετο αξονα.

 

 

H dell ειναι ακομα καλυτερη γιατι φοραει ακομα καλυτερο panel, το pva . Oι διαφορες pva-mva ειναι μικρες ,αντιθετα με τις διαφορες mva-tn panel που ειναι μεγαλυτερες.

 

Ενα προχειρο συγκριτικο:

http://www.behardware.com/articles/677-6/the-samsung-245b-the-1st-tn-24-tn-vs-24-pva-mva.html

 

Το θεμα HDMI2DVI cable να μην σε απασχολει.

 

Αντιθετα ειναι πλεονεκτημα που η lg εχει απευθεις hdmi ,γιατι μπορει να συνδεθει με κονσολες(PS3 ,XBOX360) και blueray players πιο ευκολα και με σιγουρα αποτελεσματα(θα ειναι στανταρ 1080p ,κατι που με απλο dvi δεν ειναι εγγυημενο).

 

Και με τον μετατροπεα HDMI2DVI τη συνδεεις μια χαρα χωρις κανενα προβλημα και με την καρτα γραφικων σου.

 

 

Επαναλαμβανω ομως με τιποτα μην παρεις την lg 246. Η lg 245 ειναι ελαχιστα ακριβοτερη και πολυ-πολυ καλυτερη.

Αν εχεις τα χρηματα βεβαια πηγαινε για την dell.

 

 

Επιπλεον να ξερεις οτι οι 24" εχουν μικροτερο μεγεθος πιξελ απο τις 22",οποτε πρεπει να εισαι πιο κοντα σε μια 24" απο οτι σε μια 22" .

Αυτο(οτι πρεπει να εισαι πιο κοντα) σε συνδυασμο οτι ειναι και μεγαλυτερες,μερικους τους κουραζει.

 

to plaisio eferne mia 24 lg kai ine auti me to tn telika.tin alli dne tin brika kapou gia tin ora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια εφερνε την καλη 245, τωρα φερνει την χειροτερη 246.

 

 

Τα ιδια ισχυουν και για τις samsung.

 

Η 244T ειναι πολυ καλυτερη απο την 245Β.

 

 

 

Eδω τιμες και μαγαζια για την καλη lg 245:

http://www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=lg+245

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

nai alla se ligo 8a ferei kai thn Samsung 245T pou einai to antistoixo 245B me S-PVA Panel kai polla alla kaloudia (se diplasia timh peripou :P )

 

pantws opws eipan kai ta paidia MHN pareis thn LG me to TN Panel...genikotera mhn pareis 24ara me TN Panel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...