Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστης για οδοντιατρειο


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gεια χαρα σε ολους.ΠΑιδια μια ερωτηση.

Φιλος εχει οδοντιατρειο.Θελει λοιπον εναν υπολογιστη μ εδυο οθονες βασικα η μια πανω στο μηχανημα(αρα wesa) και η αλλη πανω στο γραφειο του.Ο υπολογιστης θελει να ειναι μινιμουμ δυνατοτητων δηλαδη να παιζει καμια ταινια η να δειχνει καμια φωτογραφια δοντιων κτλ.

Αυτο που δεν ξερω ειναι το εξης.Για να παιζουν ταυτοχρονα και οι δυο οθονες πρεπει να εχει εξοδο vga kai dvi h 2 dvi(στην πρωτη περιπτωση παιζουν και οι δυο ταυτοχρονως???).Επισης η αποσταση απο εκει που ειναι το κουτι μεχρι το μηχανημα ειναι περιπου 4-6 μετρα υπαρχει καλωδιο dvi τετοιας αποστασης και αν οχι μεχρι ποσα μετρα παει?

Τελος αν παρουμε μια ετοιμη συνθεση απο καποιο μαγαζι(πχ multirama-e-shop) mporoyme να βγαλουμε την on board καρτα γραφικων που σιγουρα θα εχει και να βαλουμε μια καλυτερη η οποια θα υποστηριζει και τις δυο οθονες?

Αν καποιος εχει κανει κατι αντιστοιχο ας δωσει μια συμουλη ή αν υπαρχει καποια ετοιμη υλοποιηση ακομη καλυτερα.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καταρχας η ερωτηση ειναι μια.... θελει να βλεπει το ιδιο πραγμα και στις δυο οθονες ή θα θελει καποια στιγμη να βλεπει αλλο στην μια και αλλο στην αλλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 οθόνες και την παραπάνω σύνθεση! :P

 

εννοείται και 2 καλώδια DVI (δεν ξέρω πόσα μέτρα βγαίνουν), με την προυπόθεση πως θέλει να βλέπει τα ίδια και στις 2 οθόνες πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κάρτα που έχω βάλει στην σύνθεση είναι πάμφθηνη, και έχει 2 DVI ...

υποστηρίζει και HDMI !

τι το ψάχνεις?

 

ps. τα παιχνίδια ξέχνα τα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ψαχνω και ευχαριστω φιλε αλλα επειδη στην πολη μου δεν εχει πλαισιο και φοβαμαι την τεχνικη υποστηριξη απο αποσταση(θα πρεπει να το βγαλω και δεν ξερω κτλ)λεω μηπως βρω κατι αντιστοιχο σε e shop h multirama η ετοιμο.Συνδυασμος vga+dvi παιζει ταυτοχρονα η οχι τελικα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kaτι τετοιο ας πουμε βαζοντας του μια καρτα γραφικων με 2 dvi μπορει να κανει δουλεια???(εe shop εχει στην πολη μου και multirama- οχι οτι τα προτιμω απο το πλαισιο αλλα λεμε....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε του παιδιού. Μια οποιαδήποτε κάρτα γραφικών με δύο εξόδους, είτε vga, είτe dvi με επιλογή clone από τις ρυθμίσεις θα δείχνουν το ίδιο πράγμα. DVD θέλει να παίζει στους πελάτες όσο κάθονται στην καρέκλα. Ρώτα τον αν έχει όρεξη να πληρώσει για ιατρικό μόνιτορ (+3000 το καθένα). Δεν το νομίζω. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις είναι η απόσταση. Μέτρα πόσα μέτρα είναι από το pc μέχρι την καρέκλα. Βάλε και όλες τις απαραίτητες γωνίες. Οι γιατροί δεν θέλουν να φαίνεται τίποτα άσχημο στο ιατρείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...