Προς το περιεχόμενο

Για οσους εχουν 24'' Wide...


zartius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η L246WH που ειδα στο Πλαισιο δεν εχει σχεση με αυτη που υπαρχει στο παραπανω link ....

Eixe 5000:1 contrast, 2ms και Wide Color Gamut με πραγματικα εξαιρετικη χρωματικη απόδοση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eixe 5000:1 contrast, 2ms και Wide
Αυτη η οθονη νομιζω δεν εχει dvi. Τεσπα την εχω δουλεψει σε net cafe και ειναι ψιλοαθλια λογω της τρελης αντιθεσης. Την ειχα ρυθμισει σε text mode και μου ειχε βγαλει τα ματια. Παρε τουλαχιστον με 3000/1... Οσο για το TN και την χρωματικη αποδοση. Σιγουρα τα TN ειναι μαζικα πανελ και δεν εχουν οσα χρωματα εχουν τα αλλα πανελ αλλα μην τρελαινομαστε τοσο, και παλι δεν εχουν κακη απεικονιση, μην ξεχναμε οτι για να εχουμε καλυτερη θελουμε αλλα τα διπλα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι δεν υπάρχει κακής ποιότητας panel και όλα είναι για έναν σκοπό. Το καθένα κάπου κερδίζει και κάπου χάνει. Τονίζω ότι πλέον δεν υπάρχει οθόνη που να έχει κακές γωνίες θέασης και να κάνει ghosting. Τα ηλεκτρονικά στοιχεία που έχει η κάθε οθόνη με ίδιο panel, τη κάνουν πολύ ξεχωριστή. Άλλο το TN της EIZO και άλλο το TN της LG. Επίσης η υψηλή αντίθεση κατά τη γνώμη μου πρέπει να αποφεύγεται γιατί είναι κουραστική. Τουλάχιστον εμένα με κουράζει πολύ. Αν μπορεί κάποιος να δώσει λίγα παραπάνω λεφτά (60-70 Ευρώ) και να έχει τις ίδιες ίντσες με άλλο panel, νομίζω ότι αξίζει, αλλά και πάλι κατά τη δική μου πάλι γνώμη πρώτο λόγο έχει το μέγεθος της οθόνης. Φυσικά και η απεικόνιση, αλλά και η χειρότερη οθόνη TFT στον πλανήτη έχει αξιοπρεπέστατη απεικόνιση εν έτη 2007!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Τονίζω ότι πλέον δεν υπάρχει οθόνη που να έχει κακές γωνίες θέασης και να κάνει ghosting.[/qUOTE]

 

e nai...idio pragma 178 moires me 160 moires...etsi opws to les mou fainetai oti apla den exeis dei apo konta monitor me allo panel ektos apo tn...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα tn panel στον καθετο αξονα και οταν τα κοιτας απο κατω(πχ βλεπεις ταινια απο πιο χαμηλα πχ απο καναπε, κρεβατι) εχουν γωνια θεασης πολυ μικροτερο απο αυτο που διαφημιζουν.

Ουτε 130 μοιρες δεν εχουν.

 

 

Ενδεικτικα(σε γωνια 140 μοιρων):

 

tn panel:

 

post-24216-129062955753_thumb.jpg

 

 

Αυτη ειναι μια οθονη με tn panel που διαφημιζει γωνια θεασης 160 ή ακομα και 170 μοιρες.Εδω ηδη στις 140 μοιρες και απο κατω δε βλεπεις τιποτα!!

 

pva panel:

 

post-24216-129062955764_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

sykofanties haHa...ntroph sou...kai fake photos epishs :P :p :P

sovara twra, akoma kai sta xrwmata ysteroun, eimastan 3 atoma (+2 pwlhtes) sto plaisio ths Stournarh kai vlepame dipla dipla thn LG me to P-MVA Panel kai thn Samsung me to TN Panel (24aria kai ta 2)..oi diafores htan emfaneis kai sta 5 atoma...(akoma kai se mena ton 8eogkavo...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sykofanties haHa...ntroph sou...kai fake photos epishs :P :p :P

sovara twra, akoma kai sta xrwmata ysteroun, eimastan 3 atoma (+2 pwlhtes) sto plaisio ths Stournarh kai vlepame dipla dipla thn LG me to P-MVA Panel kai thn Samsung me to TN Panel (24aria kai ta 2)..oi diafores htan emfaneis kai sta 5 atoma...(akoma kai se mena ton 8eogkavo...)

