Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστης για οδοντιατρειο


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τον υπολογιστη μεχρι την καρεκλα ειναι περιπου 7-8 μετρα.Οσο για τον ετοιμο υπολογιστη βρηκα αυτον

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912169

με διπλο dvi.

Ti lete????

και κατι αλλο ρε παιδια.Επειδη ο φιλος μου ειναι πρηχτης διευκρινηστε μου.υπολογιστης με οnboard καρτα γραφικων μπορει να παρει αλλη καρτα πανω?Επισης Vga kai dvi μπορουν να παιξουν ταυτοχρονα ναι ή οχι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εχω φίλο με οδοντιατρίο και 2 οθόνες όπως λες.

Αυτός όμως εκτός απ΄αυτά που γράφεις έβαλε και σύστημα που οι ακτινογραφίες των δοντιών περνάνε στον υπολογιστή. Ετσι δεν χρειάζεται εμφανίσεις κλπ.

 

Επειδή πιστεύω ότι δεν θα το αποφύγει αυτό ο φίλος σου, δηλ. μια κάποια στιγμή θα το βάλει προτείνω...

Καλύτερα από τώρα να πάρει τηλ. αυτήν την εταιρία και να ρωτήσει τι απαιτήσεις έχουν για _hardware ώστε να είναι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε smilefreeware ξαναβαζεις το λινκ γιατι δεν μπορω να μπω.

 

Δεν έβαλα Link. Μάλλον η λέξη hardware παραπέμπει σε Link. (Παράξενο , έβαλα ξανά hardware για να δω και δεν έβγαλε Link)

 

To να βρει την εταιρεία , υποθέτω θα του έχουν στείλει διαφημιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει και η λύση του splitter. Ότι υπολογιστή και να έχεις, αγοράζεις ένα vga splitter 2 port και βλέπεις αυτό που θέλεις σε 2 monitor. Kόστος γύρω στα 30?+ το PC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει και η λύση του splitter. Ότι υπολογιστή και να έχεις, αγοράζεις ένα vga splitter 2 port και βλέπεις αυτό που θέλεις σε 2 monitor. Kόστος γύρω στα 30?+ το PC!

 

Ενδιαφερον εχεις καποιο λινκ???

ΚΑι ακομη το καλωδιο vga μεχρι ποσα μετρα βγαινει(προειπα οτι ψαχνω γυρω στα 6-7 μετρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε , είμαι οδοντίατρος και πρόσφατα έφτιαξα ιατρείο. Ασχολήθηκα πολύ με το θέμα και το συζήτησα και με άλλους συναδέλφους.

 

Ξέχνα το 1 pc με τις δύο οθόνες.

 

Το καλώδιο DVI μεγαλου μήκους για να έχει καλή ποιότητα είναι πανάκριβο.

Μετά το πληκτρολόγιο και το ποντίκι που θα είναι;

Στην έδρα ή στο γραφείο;

Όπου κι αν είναι, όταν είσαι στο ένα σημείο και θες να πας στο άλλο, υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

 

Η λύση είναι δύο pc.Δεν είναι ανάγκη να αγοραστούν ταυτόχρονα.Το pc που θα μπει στην έδρα μπαίνει με προοπτική να συνδεθεί κάποια στιγμή με ψηφιακή ακτινογραφία, προκειμένου να καταργήσεις τα πλακίδια , εμφανιστήρια, υγρά κτλ.Ακόμη κάποια στιγμή θα χρειαστεί ίσως και ενδοστοματική κάμερα.Η καλύτερη λύση για ενδοστοματική κάμερα είναι η usb , που έχουν καλύτερη ανάλυση και μπορείς και σώζεις φωτογραφίες και βίντεο. Οι άλλες που έχουν έξοδο βιντεοσήματος για χρήση με τηλεόραση έχουν άθλια ανάλυση, ίδια με το τηλεοπτικό σήμα (μιλάμε για κάτω από 640Χ480).

 

Για να δουλεύει άνετα η κάμερα θέλει κάρτα γραφικών με μεγάλη μνήμη. Τα 512 είναι ιδανικά. Δεν χρειάζεται γρήγορο τσιπάκι (GPU) αφού δεν ενδιαφέρουν τρισδιάστατες επιδόσεις. Τις on-board όμως ξέχνα τες.

 

Από εκεί και πέρα για την ψηφιακή ακτινογραφία κάθε σημερινό pc είναι υπέρ-επαρκές.Απλώς για να είναι γρήγορο και να μην σέρνεται βάζεις μια κάρτα γραφικών με μνήμη 512 όπως σου είπα και βάζεις και 1giga ram για να μην σέρνονται τα XP.Εννοείται ότι το σύστημα θα έχει usb2. Καλό θα ήταν το κουτί να έχει εισόδους και μπροστά, για να είναι εύκολη η σύνδεση του αισθητήρα της ψηφιακής που είναι usb.

