Προς το περιεχόμενο

εκκίνηση pc μόλις μπει στο ρεύμα


nemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμπτωμα μίας εβδομάδας που έχει αρχίσει οριακά να με τσαντίζει: με το που βάζω το pc στην πρίζα ξεκινάει αμέσως! Ο,τι πληροφορία θέλετε ζητήστε την - άν έχετε κάποια λύση γράψτε την.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο BIOS, αν έχει επιλογή "restore after power loss" ή "on power ..." ή κάτι τέτοιο, απενεργοποίησέ το (επέλεξε power off).

Στον δικό μου επειδή τον χρησιμοποιώ ως server, το έχω πάντα ενεργοποιημένο ώστε αν πέσει το ρεύμα να ξεκκινήσει αυτόματα μόλις επανέλθει.

 

bios%20power.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

reset bios @ default ...

άλλαξα όλα όσα αναφέρονται σε power ...

μόλις έβαλα το pc στην πρίζα ξεκίνησε χωρίς να πατήσω διακόπτη ...

δεν είναι ακριβώς πρόβλημα - απλά με τρώει το γιατί γίνεται ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε BIOS update στην τελευταία έκδοση.

Αν δεν στρώσει δοκίμασε το τροφοδοτικό σου σε άλλη motherbord.

Αν κάνει τα ίδια πάρε άλλο, διαφορετικά φταίει η motherbord, οπότε ή την υπομένεις ή την πουλάς και παίρνεις άλλη αξιόπιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανε και το PC ενος φιλου μου και τελικα ειχε χαλασει η μπαταρια της μητρικης. Επεισης καθε φορα που το εβαζε στην πριζα, εκτος απο το οτι ανοιγε μονο του, ειχε χαλασει και η ωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δεν είναι τίποτε ...

 

Πρώτη φορά το βλέπεις;

 

Το φαινόμενο αυτό ήταν ένα από αυτά που μου απέδειξαν ότι δεν είναι βλάκες όσοι παίρνουν ακριβότερα κουτιά.Το κουτί που φιλοξενεί το συγκεκριμένο μηχάνημα θα είναι μάλλον χρέπι , κάνω λάθος;

 

Μη στεναχωριέσαι πάντως. Μπορεί να συμβούν πολύ χειρότερα με κουτιά-χρέπια. Να το κλείνεις και άπαξ και το κλείσεις να μην ξανανοίγει αν δεν περάσουν 1-2 ώρες, όσο κι αν πατάς το κουμπί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

reset bios @ default ...

άλλαξα όλα όσα αναφέρονται σε power ...

μόλις έβαλα το pc στην πρίζα ξεκίνησε χωρίς να πατήσω διακόπτη ...

δεν είναι ακριβώς πρόβλημα - απλά με τρώει το γιατί γίνεται ...

 

Τον υπολογιστή υποθέτo ότι τον κλείνεις κανονικά από τα win. Δοκίμαστε να τον κλείσεις με το κουμπί που πατάς για να το ανοίξεις (που στην περίπτωσή σου δεν προλαβαίνεις να το πατήσεις γιατί ανοίγει από μόνος με το μπαίνει στην πρίζα). Αν κλείσει ο υπολογιστής έχοντας το κουμπί πατημένο (4 με 5 δευτερόλεπτα πρέπει να το έχεις πατημένο), πιθανότατα δεν έχει να κάνει με κάποια από τα καλώδια του front panel που κουμπώνουν στη μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...