 

 

i lg i 245 itan?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Dell 2405 εδώ και 2 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Συνιστώ ανεπιφύλακτα την νεώτερη Dell 2407. Μια καλή οθόνη θα σου μείνει πολλά χρόνια. Μην ανησυχείς για μέγεθος, παιχνίδια, αναλύσεις κλπ. Μπορείς να τα παίζεις σε ότι ανάλυση σηκώνει η κάρτα σου και θα φαίνονται πολύ καλύτερα απ' ότι σε 22 ίντσες με πάνελ NT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παραθετω εδω το post μου απο αλλο ελληνικο forum σχετικα για την εμπειρια μου με την LG L245WP-BN.Απο το λιγο που καταφερα να τη χαρω,ηταν η καλυτερη οθονη που εχω δει...Αλλα αν συμβει οτιδηποτε και χρειαστειτε αντικατασταση απο την ελληνικη αντιπροσωπεια (τονιζω αντικατασταση και οχι επισκευη) δυστυχως ατυχησατε.Δεν υπαρχει πλεον διαθεσιμοτητα,η οθονη εχει σταματησει να εισαγεται απο την αντιπροσωπεια.Εγω μετραω την 76η ημερα χωρις οθονη και χωρις καμια επικοινωνια-ενημερωση...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επειδη βλεπω το thread ζωντανο ας περιγραψω και γω την εμπειρια μου με την εν λογω οθονη (L245WP).

Tην παρηγγειλα απο το site του πλαισιου 23/9 στα 569Ε.26/9 την ειχα σπιτι.Μεσα στις πρωτες 2 ωρες ειχα δει τα εξης:

 

-Η οθονη σβηνει στα καλα καθουμενα μετα απο 15-20 λεπτα λειτουργιας,οποια συνδεση και να χρησιμοποιω.

-Εχει 2 κολλημενα pixels χρωματος πρασινου διπλα-διπλα σε καθετη σειρα και γυρω στα 8-10 κολλημενα subpixels στη δεξια της πλευρα.

 

Πρωτο τηλεφωνο στο πλαισιο μπας και βγει κατι αφου ηταν χαλασμενη απο μαμα.Τηλ στο κοντινοτερο μου καταστημα (Θεσσαλονικη Παλαιων Πατρων)οπου και μου λενε οτι το on-line καταστημα του πλαισιου ειναι τελειως ξεχωριστο θεμα και δεν εχει καμια σχεση με οποιοδηποτε αλλο καταστημα της αλυσιδας και πως πρεπει να επικοινωνησω σε συγκεκριμενο τηλ που αντιστοιχει στο on-line shop.Παιρνω και γω στο τηλ που μου εδωσε,τους περιγραφω το προβλημα και μου λενε πως δε γινεται να μου την αντικαταστησουν γιατι την ανοιξα (μλκια μου δε λεω,επρεπε να καταλαβω οτι ηταν χαλασμενη προτου την ανοιξω)και πως πρεπει να μιλησω με την αντιπροσωπεια.Γ@μ@ το λεω,καλυτερα κατευθειαν με την LG καθως μεχρι στιγμης ειχα καλη εμπειρια (πριν 1μιση χρονο που αλλαξανε αμεσα μια L1919s χωρις πολλα-πολλα).Τηλ λοιπον 27/9 στην LG οπου και δηλωνω το προβλημακαι μου λενε οτι θα ειδοποιηθω για την αντικατασταση με νεα,φυσικα,οθονη.Την ιδια μερα δεχομαι τηλ απο τον τοπικο υπευθυνο service για καποιες λεπτομερειες.Μεχρι εδω οκ.