 

Από εκεί και πέρα, αν δεν έχει έδρα, καλύτερα να την πάρει με βραχίονα για οθόνη μονο και οθόνη να πάρετε από μαγαζί υπολογιστών. Αν πάρετε οθόνη μαζί με την έδρα, θα πάρετε μια 15άρα που θα γράφει τη μάρκα της έδρας (KAVO, CASTELLINI,SIRONA κτλ) και θα είναι κατασκευασμένη φυσικά από κάποια μεγάλο κατασκευαστή οθονών, αλλά απλώς θα πληρώσετε τη 15άρα για ακριβή 24άρα και βάλε ...

 

Μια κανονική TFT της βγάζεις τη βάση που είναι για γραφείο και τη στηρίζεις άνετα στο βραχίονα της έδρας.

 

Για την ταχύτητα του μηχανήματος, θα ήταν καλό να έβαζες πολύ γρήγορο δίσκο , έτσι ώστε να πηγαίνει σφαίρα. Ο raptor των 10.000rpm είναι τέλειος.

 

Τώρα για να βλέπεις τις ακτινογραφίες και τις φωτογραφίες από το μηχάνημα της εδρας στο άλλο του γραφείου, χρησιμοποιείς τις κάρτες δικτύου των μητρικών και τα συνδέεις με καλώδιο δικτύου που είναι φθηνό και το έχεις σε όσο μήκος θέλεις.

 

Ακόμη το κάθε μηχανημα έχει δική του οθόνη και πληκτρολόγιο ποντίκι. Το μηχάνημα στο γραφείο μπορεί να είναι ο,τιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έχω ένα υπολογιστή με δύο οθόνες, τη μία στο γραφείο και την άλλη στην έδρα και εργάζομαι χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Η κεντρική μονάδα είναι στο γραφείο.

Η κάρτα γραφικών έχει δύο εξόδους, μία dvi και μία vga και έχω ορίσει από τα windows να έχουν την ίδια έξοδο.

 

Στο γραφείο έχω συνδέσει USB πληκτρολόγιο, ποντίκι και DVI καλώδιο 1.8m προς την οθόνη.

Στην έξοδο vga έχω συνδέσει ένα καλώδιο VGA 10m που πηγαίνει στην οθόνη που βρίσκεται στην έδρα.

 

Στην έδρα έχω συνδέσει άλλο ένα πληκτρολόγιο και άλλο ένα mouse πάνω σε ένα hub D-LINK DUB-H7. Αυτό το hub συνδέεται με ένα καλώδιο USB 5m σε άλλο ένα hub, το οποίο με τη σειρά του συνδέεται με άλλα 5m καλώδιο usb στον υπολογιστή στο γραφείο. 5m είναι το προτεινόμενο μέγιστο μήκος usb καλωδίου. Οδοντιατρικό πρόγραμμα έχω το Dent-O-Soft που τρέχει από flash disk, το οποίο βάζω στο hub στην έδρα και μπορώ να το βγάλω αν χρειαστεί. Επίσης την USB ενδοστοματική κάμερα την έχω και αυτή συνδεδεμένη στο hub στην έδρα. Επίσης υπάρχει και usb mouse ποδιού (foot mouse ή nohands mouse) που είναι πολύ βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πληκτρολόγιο του υπολογιστή που βρίδκεται στην έδρα, επειδή μπορεί να το χρησιμοποιήσει κανείς με γάντια κτλ , υπάρχουν πληκτρολόγια μεμβράνης που πλένονται και υπάρχει και το laser-virtual πληκτρολόγιο που προβάλει εικονικό πληκτρολόγιο επάνω στον πάγκο ή σε οποιαδήποτε άλλη επιφάνεια που καθαριζεται έυκολα.

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.576507

 

Μειονέκτημα το κόστος και η τροφοδοσία από μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καταληξαμε με το φιλο μου σχετικα με τις τεχνικες προδιαγραφες του κουτιου.Εχετε καποια προταση για οθονη της εδρας(οχι απο οδοντιατρικες εταιριες ομως μην τις χρυσοπληρωσει).

Κατα προτιμηση ασημι(να ταιριαζει με την εδρα) 19αρα οχι wide με wesa φυσικα.Αν ειχε και ενσωματωμενα ηχεια και usb ακομη καλυτερα.

Καποια προταση????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...