Την επομενη δεχομαι νεο τηλ απο τον τεχνικο που μου λεει οτι πρεπει να ελεγξει την οθονη προτου δωσει εντολη για αντικατασταση.Αν και με παραξενεψε λιγο το σκηνικο (η προηγουμενη οθονη αν και ειχε τερμα κουλο προβλημα-δε βιδωνε σωστα στη βαση της και εγερνε λιγο-μου ειχαν στειλει κουριερ με νεα οθονη,χωρις καν να δει την παλια)ειπα οκ κανενα προβλημα.Στην εβδομαδα που μεσολαβησε μεχρι το ραντεβου με τον τεχνικο (πολλες υποχρεωσεις και απο τις 2 πλευρες)δεχθηκα τηλ απο τον προισταμενο της εταιρειας για να με ρωτησει πως παει η υποθεση μου,και να με ενημερωσει πως εκεινη τη στιγμη δεν εχουν διαθεσιμα νεα μοντελα και πως, αν χρειαστει,θα γινει αντικατασταση με ανακατασκευασμενο μοντελο."Μπραβο",σκεφτομαι,"κοιτα να δεις".Τεσπα ερχεται ο τεχνικος σε καποια φαση,τσεκαρει και βρισκει τα προβληματικα πιξελς,καθομαστε,βλεπει και οτι η οθονη σβηνει οποτε της καπνισει,τα σημειωνει ολα αυτα και μου λεει οτι στην επομενη εβδομαδα θα με ειδοποιησει για να παρω την αντικατασταση.Στις επομενες 10 μερες που ακολουθησαν και με διαρκη τηλεφωνα απο την πλευρα μου στο τελος το μονο που καταφερα ηταν να παρω την εξης απαντηση την τελευταια μερα :"Μου εστειλαν μια ανακατασκευασμενη για αντικατασταση αλλα εχει μια τεραστια γρατσουνια στο πανελ,οποτε και δεν στη προτεινω.Δεν υπαρχουνε καινουργιες,δεν υπαρχουνε ανακατασκευασμενες.Θα επικοινωνησω με τα κεντρικα για να ερθουν σε επαφη με το καταστημα αγορας ωστε να κοπει πιστωτικο στην τιμη της οθονης και επιστροφη της οθονης στο καταστημα". :blink:

Αν και πρωτη φορα ακουγα κατι τετοιο,δεχθηκα γιατι οπως και να χει καλυτερα φραγκα παρα μια χαλασμενη οθονη.Ε λοιπον απο τοτε (αρχες Οκτωβρη) μεχρι και σημερα,οσο πηραν εσας τηλ για οτιδηποτε αλλο τοσο πηραν και μενα.Επαιρνα τηλ σταθερα 2-3 φορες την εβδομαδα (πλεον γνωριζω και τους τηλεφωνητες με τα μικρα τους) και παντα μου ελεγαν οτι το προβλημα μου ειναι γνωστο και πως θα ειδοποιηθω.Ποτε δεν μου εδωσαν το τηλ του προισταμενου που ζητουσα συνεχως λεγοντας μου οτι ουτε οι ιδιοι το γνωριζουν :worship:

Την τελευταια φορα που πηρα εφυγαν καναδυο θεια απο το στομα μου και απειλησα με αστικα μετρα,αλλα ηδη εχει περασει αλλη μια εβδομαδα με εμενα στα νευρα και την οθονη στο παταρι.

Εκανα και το αλλο το εξυπνο,εστειλα mail στα κεντρικα της LGE στο UK,περιγραφοντας το προβλημα και ζητωντας παρεμβαση.Αυτοι απλα μου ειπαν οτι δεν ειναι αρμοδιοτητα τους και οτι πρεπει να επικοινωνησω με την ελληνικη υποστηριξη δινοντας μου τα τηλ και τα mail που χρησιμοποιουσα τοσο καιρο:banging:

 

Αν καταφερατε και το διαβασατε ως εδω,βοηθεια σας...

Ηθικο διδαγμα:Καλυτερα απο τη Γουαδελουπη παρα απο δω...

Δεν περιμενα ποτε τετοιου ειδους αντιμετωπιση,ειδικα απο την LG που ειχα ακουσει (και ειχα δει) τα καλυτερα.Ειναι πολυ ωραια η οθονη,αλλα αν σου κατσει... σου αλλαζει τη ζωη!

Φιλικη συμβουλη αν ψηνεστε να την παρετε απο δω δειτε την σε λειτουργια οπωσδηποτε προτου την αγορασετε,αλλιως σιγουρεψτε εγγυηση γραπτη ειτε απο τον πωλητη,η απο service στο εξωτερικο.Εδω δυστυχως,τα λαμογια ειναι ανικητα...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...